Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσω ΡΑΕ πλέον επικοινωνούμε με τον Ήρων. Μου είχαν πει να μην πληρώσω το ποσό που αναλογούσε ως έκπτωση συνέπειας στον τελικό, δεν το πλήρωσα και τώρα φαίνεται ανεξόφλητο στο myheron. Είπαν θα βγει πιστωτικός, δεν βγήκε τίποτα. Πραγματικά χειρότερη εταιρία  ρεύματος δεν υπάρχει... Να τους κυνηγάς για να πάρεις αυτά που δικαιούσαι και να σφυρίζουν αδιάφορα. Καλές οι προσφορές αλλά άμα είναι να σου βγάζει το λάδι για τις πιστώσεις, καλύτερα προτιμήστε πιο ακριβή εταιρία αλλά φερέγγυα. 

Να δούμε τι θα κάνουν και με τις πιστώσεις του τεμ για όσους φύγαμε. Θα σφυρίξουν αδιάφορα και για πόσο καιρό;...

Επεξ/σία από 1comment
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Μέσω ΡΑΕ πλέον επικοινωνούμε με τον Ήρων. Μου είχαν πει να μην πληρώσω το ποσό που αναλογούσε ως έκπτωση συνέπειας στον τελικό, δεν το πλήρωσα και τώρα φαίνεται ανεξόφλητο στο myheron. Είπαν θα βγει πιστωτικός, δεν βγήκε τίποτα. Πραγματικά χειρότερη εταιρία  ρεύματος δεν υπάρχει... Να τους κυνηγάς για να πάρεις αυτά που δικαιούσαι και να σφυρίζουν αδιάφορα. Καλές οι προσφορές αλλά άμα είναι να σου βγάζει το λάδι για τις πιστώσεις, καλύτερα προτιμήστε πιο ακριβή εταιρία αλλά φερέγγυα. 

Να δούμε τι θα κάνουν και με τις πιστώσεις του τεμ για όσους φύγαμε. Θα σφυρίξουν αδιάφορα και για πόσο καιρό;...

To έγραψα αναλυτικώς εδώ... λογικά υπάρχει η έκπτωση στη λογιστική σου καρτέλα, απλά πρέπει να βγει το βγει το PDF χειροκίνητα ώστε να μηδενίσει και το υπόλοιπο στο myheron.

Το ΤΕΜ θα το πάρουμε, μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια. Όλοι οι πάροχοι περιμένουν διευκρινίσεις για το διαδικαστικό της υπόθεσης (συμπλήρωση των πινάκων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,στις 7/2 τελειώνει ο χρόνος στο σταθερό ΔΕΗ με 18/13 λεπτά. Αύριο θα δώσω στο σάιτ του δεδδηε την τελευταία εκκαθάριση 2μηνου,όπως έκανα ως τώρα.

 

Σίγουρα με την παρούσα κατάσταση,θα πάω σε κάποιο κυμαινόμενο άλλης εταιρείας

Πότε λέτε είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνω αίτηση, με γνώμονα να γίνει η μετάβαση με τις μετρήσεις όσο πιο ομαλά γίνεται;

 

Λογικά αφού αύριο τελειώνει το 2μηνο που μετράω, σίγουρα θα έχω μέχρι τις 7/2 κάποιες μέρες στην ΔΕΗ ώσπου να αλλάξω εταιρεία.

 

Θα περιμένω μετά τις 20 που θα ανακοινώσουν οι πάροχοι τις τιμές,να δω που με συμφερει,αν και με αυτά που βλέπω ,Ελιν,weblue,Ήρων ήταν για τον Ιανουάριο οι πιο συμφέρον με καταναλώσεις που έχω μέσο όρο 1100-1400 το 4μηνο.

Λογικά θα είμαι σε όλες τις εταιρείες στις τιμές μέχρι 500kwat τον μήνα,σωστά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lacta13 είπε

Καλησπέρα,στις 7/2 τελειώνει ο χρόνος στο σταθερό ΔΕΗ με 18/13 λεπτά. Αύριο θα δώσω στο σάιτ του δεδδηε την τελευταία εκκαθάριση 2μηνου,όπως έκανα ως τώρα.

