Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Bloummy είπε

να ρωτήσω και κάτι σχετικό - άσχετο.. τι γίνεται με τις ΥΚΩ?  δεν τις πληρώνουμε? ποιους αφορά? οικιακά, επαγγελματικά, όλους.. βρήκα ένα άρθρο για πάγωμα των ΥΚΩ σε κάποιες κατηγορίες για 11/2021 - 03/2022.. η watt χρέωνε κανονικά .. επαγγελματικό με τάση 15kva πληρώνει? 

δε γνωρίζω κάτι τέτοιο , για επαγγελματικά ρώτα τον @ekrepali

53 λεπτά πριν, Bloummy είπε

επίσης, μπορώ να κάνω αμφισβήτηση λογαριασμών ετεροχρονισμένα; δηλ στην περίπτωση που καταφέρουμε και αλλάξουμε πάροχο (γιατί είμαστε σε ήδη διαδικασία) και στο τραγικό σενάριο της διαταγής πληρωμής, θα μπορέσω μετά να κάνω πχ αμφισβήτηση της ρήτρας? γιατί όπως φαντάζομαι ειπώθηκε σε κάποια σελίδα ότι είχε έναν δικό της τύπο  της υπολογισμού που ανάθεμα κι αν κατάλαβα ποτέ πως τον συνέταξαν.. στην ερώτηση περί ανάλυσης ποτέ δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση..

δεν έχει σχέση με ρήτρα , αλλά με τον παραπλανητικό τιμοκατάλογο που έδειχνε οτι έδινε τις εκπτώσεις χωρίς την αναμονή της ΚΥΑ , όπως ο Ηρών δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

δε γνωρίζω κάτι τέτοιο , για επαγγελματικά ρώτα τον @ekrepali

δεν έχει σχέση με ρήτρα , αλλά με τον παραπλανητικό τιμοκατάλογο που έδειχνε οτι έδινε τις εκπτώσεις χωρίς την αναμονή της ΚΥΑ , όπως ο Ηρών δλδ

@ekrepali help?.. 

ναι αυτο το καταλαβαίνω αλλά ρωτάω αν μπορώ να τους την βγω από δεξιά .. ή αριστερά.. διαταγή πληρωμής εσεις? αμφισβήτηση ρήτρας εγώ και να χορεύουμε το γαϊτανακι γύρω γύρω.. 

χμμ. και που βγήκε η ΚΥΑ .... διευκρινήσεις περιμένουν και ακριβείς προϋποθέσεις.. δηλ τι ποιο ακριβές από το "χορηγείται επιπλέον... σε όλους τους μη οικιακούς καταναλωτές" .. καθαρά καθυστέρηση ώσπου να βαρεθεί η πλειοψηφία ή να το ξεχάσει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Bloummy είπε

@ekrepali help?.. 

ναι αυτο το καταλαβαίνω αλλά ρωτάω αν μπορώ να τους την βγω από δεξιά .. ή αριστερά.. διαταγή πληρωμής εσεις? αμφισβήτηση ρήτρας εγώ και να χορεύουμε το γαϊτανακι γύρω γύρω.. 

χμμ. και που βγήκε η ΚΥΑ .... διευκρινήσεις περιμένουν και ακριβείς προϋποθέσεις.. δηλ τι ποιο ακριβές από το "χορηγείται επιπλέον... σε όλους τους μη οικιακούς καταναλωτές" .. καθαρά καθυστέρηση ώσπου να βαρεθεί η πλειοψηφία ή να το ξεχάσει.. 

Κάνε μια αμφισβήτηση να υπάρχει... και ζητα να σε ενημερώσουν άμεσα για τη διαδικασία πίστωσης του έξτρα τεμ.Βάσει ΦΕΚ οι επιδοτήσεις που αφορούν παλιούς λογαριασμούς πρέπει να πιστωθούν εντός 1 μήνα απο τη δημοσίευση, οπότε αν καθυστερήσουν θα έχεις εσύ πάτημα σε περιπτωση που σε παίρνουν τηλέφωνο για τις οφειλες ότι σου χρωστάνε κι εκείνοι και περιμένεις να γίνει συμψηφισμός.

Για υκω δε γνωριζω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χθες πήγα Ελίν ρεύμα λόγω αντλίας θερμότητας και μεγάλων καταναλώσεων. Μου γράφει από 12.1.

 

Οι 500 kw του μήνα από πότε αρχίζουν και μετράνε; που ξέρουν αυτοί πόσο είχα 01.01?

