Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, logo15 είπε

Ήρων. Πρώτος μήνας μετά από πληρωμή εκκαθαριστικού. 75ε έναντι. Για 15τμ Καλλιθέα στα οποία δεν είμαι μέσα 80% των ημερών και δεν έχουν κανένα φως η συσκευή ανοικτή.

Elpedison. 250τμ σπίτι στα Μελίσσια που μένει κόσμος και Όλα ανοικτά κάθε μέρα 80ε έναντι.

 

Τι στον μπουτσο συμβαίνει εδώ πέρα; Είναι λογικο το ποσό για Καλλιθέα;

όπως το είπες , είναι έναντι άρα το αγνοείς ή να δίνεις ο ίδιος κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εξαρτάται από τι συμβόλαιο έχεις υπογράψει και τι προβλέπει αυτό  αυτά λέει το συμβόλαιο... 

image.png.efd8457f0ffbbbb853bad0510f7f467b.png

Επεξ/σία από mariabletsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mariabletsa είπε

image.png.efd8457f0ffbbbb853bad0510f7f467b.png

Αναφορά σε κείμενο

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ

Βασικές Αρχές Τιμολόγησης Ηλεκτρικής Ενέργειας

Άρθρο 1: Γενικές αρχές

στ. Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού, και γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνατόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρισης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών, και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.


το α, β, ,γ πήγε περίπατο

Άρθρο 2: Διαμόρφωση τιμολογίων προμήθειας
στ. Πρέπει να είναι σαφής η χρονική διάρκεια ισχύος των χρεώσεων που συμφωνείται, π.χ. σταθερές χρεώσεις για ένα (1) έτος. Ιδίως για συμβάσεις με διάρκεια πάνω από ένα έτος, πρέπει να περιλαμβάνεται διαφανής μεθοδολογία αναπροσαρμογής των χρεώσεων, απλή και κατανοητή στον Πελάτη.


δε νόμίζω να του το εξηγήσαν ποτέ
και βασικότερο :

Άρθρο 3: Προσυμβατική ενημέρωση του καταναλωτή

Κατά την επικοινωνία που προηγείται της υπογραφής της σύμβασης προμήθειας, ο προμηθευτής διασφαλίζει την πλήρη, ακριβή και σαφή ενημέρωση του καταναλωτή, ώστε να είναι σε θέση ο τελευταίος να επιλέξει την πλέον συμφέρουσα για αυτόν προσφορά. Σε κάθε περίπτωση, ο προμηθευτής εξασφαλίζει, ότι ο καταναλωτής ο οποίος συνάπτει τη σύμβαση έχει την ικανότητα ή τη νόμιμη εξουσιοδότηση να συνάψει τη σύμβαση αυτή. Ο προμηθευτής αναρτά τις αρχές επικοινωνίας με πελάτη σε εύκολα προσβάσιμο σημείο στην ιστοσελίδα του και εξασφαλίζει ότι το προσωπικό και οι συνεργάτες του έχουν λάβει πλήρη γνώση της παρούσας. Ειδικότερα, η έγκαιρη και επαρκής ενημέρωση του καταναλωτή από τον προμηθευτή περιλαμβάνει κατ’ ελάχιστον τα ακόλουθα:


3. Μοναδιαίες χρεώσεις που συνδέονται με τις προσφερόμενες υπηρεσίες, με διακριτή αναγραφή της κάθε χρέωσης και επεξήγηση της υπηρεσίας με την οποία συνδέεται η κάθε χρέωση. Σαφής αναφορά των χρεώσεων και των υπηρεσιών που συμπεριλαμβάνονται στις μοναδιαίες χρεώσεις.

