Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Αν σου πρότειναν κάτι τέτοιο ενημέρωσε την ΡΑΕ. Είναι παράνομο να προσφέρεις κυμαινόμενα τιμολόγια σε πελάτες χαμηλής τάσης...μόνο με ενημέρωση τιμής στις 20 κάθε μήνα

Όντως; Ισχυρίζεται πως έχει κάνει συμφωνία με την προτεργια για όσους έχουμε καδ 1071 και έχει φτιάξει πρόγραμμα ειδικό που συμφέρει. Παπάτζες λες είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, EGRANEROE είπε

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά,

είμαι εδώ και περίπου 1 έτος στη WE με σταθερό στα 0.21 λεπτά η KW και 10 ευρώ το μηνιαίο πάγιο.

Απλά βλέποντας ότι έχω κατανάλωση περίπου 3000kw το 4μηνο σκέφτομαι αν συμφέρει να το γυρίσω σε κάποιο κυμαινόμενο όσο υπάρχει η κρατική επιδότηση.

Τι λέτε;

Και 'γω έχω την ίδια απορία, γιατί έχω ακριβώς τα ίδια στην ΔΕΗ, με σταθερό στα 0.23 λεπτά η KW. Και κάνω παρόμοια κατανάλωση (θέρμανση με κλιματισμό). Με έχουν τρελάνει στο τηλέφωνο, "να το γυρίσετε ΔΕΗ σε κυμαινόμενο γιατί με την επιδότηση θα σας έρθει φθηνότερο".  Με την ρήτρα, πάθαμε ζημιά, και δεν ξέρω τι μου γίνεται.

Επεξ/σία από smooth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο Ηρών βγαζει έναντι στις ενδειξεις και το πάει αναλογικα στην εκκαθαριση.

Η Ελίν και η WE εκδίδουν μηνιαίους εκκαθαριστικους όταν δίνεις ένδειξη. Για τους υπόλοιπους δε γνωρίζω.

 Αυτό που κάνουν ELIN και WE δε μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε υπερ μας; Αν δούμε δηλαδή ότι η τιμή αυξάνει τον άλλο μήνα, να δηλώσουμε παραπάνω kwh με την καλύτερη τιμή, και αν δούμε ότι μικραίνει λιγότερες 😁

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

 Αυτό που κάνουν ELIN και WE δε μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε υπερ μας; Αν δούμε δηλαδή ότι η τιμή αυξάνει τον άλλο μήνα, να δηλώσουμε παραπάνω kwh με την καλύτερη τιμή, και αν δούμε ότι μικραίνει λιγότερες 😁

ελιν μαζι με τις μετρήσεις στέλνεις και φωτογραφία τον μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

 Αυτό που κάνουν ELIN και WE δε μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε υπερ μας; Αν δούμε δηλαδή ότι η τιμή αυξάνει τον άλλο μήνα, να δηλώσουμε παραπάνω kwh με την καλύτερη τιμή, και αν δούμε ότι μικραίνει λιγότερες 😁

Στην Ελίν ζητάνε φωτογραφία οπότε δε γίνεται να δώσεις μεγαλύτερη ένδειξη. Μικρότερη γίνεται αν πχ βγάλεις τη φώτο στις 15 του μήνα και στείλεις το mail στις 25 του μήνα. Στη We δε ζητάνε φώτο, το εκμεταλευτήκατε τους μήνες που είχαν μεγάλες αποκλίσεις οι τιμές. Από τότε που φύγαμε πάντως πριν 2-3 μήνες δε γνωρίζω αν εξακολουθούν να βγάζουν μηνιαίους εκκαθαριστικούς ή αν άλλαξαν σύστημα. Μπορείς να το μάθεις μ'ένα απλό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλημέρα. @korakios το 0,02€/kwh στην Ελίν από που προκύπτει? Γιατί στο site αναφέρει τελική τιμή 0,065€/kwh και πρόγραμμα Power On Home! Αφορά άλλο πρόγραμμα μήπως?

  Απόκρυψη περιεχομένων

2041347423_Screenshot2023-01-10at08-35-26On!.png.48ef97dcd6bb8dfd360a7d7d73df312b.png

 

το0,02 είναι η διαφορά των 2 προγραμμάτων

3 ώρες πριν, EGRANEROE είπε

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά,

είμαι εδώ και περίπου 1 έτος στη WE με σταθερό στα 0.21 λεπτά η KW και 10 ευρώ το μηνιαίο πάγιο.

Απλά βλέποντας ότι έχω κατανάλωση περίπου 3000kw το 4μηνο σκέφτομαι αν συμφέρει να το γυρίσω σε κάποιο κυμαινόμενο όσο υπάρχει η κρατική επιδότηση.

Τι λέτε;

ρίσκο αλλά μέχρι στιγμής φθηνότερα βγαίνει με κυμαινόμενο επιδότηση

3 ώρες πριν, diamantino1 είπε

μου εχουν στείλει να διαβάσω συμβόλαιο της φυσικο αεριο

το οποίο έχει συνδρομή και δεν απαντάνε γραπτώς με σαφήνεια

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/338/#comment-59593756

3 ώρες πριν, lefman07 είπε

Καλημέρα παίδες. Μου πρότειναν προσφορά από προτεργια για γ22. 

Συμφωνηθείσα Τιμή= Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς * Συντελεστής Απωλειών Δικτύου + 0,012€/kWh. 
 Το προχωράω; Τώρα είμαι efa. 

