Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tzore είπε

καλημέρα σας, έλαβα τον παρακάτω λογαριασμό από weenergy για τον μήνα Δεκέμβριο.

άλλες χρεώσεις είχε η we το Δεκέμβριο (και όλοι οι πάροχοι ανα μήνα), επίσης στο excel είναι υπολογισμένη η συνέπεια

1 ώρα πριν, liberis tsabras είπε

Ε αυτο δεν καταλαβαινω. Η τελικη τιμη ειναι τι? 4μηνιαιος λογαριασμος? Ετησιος (σιγα μην ειναι).

ετήσιο είναι υπολογισμένο με τιμή μηνός

1 ώρα πριν, liberis tsabras είπε

Επισης δεν καταλαβαινω πως "αλλαζει" κατι αν οι κιλοβατωρες ειναι παραπανω η παρακατω. Αφου η τιμη κιλοβατορας ειναι η ιδια, γιατι στις 1250 του παραδειγματος στο excel βγαινει καλυτερος ο Ηρωνας ενω στις 2000 που ειπε ο φιλος παραπανω (του) βγαινει καλυτερη η ELIN?

μπορεί και να έχω λάθος κάπου , αλλά ανέβασε 2 screenshot με τετράμηνα συμπληρωμένα να δω τα νούμερα (μέσα σε spoiler)

επίσης σε μικρότερες καταναλώσεις δε συμφέρει μεγαλύτερο πάγιο και μικρή τιμή κιλοβατώρας , ίσως είναι αυτό αλλά θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liberis tsabras είπε

Αυτη την απορία έχω και γω. Πως διαολο υπολογίζουν την ΜΗΝΙΑΙΑ καταναλωση x την τιμη του μηνα, αμα μετράνε καθε 4μηνο (νομιζω).
Το παιζουν στα ζαρια?}
Εχει κανα νοηνα να δινω εγω μετρησεις καθε μηνα ή απλα πάνε άπατες?

Ε αυτο δεν καταλαβαινω. Η τελικη τιμη ειναι τι? 4μηνιαιος λογαριασμος? Ετησιος (σιγα μην ειναι).
Επισης δεν καταλαβαινω πως "αλλαζει" κατι αν οι κιλοβατωρες ειναι παραπανω η παρακατω. Αφου η τιμη κιλοβατορας ειναι η ιδια, γιατι στις 1250 του παραδειγματος στο excel βγαινει καλυτερος ο Ηρωνας ενω στις 2000 που ειπε ο φιλος παραπανω (του) βγαινει καλυτερη η ELIN?

Και τελος μια "κουτη" ερωτηση.
Πως διαολο ΚΑΤΕΒΑΖΩ το συγκεκριμενο excel?

Η κατανάλωση βγαίνει με έναν τύπο σύμφωνα με τις παλιές μετρήσεις.. Τις περσινες.. Μπορείς να δίνεις στον Δεδδηε  μετρήσεις ανά δίμηνο.. 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

ετήσιο είναι υπολογισμένο με τιμή μηνός

Ειλικρινα νιωθω πολυ χαζος.

ΗΡΩΝ GENEROUS 0,45 0,45 450 € 450 € 450 € 36 € 157 € 519 €


Το καθε τετραμηνο να ειναι 450 ευρω. Το 157 τι ειναι? Υπολογισμος ανα μηνα? Με ΦΠΑ και επιμερισμενο το παγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Ειλικρινα νιωθω πολυ χαζος.

ΗΡΩΝ GENEROUS 0,45 0,45 450 € 450 € 450 € 36 € 157 € 519 €


Το καθε τετραμηνο να ειναι 450 ευρω. Το 157 τι ειναι? Υπολογισμος ανα μηνα? Με ΦΠΑ και επιμερισμενο το παγιο?

450€ με συνέπεια , το 157 είναι ετήσια με επιδοτήσεις συν πάγιο συν ΦΠΑ

λογικό όταν με συνέπεια και επιδοτήσεις βγαίνει για Ιανουάριο η τιμή του Ηρών 0,03

(για <500kw/μήνα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

450€ με συνέπεια , το 157 είναι ετήσια με επιδοτήσεις συν πάγιο συν ΦΠΑ

λογικό όταν με συνέπεια και επιδοτήσεις βγαίνει για Ιανουάριο η τιμή του Ηρών 0,03

Αρα τα τριμηνα ειναι τιμες ΧΩΡΙΣ την επιδοτηση, μονο σε "συνεπεια". Αυτο δεν ειχα καταλαβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Αρα τα τριμηνα ειναι τιμες ΧΩΡΙΣ την επιδοτηση, μονο σε "συνεπεια". Αυτο δεν ειχα καταλαβει....

