Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

 Δες τε αυτόν τον λογαριασμό και πείτε μου αν όλα είναι οκ 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

σαν τι να δούμε ακριβώς ? Δες στο excel ιστορικό επιδοτήσεων και

https://www.nrg.gr/el/dimosieusitimwnenergeias

τις τιμές μηνός . Ο λογαριασμός τα γράφει αναλυτικά (πολύ ωραίος λογαριασμός πάντως) οπότε μπορείς να επαληθεύσεις

Όσον αφορά το σπάσιμο με τις κλίμακες αφού διάβασα τον καφέ μιας και πόσταρες το μισό λογαριασμό χωρίς περίοδο κατανάλωσης , είδα οτι είναι για λίγες μέρες , άρα έσπασε αναλογικά (327kw για 10 μέρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

μια χαρά ειδικοί όροι...τα εξηγεί αναλυτικά. Και από ότι βλέπω ο τύπος υπολογισμού της κυμαινόμενης τιμής (για μετά τον Ιούλιο 2023) είναι αρκετά χαμηλός (ΤΕΑ και όχι ΑΔΜΗΕ με λογικό περιθώριο)

Εάν έχουν ανεβάσει αίτημα εκπροσώπησης δεν μπορείς. Όταν ολοκληρωθεί μπορείς (δηλαδή μετά από 2-3 μέρες).

Εάν δεν έχουν ανεβάσει αίτημα, μπορείς άμεσα. Κινήσου γρήγορα όμως

Κάνε μια ανάλυση του τύπου της ελιν για εμτα τον Ιούλιο του 23

Τι σημαίνει 1.18*ΤΕΑ+0,035

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ΗΡΩΝ χτες μαζί με το PDF του έκτακτου εκκαθαριστικού (έκπτωση συνέπειας), μου έστειλε και τη λογιστική καρτέλα.

Spoiler

3.jpg.eaa8b54c8d73f2c3f5126c4c25139846.jpg

 

1 βδομάδα μετά την έκδοση του τελικού έβαλαν προκαταβολικά τη συνέπεια στη λογιστική καρτέλα (η γραμμή στις 30/12) αλλά έκαναν τις πάπιες και δεν έβγαλαν το PDF. Aν ο πελάτης αδιαφορήσει ή δε πιέσει να πάρει τη συνέπεια, αυτή μένει μέσα και ίσως πιστωθεί σε επόμενη εκπροσώπηση. Στη περίπτωση μου αν δείτε τις τελευταίες σειρές, θα μπορούσα για τον Τελικό να πληρώσω 221.20 αντί για 317.55 ώστε να μηδενίσει το υπόλοιπο μου.

Αποκτάει λογική κι αυτό που είπανε στον @1comment να πληρώσει δηλαδή τη διαφορά και το υπόλοιπο του θα μηδενίσει. Φίλε προφανώς έχουν ήδη βάλει τη συνέπεια στη λογιστική σου καρτέλα, γι'αυτό ζήτα να σου στείλουν το PDF της έκπτωσης συνέπειαςώστε να περάσεις το λογαριασμό στα τιμολόγια σου. Κι αν έχεις ήδη κλείσει ΦΠΑ 4ου τριμήνου 2022, ας το περάσει ο λογιστής σου στο 1ο τρίμηνο του 2023 σαν λογαριασμό που κοινοποιήθηκε με καθυστέρηση.

Ομοίως @Mariannatzouma και @geodimis... προσοχή μη τυχόν έχει εκδωθεί κάποιος λογαρισμός και ξεχάσετε να τον περάσετε στις δαπάνες.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Elannik είπε

Τι σημαίνει 1.18*ΤΕΑ+0,035

αφορά μετά την κατάργηση μηχανισμού ενσωμάτωσης ρήτρας

Μετά θα μπαίνεις εκεί και θα βλέπεις (ΤΕΑ=MCP)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

σήμερα το πρωί έκανα ηλεκτρονική αίτηση για το ΗΡΩΝ Generous Home και έχω ανεβάσει ταυτότητα και μισθωτήριο.

Διαβάζοντας όμως τις τελευταίες σελίδες του forum (εκ των υστέρων δυστυχώς) σκέφτομαι μήπως πάω σε Ελίν τελικά.

