Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, foul είπε

Προσωπικά θα την έκανα 21/1,γνωρίζοντας τις νέες τιμές (το μόνο γνωστό ότι η ΔΕΗ θα είναι η ακριβότερη), για να έχω και ''καβάτζα'' την προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ.
Ρήτρα αποχώρησης από ΔΕΗ τον τελευταίο μήνα δεν παίζει (όσο γνωρίζω).

Aν έκανε αίτηση στις 21 και ερχόταν ο δεδδηε στις 23 για προγραμματισμένη, τότε αν η αίτηση φτάσει δεδδηε στις 24, η ένδειξη που δόθηκε στις 21 θα είναι εκτός ορίων και η αίτηση θα σκαλωσει.

@alpetran περίμενε τις ανακοινώσεις τιμών στις 21, ξεκινα τη διαδικασία αλλαγής (δικαιολογητικά κλπ) στις 27 ώστε να υπογραψεις στις 30

Εκτός κι αν το πέναλτυ στη ΔΕΗ είναι ελάχιστο... οπότε ίσως το πας μια μέρα παραπισω, δηλαδή να ετοιμάσεις δικαιολογητικά στις 26 ώστε να υπογραψεις 27 (θεωρώ απίθανο να προωθήσουν τη αίτηση στον δεδδηε και να ολοκληρώσουν την αλλαγή τη ίδια μέρα). Το γρηγορότερο που έχω δει είναι αλλαγή 1 εργάσιμη μέρα μετά την υπογραφή

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή και εγώ ειμαι έτοιμον να φύγω απο την ΔΕΗ Γ1 και να πάω στην ελιν με 1ε πάγιο και 0,065/kwh , υπάρχει πέναλτι από την ΔΕΗ γι' αυτό; να περιμένω και εγώ τις 21/1 και να στείλω τότε την αίτηση ή να την στείλω σήμερα;

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Η ελιν δε ξερω αν ηταν φθηνοτερη για πολυ καιρο. Χρειαζεται ΥΔΕ για να πας σε παροχο;

Αν έχει λήξει το ΥΔΕ  της παροχης θα ζητηθεί νέο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα τα χαρτιά και τις φωτο με τις μετρήσεις στην We energy στις 16/1 και σήμερα μου ήρθε μήνυμα οτι ολοκληρώθηκε η διαδικασία με ημερομηνία εναρξης εκπροσώπησης στις 16/1/2023!

 Ας δούμε τι θα δούμε και εδώ. Αφορά οικιακή παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όσοι έχετε επαγγελματικά τιμολόγια το βλέπω λίγο δύσκολο να πάρετε άμεσα την επιπλέον επιδότηση. Γενικά γίνεται ένα μπάχαλο στην αγορά, ευθύνη του Σκρέκα που ανακοίνωνε επιδοτήσεις χωρίς το οκ της Commission. 

image.png.a66c1e7822b276c731d8f7c64dec0796.png

Βάσει του ΦΕΚ εάν δεν υπογράψεις την δήλωση, επιδότηση γιοκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

τότε αν η αίτηση φτάσει δεδδηε στις 24, η ένδειξη που δόθηκε στις 21 θα είναι εκτός ορίων και η αίτηση θα σκαλωσει

κι αν σκαλώσει, θα φτιάξει με την προγραμματισμένη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (γι αυτό λέω για καβάτζα).
Εντάξει δεν επιμένω κιόλας, απάντησα τι θα έκανα εγώ (κάτι που έκανα ήδη για Ήρων).
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, foul είπε

κι αν σκαλώσει, θα φτιάξει με την προγραμματισμένη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (γι αυτό λέω για καβάτζα).
Εντάξει δεν επιμένω κιόλας, απάντησα τι θα έκανα εγώ (κάτι που έκανα ήδη για Ήρων).
 

Spoiler

3.jpg.e548772c1b1359aa479c1d99307eac55.jpg

Όταν πήγα από ΗΡΩΝ σε WE το Μάιο κι έγινε αυτό το μπάχαλο... δε δέχτηκαν απ'τον ΔΕΔΔΗΕ να κάνουν την αλλαγή με τη προγραμματισμένη καταμέτρηση που έγινε 25/5, γιατί το αίτημα εκπροσώπησης της WE πήγε στον ΔΕΔΔΗΕ στις 26/6 (με προγενέστερη ένδειξη μου). Χρειάστηκε να ξαναβγάλω φώτο, και η αλλαγή περάστηκε στις 30/5.