τετράμηνα , αλλά ναι

κανονικά έπρεπε το excel να βγάζει ανα μήνα  και να είναι απλούστερο , αλλά είναι η περίπτωση ΚΟΤ (υπολογισμός ορίου) που αναγκαστικά έχω τετράμηνα

____________________________________________

γενικά πλέον είναι απλό να δει κάποιος ανα μήνα απο τη στιγμή που ξέρει τις τιμές του επόμενου

ένας πολλαπλασιασμός είναι kw/μήνα επι τιμή πάροχου + πάγιο

το excel βοηθούσε όταν η ρήτρα ήταν ξεχωριστή ,με τον κάθε πάροχο να έχει άλλο τύπο συνάρτησης και τρόπο υπολογισμού με διαφορετικούς συντελεστές και όρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ούτε εγώ έχω καταλάβει 100% τι ακριβώς γίνεται με τις μηνιαίες χρεώσεις και τη δήλωση μονάδων από εμάς: πχ αν για τρεις μήνες δίνουμε εμείς μέτρηση 500 κιλοβατώρες το μήνα και στο τετράμηνο ο ΔΕΔΔΗΕ μετρήσει 2400 κιλοβατώρες πώς ακριβώς θα γίνει η χρέωση; Θα θεωρηθεί ότι οι τρεις μήνες ήταν με 500 το μήνα και ο τέταρτος μήνας 900 κιλοβατώρες; Η οι 2400 θα μεριστούν ισόποσα στους τέσσερις μήνες και θα γίνει αναδρομική χρέωση;

Επίσης: Έκανα σύνδεση με Ήρωνα αλλά στο myΗΡΩΝ ακόμα δεν εμφανίζει ούτε παροχή ούτε συμβόλαιο.  Από ότι βλέπω από λογαριασμό της ΔΕΗ στην ίδια πολυκατοικία η μέτρηση γίνεται 31 Ιανουαρίου. Συνεπώς για τον Ιανουάριο θα έχει ο ήρωνας κανονικά τις μετρήσεις από ΔΕΔΔΗΕ; Ή πρέπει κάποια ημερομηνία να τους στείλω εγώ μέτρηση;

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, fonzi είπε

Επειδή ούτε εγώ έχω καταλάβει 100% τι ακριβώς γίνεται με τις μηνιαίες χρεώσεις και τη δήλωση μονάδων από εμάς: πχ αν για τρεις μήνες δίνουμε εμείς μέτρηση 500 κιλοβατώρες το μήνα και στο τετράμηνο ο ΔΕΔΔΗΕ μετρήσει 2400 κιλοβατώρες πώς ακριβώς θα γίνει η χρέωση; Θα θεωρηθεί ότι οι τρεις μήνες ήταν με 500 το μήνα και ο τέταρτος μήνας 900 κιλοβατώρες; Η οι 2400 θα μεριστούν ισόποσα στους τέσσερις μήνες και θα γίνει αναδρομική χρέωση;

Επίσης: Έκανα σύνδεση με Ήρωνα αλλά στο myΗΡΩΝ ακόμα δεν εμφανίζει ούτε παροχή ούτε συμβόλαιο.  Από ότι βλέπω από λογαριασμό της ΔΕΗ στην ίδια πολυκατοικία η μέτρηση γίνεται 31 Ιανουαρίου. Συνεπώς για τον Ιανουάριο θα έχει ο ήρωνας κανονικά τις μετρήσεις από ΔΕΔΔΗΕ; Ή πρέπει κάποια ημερομηνία να τους στείλω εγώ μέτρηση;

Από οτι αναφέρουν άλλοι χρήστες εδώ στον εκκαθαριστικό θα μεριστουν οι κιλοβατορες ισόποσα.

Εφόσον υπέγραψες πολύ σύντομα θα εμφανιστείς στο myΗρων είναι θέμα ωρών το πολύ ημερών.Εκει θα σου βγάλει ενημέρωση καθώς και στο Viber και στο email πότε, ποια ημερομηνία θα πρέπει να δώσεις εσύ την μέτρηση.

Υποψην Είμαι πελάτης Ήρων από 24 Νοεμβρίου έχω δώσει μέχρι στιγμής δύο μετρήσεις μια μετα από 20 μέρες  και μια μετά από 50 μέρες και ακόμα δεν έχω λάβει κανένα λογαριασμό.

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Έχω ένα μικρό (και περίεργο) πρόβλημα με έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό της ZENITH.

