Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Σε πρόλαβα. 😝 1 βδομάδα πέρασε κι ακόμα κανένας πάροχος δεν έχει στείλει ενημέρωση για να ενημερώσει τους καταναλωτές για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουν (όπως ορίζει το Άρθρο 4, παρ2).

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.2fc4214d00f188e79ca412bec32b3b40.jpg

Με ΗΡΩΝ που μίλησα μου είπανε πως δεν έχει νόημα να στείλω από τώρα την υπεύθυνη δήλωση, γιατί μπορεί να μη τη θέλουνε σε μορφή PDF αλλά πχ να φτιάξουν ειδική φόρμα φόρμα καταχώρησης. Πάντως επειδή είμαι σίγουρος ότι θα το κωλοβαρέσουν, τους έστειλα mail να με ενημερώσουν για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω κι αν δεν απαντήσουν σε 10 μέρες θα ανοίξω αίτημα στη ΡΑΕ. Υποτίθεται μέχρι 3/2 θα πρέπει να έχουν πιστώσει τα χρήματα, όπως ορίζει το Άρθρο 4, παρ4. Αν δε τηρήσουν τη προθεσμία, θα ζητήσω και ποινική ρήτρα.

Εγώ βλέπω να λέει έως 31/12/2023...

 

image.png.a60c5a35f8bca4e1236f41f0fc2afb20.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, valadsk είπε

το ξέρατε ότι ο αγαπητός ηρών δεν δίνει έκπτωση συνέπειας σε αρνητικό προηγούμενο λογαριασμό?

αυτό το βλέπετε σωστό?

πάλι καλά που το πρόβλεψαν στη μηχανογράφηση αλλιώς θα πληρώνατε απο πάνω ...

κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει αρνητικός λογαριασμός μιας και έτσι ορίζει η νομοθεσία (αν η χρέωση είναι μικρότερη απο την επιδότηση πρέπει να είναι μηδενική)

εκτός αν λες κάτι άλλο σε σχέση πχ με επιστροφή εγγύησης , δώρου 50€ , επιστροφή μεγάλου έναντι κτλ , τα οποία είναι κάτι τελείως διαφορετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Εγώ βλέπω να λέει έως 31/12/2023...

Για λογαριασμούς που έχουν ήδη εκδοθεί, πρέπει να βγάλουν πιστωτικό λογαριασμό μέχρι 1 μήνα μετά την έκδοση του ΦΕΚ.

Αυτό που λέει για 31/12/2023 αφορά μελλοντικούς λογαριασμούς... για τις επιδοτήσεις των οποίων θα βγει κάποια στιγμή τροποποιητική ΚΥΑ, (θα προστεθεί δηλαδή κείμενο στο Άρθρο 3, παρ2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

πάλι καλά που το πρόβλεψαν στη μηχανογράφηση αλλιώς θα πληρώνατε απο πάνω ...

κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει αρνητικός λογαριασμός μιας και έτσι ορίζει η νομοθεσία (αν η χρέωση είναι μικρότερη απο την επιδότηση πρέπει να είναι μηδενική)

εκτός αν λες κάτι άλλο σε σχέση πχ με επιστροφή εγγύησης , δώρου 50€ , επιστροφή μεγάλου έναντι κτλ , τα οποία είναι κάτι τελείως διαφορετικό

μιλαω για δώρο των 100 ευρώ που μου είχαν δώσει με την εγγραφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, valadsk είπε

μιλαω για δώρο των 100 ευρώ που μου είχαν δώσει με την εγγραφή. 

αμφισβήτηση λογαριασμού και μετά απο 10 εργάσιμες μη ή αρνητικής απάντησης myrae

βέβαια υπόψιν οτι το δώρο ήταν 50€ , εκτός αν είχε συμφωνηθεί κάτι άλλο , αλλιώς κάνανε λάθος

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, valadsk είπε

μιλαω για δώρο των 100 ευρώ που μου είχαν δώσει με την εγγραφή. 

Αν σου έδωσαν 50 στον έναντι και 50 στον εκκαθαριστικό, τότε 50 ευρώ σου έδωσαν σύνολο (έγινε χρεωπίστωση). Αν σου έδωσαν 100 στον εκκαθαριστικό, τότε έκαναν λάθος και σφυράς αδιάφορα.

Όσο για το ΤΕΜ και το ενδεχόμενο μηδενικής χρέωση, αφορά τη χρέωση προμήθειας και το πάγιο. Για τον ΗΡΩΝ δηλαδή  θα πρέπει η πίστωση ΤΕΜ να μην υπερβαίνει το τελικό ποσό χρέωσης προμήθειας και το πάγιο.

Spoiler

23.jpg.b5d09dc16918f3e0590611a2734960b4.jpg

Το 50άρικο πρέπει να το πάρεις ατόφιο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, valadsk είπε

το ξέρατε ότι ο αγαπητός ηρών δεν δίνει έκπτωση συνέπειας σε αρνητικό προηγούμενο λογαριασμό?

αυτό το βλέπετε σωστό?

Αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν υπήρξε κάποια πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι πχ 30€ η χρέωση ενέργειας μείον 20€ επιδοτήσεις και 15 τα υπόλοιπα , βάλε και ΦΠΑ έστω 70€ σύνολο πρέπει να πάρει το 20% απο τα 30€

δλδ 6€ , άσχετα αν πήρε 100€ δώρο ή όχι

@valadsk ελπίζω να μην είναι ο πρώτος λογαριασμός και το παιδεύουμε τζάμπα

ανέβασε λογαριασμούς (σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία) για να βγει άκρη και μην καιγόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2023 στις 3:58 ΜΜ, korakios είπε

 

Όποιος είχε ξεμείνει Volterra απο πέρυσι στα χαμηλά σταθερά να έχει το νου του

Με πήραν τηλέφωνο από volterra και με ενημέρωσαν ότι με πετάνε έξω από το φθηνό 0,11€ /  Kwhr μείον έκπτωση 10%

Τους είπα ότι δεν καταλαβαίνω τίποτα αλλά μάλλον είναι μάταιο.

Μου πρότειναν κάτι το οποίο δεν το συγκράτησα . Μάλλον κάτι με μηδέν πάγιο και 0,17 € /  Kwhr ειδάλλως αν δεν το αποδεχτώ θα με πάνε στο default τρόπο.

Ανάθεμά με ,έχω χάσει επεισόδια και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω.

Ευτυχώς που πρόλαβα τότε στα νοεμβριανά του 2021 να πάω τρία ρολόγια στο παλιό ΔΕΗ online και είμαι ok μέχρι Νοέμβριο του 2023 διότι η ΔΕΗ ΤΙΜΗΣΕ την δέσμευσή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geopro είπε

Ανάθεμά με ,έχω χάσει επεισόδια και δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω.

κυμαινόμενο και εσύ και τσεκάρισμα ανα μήνα

κατέβασε το excel και δες με τιμές&επιδοτήσεις Ιαν τι παίζει να πάρεις μια ιδέα και 21 του μηνός που θα βγούνε οι τιμές για Φεβ ,βλέπεις που πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο πρώτος που εκδίθηκε 16.11 

Spoiler

1.JPG.35d4a54fa8edf18b62e73b21e8812539.JPG

 

και ο δεύτερος 16/12

2.JPG.140c67fbf08d98ea9216908c0ea634d2.JPG

εγώ στη συνέχεια επειδή μου άρεσε το 100αρι, έκανα δωρεάν παραχώρηση ακινητου από την αδερφή μου στο όνομά μου (θα εκανα αλλωστε καποια στιγμή), οποτε ειχα το χαρτι της παραχώρησης και έκανα αλλαγή ονόματος στην ηρών και μετέβη στο generous home για να παρω ξανα το 100αρικο, ολα online αυτά. Δεν έχει εκδοθεί ακομη λογαριασμος στο όνομαα μου. 

εν ολίγοις οι λογαριασμοί που εχω πιο πάνω ειναι στο όνομα της αδερφής και μάλιστα στον δευτερο με χρεωνουν και εγγύηση άρα θα ήταν πιστωτικός και ο δευτερος, ενώ μου έφαγαν και την έκπτωση συνέπειας. Βεβαια απο το τηλεφωνο μου ειπαν ότι δεν ειναι τελικος. Μέσα στο Δεκέμβρη έκανα την αλλαγη ονοματος.

κοινωνικο τιμολογιο εννοειται

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

κυμαινόμενο και εσύ και τσεκάρισμα ανα μήνα

κατέβασε το excel και δες με τιμές&επιδοτήσεις Ιαν τι παίζει να πάρεις μια ιδέα και 21 του μηνός που θα βγούνε οι τιμές για Φεβ ,βλέπεις που πας

Το γνωρίζω ότι θα έχεις σιχαθεί ερωτήσεις του τύπου "που να πάω" αντί να μελετήσουμε το excel.

Πραγματικά όμως δυσκολεύομαι αυτό το καιρό να ασχοληθώ.

Έχω λίγες kwhr , του τύπου 400 kwhr το τετράμηνο, χωρίς νυχτερινό, δύο μήνες το καλοκαίρι είναι κλειστό το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, valadsk είπε

νώ μου έφαγαν και την έκπτωση συνέπειας.

17,24 , σωστό είναι , μάλιστα προ έκπτωση ΚΟΤ , κομπλέ είσαι , βάλε τις εικόνες σε spoiler δε βλέπω τι πληκτρολογώ

2 λεπτά πριν, geopro είπε

Το γνωρίζω ότι θα έχεις σιχαθεί ερωτήσεις του τύπου "που να πάω" αντί να μελετήσουμε το excel.

Πραγματικά όμως δυσκολεύομαι αυτό το καιρό να ασχοληθώ.

Έχω λίγες kwhr , του τύπου 400 kwhr το τετράμηνο, χωρίς νυχτερινό, δύο μήνες το καλοκαίρι είναι κλειστό το σπίτι.

κάθε μήνα αλλάζουν οι τιμές , δεν υπάρχει απάντηση , παρακολούθα της Ελίν με το μικρό πάγιο ή Solar με μηδενικό πάγιο , αλλά δες τιμές Φεβρουαρίου 21 του μηνός ξανά

2 λεπτά υπόθεση είναι να κατεβάσεις το excel και να βάλεις 3 τετράμηνα ...

Μήπως έχεις και παροχή με φυσικό αέριο που ΔΕΝ χρησιμοποιείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

17,24 , σωστό είναι , μάλιστα προ έκπτωση ΚΟΤ , κομπλέ είσαι , βάλε τις εικόνες σε spoiler δε βλέπω τι πληκτρολογώ

ημουν εντελως τυφλός. τωρα την ειδα. και να φανταστεις η υπαλληλος ταχα ειδε την καρτελα μου και μου ειπε οτι δεν πιστωνονται επειδη ειναι αρνητικος ο προηγουμενος και δεν μεσολαβησε πληρωμη 😛

πφφ thnks

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...