Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ηλεκτρονικό μετρητή και προβληματίζομαι πως θα φωτογραφίζω τις ενδείξεις (ημερήσιο νυχτερινό).

Χρειάζονται 3 φωτογραφίες ?

Εγώ, λόγω της ενναλαγης, δυσκολεύομαι να διαβάσω, πόσο περισσότερο να φωτογραφίσω τις ενδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχω ηλεκτρονικό μετρητή και προβληματίζομαι πως θα φωτογραφίζω τις ενδείξεις (ημερήσιο νυχτερινό).

Χρειάζονται 3 φωτογραφίες ?

Εγώ, λόγω της ενναλαγης, δυσκολεύομαι να διαβάσω, πόσο περισσότερο να φωτογραφίσω τις ενδείξεις.

2 φωτογραφίες (ημερήσιο, νυχτερινό). Στους παλιούς μετρητές είχαν τις ενδείξεις Κ (κανονικό) και Μ (μειωμένο).

Φωτογράφισε όλες τις εναλλαγές από 2 φορές και βλέπεις μετά ποιες φώτο θα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

2 φωτογραφίες (ημερήσιο, νυχτερινό). Στους παλιούς μετρητές είχαν τις ενδείξεις Κ (κανονικό) και Μ (μειωμένο).

Φωτογράφισε όλες τις εναλλαγές από 2 φορές και βλέπεις μετά ποιες φώτο θα χρειαστείς.

Αυτό θα κάνω αναγκαστικά.

Αλλά σκέψου: οι ενναλαγες είναι γρήγορες και δεν 'προλαβαίνεις'.

Δεν ξέρω αν δέχονται Βίντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αυτό θα κάνω αναγκαστικά.

Αλλά σκέψου: οι ενναλαγες είναι γρήγορες και δεν 'προλαβαίνεις'.

Δεν ξέρω αν δέχονται Βίντεο 

Βγάλε βίντεο και μετά τράβα screenshots στο pc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση παρακαλώ @korakios: στο επαγγελματικό της ΗΡΩΝ, λες "προσοχή , πρόβλημα με την μη πίστωση έξτρα ΤΕΜ". Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι συνεπής και πρέπει να τους "κυνηγήσεις";

η WATT+VOLT δεν μου έχει πιστώσει καθόλου την διαφορά έως τώρα και σε e-mail που έστειλα μου απάντησαν ως επισυναπτόμενη φώτο. Τι ισχύει τελικά;

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kpios894 είπε

μια ερώτηση παρακαλώ @korakios: στο επαγγελματικό της ΗΡΩΝ, λες "προσοχή , πρόβλημα με την μη πίστωση έξτρα ΤΕΜ". Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι συνεπής και πρέπει να τους "κυνηγήσεις";

η WATT+VOLT δεν μου έχει πιστώσει καθόλου την διαφορά έως τώρα και σε e-mail που έστειλα μου απάντησαν ως επισυναπτόμενη φώτο. Τι ισχύει τελικά;

Screenshot_1.jpg

σημαίνει οτι δε βάλανε σε κανέναν τις έξτρα επιδοτήσεις , ενώ οι υπόλοιποι τις έχουν ήδη βάλει απο την αρχή χωρίς να περιμένουν ΚΥΑ/ΦΕΚ

ωραίος , να βάλω και τη watt&volt σε μαύρη λίστα στο excel :)

Σχετικά με τη διαδικασία παρακολούθησε το άλλο νήμα

(και ναι ισχύει οτι απο τη στιγμή που δεν είχε βγει ΚΥΑ δεν ήταν υποχρεωμένοι νομικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

χαίρομαι που συμβάλλω στο update του τέλειου excel 😀

1. ενώ στα οικιακά δεν έχουμε τέτοιο "πρόβλημα";

2. η ΚΥΑ που βγήκε αναφέρει έως και 11ο μήνα. Έπειτα τούτου τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

