Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tzore είπε

τον υπολογισμό τον κάνω με το αντίστοιχο ψύλλο excel για κάθε μήνα. Έχω δλ βάλει τις κιλοβατόρες του Δεκεμβρίου (816) στο φύλλο excel του Δεκεμβρίου και τις ΄κιλοβατόρες του Ιανουαρίου (334) στο αντίστιχο φύλλο ecxcel( μιας και η χρέωση στην we energy είναι από 10-12 έως 10-01. Έχω κρατήσει όλα τα excel που βγάζεις. Παραταύτα δεν είναι ίδια τα ποσά αν τα αθροίσεις. 58692830_.png.1b574976bb4d9c878d5e2827bbc9a2e6.png703161958_.png.383d2fcb46f495d27d7cc9cfea9ffb7c.png

επίσης υπάρχει και η έκπτωση συνέπειας 15 ευρώ η οποία  δεν βλάπω που αφαιρείται, ίσως τον άλλο μήνα, όμς η διαφορά είναι και πάλι μεγάλη.

image.png.d5a16fe9504a1fb32bc725e72683a8ef.png

Αν βάλεις και Δήμο ΕΡτ 26 ευρώ βγαίνει : 26+15+53+147=241 μέχρι τα 291 είναι 50 ευρώ διαφορά. Κάτι δεν υπολογίζω σωστά?

δυστυχώς είναι μανούρα να κοιτάξω προηγούμενα φύλλα

επίσης είναι λάθος φυσικά να μπαίνει η κατανάλωση ενός μήνα , υποχρεωτικά θέλει και τα τρία τετράμηνα μιας και παίζει ρόλο εκτός του πάγιου και οι κλίμακες επιδότησης ,

προς το παρών το excel είναι να δείχνει ανα μήνα το φθηνότερο πρόγραμμα και όχι φυσικά για υπολογισμό έτους (ούτε και πριν με τις ρήτρες) αφού οι τιμές μεταβάλλονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Γλωσσα λανθανουσα.....

Οντως συμφορα το ρευμα! 🤣

Χαχαχα λάθος βιασύνης, αλλά λόγω βαθύτερου νοήματος το αφήνω ως έχει 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ensternistis είπε

Συμφοριτες καλησπέρα! Μπράβο σας γι'αυτό το νήμα ! Διαβάζω εδώ κ δύο ώρες, γτ έλαβα ειδοποίηση από τη Volterra ότι μου αλλάζει μονομερώς τη σύμβαση (είχα σταθερή τιμή κιλοβατώρας στα 0.234€ μετά την έκπτωση συνέπειας). Μάλλον προς ελιν με βλέπω προς το παρόν, αφού απ' ότι διάβασα δεν έχει κρυφές χρεώσεις ή παγίδες.

0.234 ή 0.0234; 

Περιμένετε τις τιμές Φεβρουαρίου που θα βγουν στις 21 (ή 20/1 τα μεσάνυχτα περίπου, μας ξενυχτάνε λες και είναι η eurovision) - ή κάντε προκαταρκτικές επαφές με δυο τρεις παρόχους και μόλις βγουν υπογράψτε συμβόλαιο με αυτόν που έχει καλές τιμές και Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου.

Ως προς τους έναντι/εκκαθαριστικούς, η Ελίν μου έστειλε κατευθείαν εκκαθαριστικό, επειδή έστειλα φωτογραφία του μετρητή (δεν το είχα καταλάβει ότι θα το έκανε, νόμιζα θα έβγαζε έναντι μόνο). Άρα αν σας ενδιαφέρει να έχετε κατευθείαν εκκαθαριστικούς, αυτός είναι ένας τρόπος. Όμως προσοχή κατά τη μετάβαση και γενικώς:

Αν αργήσει η αλλαγή από πάροχο σε πάροχο, "χάνεις" κάποιες μέρες (τα έχει πει ο @ekrepaliαλλά ας δώσω και το δικό μου παράδειγμα):