Επιπλέον μου είπαν ότι εγγύηση στο 2ο λογαριασμό θα χρεωθώ και αν βάλω πάγια εντολή δε θα χρεωθώ καθόλου.

Πρέπει να έρθει ο πρώτος λογαριασμός και μετά θα μπορώ με το κωδικό πληρωμής να βάλω πάγια εντολή στην τράπεζα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Πρέπει να έρθει ο πρώτος λογαριασμός και μετά θα μπορώ με το κωδικό πληρωμής να βάλω πάγια εντολή στην τράπεζα;

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gl0bAlZer0 είπε

Από χθες πήγα Ελίν ρεύμα λόγω αντλίας θερμότητας και μεγάλων καταναλώσεων. Μου γράφει από 12.1.

 

Οι 500 kw του μήνα από πότε αρχίζουν και μετράνε; που ξέρουν αυτοί πόσο είχα 01.01?

Επιπλέον μου είπαν ότι εγγύηση στο 2ο λογαριασμό θα χρεωθώ και αν βάλω πάγια εντολή δε θα χρεωθώ καθόλου.

Πρέπει να έρθει ο πρώτος λογαριασμός και μετά θα μπορώ με το κωδικό πληρωμής να βάλω πάγια εντολή στην τράπεζα;

 

  

21 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πώς να το εξηγήσω διαφορετικά...  🙄

( σκονάκι ετεροχρονισμένη για μελλοντική αναζήτηση)

Ας πούμε ότι κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου στις 10/1.

Στην αίτηση αναγράφεται η ένδειξη που έχεις δώσει με φωτογραφία.

Αν η αλλαγή παρόχου γίνει με έκτακτη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ πχ στις 20/1, τότε μετράει η ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ.. οπότε δεν έχεις θέμα. Κανονικά όμως βάσει νόμου ο ΔΕΔΔΗΕ δε πρέπει να έρχεται να μετράει, ώστε να επισπεύονται οι διαδικασίες.

Αν αλλαγή παρόχου ολοκληρωθεί με τη δική σου ένδειξη (όπως ορίζει ο νόμος), προκύπτει ένα προβληματάκι ετεροχρονισμένης ένδειξης. Δεν είναι πρόβλημα αν η αλλαγή γίνει σε 2-3 μέρες (συνήθως τελευταία τόσο παίρνει), είναι πρόβλημα αν αργήσουν καμιά 10ριά μέρες.

Παράδειμα υπογράφεις στις 10/1 με ένδειξη μετρητή 1000. Ας πούμε ότι καθυστερεί η αλλαγή 10 μέρες κι εσύ έχεις κάψει στο μεσοδιάστημα 200kw. Στις 20/1 ολοκληρώνεται η αλλαγή παρόχου με την ένδειξη (1000) που είχες δώσει πριν από 10 μέρες. Έρχεται μετά ο ΔΕΔΔΗΕ στις 25/1 και βλέπει ένδειξη 1300. Βγαίνει μετά εκκαθαριστικός για τη περίοδο 20/1 - 25/1 με κατανάλωση 300kw... δηλαδή αναλογικά κοντά στις 2000kw το μήνα. Οπότε χάνεις ΚΟΤ για τη συγκεκριμένη περίοδο αν είσαι δικαιούχος, παίρνεις μικρή κλίμακα ΤΕΜ, πληρώνεις υψηλή κλίμακα στις ρυθμιζόμενες κλπ.

Το ίδιο πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν δώσεις ένδειξη σε πάροχο (Ελίν - WE) και βγει εκκαθαριστικός με μεγάλη κατανάλωση σε μικρή περίοδο.

Γι'αυτό όταν κάνουμε αλλαγή παρόχου, πιέζουμε να αποστείλουν άμεσα το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, για να ολοκληρωθεί γρήγορα η διαδικασία.

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω αναφέρει, είναι όταν μεσολαβεί προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Σ'αυτή τη περίπτωση σκαλώνει η αίτηση.

Παράδειγμα υπογράφεις στις 10/1 μέ ένδειξη 1000. Έρχεται η ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 12/1 και παίρνει ένδειξη 1040. Αν πάροχος αργήσει να στείλει το αίτημα εκπροσώπησης, τότε ο ΔΕΔΔΗΕ παραλαμβάνει μια αίτηση πχ στις 15/1 με ένδειξη 1000. Η ένδειξη αυτή είναι εκτός ορίων και η αίτηση σκαλώνει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Οι 500 kw του μήνα από πότε αρχίζουν και μετράνε; που ξέρουν αυτοί πόσο είχα 01.01?