σημαίνει οτι δε βάλανε σε κανέναν τις έξτρα επιδοτήσεις , ενώ οι υπόλοιποι τις έχουν ήδη βάλει απο την αρχή χωρίς να περιμένουν ΚΥΑ/ΦΕΚ

ωραίος , να βάλω και τη watt&volt σε μαύρη λίστα στο excel :)

Σχετικά με τη διαδικασία παρακολούθησε το άλλο νήμα

(και ναι ισχύει οτι απο τη στιγμή που δεν είχε βγει ΚΥΑ δεν ήταν υποχρεωμένοι νομικά)

Νομικα ναι, ηθικα και (ισως νομικα) που μας λεγανε 0€/kwh το Σεπτεμβρη κλπ, με εναν ψευτικο τιμοκαταλογο στον οποιο δεν ειχε προστεθει ουτε αστερισκος περι αναμονης υπογραφης ΚΥΑ/ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpios894 είπε

2. η ΚΥΑ που βγήκε αναφέρει έως και 11ο μήνα. Έπειτα τούτου τι ισχύει;

θα περιμένεις μέχρι την επόμενη , όποτε

3 λεπτά πριν, kpios894 είπε

1. ενώ στα οικιακά δεν έχουμε τέτοιο "πρόβλημα";

δεν έχουν σχέση οι έξτρα ΤΕΜ με τα οικιακά

3 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Νομικα ναι, ηθικα και (ισως νομικα) που μας λεγανε 0€/kwh το Σεπτεμβρη κλπ, με εναν ψευτικο τιμοκαταλογο στον οποιο δεν ειχε προστεθει ουτε αστερισκος περι αναμονης υπογραφης ΚΥΑ/ΦΕΚ

δε λέει κανένας το αντίθετο , αυτό ήταν παραπλάνηση και ήθελε καταγγελία

@kpios894, ίδια φάση παίχτηκε και με watt&volt τώρα που το σκάλισα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59503087

προσάρμοσέ το οτι ήταν παραπλανητικός ο τιμοκατάλογος μιας και το κειμενάκι

image.png.cabc04c3e0b07f0e6fabf568bc469e77.png

το αλλάξανε αργότερα και δεν υπήρχε όπως αποδεικνύεται πχ εδώ

https://web.archive.org/web/20221002214450/https://www.watt-volt.gr/zero-plus/

έχει διάφορα snapshots

https://web.archive.org/web/20221101000000*/https://www.watt-volt.gr/zero-plus/

Κανονικά πρέπει να στα βάλουν όλα όσα έγραφε ο τιμοκατάλογος χωρίς το κείμενο και αν δεν πληροίς προϋποθέσεις να τα επιστρέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpios894 είπε

μια ερώτηση παρακαλώ @korakios: στο επαγγελματικό της ΗΡΩΝ, λες "προσοχή , πρόβλημα με την μη πίστωση έξτρα ΤΕΜ". Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι συνεπής και πρέπει να τους "κυνηγήσεις";

η WATT+VOLT δεν μου έχει πιστώσει καθόλου την διαφορά έως τώρα και σε e-mail που έστειλα μου απάντησαν ως επισυναπτόμενη φώτο. Τι ισχύει τελικά;

Screenshot_1.jpg

κλασσική τυποποιημένη απάντηση. πριν λίγο μίλησα στο τσατ μαζί τους για τον ίδιο λόγο, επαγγελματικό 15kva αλλά για τους δικούς τους λόγους εδινε την μικρότερη επιδότηση. Έχουμε προβεί σε αλλαγή παρόχου αφήνοντας χρέος προς την watt η οποία ξεκίνησε ήδη να παίρνει τηλέφωνο για την εξόφληση του ποσού (ή αυτοί ή κάποιο δικηγορικό γραφείο) αλλά τους επισήμανα ότι αν δεν περαστούν οι επιδοτήσεις δεν πρόκειται να πάρουν φράγκο αν και από έναν γρήγορο υπολογισμό προβλέπεται ότι θα επιστρέψουν κιόλας.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
8 λεπτά πριν, Bloummy είπε

