Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

θα ξαναεπανελθω λιγακι εγώ.Κλασικά πάλι με μπέδεψε λιγάκι ο κύριος απο Ηρων στο τηλέφωνο.η εκπροσώπησή μου άρχισε 3 Ιανουαριου.τον ρωταω και του λεεω στην ζενιθ οταν ημουνα ,μου βγηκε εκκαθαριστικος απο 21-11 εως 16-12,τι γινετε του λεω οταν βγει ο λογαριασμος;μου λεει οτι θα αργησουμε να εκδωσουμε λογαριασμο εμεις(Μαρτιο μαλλων) ,και οτι ενδειξη μονο οταν ερθει καποιο μυνημα θα δωσω,.ο δικος μας λογαριασμος θα μετραει απο την ημερα που εκπροσωπηθηκατε σε εμας δηλαδη 3 Ιανουαριου.και καθομαι και σκεφτομαι απο 17-12 εως 2-1 το υπολοιπο τι γινετε; εγω δεν εδωσα τιποτα στην ζενιθ.στον τεελυταιο λογαριασμο που ειχα  ελεγε 31 Ιανουαριου,θα περασει ο ΔΕΔΗΕ .Εκτος αν τα υπολογισουν σε εκεινη την ημερομηνια που θα περασουν.δηλαδη απο την μια μου ρωτουσε αν μου ηρθε καποιος τελικος,κια απο την αλλη μου ελεγε ασυναρτησιες.Μηπως,επρεπε εγω να δωσω εκ νεοου μετρηση στην ζενιθ;Δεν νομιζω παντως να περασε νωριτερα ο ΔΕΔΗΕ

Η ζενίθ θα εκδοσει λογαριασμό για το διάστημα από 17-12 έως 02-01, αφού ήσουν στην ζενίθ.

Όταν έκανες αίτηση στον Ήρωνα, δεν έστειλες φωτογραφία του ρολογιού? Με την φωτογραφία αυτή θα εκδοσει η ζενίθ τον τελευταίο λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άλλαξα την ανάρτηση.

Πάντως, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για 1 λογαριασμό.

Μιλαμε για δημοτικά τέλη ή για ολόκληρο λογαριασμό;

23 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Άλλαξα την ανάρτηση.

Πάντως, καταλαβαίνω ότι πρόκειται για 1 λογαριασμό.

Μιλαμε για δημοτικά τέλη ή για ολόκληρο λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teodgeor είπε

Κάτι λίγο ασχετο αλλα δεν ήξερα που να ρωτήσω. Μου ηρθε ενα ειδοποιητηριο απο τον δήμο και επειδή δεν καταλαβα τι μου ελεγαν τηλεφωνικος και θα παω απο εκει και εχει σχέση με παροχο ενέργειας . γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι και εχει ερθει σε κάποιον τέτοιο χαρτί;

προ.png

κρατάς απόδειξη πληρωμής στον πάροχο που ήσουν και Συνήγορο του Πολίτη κατά του Δήμου , κακώς σε ενοχλούν

αν συνεχίσει η υπόθεση άνοιξε νέο νήμα

42 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

θα ξαναεπανελθω λιγακι εγώ.Κλασικά πάλι με μπέδεψε λιγάκι ο κύριος απο Ηρων στο τηλέφωνο.η εκπροσώπησή μου άρχισε 3 Ιανουαριου.τον ρωταω και του λεεω στην ζενιθ οταν ημουνα ,μου βγηκε εκκαθαριστικος απο 21-11 εως 16-12,τι γινετε του λεω οταν βγει ο λογαριασμος;μου λεει οτι θα αργησουμε να εκδωσουμε λογαριασμο εμεις(Μαρτιο μαλλων) ,και οτι ενδειξη μονο οταν ερθει καποιο μυνημα θα δωσω,.ο δικος μας λογαριασμος θα μετραει απο την ημερα που εκπροσωπηθηκατε σε εμας δηλαδη 3 Ιανουαριου.και καθομαι και σκεφτομαι απο 17-12 εως 2-1 το υπολοιπο τι γινετε; εγω δεν εδωσα τιποτα στην ζενιθ.στον τεελυταιο λογαριασμο που ειχα  ελεγε 31 Ιανουαριου,θα περασει ο ΔΕΔΗΕ .Εκτος αν τα υπολογισουν σε εκεινη την ημερομηνια που θα περασουν.δηλαδη απο την μια μου ρωτουσε αν μου ηρθε καποιος τελικος,κια απο την αλλη μου ελεγε ασυναρτησιες.Μηπως,επρεπε εγω να δωσω εκ νεοου μετρηση στην ζενιθ;Δεν νομιζω παντως να περασε νωριτερα ο ΔΕΔΗΕ

1. δε δινεις σημασία σε οτιδήποτε σου πουν απο τηλέφωνο

2. πήρες εκκαθαριστικό απο Ζενίθ που καμία σχέση δεν έχει με τελικό

3. ο τελικός της Ζενίθ θα βγει με την ένδειξη που έδωσες edit στον Hρών κατα την αίτηση

4. Επίσης δεν έχει σχέση ο τελικός της Ζενίθ με το πότε θα πάρεις λογαριασμό απο Ηρών

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

κρατάς απόδειξη πληρωμής στον πάροχο που ήσουν και Συνήγορο του Πολίτη κατά του Δήμου , κακώς σε ενοχλούν