 

Σίγουρα με την παρούσα κατάσταση,θα πάω σε κάποιο κυμαινόμενο άλλης εταιρείας

Πότε λέτε είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνω αίτηση, με γνώμονα να γίνει η μετάβαση με τις μετρήσεις όσο πιο ομαλά γίνεται;

 

Λογικά αφού αύριο τελειώνει το 2μηνο που μετράω, σίγουρα θα έχω μέχρι τις 7/2 κάποιες μέρες στην ΔΕΗ ώσπου να αλλάξω εταιρεία.

 

Θα περιμένω μετά τις 20 που θα ανακοινώσουν οι πάροχοι τις τιμές,να δω που με συμφερει,αν και με αυτά που βλέπω ,Ελιν,weblue,Ήρων ήταν για τον Ιανουάριο οι πιο συμφέρον με καταναλώσεις που έχω μέσο όρο 1100-1400 το 4μηνο.

Λογικά θα είμαι σε όλες τις εταιρείες στις τιμές μέχρι 500kwat τον μήνα,σωστά;

 

 

Καλά, το πας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρώθηκε η μετάβαση μου στην ΕΛΙΝ σχετικά γρήγορα και από ότι φαίνεται από το email που μου έστειλαν από τις 10/01 που έκανα την αίτηση.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι πάω να γραφτώ στο my.elin.gr και δε δέχεται τα στοιχεία που βάζω (αρ. παροχής και ΑΦΜ) αν και είναι σίγουρα σωστά (ο αριθμός παροχής δεν αλλάζει να φανταστώ). Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Ολοκληρώθηκε η μετάβαση μου στην ΕΛΙΝ σχετικά γρήγορα και από ότι φαίνεται από το email που μου έστειλαν από τις 10/01 που έκανα την αίτηση.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι πάω να γραφτώ στο my.elin.gr και δε δέχεται τα στοιχεία που βάζω (αρ. παροχής και ΑΦΜ) αν και είναι σίγουρα σωστά (ο αριθμός παροχής δεν αλλάζει να φανταστώ). Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός.

Κάντους ένα τηλέφωνο για σιγουριά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Ολοκληρώθηκε η μετάβαση μου στην ΕΛΙΝ σχετικά γρήγορα και από ότι φαίνεται από το email που μου έστειλαν από τις 10/01 που έκανα την αίτηση.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι πάω να γραφτώ στο my.elin.gr και δε δέχεται τα στοιχεία που βάζω (αρ. παροχής και ΑΦΜ) αν και είναι σίγουρα σωστά (ο αριθμός παροχής δεν αλλάζει να φανταστώ). Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;

Πόσα ψηφία βάζεις στον αριθμό παροχής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, καινούργια στο φόρουμ, προσπάθησα να διαβάσω πίσω τις σελίδες αλλά είναι πάρα πολλές! Μόλις έλαβα τον εκκαθαριστικό λογαριασμό της Elpedison, περίοδος κατανάλωσης 9/8/22 έως 8/12/2022 και μου χρεώνει αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας για 1/7/2022-1/8/2022 108,61 ευρώ αναδρομικά!!! Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Διάβασα ότι το έχει κάνει και σε άλλους η Elpedison πώς μπορώ να κινηθώ; Έχεις πετύχει κάποιος κάτι; Κάθε συμβουλή ή πληροφορία πολύτιμη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

 

Επεξ/σία από mariabletsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mariabletsa είπε

Καλησπέρα, καινούργια στο φόρουμ, προσπάθησα να διαβάσω πίσω τις σελίδες αλλά είναι πάρα πολλές! Μόλις έλαβα τον εκκαθαριστικό λογαριασμό της Elpedison, περίοδος κατανάλωσης 9/8/22 έως 8/12/2022 και μου χρεώνει αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας για 1/7/2022-1/8/2022 108,61 ευρώ αναδρομικά!!! Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Διάβασα ότι το έχει κάνει και σε άλλους η Elpedison πώς μπορώ να κινηθώ; Έχεις πετύχει κάποιος κάτι; Κάθε συμβουλή ή πληροφορία πολύτιμη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!

