Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα αίτηση για Elin χτες όπου αναγραφόντουσαν και οι τιμές του μετρητή. Αυτό θα πει ότι από εκείνη τη στιγμή χρεώνομαι στην Ελιν; Για να δω πόση ώρα θα αφήνω τον θερμοσίφωνα ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Έκανα αίτηση για Elin χτες όπου αναγραφόντουσαν και οι τιμές του μετρητή. Αυτό θα πει ότι από εκείνη τη στιγμή χρεώνομαι στην Ελιν; Για να δω πόση ώρα θα αφήνω τον θερμοσίφωνα ανοιχτό.

Καλημέρα.. Πιθανόν ναι.. Σε ποια περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Έκανα αίτηση για Elin χτες όπου αναγραφόντουσαν και οι τιμές του μετρητή. Αυτό θα πει ότι από εκείνη τη στιγμή χρεώνομαι στην Ελιν; Για να δω πόση ώρα θα αφήνω τον θερμοσίφωνα ανοιχτό.

Aν η αλλαγή γίνει με τη δική σου ένδειξη και δεν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για έκτακτη καταμέτρηση, τότε ναι, ό,τι καις τώρα θα χρεωθεί στην Ελίν. Πάρε όμως ένα τηλέφωνο σήμερα, δήθεν για να ρωτήσεις αν παρέλαβαν το email σου. Θα το κοιτάξουν επιτόπου κι αν όλα είναι ΟΚ θα το προωθήσουν πιο άμεσα στον ΔΕΔΔΗΕ. Όσο πιο γρήγορα γίνει η αλλαγή, τόσο το καλύτερο... γιατί αν αργήσει η αλλαγή και στα καπάκια έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ πχ τέλος του μήνα για τη προγραμματισμένη καταμέτρηση, ίσως έχει θέμα με τις κλίμακες κατανάλωσης. Ρίξε μια ματιά σε κάτι παρόμοιο που ανέφερα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aν η αλλαγή γίνει με τη δική σου ένδειξη και δεν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ για έκτακτη καταμέτρηση, τότε ναι, ό,τι καις τώρα θα χρεωθεί στην Ελίν. Πάρε όμως ένα τηλέφωνο σήμερα, δήθεν για να ρωτήσεις αν παρέλαβαν το email σου. Θα το κοιτάξουν επιτόπου κι αν όλα είναι ΟΚ θα το προωθήσουν πιο άμεσα στον ΔΕΔΔΗΕ. Όσο πιο γρήγορα γίνει η αλλαγή, τόσο το καλύτερο... γιατί αν αργήσει η αλλαγή και στα καπάκια έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ πχ τέλος του μήνα για τη προγραμματισμένη καταμέτρηση, ίσως έχει θέμα με τις κλίμακες κατανάλωσης. Ρίξε μια ματιά σε κάτι παρόμοιο που ανέφερα εδώ.

Ευχαριστώ, πήρα τηλέφωνο, το προώθησαν στον ΔΕΔΔΗΕ χτες κιόλας, μου είπαν τα ίδια πάνω κάτω, ότι εξαρτάται αν ο ΔΕΔΔΗΕ δεχτεί τις μετρήσεις ή όχι και ότι θα αναγράφεται η ημερομηνία μετάβασης στο email που θα μου στείλουν όταν ο ΔΕΔΔΗΕ πει το ΟΚ. Καταχώριση μετρήσεων μου είπε κάθε 25-28 του μήνα.

Πολύ εξυπηρετικοί πάντως έχω να πω στο τηλεφωνικό κέντρο τις 3 φορές που έχω μιλήσει.

Επεξ/σία από eliascm21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, eliascm21 είπε

εξαρτάται αν ο ΔΕΔΔΗΕ δεχτεί τις μετρήσεις ή όχι

αν παράνομα δε δεχτεί ο ΔΕΔΔΗΕ και σε ταλαιπωρήσει με επιτόπια μέτρηση , myrae άμεσα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Ευχαριστώ, πήρα τηλέφωνο, το προώθησαν στον ΔΕΔΔΗΕ χτες κιόλας, μου είπαν τα ίδια πάνω κάτω, ότι εξαρτάται αν ο ΔΕΔΔΗΕ δεχτεί τις μετρήσεις ή όχι και ότι θα αναγράφεται η ημερομηνία μετάβασης στο email που θα μου στείλουν όταν ο ΔΕΔΔΗΕ πει το ΟΚ. Καταχώριση μετρήσεων μου είπε κάθε 25-28 του μήνα.

Πολύ εξυπηρετικοί πάντως έχω να πω στο τηλεφωνικό κέντρο τις 3 φορές που έχω μιλήσει.