απο την προηγούμενη ημερομηνία καταμέτρησης μέτρα μήνες και θα σπάσει αναλογικά το όριο ανα μήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Από χθες πήγα Ελίν ρεύμα λόγω αντλίας θερμότητας και μεγάλων καταναλώσεων. Μου γράφει από 12.1.

 

Οι 500 kw του μήνα από πότε αρχίζουν και μετράνε; που ξέρουν αυτοί πόσο είχα 01.01?

Επιπλέον μου είπαν ότι εγγύηση στο 2ο λογαριασμό θα χρεωθώ και αν βάλω πάγια εντολή δε θα χρεωθώ καθόλου.

Πρέπει να έρθει ο πρώτος λογαριασμός και μετά θα μπορώ με το κωδικό πληρωμής να βάλω πάγια εντολή στην τράπεζα;

 

12-01 με 12-02 πάει ο μήνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εμένα επαρχία από την αίτηση μέχρι την ολοκλήρωση είχαμε μόνο 2 ημέρες.

13/12 μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ ( όχι δική μου) 7748

12/01  τιμή μου έδωσα Ελίν 8302 , διαφορά δηλαδή 554Kwh

 

Αδρά μέχρι 12/2 έχω να κάψω 2000-554 =1446 kwh για να μη περάσω το όριο των 1000kwh/μήνα. Καλά κατάλαβα;

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

12-01 με 12-02 πάει ο μήνας 

Με το που αλλάζεις πάροχο μηδενίζει το κοντερ; 😗

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχετε τη δυνατότητα να μας γνωστοποιείτε την ένδειξη του μετρητή σας κάθε μήνα  από την 25η έως την 28η  ημερολογιακή ημέρα,

αυτό γράφει στο εμαιλ  πάντως οπότε λογικά θα μου βγάλουν λογαριασμό εκεί κοντά...

Επεξ/σία από Gl0bAlZer0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

13/12 μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ ( όχι δική μου) 7748

αν ήταν η προγραμματισμένη τότε μετράς +4 μήνες για τα όρια

5 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Με το που αλλάζεις πάροχο μηδενίζει το κοντερ; 😗

όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Πάντως εμένα επαρχία από την αίτηση μέχρι την ολοκλήρωση είχαμε μόνο 2 ημέρες.

13/12 μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ ( όχι δική μου) 7748

12/01  τιμή μου έδωσα Ελίν 8302 , διαφορά δηλαδή 554Kwh

 

Αδρά μέχρι 12/2 έχω να κάψω 2000-554 =1446 kwh για να μη περάσω το όριο των 1000kwh/μήνα. Καλά κατάλαβα;

Με το που αλλάζεις πάροχο μηδενίζει το κοντερ; 😗

 

αυτό γράφει στο εμαιλ  πάντως οπότε λογικά θα μου βγάλουν λογαριασμό εκεί κοντά...

Το 500 η το 1000 πάει ανά 30 ημέρες η και λιγότερες αν προκύπτει πχ αλλαγή παρόχου.

Το 16.66 ανά ημέρα να σκέπτεσαι.

Είναι δεδομένο ότι 7748-8302=554 θα τιμολογηθεί από τον προηγούμενο πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ρώτησα και τι παίζει για το νυχτερινό και μου είπαν ότι θα δίνω κανονικά ημέρας και νύχτας αλλά η τιμή κιλοβατώρας είναι ίδια.

Από ότι είδα έχουν αλλάξει και ο τρόπος υπολογισμού των ΥΚΩ και του δικτύου οπότε το νυκτερινό δεν έχει έχει και καμία σοβαρή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2023 στις 8:22 ΜΜ, ekrepali είπε

Πώς να το εξηγήσω διαφορετικά...  🙄

( σκονάκι ετεροχρονισμένη για μελλοντική αναζήτηση)

Ας πούμε ότι κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου στις 10/1.

Στην αίτηση αναγράφεται η ένδειξη που έχεις δώσει με φωτογραφία.

Αν η αλλαγή παρόχου γίνει με έκτακτη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ πχ στις 20/1, τότε μετράει η ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ.. οπότε δεν έχεις θέμα. Κανονικά όμως βάσει νόμου ο ΔΕΔΔΗΕ δε πρέπει να έρχεται να μετράει, ώστε να επισπεύονται οι διαδικασίες.