 

  

Στις 11/10/2022 στις 12:45 ΠΜ, korakios είπε

1. Ζητάτε απο που προέκυψε το ποσό

θα πάρετε απάντηση οτι η εκκαθάριση του ΑΔΜΗΕ γίνεται καθυστερημένα και λόγω του τύπου υπολογισμού ρήτρας (ο οποίος δεν είναι σύμφωνος με τη ΡΑΕ) που περιέχει ΛΠ (λογαριασμούς προσαυξήσεων) και Αποκλίσεις γίνεται μετά απο καιρό

2. μέσω myrae ζητάτε επιστροφή του ποσού μιας και λόγω της καθυστερημένης υπερχρέωσης δεν αντιληφθήκατε οτι το πρόγραμμα δεν ήταν ανταγωνιστικό και θα είχατε φύγει αρκετά νωρίτερα, όπως και (αν το ποσό είναι μεγαλύτερο), χάσατε μέρος της έκπτωσης του powerpass με τις αναδρομικές χρεώσεις

3. αν δεν απαντήσουν ή απαντήσουν αρνητικά , μέσω myrae --> πάνω δεξία υποστήριξη και "Σχετικά με το αίτημά μου" να μεσολαβήσει η ΡΑΕ

4. Αν δεν κάνει τίποτα η ΡΑΕ , τηλέφωνα και email στο διευθυντή

5. Αν συνεχίζει να μη μεσολαβεί η ΡΑΕ , Συνήγορος του Πολίτη (όχι καταναλωτή) καταναλωτή εναντίων ΡΑΕ και ζητάτε να πάρει θέση η ΡΑΕ όπως περιγράφει οτι είναι αρμοδιότητά της στη πλατφόρμα myrae

το 3 πλέον δεν ισχύει , αν περάσεις το 4 πόσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, eliascm21 said:

Ολοκληρώθηκε η μετάβαση μου στην ΕΛΙΝ σχετικά γρήγορα και από ότι φαίνεται από το email που μου έστειλαν από τις 10/01 που έκανα την αίτηση.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι πάω να γραφτώ στο my.elin.gr και δε δέχεται τα στοιχεία που βάζω (αρ. παροχής και ΑΦΜ) αν και είναι σίγουρα σωστά (ο αριθμός παροχής δεν αλλάζει να φανταστώ). Έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;

Είμαι στην Ελιν και επιβεβαιώνω ότι πρέπει να βγει ο πρώτος λογαριασμός για να μπορέσεις να κάνεις λογαριασμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

  

το 3 πλέον δεν ισχύει , αν περάσεις το 4 πόσταρε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ωστόσο μέσω αυτής της διαδικασίας πέτυχε τελικά κανείς κάτι; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mariabletsa είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ωστόσο μέσω αυτής της διαδικασίας πέτυχε τελικά κανείς κάτι;

όχι , αλλά αν δεν κάνεις κάτι , τότε είναι 100% σίγουρο οτι δε θα πετύχεις τίποτα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mariabletsa είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Ωστόσο μέσω αυτής της διαδικασίας πέτυχε τελικά κανείς κάτι; 

 

Ανάλογα με τα επιχειρήματα σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μείωση πάνω από 50% στα ονομαστικά τιμολόγια ρεύματος του Φεβρουαρίου ανακοινώνουν την Παρασκευή οι προμηθευτές λόγω της πτώσης στις τιμές αερίου.

Οι ευνοϊκές συνθήκες στις ευρωπαϊκές αγορές του φυσικού αερίου με την αποκλιμάκωση του TTF στα επίπεδα των 63 και 65 ευρώ/MWh θα αποτυπωθούν στους τιμοκαταλόγους του επόμενου μήνα. 

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Μείωση πάνω από 50% στα ονομαστικά τιμολόγια ρεύματος του Φεβρουαρίου ανακοινώνουν την Παρασκευή οι προμηθευτές λόγω της πτώσης στις τιμές αερίου.

Οι ευνοϊκές συνθήκες στις ευρωπαϊκές αγορές του φυσικού αερίου με την αποκλιμάκωση του TTF στα επίπεδα των 63 και 65 ευρώ/MWh θα αποτυπωθούν στους τιμοκαταλόγους του επόμενου μήνα. 

Καλό αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...