Αν το αίτημα εκπροσώπησης πήγαινε στον ΔΕΔΔΗΕ στις 25/5 ή νωρίτερα, τότε ναι θα μπορούσε η αλλαγή να ολοκληρωθεί με την ένδειξη της προγραμματισμένης καταμέτρησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Πάντως, όσοι έχετε επαγγελματικά τιμολόγια το βλέπω λίγο δύσκολο να πάρετε άμεσα την επιπλέον επιδότηση. Γενικά γίνεται ένα μπάχαλο στην αγορά, ευθύνη του Σκρέκα που ανακοίνωνε επιδοτήσεις χωρίς το οκ της Commission. 

Βάσει του ΦΕΚ εάν δεν υπογράψεις την δήλωση, επιδότηση γιοκ. 

Οι περισσότεροι βέβαια προμηθευτές έχουν ήδη καταβάλλει τις επιπλεόν επιδοτήσεις αφού το ζητούσε επιτακτικά ο ίδιος ο Σκρέκας και η ΡΑΕ.

 

Όπως επίσης στις περιβόητες ΚΥΑ συμπεριλαμβάνονταν και ο Ιανουάριος του 2022 αλλά βάσει ΦΕΚ ο Ιανουάριος 2022 η επιδότηση είναι μηδενική.

Και αν λάβουμε υπόψη το κάτωθι άρθρο και πιο συγκεκριμένα

" Την ίδια στιγμή, ενώ το ΥΠΕΝ γνωρίζει ότι η έγκριση του σχήματος των κρατικών ενισχύσεων για τις συγκεκριμένες πρόσθετες επιδοτήσεις αφορά την περίοδο Φεβρουάριος – Νοέμβριος 2022, παρ’ όλα αυτά έχει επιλέξει επισήμως μέσω των επιστολών του Υπουργού να συνεχίσει να ενημερώνει το κοινό και τους προμηθευτές για την εφαρμογή των πρόσθετων επιδοτήσεων και μετά τον Νοέμβριο 2022. 

Έτσι, ήδη έχουν εφαρμοσθεί οι πρόσθετες επιδοτήσεις του Δεκεμβρίου 2022, ενώ οι εταιρείες έχουν λάβει την αντίστοιχη επιστολή και για τον Ιανουάριο του 2023. Ωστόσο, για την περίοδο μετά την ισχύ της εγκριτικής απόφασης της Επιτροπής, το ΥΠΕΝ θα πρέπει να υποβάλει εκ νέου αίτημα χορήγησης έγκρισης κρατικής ενίσχυσης στην DG Comp και η DG Comp να το εξετάσει και να το εγκρίνει. "

Προβλέπω πως κανένας προμηθευτής δεν θα δίνει την επιπλέον επιδότηση από τούδε και στο εξής.

Σε οικονομική αιμορραγία και τεράστιο διαχειριστικό κόστος οδηγούν τους προμηθευτές ρεύματος οι κυβερνητικές παλινωδίες στην επιδότηση επιχειρήσεων έως 35kVA - Η έγκριση της Κομισιόν έληξε το Νοέμβριο

 

Επεξ/σία από Dropsreef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Πάντως, όσοι έχετε επαγγελματικά τιμολόγια το βλέπω λίγο δύσκολο να πάρετε άμεσα την επιπλέον επιδότηση. Γενικά γίνεται ένα μπάχαλο στην αγορά, ευθύνη του Σκρέκα που ανακοίνωνε επιδοτήσεις χωρίς το οκ της Commission. 

image.png.a66c1e7822b276c731d8f7c64dec0796.png

Βάσει του ΦΕΚ εάν δεν υπογράψεις την δήλωση, επιδότηση γιοκ. 

 

6 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

Οι περισσότεροι βέβαια προμηθευτές έχουν ήδη καταβάλλει τις επιπλεόν επιδοτήσεις αφού το ζητούσε επιτακτικά ο ίδιος ο Σκρέκας και η ΡΑΕ.

 

Όπως επίσης στις περιβόητες ΚΥΑ συμπεριλαμβάνονταν και ο Ιανουάριος του 2022 αλλά βάσει ΦΕΚ ο Ιανουάριος 2022 η επιδότηση είναι μηδενική.