Αν αλλαγή παρόχου ολοκληρωθεί με τη δική σου ένδειξη (όπως ορίζει ο νόμος), προκύπτει ένα προβληματάκι ετεροχρονισμένης ένδειξης. Δεν είναι πρόβλημα αν η αλλαγή γίνει σε 2-3 μέρες (συνήθως τελευταία τόσο παίρνει), είναι πρόβλημα αν αργήσουν καμιά 10ριά μέρες.

Παράδειμα υπογράφεις στις 10/1 με ένδειξη μετρητή 1000. Ας πούμε ότι καθυστερεί η αλλαγή 10 μέρες κι εσύ έχεις κάψει στο μεσοδιάστημα 200kw. Στις 20/1 ολοκληρώνεται η αλλαγή παρόχου με την ένδειξη (1000) που είχες δώσει πριν από 10 μέρες. Έρχεται μετά ο ΔΕΔΔΗΕ στις 25/1 και βλέπει ένδειξη 1300. Βγαίνει μετά εκκαθαριστικός για τη περίοδο 20/1 - 25/1 με κατανάλωση 300kw... δηλαδή αναλογικά κοντά στις 2000kw το μήνα. Οπότε χάνεις ΚΟΤ για τη συγκεκριμένη περίοδο αν είσαι δικαιούχος, παίρνεις μικρή κλίμακα ΤΕΜ, πληρώνεις υψηλή κλίμακα στις ρυθμιζόμενες κλπ.

Το ίδιο πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν δώσεις ένδειξη σε πάροχο (Ελίν - WE) και βγει εκκαθαριστικός με μεγάλη κατανάλωση σε μικρή περίοδο.

Γι'αυτό όταν κάνουμε αλλαγή παρόχου, πιέζουμε να αποστείλουν άμεσα το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, για να ολοκληρωθεί γρήγορα η διαδικασία.

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω αναφέρει, είναι όταν μεσολαβεί προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Σ'αυτή τη περίπτωση σκαλώνει η αίτηση.

Παράδειγμα υπογράφεις στις 10/1 μέ ένδειξη 1000. Έρχεται η ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 12/1 και παίρνει ένδειξη 1040. Αν πάροχος αργήσει να στείλει το αίτημα εκπροσώπησης, τότε ο ΔΕΔΔΗΕ παραλαμβάνει μια αίτηση πχ στις 15/1 με ένδειξη 1000. Η ένδειξη αυτή είναι εκτός ορίων και η αίτηση σκαλώνει.

Σευχαριστω για την απαντηση. Αρα ποια ειναι η λυση; Απλα πιεζω την ΕΛΙΝ να στειλει αμεσα ΔΕΔΔΗΕ (οταν κανω αιτηση με το καλο); Μπορω να κανω κατι αλλο;

Επεξ/σία από Georgebek2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Σευχαριστω για την απαντηση. Αρα ποια ειναι η λυση; Απλα πιεζω την ΕΛΙΝ να στειλει αμεσα ΔΕΔΔΗΕ (οταν κανω αιτηση με το καλο); Μπορω να κανω κατι αλλο;

  

Στις 11/1/2023 στις 12:43 ΜΜ, ekrepali είπε

Πάρε ένα τηλέφωνο δήθεν για να ρωτήσεις αν παρέλαβαν το email σου με τα δικαιολογητικά. Θα τα κοιτάξουν επιτόπου και θα σου στείλουν άμεσα την αίτηση. Υπογράφεις, τα στέλνεις πίσω. Την άλλη μέρα πάρε ένα τηλέφωνο δήθεν για να ρωτήσεις αν παρέλαβαν την υπογεγραμμένη αίτηση.  Θα τη κοιτάξουν επιτόπου κι αν είναι οκ θα τη προωθήσουν άμεσα στον ΔΕΔΔΗΕ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μίλησα με εκπροσωπο της Ήρων.Επειδη κάποιος χρήστης ανέφερε ότι δεν βγάζει εκκαθάριστικο κάθε μήνα,μου είπε ο άνθρωπος,ότι εμείς κάθε μήνα δίνουμε την ένδειξη κανονικά.Απλα αυτοί το έχουν άλλη ονομασία.Κατ ουσία το εκκαθαριστικό το ονομάζουν έναντι καταμέτρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...