Για να μη γράφω χωρίς λόγο διάφορα σενάρια, πες μας πότε είναι η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Παίζει μεγάλο ρόλο το πώς και πότε θα γίνει η αλλαγή, για να μη πέσεις έξω στις κλίμακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα προσφορά από nrg το On Time for Business στα 0.40 πλέον κρατικής επιδότησης (με έκπτωση συνέπειας 15% για τους 2 πρώτους μήνες), χωρίς πάγια και με έκπτωση συνέπειας από τον πρώτο λογαριασμό. Μετά τους 2 πρώτους πάει στο 10% η έκπτωση συνέπειας, και μηδενική εγγύηση με ανάθεση πάγιας εντολής (συμφέρει καθώς στην ουσία αποπληρώνεται ο τρέχων λογαριασμός στην ΔΕΗ που είμαι τώρα, και μένει κιόλας, δεν ξέρω με αυτό τι θα γίνει)...
Οπότε το σκέφτομαι, τους είπα θα απαντήσω Δευτέρα, να κάνω μια ψαχτική και σε άλλες εταιρείες, βασικά σκέφτομαι και για Ελιν & Φυσικό αέριο, και εδώ μέσα είδα και την we, δεν την είχα ξανά ακούσει! :) 
Το μόνο θέμα μου είναι ότι είμαι εργοταξιακό ακόμα και μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκευή φαίνομαι σαν επαγγελματικό (μάλλον γι' αυτό όχι απλά επειδή είμαι 3φασικό), δεν ξέρω αν αναλαμβάνουν όλοι οι πάροχοι τέτοιες παροχές, αλλά γιατί όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια της αναζήτησης μόλις μίλησα και με ELIN, τελικά παίζει τεράστιο ρόλο και ο τρόπος που σε προσεγγίζει ο κάθε υπάλληλος. Μια πολύ ευγενική κυρία με έκανε πλέον να κλείνω μάλλον προς τα εκεί. Η αλήθεια είναι πως σχέση με την we είναι σχεδόν τα ίδια.

Με ενημέρωσε λοιπόν πως.

1. για κατανάλωση > 200kw συμφέρει το comfort

2.θα στείλω μετρήσεις σήμερα και μετά μέχρι τις 28.01 και αν δεν υπάρξει πρόβλημα ο λογαριασμός θα εκδωθεί μέσα στον Φεβρουάριο, δηλ. σε λιγότερο από μήνα και όχι 2+ που έλεγε ο ΗΡΩΝ

3.Η χρέωση είναι για μέχρι 500kw στην μειωμένη τιμή και από 500kw και πάνω στην αυξημένη και όχι όλα στην αυξημένη όπως μου είχαν πεί όλες οι άλλες εταιρείες. Βέβαιά και προς τιμήν της μου είπε ότι αυτό δεν αφορά μόνο την δικήτ ης εταιρεία αλλά κανονιά πρέπει να ισχύει για όλους.

Ετσί μετά από όλα τα ανωτέρω λογικά παω προς τα εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια μέρα που ασχολούμαι με τον ΗΡΩΝ... έκανα αίτημα στη ΡΑΕ για να μου αποστείλουν άμεσα το PDF του πιστωτικού λογαριασμού που εκδόθηκε με time travel στις 29/12, διότι χωρίς το PDF που περιέχει τον αύξοντα αριθμό και το κόστος του ΦΠΑ, δε μπορώ να κλείσω ΦΠΑ τριμήνου.  💣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Άλλη μια μέρα που ασχολούμαι με τον ΗΡΩΝ... έκανα αίτημα στη ΡΑΕ για να μου αποστείλουν άμεσα το PDF του πιστωτικού λογαριασμού που εκδόθηκε με time travel στις 29/12, διότι χωρίς το PDF που περιέχει τον αύξοντα αριθμό και το κόστος του ΦΠΑ, δε μπορώ να κλείσω ΦΠΑ τριμήνου.  💣

αφού σου αρέσει κατα βάθος να ασχολείσαι , μετά σκέψου πόσο βαρετά θα είναι στην Ελίν 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για να μη γράφω χωρίς λόγο διάφορα σενάρια, πες μας πότε είναι η επόμενη προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ. Παίζει μεγάλο ρόλο το πώς και πότε θα γίνει η αλλαγή, για να μη πέσεις έξω στις κλίμακες.

Στον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ (που ήταν εκκαθαριστικός) λέει

Επόμενη καταμέτρηση: 27/04/2023

Άρα μάλλον δε θα έχω πρόβλημα ε;

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Ευχαριστώ, πήρα τηλέφωνο, το προώθησαν στον ΔΕΔΔΗΕ χτες κιόλας, μου είπαν τα ίδια πάνω κάτω, ότι εξαρτάται αν ο ΔΕΔΔΗΕ δεχτεί τις μετρήσεις ή όχι και ότι θα αναγράφεται η ημερομηνία μετάβασης στο email που θα μου στείλουν όταν ο ΔΕΔΔΗΕ πει το ΟΚ. Καταχώριση μετρήσεων μου είπε κάθε 25-28 του μήνα.

Πολύ εξυπηρετικοί πάντως έχω να πω στο τηλεφωνικό κέντρο τις 3 φορές που έχω μιλήσει.

Δεν μας είπες σε ποια περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eliascm21 είπε

Στον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ (που ήταν εκκαθαριστικός) λέει

Επόμενη καταμέτρηση: 27/04/2023

Άρα μάλλον δε θα έχω πρόβλημα ε;

Όχι κομπλέ είσαι... αυτό σημαίνει ότι η προηγούμενη καταμέτρηση έγινε τέλη Δεκεμβρίου.

Εκεί που θα πρέπει να προσέξεις σε περίπτωση που η αλλαγή γίνει με τη δική σου ένδειξη αλλά με μερικές μέρες καθυστέρηση πχ 16/1... είναι να μη δώσεις ένδειξη στην Ελίν στις 25/1 γιατί θα σου βγει εκκαθαριστικός 10 ημερών με κατανάλωση 15 ημερών και ίσως έχεις θέμα με τις κλίμακες κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...