αν συνεχίσει η υπόθεση άνοιξε νέο νήμα

 

Αν όμως τελικά υπάρχει λογαριασμος απληρωτος στην προτεργεια δεν πρεπει να πληρωσω κανονικά αυτο το ποσό στον δήμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Αν όμως τελικά υπάρχει λογαριασμος απληρωτος στην προτεργεια δεν πρεπει να πληρωσω κανονικά αυτο το ποσό στον δήμο;

αν είναι απλήρωτος  , εννοείται τα πληρώνεις στο δήμο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Μιλαμε για δημοτικά τέλη ή για ολόκληρο λογαριασμό;

Μιλαμε για δημοτικά τέλη ή για ολόκληρο λογαριασμό;

ΜΟΝΟ για δημοτικά τέλη.

14€ δεν δείχνει όλα και όλα η οφειλή η είναι και αλλά?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Όταν έκανες αίτηση στον Ήρωνα, δεν έστειλες φωτογραφία του ρολογιού? Με την φωτογραφία αυτή θα εκδοσει η ζενίθ τον τελευταίο λογαριασμό 

οχι,μονο τον τελευταιο λογαριασμο εστειλα,κλασικα δεν το εκανα online,σε εταιρια συμβουλευτικη που συνεργαζετε με παροχους πηγα,δεν ξερρω αν πρεπει τωρα να κανω κατι.παντως στοι τηλεφωνο δεν μου ειπε κατι ο τυπος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

οχι,μονο τον τελευταιο λογαριασμο εστειλα,

καταρχάς τσέκαρε αν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο στο αποτέλεσμα που θα σου βγάλει

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

αν άλλαξε τότε έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση με επιτόπια μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ λόγω του οτι δεν έδωσες εσύ μέτρηση

Η Ζενίθ θα λάβει υπόψιν την μέτρηση που έκανε ο ΔΕΔΔΗΕ στην αλλαγή

Αν δεν άλλαξε το τελευταίο ψηφίο είσαι ακόμα στη Ζενίθ και περιμένεις όποτε θυμηθεί ο ΔΕΔΔΗΕ (επειδή δεν έδωσες μέτρηση στην αίτηση)

23 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

,σε εταιρια συμβουλευτικη που συνεργαζετε με παροχους πηγα

επαγγελματίες 🤣

τουλάχιστον ελπίζω να πάρεις τα 50€ δώρο που δίνει ο Ηρών ηλεκτρονικά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι τα 50 θα τα έπαιρνα αν έκανα online εγώ το συμβόλαιο.Επι ευκαιρίας ,αυτές οι εταιρίες από που έχουν κέρδος;Παίρνουν μίζα από τους παρόχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iliata2410 είπε

Oχι τα 50 θα τα έπαιρνα αν έκανα online εγώ το συμβόλαιο.Επι ευκαιρίας ,αυτές οι εταιρίες από που έχουν κέρδος;Παίρνουν μίζα από τους παρόχους;

ναι , εννοείται οτι παίρνουν ποσοστά

δες βασικά αν όντως έγινε η μετάβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iliata2410 είπε

Ναι μόλις είδα ότι το τελευταίο ψηφίο του αριθμού παροχής είναι διαφορετικο

όλα καλά , θα έρθει και τελικός απο Ζενιθ με τις κιλοβατώρες που έδωσε ο ΔΕΔΔΗΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 9:43 ΜΜ, korakios είπε

17,24 , σωστό είναι , μάλιστα προ έκπτωση ΚΟΤ , κομπλέ είσαι , βάλε τις εικόνες σε spoiler δε βλέπω τι πληκτρολογώ

Λογικά έχει αφαιρέσει τον ΚΟΤ άλλα πρόσθεσε το πάγιο (2 εύρω).
Επ ευκαιρία Χρόνια Πολλά σε Όλους και Καλή Χρονιά !
Έκανα και γω αίτηση online στον ΗΡΩΝ την Τετάρτη 11/1 κι αναμένω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, korakios είπε

όλα καλά , θα έρθει και τελικός απο Ζενιθ με τις κιλοβατώρες που έδωσε ο ΔΕΔΔΗΕ

οπότε όταν έρθει και ο τελικός,και οταν πλρωθεί θα πρέπει να κάνω άρση πάγιας εντολής,σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2023 στις 11:11 ΜΜ, iliata2410 είπε

Κατ ουσία το εκκαθαριστικό το ονομάζουν έναντι καταμέτρησης.

Δεν είναι το ίδιο όμως. Στους μηνιαίους εκκαθαριστικούς πληρώνεις ακριβώς ό,τι κατανάλωσες με τη τιμή που ισχύει εκείνο το μήνα. Στους μηνιαίους έναντι πληρώνεις τα ίδια, όταν όμως γίνεται η εκκαθάριση 4μηνου βάσει καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ, σπάει η κατανάλωση σε αναλογία ημερών.

  

2 ώρες πριν, iliata2410 είπε

οπότε όταν έρθει και ο τελικός,και οταν πλρωθεί θα πρέπει να κάνω άρση πάγιας εντολής,σωστά;

Ναι. Επίσης φρόντισε να κατεβάσεις όλα τα PDF απ'το myZenith αν θες να τα κρατήσεις... διότι μετά την έκδοση του τελικού, κόβουν τη πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...