Και αν λάβουμε υπόψη το κάτωθι άρθρο και πιο συγκεκριμένα

" Την ίδια στιγμή, ενώ το ΥΠΕΝ γνωρίζει ότι η έγκριση του σχήματος των κρατικών ενισχύσεων για τις συγκεκριμένες πρόσθετες επιδοτήσεις αφορά την περίοδο Φεβρουάριος – Νοέμβριος 2022, παρ’ όλα αυτά έχει επιλέξει επισήμως μέσω των επιστολών του Υπουργού να συνεχίσει να ενημερώνει το κοινό και τους προμηθευτές για την εφαρμογή των πρόσθετων επιδοτήσεων και μετά τον Νοέμβριο 2022. 

Έτσι, ήδη έχουν εφαρμοσθεί οι πρόσθετες επιδοτήσεις του Δεκεμβρίου 2022, ενώ οι εταιρείες έχουν λάβει την αντίστοιχη επιστολή και για τον Ιανουάριο του 2023. Ωστόσο, για την περίοδο μετά την ισχύ της εγκριτικής απόφασης της Επιτροπής, το ΥΠΕΝ θα πρέπει να υποβάλει εκ νέου αίτημα χορήγησης έγκρισης κρατικής ενίσχυσης στην DG Comp και η DG Comp να το εξετάσει και να το εγκρίνει. "

Προβλέπω πως κανένας προμηθευτής δεν θα δίνει την επιπλέον επιδότηση από τούδε και στο εξής.

Σε οικονομική αιμορραγία και τεράστιο διαχειριστικό κόστος οδηγούν τους προμηθευτές ρεύματος οι κυβερνητικές παλινωδίες στην επιδότηση επιχειρήσεων έως 35kVA - Η έγκριση της Κομισιόν έληξε το Νοέμβριο

 

για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει νήμα εκεί

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρομεσαίων-επιχειρήσεων-φούρνων-αγροτικών-τιμολογίων-φεβρουάριος-νοέμβριος-2022/?do=findComment&comment=59213093

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Soulis_Maritsas είπε

Παθών κι εγώ απο αυτή την εταιρεία....Μου έστειλαν αναδρομική ρήτρα 01/05 - 01/08 στα 758 ευρώ!! Αφου συνηλθα απο το λιποθυμικο επεισοδιο εκατσα και το εψαξα λιγο. Το τι εκανε αυτη η εταιρεια εχει αναλυθει πληρως εδω μεσα οποτε δεν χρειαζεται να το επαναλαβω.

Εν συντομια, μας παραπλανησε με μειωμενους λογαριασμους την περιοδο του αναβρασμου με τις τιμες ρευματος ωστε να παραμεινουμε και μετα μας τα εστειλε μαζεμενα. Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το κυνηγησω ως το τελος ακολουθωντας τα βηματα του @korakios με ΡΑΕ κτλ. Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα βγει ακρη και με βαση αυτα που καταλαβα ψαχνωντας, μαλλον εχω βγει κερδισμενος οικονομικα (θα εξηγησω μετα). Μου τη σπαει ομως πολυ που μας αντιμετωπιζουν σαν ιθαγενεις μη πω γιββωνες. Αυτα που εκανα μεχρι στιγμης ηταν-

1) Να ζητησω αναλυση ρητρας (απαντησαν μετα απο 1+ μηνα και αφου τους επρηξα στα τηλ)

2) Να στειλω εντυπο αμφισβητισης λογαριασμου (δεν εχουν απαντησει ακομα)

3) Να αλλαξω παροχο με ταχυτητα φωτος

Με βαση το ποσο που εγραψες υπολογιζω οτι η καταναλωση για την οποια σε χρεωσαν ηταν 288 kWh η οποια ομως δεν ηταν η πραγματικη καταναλωση για το διαστημα που σου ειπαν αλλα το εβγαλαν με αναλογια βαση ενδειξεων τετραμηνου. Απ'οτι εχω καταλαβει αυτο κανουν ολοι οι παροχοι εκτος αν δινεις μετρηση ΔΕΔΔΗΕ ανα διμηνο. Οταν λοιπον σου σπανε αναλογικα την καταναλωση σου αυτο μπορει να ειναι προς οφελος σου αν ειχες μεγαλη καταναλωση μεζεμενη σε ενα μηνα που ηταν πιο ακριβη η ΤΕΑ η το αντιθετο δλδ να ζημιωθεις. Καπως ετσι το καταλαβα εγω - ισως να κανω και λαθος, ας πει και καποιος πιο γνωστης.