Συγκεκριμένα, στον τελευταίο λογαριασμό κοινοχρήστων (Power Business Basic, Γ21), στον επιμερισμό της κατανάλωσης σε μήνες, για τον Αυγ. 22 χρεώνονται 11kWh ενώ στην επιδότηση ΤΕΜ του Αυγ. 22, η σχετική πίστωση υπολογίζεται με 10KWh.

Spoiler

image.png.926bd43db19e3f75fb0de30e6c3e82b7.png

Σε όλους τους προηγούμενους λογαριασμούς, δεν υπάρχει παρόμοια διαφορά χρέωσης KWh και πίστωσης ΤΕΜ.

Έχω κάνει δύο αιτήματα (28/12/22 το πρώτο και στις 10/1/23 νέο αίτημα με κείμενο υπενθύμισης αναφερόμενος στο πρώτο αίτημα) για να λάβω εξηγήσεις από την εταιρεία χωρίς να έχω λάβει απάντηση μέχρι τώρα. Σε επίσκεψή μου σε κατάστημα η υπάλληλος μου είπε απλά ότι δεν γνωρίζει καθόλου το θέμα αυτό και δεν μπορεί να βοηθήσει.

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για το θέμα αυτό;

Υ.Γ. Για ποιο λόγο η επιδότηση είναι κομμένη σε δύο τμήματα; Σωστό είναι το άθροισμα αλλά μου έκανε εντύπωση.

Επεξ/σία από JimmyOld
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, JimmyOld είπε

Υ.Γ. Για ποιο λόγο η επιδότηση είναι κομμένη σε δύο τμήματα; Σωστό είναι το άθροισμα αλλά μου έκανε εντύπωση.

στα επαγγελματικά μπαίνει έξτρα επιδότηση ξεχωριστή , παρακολούθησε αυτό το νήμα

τώρα για μια κιλοβατώρα με ζημιά  0,30+ΦΠΑ δε θα ασχολούμουν και πολύ , φυσικά έπρεπε να είναι 11kw αντί για 10kw, λάθος λογικά της μηχανογράφησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, korakios είπε

άλλες χρεώσεις είχε η we το Δεκέμβριο (και όλοι οι πάροχοι ανα μήνα), επίσης στο excel είναι υπολογισμένη η συνέπεια

τον υπολογισμό τον κάνω με το αντίστοιχο ψύλλο excel για κάθε μήνα. Έχω δλ βάλει τις κιλοβατόρες του Δεκεμβρίου (816) στο φύλλο excel του Δεκεμβρίου και τις ΄κιλοβατόρες του Ιανουαρίου (334) στο αντίστιχο φύλλο ecxcel( μιας και η χρέωση στην we energy είναι από 10-12 έως 10-01. Έχω κρατήσει όλα τα excel που βγάζεις. Παραταύτα δεν είναι ίδια τα ποσά αν τα αθροίσεις. 58692830_.png.1b574976bb4d9c878d5e2827bbc9a2e6.png703161958_.png.383d2fcb46f495d27d7cc9cfea9ffb7c.png

επίσης υπάρχει και η έκπτωση συνέπειας 15 ευρώ η οποία  δεν βλάπω που αφαιρείται, ίσως τον άλλο μήνα, όμς η διαφορά είναι και πάλι μεγάλη.

image.png.d5a16fe9504a1fb32bc725e72683a8ef.png

Αν βάλεις και Δήμο ΕΡτ 26 ευρώ βγαίνει : 26+15+53+147=241 μέχρι τα 291 είναι 50 ευρώ διαφορά. Κάτι δεν υπολογίζω σωστά?

 

Επεξ/σία από tzore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @korakios, έχεις δίκιο, δεν ήξερα ότι υπάρχουν βασικές και έξτρα επιδοτήσεις για τα επαγγελματικά. Οπότε γι’ αυτό το άθροισμα (τελική ΤΕΜ) βγαίνει σωστά και υπάρχει αναγραφή των δύο συνιστωσών του ΤΕΜ.