Μπορώ να ακυρώσω την αίτησή μου; Δε με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο ούτε μου έχουν στείλει κάποιο email μέχρι στιγμής. Μόνο αυτό βλέπω στο my.heron.gr

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, isidoros17 είπε

Καλησπέρα σας,

σήμερα το πρωί έκανα ηλεκτρονική αίτηση για το ΗΡΩΝ Generous Home και έχω ανεβάσει ταυτότητα και μισθωτήριο.

Διαβάζοντας όμως τις τελευταίες σελίδες του forum (εκ των υστέρων δυστυχώς) σκέφτομαι μήπως πάω σε Ελίν τελικά.

Μπορώ να ακυρώσω την αίτησή μου; Δε με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο ούτε μου έχουν στείλει κάποιο email μέχρι στιγμής. Μόνο αυτό βλέπω στο my.heron.gr

 

Screenshot_1.png

αίτηση έχεις κάνει , δεν υπέγραψες συμβόλαιο. Δλδ με την αίτηση σου παίρνουν τα στοιχεία ωστε να σου στείλουν συμπληρωμένη σύμβαση να την υπογράψεις . Όταν στη στείλουν απλά το αγνοείς αν θες να πας σε άλλον πάροχο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sovjohn είπε

«Μύλος» με τις επιδοτήσεις μικρών επιχειρήσεων για το ρεύμα

είδα υπήρχε ξεχωριστό νήμα , επομένως καλύτερα εκεί μιας και το συγκεκριμένο ζήτημα είναι επίφοβο απο σχόλια που μπορεί να ακολουθήσουν

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791952-αναδρομικά-έξτρα-επιδοτήσεων-μικρών-επιχειρήσεων-ιανουαρίου-φεβρουαρίου-μαρτίου/?do=getNewComment

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μηπως ξερει καποιος για το διαστημα ιανουαριος 2022 με δεκεμβριο 2022 ποια ειναι η επιδοτηση που επρεπε να λαμβανει καποιος ανα μηνα σε παροχη Γ21 κατω απο 35kVA? Δεν μπορω να βρω σε καποια σελιδα το υψος της επιδοτησης να συγκρινω με τους λογαριασμους και εκει στον ηρων στους λογαριασμους που τσεκαρα μου φαινεται οτι δεν μου εχουν βαλει ολη την επιδοτηση.Ευχαριστω!

 

 

Επεξ/σία από Mixail-1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Mixail-1 είπε

Παιδια μηπως ξερει καποιος για το διαστημα ιανουαριος 2022 με δεκεμβριο 2022 ποια ειναι η επιδοτηση που επρεπε να λαμβανει καποιος σε παροχη Γ21 κατω απο 35kVA

γιατι εκει στον ηρων στους λογαριασμους που τσεκαρα μου φαινεται οτι δεν μου εχουν βαλει ολη την επιδοτηση.Ευχαριστω!

το οτι δεν έχει βάλει Ηρών είναι γνωστό μήνες και είναι σε μαύρη λίστα στα επαγγελματικά τιμολόγια

για το άλλο που ρώτησες σου απαντώ στο άλλο θέμα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2022 στις 4:29 ΜΜ, Tony316 είπε

Κανονικά δεν θα έπρεπε στον 2ο να πάρω 20% από τα ποσά 146,37 και 129,00 (από τον 1ο);

Μιας και έγινε πιο πριν συζήτηση για έκπτωση συνέπειας: Τελικά στον (μεθεπόμενο) λογαριασμό που μου ήρθε χθες πιστώθηκε κανονικά η έκπτωση συνέπειας 20% επί της αρχικής χρέωσης προμήθειας.

Άρα για το ΚΟΤ που έχω θα πιστώνεται σε κάθε μεθεπόμενο λογαριασμό όπως μου απάντησαν στην εξυπηρέτηση.

Επεξ/σία από Tony316
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2023 στις 1:32 ΜΜ, ekrepali είπε

Όχι κομπλέ είσαι... αυτό σημαίνει ότι η προηγούμενη καταμέτρηση έγινε τέλη Δεκεμβρίου.