Τη φωτό της αίτησης για ΕΛΙΝ την τράβηξα στις 29/11. Μέχρι να δώσει το οκ ο ΔΕΔΔΗΕ και να πάω επισήμως ΕΛΙΝ, πήγε 6/12. Στο μεταξύ έκαψα κάποιες κιλοβατώρες, που κανονικά έπρεπε να τις πληρώσω στη ΔΕΗ, τον προηγούμενό μου πάροχο. Όμως αυτές χρεώνονται στον επόμενο, γιατί ξεκινάς μεν 6/12, αλλά με τη μέτρηση της φωτό της αίτησης (29/11 για μένα). Έτσι μέχρι τις  28/12 (που είναι η τελευταία μέρα που δέχεται η Ελίν φωτό μετρητή κάθε μήνα) ήταν 22 μέρες μόνο, και όχι 29 όπως θα ήταν κανονικά.  Άρα, ενώ συνολικά ήταν 568 κιλοβατώρες, δεν πλήρωσα τις πρώτες 500 με το χαμηλό και τις υπόλοιπες 68 με την επόμενη κλίμακα, οπως νόμιζα 🙄, γιατί αυτό ισχύει για 30 μέρες κατανάλωσης. Για 22 πάει αναλογικά: 367 στην πρώτη κλίμακα + 201 στη δεύτερη. (500/30= 16,666.  Άρα 16,666 *22 = 366,666 άρα οι επόμενες κιλοβατώρες περνάνε στην επόμενη κλίμακα). 

Η διαφορά εννοείται είναι μικρή, σε μένα ήταν 7 ευρώ στην καθαρή αξία του ρεύματος, και σε κάθε περίπτωση ήταν φτηνότερες από ό,τι της ΔΕΗ, οπότε οκ. Αλλά όποιος θέλει εκκαθαριστικούς θα πρέπει να υπολογίζει έτσι τις κιλοβατώρες του για να δει αν τον συμφέρει - αν είχα δει τις οδηγίες του ekrepali εγκαίρως θα είχα βγάλει νωρίτερα φωτό, με μικρότερη ένδειξη, και θα την έστελνα πάλι στις 28. Εναλλακτικά, δεν δίνεις καθόλου, παίρνεις έναντι και γίνεται εκκαθάριση όταν δώσει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ (το αν αυτό σε συμφέρει, πρέπει να το υπολογίσεις με βάση τα δικά σου τετράμηνα κατανάλωσης)

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι παω αρχές του μήνα στο φυσικό αέριο όπου δίνει την έκπτωση συνέπειας στον 2ο (επόμενο λογαριασμό) και δω ότι στις 20 του μήνα δηλώνει ακριβή τιμή.

Υπάρχει τρόπος να φύγω και να πάρω και την έκπτωση συνέπειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Swimmer21 είπε

Υπάρχει τρόπος να φύγω και να πάρω και την έκπτωση συνέπειας;

ναι , στον τελικό είτε θα πάρεις άμεσα τη συνέπεια (χλωμό) ή μετά τον τελικό θα εκδώσουν απο μόνοι τους έκτακτο πιστωτικό (σπάνιο) ή στανταράκι μετά απο καταγγελία στο myrae θα το θυμηθούν οι ξεχασιάρηδες 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

δυστυχώς είναι μανούρα να κοιτάξω προηγούμενα φύλλα

επίσης είναι λάθος φυσικά να μπαίνει η κατανάλωση ενός μήνα , υποχρεωτικά θέλει και τα τρία τετράμηνα μιας και παίζει ρόλο εκτός του πάγιου και οι κλίμακες επιδότησης ,

προς το παρών το excel είναι να δείχνει ανα μήνα το φθηνότερο πρόγραμμα και όχι φυσικά για υπολογισμό έτους (ούτε και πριν με τις ρήτρες) αφού οι τιμές μεταβάλλονται

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εγω την συμβουλεψα ΔΕΗ για ρευμα (μιας και την θεωρω πιο safe επιλογη συνολικα)

safe αν υπήρχαν σταθερά της προκοπής μιας και τηρεί το συμβόλαιο , αλλά δες στο excel την καρτέλα με "ιστορικό τιμών" και επέλεξε το "με επιδοτήσεις" (αφορά 1η κλίμακα, επίσης είναι τιμές με συνέπεια αν εφαρμόζεται) και θα δεις οτι δε συμφέρει .