Όσο για το ποσό, όντως είναι μικρό αλλά τόσο αυτό το λάθος όσο και η έλλειψη ενδιαφέροντος για την επεξήγηση και τη θεραπεία του, αποτελούν δείγμα γραφής. Ελπίζω να μη βρεθούν πολλοί άλλοι με το ίδιο λάθος, διότι «φασούλι το φασούλι, γεμίζει το σακκούλι!»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2023 στις 10:10 ΜΜ, mariabletsa είπε

Καλησπέρα, καινούργια στο φόρουμ, προσπάθησα να διαβάσω πίσω τις σελίδες αλλά είναι πάρα πολλές! Μόλις έλαβα τον εκκαθαριστικό λογαριασμό της Elpedison, περίοδος κατανάλωσης 9/8/22 έως 8/12/2022 και μου χρεώνει αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας για 1/7/2022-1/8/2022 108,61 ευρώ αναδρομικά!!! Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Διάβασα ότι το έχει κάνει και σε άλλους η Elpedison πώς μπορώ να κινηθώ; Έχεις πετύχει κάποιος κάτι; Κάθε συμβουλή ή πληροφορία πολύτιμη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

 

Παθών κι εγώ απο αυτή την εταιρεία....Μου έστειλαν αναδρομική ρήτρα 01/05 - 01/08 στα 758 ευρώ!! Αφου συνηλθα απο το λιποθυμικο επεισοδιο εκατσα και το εψαξα λιγο. Το τι εκανε αυτη η εταιρεια εχει αναλυθει πληρως εδω μεσα οποτε δεν χρειαζεται να το επαναλαβω.

Εν συντομια, μας παραπλανησε με μειωμενους λογαριασμους την περιοδο του αναβρασμου με τις τιμες ρευματος ωστε να παραμεινουμε και μετα μας τα εστειλε μαζεμενα. Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το κυνηγησω ως το τελος ακολουθωντας τα βηματα του @korakios με ΡΑΕ κτλ. Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα βγει ακρη και με βαση αυτα που καταλαβα ψαχνωντας, μαλλον εχω βγει κερδισμενος οικονομικα (θα εξηγησω μετα). Μου τη σπαει ομως πολυ που μας αντιμετωπιζουν σαν ιθαγενεις μη πω γιββωνες. Αυτα που εκανα μεχρι στιγμης ηταν-

1) Να ζητησω αναλυση ρητρας (απαντησαν μετα απο 1+ μηνα και αφου τους επρηξα στα τηλ)

2) Να στειλω εντυπο αμφισβητισης λογαριασμου (δεν εχουν απαντησει ακομα)

3) Να αλλαξω παροχο με ταχυτητα φωτος

Με βαση το ποσο που εγραψες υπολογιζω οτι η καταναλωση για την οποια σε χρεωσαν ηταν 288 kWh η οποια ομως δεν ηταν η πραγματικη καταναλωση για το διαστημα που σου ειπαν αλλα το εβγαλαν με αναλογια βαση ενδειξεων τετραμηνου. Απ'οτι εχω καταλαβει αυτο κανουν ολοι οι παροχοι εκτος αν δινεις μετρηση ΔΕΔΔΗΕ ανα διμηνο. Οταν λοιπον σου σπανε αναλογικα την καταναλωση σου αυτο μπορει να ειναι προς οφελος σου αν ειχες μεγαλη καταναλωση μεζεμενη σε ενα μηνα που ηταν πιο ακριβη η ΤΕΑ η το αντιθετο δλδ να ζημιωθεις. Καπως ετσι το καταλαβα εγω - ισως να κανω και λαθος, ας πει και καποιος πιο γνωστης.

Παντως σαν κοστος δεν ειναι λαθος αυτο που σου εστειλαν, απλα αυτη τη χρεωση επρεπε να την ειχαν στειλει νωριτερα. Ας πουμε εγω ειχα μεγαλη καταναλωση (10.000+ kWh) περσι το χειμωνα λογω θερμοσυσσωρευτων που τιμη ρευματος ηταν πιο ακριβη. Επειδη ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε για μετρηση, ο εκκαθαριστικος βγηκε στους 8 μηνες αντι για 4. Οταν μοιρασαν την καταναλωση και σε αλλους μηνες που δεν ειχα καλοριφερ και η τιμη ηταν χαμηλοτερη αναλογουσε μικροτερη ρητρα αναπροσαρμογης.

Τωρα στη δικη σου περιπτωση δεν ξερω αν κανει τοσο μεγαλη διαφορα. Δεν χανεις τπτ και σιγουρα δεν θα κερδισεις τπτ αν δεν κανεις καποια αμφισβητηση.

Αν το δουμε ψυχραιμα, δεν μας εφαγαν χρηματα κατα τη γνωμη μου...αλλα η πρακτικη που ακολουθησαν ηταν κουτοπονηρη...και αυτος ηταν ο βασικοτερος λογος που αλλαξα τελικα παροχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Soulis_Maritsas είπε

Παθών κι εγώ απο αυτή την εταιρεία....Μου έστειλαν αναδρομική ρήτρα 01/05 - 01/08 στα 758 ευρώ!! Αφου συνηλθα απο το λιποθυμικο επεισοδιο εκατσα και το εψαξα λιγο. Το τι εκανε αυτη η εταιρεια εχει αναλυθει πληρως εδω μεσα οποτε δεν χρειαζεται να το επαναλαβω.

