Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, colombiano747 είπε

Επειδη μετακομιζω και σκεφτομαι στο νεο σπιτι να μην βαλω ΔΕΗ

αν είχες κλείσει σε παλιό με 0,09 σταθερό διάβασε απο εκεί και μετά πριν αλλάξεις

1 λεπτό πριν, Gl0bAlZer0 είπε

TI @@ ρε παιδιά , έκλεισα να παω ΗΡΩΝ και μου λένε 0,12 kwh και ΜΕΤΑ στον 2ο λογαριασμό πέφτει με συνέπεια. Και πότε τους λέω θα βγει ο πρώτος λογαριασμός , μου λενε 45-50 ημερες. Οκ καταλάβα!

πάντα η συνέπεια πάει στον επόμενο , έτσι λειτουργεί .

και γενικά θα είσαι ένα μήνα+ πίσω στην περίοδο τιμολόγησης με Ηρών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@MasterBlaster

Aς υποθέσουμε ότι αυτό που έδωσαν στον @lefman07 είναι όντως εξειδικευμένο πρόγραμμα με ρήτρα αναπροσαρμογής (παράνομο εννοείται)... εγώ δε πιστεύω ότι συμφέρει το πελάτη να τιμολογείται βάσει κοστοστρέφειας.  Κατ'αρχάς δε θα μπορεί ο πάροχος να τιμολογεί ξεχωριστά τη ρήτρα αναπροσαρμογής, στο λογαριασμό θα αναγράφεται μια συνολογική τιμή (διαφορετική από αυτή του μηχανισμού) μείον την επιδότηση. Αν η ΤΕΑ ανέβει, ο πελάτης αναλαμβάνει όλο το ρίσκο και θα πληρώσει πολύ παραπάνω συγκριτικά με τη τιμολόγηση του έκτακτου μηχανισμού. Αν η ΤΕΑ πέσει, δε θα είναι μεγάλη η διαφορά της τελικής τιμής διότι και πάλι δε θα μπορεί να υπάρξει αρνητική χρέωση.

Ίσως θα μπορούσε ο @korakios να κάνει ένα πρόχειρο υπολογισμού βάσει ιστορικού ΤΕΑ από Αύγουστο ως Δεκέμβριο, τι θα πλήρωνε ο πελάτης αν είχε ρητροπρόγραμμα MVP μείον κρατική επιδότηση, συγκριτικά με μηχανισμό μείον επιδότηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

στο λογαριασμό θα αναγράφεται μια συνολογική τιμή (διαφορετική από αυτή του μηχανισμού) μείον την επιδότηση

και με το μηχανισμό αυτό κάνει η Προτέργια  , πετά ένα νούμερο και έτοιμο 😁

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ίσως θα μπορούσε ο @korakios να κάνει ένα πρόχειρο υπολογισμού βάσει ιστορικού ΤΕΑ από Αύγουστο ως Δεκέμβριο, τι θα πλήρωνε ο πελάτης αν είχε ρητροπρόγραμμα MVP μείον κρατική επιδότηση, συγκριτικά με μηχανισμό μείον επιδότηση.

1,1371*Σύνολο/1000+0,0126

Νόμιζα ήταν απο ΤΕΑ , αλλά είναι Σύνολο , άρα αλλάζει το πράγμα

Ημερομηνί Σύνολο ΛΠ+ΑΠ+ΤΕΑ   Με ρήτρα Δημοσιευμένες Διαφορά
202208 454,971   0,52995 0,55730 0,027
202209 447,122   0,52102 0,7971 0,276
202210 263,501   0,31223 0,59167 0,279
202211 259,676   0,30788 0,40837 0,100
202212 311,944   0,36731 0,38137 0,014

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Έκπτωση συνέπειας με time travel... στις 3/1 πλήρωσα και ο λογαριασμός έχει ημ. έκδοσης 30/12. 😄

Υπενθυμίζω ότι δίνουμε iban της Πειραιώς, αλλιώς σε άλλη τράπεζα χρεωνόμαστε 3 ευρώ προμήθεια εμβάσματος.

@geodimis @1comment @Mariannatzouma

3.jpg.53e1c070b847c66ff3761d7365002686.jpg

 

Για το ΤΕΜ ακολουθώ τη διαδικασία όπως ορίζει το ΦΕΚ... δηλαδή πρέπει να περιμένουμε το πάροχο να μας ενημερώσει ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε. Εστειλα λοιπόν mail να μου απαντήσουν γραπτώς ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω... κι ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Στο 10 ήμερο θα ανοίξω αίτημα στη ΡΑΕ.

Πήρες συνέπεια για το σύνολο της κατανάλωσης στον τελικό λογαριασμό?

Άντε και στα δικά μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apouxereis είπε

Πήρες συνέπεια για το σύνολο της κατανάλωσης στον τελικό λογαριασμό?

Άντε και στα δικά μας...