 

δεν έχει σχέση το τι υπέγραψες και τι αναφέρει το συμβόλαιο αν δεν τηρήθηκε ο ΚΠΗΕ ,

τα παραπάνω γιαυτό το λόγο αναφέρονται ωστε να μην παραπλανηθεί ο καταναλωτής ηλεκτρικής ενέργειας

το οτι δεν επεμβαίνει η ΡΑΕ τόσο καιρό , είναι άλλο θέμα

πάντως @mariabletsa δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Μια μικρή βοήθεια οποίος μπορεί. είμαι σε σταθερό τιμολόγιο στην δεη στα 0.539 και 0.48 νυχτερινο. κατανάλωση έχω περίπου 900 και 300 αντίστοιχα. πιστεύετε ότι θα ήταν σωστό να μεταβώ σε κάποιο κυμαινόμενο ή να παραμείνω εδώ? βλέπω ότι με τις επιδοτήσεις οι τιμές πέφτουν αρκετά. βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν ανέβουν και αρκετά κάποια στιγμή, αλλά χωρίς δέσμευση είναι εύκολη η αλλαγή προγράμματος. Η συμβουλή σας?

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mitsakos.NRG είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Μια μικρή βοήθεια οποίος μπορεί. είμαι σε σταθερό τιμολόγιο στην δεη στα 0.539 και 0.48 νυχτερινο. κατανάλωση έχω περίπου 900 και 300 αντίστοιχα. πιστεύετε ότι θα ήταν σωστό να μεταβώ σε κάποιο κυμαινόμενο ή να παραμείνω εδώ? βλέπω ότι με τις επιδοτήσεις οι τιμές πέφτουν αρκετά. βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν ανέβουν και αρκετά κάποια στιγμή, αλλά χωρίς δέσμευση είναι εύκολη η αλλαγή προγράμματος. Η συμβουλή σας?

Φύγε τρέχοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitsakos.NRG είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Μια μικρή βοήθεια οποίος μπορεί. είμαι σε σταθερό τιμολόγιο στην δεη στα 0.539 και 0.48 νυχτερινο. κατανάλωση έχω περίπου 900 και 300 αντίστοιχα. πιστεύετε ότι θα ήταν σωστό να μεταβώ σε κάποιο κυμαινόμενο ή να παραμείνω εδώ? βλέπω ότι με τις επιδοτήσεις οι τιμές πέφτουν αρκετά. βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν ανέβουν και αρκετά κάποια στιγμή, αλλά χωρίς δέσμευση είναι εύκολη η αλλαγή προγράμματος. Η συμβουλή σας?

10πλάσια τιμή πληρώνεις απ'τον Αύγουστο, συγκριτικά με τα φτηνότερα επιδοτούμενα κυμαινόμενα των εναλλακτικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ekrepali είπε

10πλάσια τιμή πληρώνεις απ'τον Αύγουστο, συγκριτικά με τα φτηνότερα επιδοτούμενα κυμαινόμενα των εναλλακτικών.

ποια θα ήταν η προτίμηση σου αν είχες να επιλέξεις αυτή την στιγμή κάποιο από τα επιδοτούμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mitsakos.NRG είπε

ποια θα ήταν η προτίμηση σου αν είχες να επιλέξεις αυτή την στιγμή κάποιο από τα επιδοτούμενα?

Ελιν και Ήρων είναι φτηνοί αυτή τη στιγμή, Ήρων είναι μπλέξιμο με λογαριασμούς και συνέπειες οπότε εγώ προτίμησα ελιν. Για Ιανουάριο έχει καλή τιμή και βγάζει γρήγορα λογαριασμό, οπότε θα μπορείς να φύγεις πιο γρήγορα από εκεί, αν ανεβάσει τιμές δυσανάλογα τους επόμενους μήνες. Μπορείς να περιμένεις και μέχρι τις 20-21 του μήνα να δεις τιμές για Φλεβάρη, αν και αυτά που πληρώνεις είναι υπερβολικά και δεν ξέρω μήπως πρέπει να φύγεις αμέσως. Μπορείς να κάνεις αίτηση, τόσο στην ελιν όσο και αλλού αν θες, να ετοιμάσουν αυτοί τα συμβόλαια, να μην υπογράψεις αμέσως αλλά μόλις βγουν οι τιμές να φύγεις προς τον καλύτερο κατευθείαν. Ας πουν και οι υπόλοιποι  

Επεξ/σία από marinna
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, tryfos είπε

Ιδού παρακάτω. Μιας και τους ζήτησες, αν εντοπίζεις κάτι περίεργο, ενημέρωσέ με.