Εν συντομια, μας παραπλανησε με μειωμενους λογαριασμους την περιοδο του αναβρασμου με τις τιμες ρευματος ωστε να παραμεινουμε και μετα μας τα εστειλε μαζεμενα. Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το κυνηγησω ως το τελος ακολουθωντας τα βηματα του @korakios με ΡΑΕ κτλ. Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα βγει ακρη και με βαση αυτα που καταλαβα ψαχνωντας, μαλλον εχω βγει κερδισμενος οικονομικα (θα εξηγησω μετα). Μου τη σπαει ομως πολυ που μας αντιμετωπιζουν σαν ιθαγενεις μη πω γιββωνες. Αυτα που εκανα μεχρι στιγμης ηταν-

1) Να ζητησω αναλυση ρητρας (απαντησαν μετα απο 1+ μηνα και αφου τους επρηξα στα τηλ)

2) Να στειλω εντυπο αμφισβητισης λογαριασμου (δεν εχουν απαντησει ακομα)

3) Να αλλαξω παροχο με ταχυτητα φωτος

Με βαση το ποσο που εγραψες υπολογιζω οτι η καταναλωση για την οποια σε χρεωσαν ηταν 288 kWh η οποια ομως δεν ηταν η πραγματικη καταναλωση για το διαστημα που σου ειπαν αλλα το εβγαλαν με αναλογια βαση ενδειξεων τετραμηνου. Απ'οτι εχω καταλαβει αυτο κανουν ολοι οι παροχοι εκτος αν δινεις μετρηση ΔΕΔΔΗΕ ανα διμηνο. Οταν λοιπον σου σπανε αναλογικα την καταναλωση σου αυτο μπορει να ειναι προς οφελος σου αν ειχες μεγαλη καταναλωση μεζεμενη σε ενα μηνα που ηταν πιο ακριβη η ΤΕΑ η το αντιθετο δλδ να ζημιωθεις. Καπως ετσι το καταλαβα εγω - ισως να κανω και λαθος, ας πει και καποιος πιο γνωστης.

Παντως σαν κοστος δεν ειναι λαθος αυτο που σου εστειλαν, απλα αυτη τη χρεωση επρεπε να την ειχαν στειλει νωριτερα. Ας πουμε εγω ειχα μεγαλη καταναλωση (10.000+ kWh) περσι το χειμωνα λογω θερμοσυσσωρευτων που τιμη ρευματος ηταν πιο ακριβη. Επειδη ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ηρθε για μετρηση, ο εκκαθαριστικος βγηκε στους 8 μηνες αντι για 4. Οταν μοιρασαν την καταναλωση και σε αλλους μηνες που δεν ειχα καλοριφερ και η τιμη ηταν χαμηλοτερη αναλογουσε μικροτερη ρητρα αναπροσαρμογης.

Τωρα στη δικη σου περιπτωση δεν ξερω αν κανει τοσο μεγαλη διαφορα. Δεν χανεις τπτ και σιγουρα δεν θα κερδισεις τπτ αν δεν κανεις καποια αμφισβητηση.

Αν το δουμε ψυχραιμα, δεν μας εφαγαν χρηματα κατα τη γνωμη μου...αλλα η πρακτικη που ακολουθησαν ηταν κουτοπονηρη...και αυτος ηταν ο βασικοτερος λογος που αλλαξα τελικα παροχο.

5 μηνες εκανα αιτηματα ραε.. τηλεφωνα κλπ για τις ρητρες..δε καταλαβαινουν τιποτε ουτε απαντουσαν σε μαιλ στα τηλεφωνα το χουμε προωθησει κλπ .. μετα αρχισαν να με παιρνουν απο δικηγορικα γραφεια.. με πρηξαν ημουν ετοιμος για μηνυση αλλα τα λεφτα θα βγαιναν πιο πολλα τους πληρωσα τον τελικο και να πανε στα τσακιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφοριτες καλησπέρα! Μπράβο σας γι'αυτό το νήμα ! Διαβάζω εδώ κ δύο ώρες, γτ έλαβα ειδοποίηση από τη Volterra ότι μου αλλάζει μονομερώς τη σύμβαση (είχα σταθερή τιμή κιλοβατώρας στα 0.234€ μετά την έκπτωση συνέπειας). Μάλλον προς ελιν με βλέπω προς το παρόν, αφού απ' ότι διάβασα δεν έχει κρυφές χρεώσεις ή παγίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...