δεν ισχύει πλέον , αυτός που στο πρότεινε δεν έχει ιδέα τι του γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είχα ορκιστεί να μην ξαναφύγω από την ΔΕΗ λόγω εμπειρίας από nrg, και αφου πέρασα ένα χρόνο ηρεμίας με ΔΕΗ home online (0,17) έκανα αίτηση για το ηρων generous, το οποίο φανηκε πολύ δελεαστικό βάζοντας τις τιμές στο excel.

20% έκπτωση συνέπειας για να σε κρατήσουν πελάτη και να μην πηδάς κάθε μήνα από τον έναν στο άλλο. +50€. Οψόμεθα...

Να επισημάνω για την ιστορία ότι η kwh με όλα μέσα ερχοτανε στα 0,25€ μέσο όρο (ΔΕΗ) (≈530kw τον μηνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το0,02 είναι η διαφορά των 2 προγραμμάτων

ρίσκο αλλά μέχρι στιγμής φθηνότερα βγαίνει με κυμαινόμενο επιδότηση

το οποίο έχει συνδρομή και δεν απαντάνε γραπτώς με σαφήνεια

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/338/#comment-59593756

δεν ισχύει πλέον , αυτός που στο πρότεινε δεν έχει ιδέα τι του γίνεται

Μα μου έστειλαν συμβόλαιο από protergia να υπογράψω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lefman07 είπε

Μα μου έστειλαν συμβόλαιο από protergia να υπογράψω. 

αν δε γράφει για το μηχανισμό ενσωμάτωσης της ρήτρας είναι συμβόλαιο απο Ιούλιο (και πριν)

και να το υπογράψεις πάλι δε θα ισχύει λόγω νομοθεσίας

φυσικά αποφεύγεις την Προτέργια μιας και ενώ δημοσιεύει τιμές του επόμενου μήνα , στο λογαριασμό βγάζει ένα μέσο όρο κιλοβατώρας χωρίς ανάλυση και τις ΤΕΜ τις έχει σκέτες με ένα ποσό σε €, θα πρέπει να στέλνεις email κάθε μήνα να ζητάς ανάλυση να δεις αν είναι σωστά .....

45 λεπτά πριν, smooth είπε

Και 'γω έχω την ίδια απορία, γιατί έχω ακριβώς τα ίδια στην ΔΕΗ, με σταθερό στα 0.23 λεπτά η KW. Και κάνω παρόμοια κατανάλωση (θέρμανση με κλιματισμό). Με έχουν τρελάνει στο τηλέφωνο, "να το γυρίσετε ΔΕΗ σε κυμαινόμενο γιατί με την επιδότηση θα σας έρθει φθηνότερο".  Με την ρήτρα, πάθαμε ζημιά, και δεν ξέρω τι μου γίνεται.

με τη ρήτρα έπαθε ζημιά ο κόσμος γιατί περίμενε τις διαφημιζόμενες τιμές και δεν είχε ιδέα για τη ρήτρα

τώρα βλέπεις τις τιμές απο τον προηγούμενο μήνα, μέχρι στιγμής πάντως για μικρές-μεσαίες καταναλώσεις βγαίνει <0,23 , δες ιστορικό τιμών στο excel με επιδότηση (για <500kw/μήνα) , τον αλλο μήνα όμως άγνωστο ,δε μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δε γράφει για το μηχανισμό ενσωμάτωσης της ρήτρας είναι συμβόλαιο απο Ιούλιο (και πριν)

και να το υπογράψεις πάλι δε θα ισχύει λόγω νομοθεσίας

Εκτός αν πρόκειται γι'αυτό 😄 🔽

  

Στις 6/12/2022 στις 2:43 ΜΜ, ekrepali είπε

https://energypress.gr/news/mipos-i-ritra-itan-i-pio-dikaii-kai-symferoysa-lysi

Mήπως έχει κανείς κους-κους για τα άτυπα, ντροπαλά τιμολόγια που γίνονται στο "μιλητό", στη προσκοπική τιμή των παρόχων; 🤣

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εκτός αν πρόκειται γι'αυτό 😄 🔽

ίσως , αλλά είναι ασχετίλες στο allazorevma και είχαν οτι χρεώνει ρήτρα η ΔΕΗ στα σταθερά (online/enter που είχε κατανάλωση Γ1) , δεν τους παίρνω στα σοβαρά απο τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ισχύει πλέον , αυτός που στο πρότεινε δεν έχει ιδέα τι του γίνεται

Υπάρχει περίπτωση σε 3φασικό, να ισχύει; Γιατί νομίζω μερικά 3φασικά, φαίνονται σαν επαγγελματικά από πλευράς ΔΕΔΔΗΕ.
Σήμερα με είχε πάρει από την nrg να αλλάξω ρεύμα, της λέω επειδή είναι υπό κατασκευή ακόμα το σπίτι έχουμε ακόμα το εργοταξιακό και δεν μπορώ να αλλάξω... Όχι μου λέει, σε εμάς μπορείτε κανονικά, ~0.075€ τελική τιμή. Κι εκεί που αρχίζω να το σκέφτομαι, μόλις της λέω ότι είναι 3φασικό 25kva, μου λέει α, είστε επαγγελματικό, 0,16€ τελική τιμή (ντόινγκ!)...
Τέλος πάντων εκεί που δεν το σκεφτόμουνα, μπήκα στην φάση να το ψάχνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...