κλασσική τυποποιημένη απάντηση. πριν λίγο μίλησα στο τσατ μαζί τους για τον ίδιο λόγο, επαγγελματικό 15kva αλλά για τους δικούς τους λόγους εδινε την μικρότερη επιδότηση. Έχουμε προβεί σε αλλαγή παρόχου αφήνοντας χρέος προς την watt η οποία ξεκίνησε ήδη να παίρνει τηλέφωνο για την εξόφληση του ποσού (ή αυτοί ή κάποιο δικηγορικό γραφείο) αλλά τους επισήμανα ότι αν δεν περαστούν οι επιδοτήσεις δεν πρόκειται να πάρουν φράγκο αν και από έναν γρήγορο υπολογισμό προβλέπεται ότι θα επιστρέψουν κιόλας.. 

korakios really ❤️ that post 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

korakios really ❤️ that post 😂

να είσαι καλά εσυ και οι υπόλοιποι με τις γνωσεις σας και τα ψαξιματα σας!! απο αλλού ξεκίνησα το ψάξιμο (αέριο οικιακό) και κατέληξα να ψάχνω και το επαγγελματικό του εργοδότη... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bloummy είπε

να είσαι καλά εσυ και οι υπόλοιποι με τις γνωσεις σας και τα ψαξιματα σας!! απο αλλού ξεκίνησα το ψάξιμο (αέριο οικιακό) και κατέληξα να ψάχνω και το επαγγελματικό του εργοδότη... 😂

πέρα απο την πλάκα , καλό είναι να υπάρχει μια αμφισβήτηση των λογαριασμών σε περίπτωση που βγει Διαταγή Πληρωμής οπου θα πρέπει μετά να κινηθείς νομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πέρα απο την πλάκα , καλό είναι να υπάρχει μια αμφισβήτηση των λογαριασμών σε περίπτωση που βγει Διαταγή Πληρωμής οπου θα πρέπει μετά να κινηθείς νομικά

λες; δυστυχώς δεν είναι στην δική μου ευχέρεια αν και θα του το προτείνω..

έχω κρατήσει αρχείο συνομιλιών και έχω τονίσει πολλές φορές ότι είμαι (είναι) πρόθυμος να προβώ σε εξόφληση εφόσον περαστούν και οι εξτρά ΤΕΜ οπότε (θεωρητικά) δείχνω καλή θέληση .. 

από την άλλη όμως σκέφτομαι σιγά μην κάτσει η watt και η κάθε watt να ξεκινήσει διαδικασία εντολών πληρωμής.. επίσης, μπορώ να κάνω αμφισβήτηση λογαριασμών ετεροχρονισμένα; δηλ στην περίπτωση που καταφέρουμε και αλλάξουμε πάροχο (γιατί είμαστε σε ήδη διαδικασία) και στο τραγικό σενάριο της διαταγής πληρωμής, θα μπορέσω μετά να κάνω πχ αμφισβήτηση της ρήτρας? γιατί όπως φαντάζομαι ειπώθηκε σε κάποια σελίδα ότι είχε έναν δικό της τύπο  της υπολογισμού που ανάθεμα κι αν κατάλαβα ποτέ πως τον συνέταξαν.. στην ερώτηση περί ανάλυσης ποτέ δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση..

να ρωτήσω και κάτι σχετικό - άσχετο.. τι γίνεται με τις ΥΚΩ?  δεν τις πληρώνουμε? ποιους αφορά? οικιακά, επαγγελματικά, όλους.. βρήκα ένα άρθρο για πάγωμα των ΥΚΩ σε κάποιες κατηγορίες για 11/2021 - 03/2022.. η watt χρέωνε κανονικά .. επαγγελματικό με τάση 15kva πληρώνει? 

κοίτα να δεις που ψάξε ψάξε θα βγάλω κι άλλα μαργαριτάρια στο τέλος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...