Για Ηρών ρίξε μια ματιά προηγούμενες σελίδες , βλέπω κόσμο να πηγαίνει Ελίν , περισσότερο γιατί ο Ηρών αργεί στην έκδοση 1ου λογαριασμού και θα τιμολογείται με μήνα + καθυστέρησης στην περίοδο κατανάλωσης , βάλε και οτι η συνέπεια ενώ είναι καλή έκπτωση αποδίδεται (φυσιολογικά) στον επόμενο λογαριασμό και ίσως σκαλώσει η αίτηση και καθυστερήσει (λίγες αναφορές , καμία σχέση με παλιότερα)

Ελίν προς το παρών δεν έχει app για να δίνεις ένδειξη αλλά στέλνεις με email

Και we κομπλέ είναι , όπως και nrg , αλλά κατέβασε το excel και βάλε καταναλώσεις τετραμήνων να δεις τι βγάζει με υπολογισμό αναλογικά απο τιμές Ιανουαρίου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω αποφασίσει να πάω Elin, Power On Home Comfort.

Περιμένω μέτρηση 4μήνου από ΔΕΔΔΗΕ στις 23/01/2023. Το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ ολοκληρώνεται στις 27/01/2023.

Ποια είναι η κατάλληλη ημερομηνία για αίτηση στην ΕΛΙΝ ώστε να έχω μια ομαλή μετάβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alpetran είπε

Καλησπέρα, έχω αποφασίσει να πάω Elin, Power On Home Comfort.

Περιμένω μέτρηση 4μήνου από ΔΕΔΔΗΕ στις 23/01/2023. Το συμβόλαιο με τη ΔΕΗ ολοκληρώνεται στις 27/01/2023.

Ποια είναι η κατάλληλη ημερομηνία για αίτηση στην ΕΛΙΝ ώστε να έχω μια ομαλή μετάβαση;

Καλημέρα... Από την επόμενη μέρα κανονικά που λήγει το συμβόλαιο σου.. Να δεις  πρώτα τις τιμές που θα βγουν 20/1 τώρα.. Υπομονή λίγο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alpetran είπε

η κατάλληλη ημερομηνία

Προσωπικά θα την έκανα 21/1,γνωρίζοντας τις νέες τιμές (το μόνο γνωστό ότι η ΔΕΗ θα είναι η ακριβότερη), για να έχω και ''καβάτζα'' την προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ.
Ρήτρα αποχώρησης από ΔΕΗ τον τελευταίο μήνα δεν παίζει (όσο γνωρίζω).

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, marinna είπε

0.234 ή 0.0234; 

Περιμένετε τις τιμές Φεβρουαρίου που θα βγουν στις 21 (ή 20/1 τα μεσάνυχτα περίπου, μας ξενυχτάνε λες και είναι η eurovision) - ή κάντε προκαταρκτικές επαφές με δυο τρεις παρόχους και μόλις βγουν υπογράψτε συμβόλαιο με αυτόν που έχει καλές τιμές και Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου.

Ως προς τους έναντι/εκκαθαριστικούς, η Ελίν μου έστειλε κατευθείαν εκκαθαριστικό, επειδή έστειλα φωτογραφία του μετρητή (δεν το είχα καταλάβει ότι θα το έκανε, νόμιζα θα έβγαζε έναντι μόνο). Άρα αν σας ενδιαφέρει να έχετε κατευθείαν εκκαθαριστικούς, αυτός είναι ένας τρόπος. Όμως προσοχή κατά τη μετάβαση και γενικώς:

Αν αργήσει η αλλαγή από πάροχο σε πάροχο, "χάνεις" κάποιες μέρες (τα έχει πει ο @ekrepaliαλλά ας δώσω και το δικό μου παράδειγμα):

Τη φωτό της αίτησης για ΕΛΙΝ την τράβηξα στις 29/11. Μέχρι να δώσει το οκ ο ΔΕΔΔΗΕ και να πάω επισήμως ΕΛΙΝ, πήγε 6/12. Στο μεταξύ έκαψα κάποιες κιλοβατώρες, που κανονικά έπρεπε να τις πληρώσω στη ΔΕΗ, τον προηγούμενό μου πάροχο. Όμως αυτές χρεώνονται στον επόμενο, γιατί ξεκινάς μεν 6/12, αλλά με τη μέτρηση της φωτό της αίτησης (29/11 για μένα). Έτσι μέχρι τις  28/12 (που είναι η τελευταία μέρα που δέχεται η Ελίν φωτό μετρητή κάθε μήνα) ήταν 22 μέρες μόνο, και όχι 29 όπως θα ήταν κανονικά.  Άρα, ενώ συνολικά ήταν 568 κιλοβατώρες, δεν πλήρωσα τις πρώτες 500 με το χαμηλό και τις υπόλοιπες 68 με την επόμενη κλίμακα, οπως νόμιζα 🙄, γιατί αυτό ισχύει για 30 μέρες κατανάλωσης. Για 22 πάει αναλογικά: 367 στην πρώτη κλίμακα + 201 στη δεύτερη. (500/30= 16,666.  Άρα 16,666 *22 = 366,666 άρα οι επόμενες κιλοβατώρες περνάνε στην επόμενη κλίμακα). 

Η διαφορά εννοείται είναι μικρή, σε μένα ήταν 7 ευρώ στην καθαρή αξία του ρεύματος, και σε κάθε περίπτωση ήταν φτηνότερες από ό,τι της ΔΕΗ, οπότε οκ. Αλλά όποιος θέλει εκκαθαριστικούς θα πρέπει να υπολογίζει έτσι τις κιλοβατώρες του για να δει αν τον συμφέρει - αν είχα δει τις οδηγίες του ekrepali εγκαίρως θα είχα βγάλει νωρίτερα φωτό, με μικρότερη ένδειξη, και θα την έστελνα πάλι στις 28. Εναλλακτικά, δεν δίνεις καθόλου, παίρνεις έναντι και γίνεται εκκαθάριση όταν δώσει ενδείξεις ο ΔΕΔΔΗΕ (το αν αυτό σε συμφέρει, πρέπει να το υπολογίσεις με βάση τα δικά σου τετράμηνα κατανάλωσης)

 

 

 

Ναι 0.234 εννοώ. Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή, σίγουρα έτσι θα το κάνω κ εγώ, τραβώντας φωτογραφία το ρολόι γιατί προτιμώ τον εκκαθαριστικό κάθε μήνα.

Κ εννοείται πως αίτηση θα κάνω μετά τις 20 του μήνα που θα βγουν οι τιμές των παρόχων! 

Επεξ/σία από ensternistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση στον Ήρων για  κοινόχρηστη παροχή πολυκατοικίας Γ21 λόγω ότι με προσέλκυσε το ιστορικό χαμηλών χρεώσεων καθώς και τα 50€ δώρο εγγραφής.

Όμως διαβάζω ότι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν αποδίδει την έξτρα επιδότηση του κράτους.

Έχω λόγους να ακυρώσω την αίτηση ή μήπως είναι κάτι που δεν επηρεάζει το πελάτη σε τελική ανάλυση.

Καταλαβαίνω ότι στο νήμα θα υπάρχει feedback και ζητώ συγγνώμη που δεν μπορώ να το παρακολουθήσω επακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός της ΗΡΩΝ με πιστωτικό υπόλοιπο (-46,32 €)...το οποίο προφανώς δεν πληρώνω...στον επόμενο λογαριασμό θα ισχύει η συνέπεια έκπτωσης 20% ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...