Αν ήταν χρεωστικός ο έναντι, θα αφαιρούσαν το ποσό στον εκκαθαριστικό, έτσι και στον πιστωτικό έναντι λογικά (ή και λογιστικά) προστίθενται, απλά...
υγ. προφανώς ο νέος νόμος για την κατάργηση πιστωτικών λογαριασμών αναφέρεται μόνο στους εκκαθαριστικούς (όταν έχεις ΚΟΤ κλπ).
υγ2. Τέλειο, το ότι υπολογίζει την έκπτωση συνέπειας, προ έκπτωσης εγγραφής και ΤΕΜ (!). Με αυτή τη λογική στον επόμενο θα έχεις 60 ευρώ έκπτωση (εκτός και σου αφαιρέσει τα 20 που ήδη πήρες).
υγ3. περιμένω και γω μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ για να μεταφερθώ στον Ήρωνα κι αργούν και ψήνομαι να τους πω τηλεφωνικά την ένδειξη (στον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ) να τελειώνουμε. (Όταν είχα μεταβεί στη ΔΕΗ ήρθαν την άλλη μέρα, τυχαίο?)

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι μεταξυ ΗΡΩΝ και ΕΛΙΝ καθως η διαφορα με ΔΕΗ ειναι μεγάλη. Αν ηταν τίποτα 50-100€ οκ.

Θα ειχα αλλαξει νωριτερα αλλα επειδη εχω ειδικο προγραμμα φωτοβολταικων φοβάμαι μη γινει μπερδεμα.

Επισης σε ερωτησεις καμια 30ρια εγγραφες στο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχω παρει ποτε απαντηση. Γνωστοι μου εχουν αλλαξει χωρις θεμα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 καλημέρα σας, έλαβα τον παρακάτω λογαριασμό από weenergy για τον μήνα Δεκέμβριο. Το τελικό ποσό του λογαριασμού είναι 291 ευρώ και είναι περισσότερο κατά 100 ευρώ περίπου από ότι μου βγάζει το αρχείο excel του korakios. Τι δεν κάνω καλά?1.jpg.63d7713cd297ff6e6c01bb471d699bd7.jpg είο excel του korakios. Τι

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tryfos είπε

@korakios Μου ήρθε ο πρώτος εκκαθαριστικός από Ήρωνα, σε σχετικές γραμμές κανονικός. Μόνο παράπονο, ότι παρά τις μετρήσεις μου, μπαίνουν αναλογικά οι kwh ανά μήνα, δηλαδή τελικά ουσιαστικά πληρώνουμε...στην τύχη και όχι βάσει πόσο πραγματικά κάψαμε ανά μήνα. Οι χρεώσεις ανά μήνα πάντως είναι σωστές.

 

Αυτη την απορία έχω και γω. Πως διαολο υπολογίζουν την ΜΗΝΙΑΙΑ καταναλωση x την τιμη του μηνα, αμα μετράνε καθε 4μηνο (νομιζω).
Το παιζουν στα ζαρια?}
Εχει κανα νοηνα να δινω εγω μετρησεις καθε μηνα ή απλα πάνε άπατες?

22 ώρες πριν, korakios είπε

Σωστο , βλέπεις άλλωστε την τελική τιμή

η τελικές τιμές και το όφελος ανα έτος είναι αναλογικά με βάση τις τωρινές τιμές , 21 του μηνός θα ξαναλλάξουν

Ε αυτο δεν καταλαβαινω. Η τελικη τιμη ειναι τι? 4μηνιαιος λογαριασμος? Ετησιος (σιγα μην ειναι).
Επισης δεν καταλαβαινω πως "αλλαζει" κατι αν οι κιλοβατωρες ειναι παραπανω η παρακατω. Αφου η τιμη κιλοβατορας ειναι η ιδια, γιατι στις 1250 του παραδειγματος στο excel βγαινει καλυτερος ο Ηρωνας ενω στις 2000 που ειπε ο φιλος παραπανω (του) βγαινει καλυτερη η ELIN?

Και τελος μια "κουτη" ερωτηση.
Πως διαολο ΚΑΤΕΒΑΖΩ το συγκεκριμενο excel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει?Ανοιγω αιτημα στο myrae για προβλημα με προτεργια και δεν μου περναει τον αριθμο παροχης που ειχα εκει,γιατι τωρα ειμαι σε αλλο παροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...