Εκεί που θα πρέπει να προσέξεις σε περίπτωση που η αλλαγή γίνει με τη δική σου ένδειξη αλλά με μερικές μέρες καθυστέρηση πχ 16/1... είναι να μη δώσεις ένδειξη στην Ελίν στις 25/1 γιατί θα σου βγει εκκαθαριστικός 10 ημερών με κατανάλωση 15 ημερών και ίσως έχεις θέμα με τις κλίμακες κατανάλωσης.

Εξηγησε μας αν μπορεις τι εννοεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Εξηγησε μας αν μπορεις τι εννοεις.

Πώς να το εξηγήσω διαφορετικά...  🙄

( σκονάκι ετεροχρονισμένη για μελλοντική αναζήτηση)

Ας πούμε ότι κάνεις αίτηση για αλλαγή παρόχου στις 10/1.

Στην αίτηση αναγράφεται η ένδειξη που έχεις δώσει με φωτογραφία.

Αν η αλλαγή παρόχου γίνει με έκτακτη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ πχ στις 20/1, τότε μετράει η ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ.. οπότε δεν έχεις θέμα. Κανονικά όμως βάσει νόμου ο ΔΕΔΔΗΕ δε πρέπει να έρχεται να μετράει, ώστε να επισπεύονται οι διαδικασίες.

Αν αλλαγή παρόχου ολοκληρωθεί με τη δική σου ένδειξη (όπως ορίζει ο νόμος), προκύπτει ένα προβληματάκι ετεροχρονισμένης ένδειξης. Δεν είναι πρόβλημα αν η αλλαγή γίνει σε 2-3 μέρες (συνήθως τελευταία τόσο παίρνει), είναι πρόβλημα αν αργήσουν καμιά 10ριά μέρες.

Παράδειμα υπογράφεις στις 10/1 με ένδειξη μετρητή 1000. Ας πούμε ότι καθυστερεί η αλλαγή 10 μέρες κι εσύ έχεις κάψει στο μεσοδιάστημα 200kw. Στις 20/1 ολοκληρώνεται η αλλαγή παρόχου με την ένδειξη (1000) που είχες δώσει πριν από 10 μέρες. Έρχεται μετά ο ΔΕΔΔΗΕ στις 25/1 και βλέπει ένδειξη 1300. Βγαίνει μετά εκκαθαριστικός για τη περίοδο 20/1 - 25/1 με κατανάλωση 300kw... δηλαδή αναλογικά κοντά στις 2000kw το μήνα. Οπότε χάνεις ΚΟΤ για τη συγκεκριμένη περίοδο αν είσαι δικαιούχος, παίρνεις μικρή κλίμακα ΤΕΜ, πληρώνεις υψηλή κλίμακα στις ρυθμιζόμενες κλπ.

Το ίδιο πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί αν δώσεις ένδειξη σε πάροχο (Ελίν - WE) και βγει εκκαθαριστικός με μεγάλη κατανάλωση σε μικρή περίοδο.

Γι'αυτό όταν κάνουμε αλλαγή παρόχου, πιέζουμε να αποστείλουν άμεσα το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ, για να ολοκληρωθεί γρήγορα η διαδικασία.

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω αναφέρει, είναι όταν μεσολαβεί προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Σ'αυτή τη περίπτωση σκαλώνει η αίτηση.

Παράδειγμα υπογράφεις στις 10/1 μέ ένδειξη 1000. Έρχεται η ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 12/1 και παίρνει ένδειξη 1040. Αν πάροχος αργήσει να στείλει το αίτημα εκπροσώπησης, τότε ο ΔΕΔΔΗΕ παραλαμβάνει μια αίτηση πχ στις 15/1 με ένδειξη 1000. Η ένδειξη αυτή είναι εκτός ορίων και η αίτηση σκαλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2023 στις 11:26 ΜΜ, baiosgr είπε

Αλlαγή παρόχου γίνεται χωρίς  ρήτρα αρα αλλάζω πάροχο και μου κάνουν επιστροφή;

https://efaenergy.gr/restart-power-home-kot/

Αξιζει η να παω ΔΕΗ:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baiosgr είπε

βλέπεις εκεί τις τιμές

1 λεπτό πριν, baiosgr είπε

Αξιζει η να παω ΔΕΗ:

για ΔΕΗ στο άλλο θέμα , το αν αξίζει είναι απλό , κοιτάς τον τιμοκατάλογο της εταιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...