Παντως σαν κοστος δεν ειναι λαθος αυτο που σου εστειλαν, απλα αυτη τη χρεωση επρεπε να την ειχαν στειλει νωριτερα. Ας πουμε εγω ειχα μεγαλη καταναλωση (10.000+ kWh) περσι το χειμωνα λογω θερμοσυσσωρευτων που τιμη ρευματος ηταν πιο ακριβη. Επειδη ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε για μετρηση, ο εκκαθαριστικος βγηκε στους 8 μηνες αντι για 4. Οταν μοιρασαν την καταναλωση και σε αλλους μηνες που δεν ειχα καλοριφερ και η τιμη ηταν χαμηλοτερη αναλογουσε μικροτερη ρητρα αναπροσαρμογης.

Τωρα στη δικη σου περιπτωση δεν ξερω αν κανει τοσο μεγαλη διαφορα. Δεν χανεις τπτ και σιγουρα δεν θα κερδισεις τπτ αν δεν κανεις καποια αμφισβητηση.

Αν το δουμε ψυχραιμα, δεν μας εφαγαν χρηματα κατα τη γνωμη μου...αλλα η πρακτικη που ακολουθησαν ηταν κουτοπονηρη...και αυτος ηταν ο βασικοτερος λογος που αλλαξα τελικα παροχο.

Εγώ δίνω κάθε μήνα μόνη μου την κατανάλωση και κάθε τετράμηνο η ΔΕΔΗΕ. Βλέποντας τώρα τον εκκαθαριστικό μέχρι 9/8/2022 βλέπω ότι μου είχαν χρεώσει προμήθεια αναπροσαρμογής μέχρι 1/3/202 - 1/7/2022, άρα τώρα μου χρέωσαν το διάστημα 1/7 - 1/8 εκ των υστέρων! Στον εκκαθαριστικό αυτό είχα 1116 κιλοβατώρες για 123 ημέρες (8/4/22 - 9/8/22). Βέβαια στο μηνιαίο λογαριασμός του Ιουλίου είχαν χρεώσει αντίστοιχη προμήθεια. Είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη. Ναι, σκέφτομαι κι εγώ να αλλάξω εταιρεία. Σε ποια εταιρεία πήγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, mariabletsa είπε

Εγώ δίνω κάθε μήνα μόνη μου την κατανάλωση και κάθε τετράμηνο η ΔΕΔΗΕ. Βλέποντας τώρα τον εκκαθαριστικό μέχρι 9/8/2022 βλέπω ότι μου είχαν χρεώσει προμήθεια αναπροσαρμογής μέχρι 1/3/202 - 1/7/2022, άρα τώρα μου χρέωσαν το διάστημα 1/7 - 1/8 εκ των υστέρων! Στον εκκαθαριστικό αυτό είχα 1116 κιλοβατώρες για 123 ημέρες (8/4/22 - 9/8/22). Βέβαια στο μηνιαίο λογαριασμός του Ιουλίου είχαν χρεώσει αντίστοιχη προμήθεια. Είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη. Ναι, σκέφτομαι κι εγώ να αλλάξω εταιρεία. Σε ποια εταιρεία πήγες;

Ναι αυτο κανουν σε ολους και η δικαιολογια τους ειναι οτι αργει ο ΑΔΜΗΕ να κανει εκκαθαριση στους Λογαριασμους Προσαυξησεων που ειναι στον τυπο υπολογισμου της ρητρας. Τεσπα, εγω πηγα ΗΡΩΝ και βλεπουμε. Περιμενε 2 μερες να βγουν οι νεες τιμες και αποφασιζεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Αν παμε σε αλλο παροχο, σε ποσες μερες μπορουμε να ξαναλλαξουμε;

Με βεβαίωση εκπροσώπησης μπορεί και την άλλη βδομάδα να αλλάξεις. Το θέμα είναι να βρεις πάροχο που να δεχτεί τη βεβαίωση εκπροσώπησης αντί για λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...