απο μόνοι τους δεν πρόκειται πάντως να τα δώσουν , βασικά όλοι οι πάροχοι "ξεχνάνε" τη συνέπεια του τελικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι το νήμα για ΔΕΗ,είχε φάει κάτι συνέπειες για τον Ιούλιο νομίζω,πριν την εφαρμογή των νέων τιμολογίων σε πελάτες που άλλαξαν πάροχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

και με το μηχανισμό αυτό κάνει η Προτέργια  , πετά ένα νούμερο και έτοιμο 😁

1,1371*Σύνολο/1000+0,0126

Νόμιζα ήταν απο ΤΕΑ , αλλά είναι Σύνολο , άρα αλλάζει το πράγμα

Ημερομηνί Σύνολο ΛΠ+ΑΠ+ΤΕΑ   Με ρήτρα Δημοσιευμένες Διαφορά
202208 454,971   0,52995 0,55730 0,027
202209 447,122   0,52102 0,7971 0,276
202210 263,501   0,31223 0,59167 0,279
202211 259,676   0,30788 0,40837 0,100
202212 311,944   0,36731 0,38137 0,014

 

444.jpg.e5e7a81bb97c91f3d69718c40f26ac65.jpg

Κάνωντας σύγκριση με τις φτηνότερες τιμές του μηχανισμού (ΗΡΩΝ)... τότε κάποιος που έχει το "παράνομο" τιμολόγιο της protergia έχει:

- Ζημία 0.054 τον Αύγουστο

- Καμία διαφορά τον Σεπτέμβριο

- Κέρδος 0.12 τον Οκτώβριο

- Κέρδος 0.076 τον Νοέμβριο

- Ζημία 0.067 τον Δεκέμβριο

Συμφέρουν τελικά τα παράνομα τιμολόγια κάποιον που δε θέλει να κάνει ενεργειακό τουρισμό, αρκεί ο πάροχος να τιμολογήσει τα συμφωνηθέντα!

6 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Πήρες συνέπεια για το σύνολο της κατανάλωσης στον τελικό λογαριασμό?

Άντε και στα δικά μας...

Εκκαθαριστικός και τελικός βγήκαν μαζί την ίδια μέρα. Πήρα συνέπεια και για τους 2 μαζί.

Αυτό εδώ τους στέλνεις αν σου πούνε ότι δε γίνεται να πάρεις την έκπτωση:

  

Στις 4/1/2023 στις 3:11 ΜΜ, ekrepali είπε

 

"Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δυσκολεύομαι να βάλω υπογραφή στο τρμπρδλο που λέγεται Ήρων, το αμέσως πιο φθηνό πρόγραμμα είναι της WeEnergy; Τι λέει σαν εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kirileman είπε

Επειδή δυσκολεύομαι να βάλω υπογραφή στο τρμπρδλο που λέγεται Ήρων, το αμέσως πιο φθηνό πρόγραμμα είναι της WeEnergy; Τι λέει σαν εταιρεία;

Εγώ βλέπω μετά τον ΗΡΩΝ να είναι φτηνότερη η Ελίν. Και δε μπλέκεις με έκπτωση συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kirileman είπε

Επειδή δυσκολεύομαι να βάλω υπογραφή στο τρμπρδλο που λέγεται Ήρων, το αμέσως πιο φθηνό πρόγραμμα είναι της WeEnergy; Τι λέει σαν εταιρεία;

Είμαι εκεί στο επαγγελματικό.Μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο θέμα...Κοιτάω και εγώ το Weblue..ΘΑ μου στείλουν αύριο την πρότασή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kirileman είπε

Επειδή δυσκολεύομαι να βάλω υπογραφή στο τρμπρδλο που λέγεται Ήρων, το αμέσως πιο φθηνό πρόγραμμα είναι της WeEnergy; Τι λέει σαν εταιρεία;

Κι εγω στο επαγγελματικο ειμαι στην We με δυο παροχες.

Κομπλε μεχρι τωρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dasnowy είπε

Εγώ βλέπω μετά τον ΗΡΩΝ να είναι φτηνότερη η Ελίν. Και δε μπλέκεις με έκπτωση συνέπειας.

Όλες αυτές εκτύπωση συνέπειας δεν έχουν; Ποια δεν έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το ψάχνω για την μεταφορά και έχω χαθεί με την επιλογή που θα κάνω, έχω τις ακόλουθε σκέψεις:

1. Έλεγα για ΗΡΩΝ, αλλά μάλλον τον αποφεύγω, γιατί και ο 1ος λογαριασμός θα έρθει μετά από 2+ μήνες και δεδομένου ότι η κατανάλωση το χειμώνα είναι >600kw το μήνα, θα έρθει μεγάλη χρέωση καθώς δεν θα υπάρχει και η έκπτωση συνέπειας μέσα. Φυσικά θα μπεί μετά αλλά θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 3 με 4 μήνες γιαυτό και δεν ξέρω που μπορούμε να χαθούμε στον ενδιάμεσο. Άρα ίσως είναι καλύτερα να πάω εκεί το καλοκαίρι που η καταναλώσεις πέφτουν κάτω από 300kw/.

2. Με την WE που μίλαγα τώρα μου είπαν ότι ο 1ος λογαριασμός θα εκδοθεί σε 1 μήνα και το βασικό εκεί είναι ότι δεν θα χρεωθώ με την τιμή των > 500kw, καθώς ο λογαριασμός θα εκδοθεί μέσα Φεβρουαρίου και θα περιλαμβάνει αναλογικά μισό Ιανουάριο και μισό Φλεβάρη, άρα η χρέωση θα πάει για μισές κιλοβατόρες με τις τιμές του 1 μήνα και με τις άλλες μισές με τιμε΄ς του άλλου μήνα, επομένως οι συνολικά >600kw που θα έχω κάψει θα σπάσουν στην μέση και δεν θα χρεωθώ για κάθε μήνα με την τιμή της υπέρβασης του ορίου, αλλά με την τιμή κάτω των 500kw

Τι άποψη έχετε?

Επεξ/σία από akisdg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...