Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jmallen3 είπε

Elin Home ή Home Comfort?

Elin Home , ακριβότερο (0,02€/kw) αλλά μικρότερο πάγιο , βλέπεις μετά καταναλώσεις και αλλάζεις αν είναι

έτσι κι αλλιώς 21 του μηνός θα ξαναδείς τιμές κιλοβατώρας για Φεβρουάριο

21 λεπτά πριν, jmallen3 είπε

Πρέπει να στέλνω εγώ την κατανάλωση; Δεν καταγράφεται από τον ΔΕΔΗΕ;

ο ΔΕΔΔΗΕ ανα τετράμηνο , αλλά μπορείς ηλεκτρονικά ανα δίμηνο στο ΔΕΔΔΗΕ

Δεν ξέρω αν η Ελίν βγάζει απαραίτητα μηνιαίο ή μπορείς και δίμηνο ωστε αν δε θες να στέλνεις email να μη σου έρχεται έναντι

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/12/2022 στις 7:36 ΜΜ, dasnowy είπε

Αυτό είναι το σωστό. Εμένα το pdf βγαίνει αύριο-μεθαύριο αλλά από την τιμή καταλαβαίνω ότι έβαλαν τη σωστή έκπτωση συνέπειας. Βέβαια εγώ το ΚΟΤ θα το δω τον επόμενο μήνα.

Εμφανίστηκε σήμερα εκκαθαριστικός 3,23€ (ακόμη δεν μου βγάζει το pdf) άρα μάλλον τώρα έγινε η έκπτωση σωστά 😁

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Elin Home , ακριβότερο (0,02€/kw) αλλά μικρότερο πάγιο , βλέπεις μετά καταναλώσεις και αλλάζεις αν είναι

έτσι κι αλλιώς 21 του μηνός θα ξαναδείς τιμές κιλοβατώρας για Φεβρουάριο

ο ΔΕΔΔΗΕ ανα τετράμηνο , αλλά μπορείς ηλεκτρονικά ανα δίμηνο στο ΔΕΔΔΗΕ

Δεν ξέρω αν η Ελίν βγάζει απαραίτητα μηνιαίο ή μπορείς και δίμηνο ωστε αν δε θες να στέλνεις email να μη σου έρχεται έναντι

Καλημέρα. @korakios το 0,02€/kwh στην Ελίν από που προκύπτει? Γιατί στο site αναφέρει τελική τιμή 0,065€/kwh και πρόγραμμα Power On Home! Αφορά άλλο πρόγραμμα μήπως?

Spoiler

2041347423_Screenshot2023-01-10at08-35-26On!.png.48ef97dcd6bb8dfd360a7d7d73df312b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκπτωση συνέπειας με time travel... στις 3/1 πλήρωσα και ο λογαριασμός έχει ημ. έκδοσης 30/12. 😄

Υπενθυμίζω ότι δίνουμε iban της Πειραιώς, αλλιώς σε άλλη τράπεζα χρεωνόμαστε 3 ευρώ προμήθεια εμβάσματος.

@geodimis @1comment @Mariannatzouma

3.jpg.53e1c070b847c66ff3761d7365002686.jpg

 

Για το ΤΕΜ ακολουθώ τη διαδικασία όπως ορίζει το ΦΕΚ... δηλαδή πρέπει να περιμένουμε το πάροχο να μας ενημερώσει ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε. Εστειλα λοιπόν mail να μου απαντήσουν γραπτώς ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω... κι ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Στο 10 ήμερο θα ανοίξω αίτημα στη ΡΑΕ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά,

είμαι εδώ και περίπου 1 έτος στη WE με σταθερό στα 0.21 λεπτά η KW και 10 ευρώ το μηνιαίο πάγιο.

Απλά βλέποντας ότι έχω κατανάλωση περίπου 3000kw το 4μηνο σκέφτομαι αν συμφέρει να το γυρίσω σε κάποιο κυμαινόμενο όσο υπάρχει η κρατική επιδότηση.

Τι λέτε;

Επεξ/σία από EGRANEROE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έκπτωση συνέπειας με time travel... στις 3/1 πλήρωσα και ο λογαριασμός έχει ημ. έκδοσης 30/12. 😄

Υπενθυμίζω ότι δίνουμε iban της Πειραιώς, αλλιώς σε άλλη τράπεζα χρεωνόμαστε 3 ευρώ προμήθεια εμβάσματος.

@geodimis @1comment @Mariannatzouma

3.jpg.53e1c070b847c66ff3761d7365002686.jpg

 

Για το ΤΕΜ ακολουθώ τη διαδικασία όπως ορίζει το ΦΕΚ... δηλαδή πρέπει να περιμένουμε το πάροχο να μας ενημερώσει ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε. Εστειλα λοιπόν mail να μου απαντήσουν γραπτώς ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω... κι ούτε φωνή, ούτε ακρόαση. Στο 10 ήμερο θα ανοίξω αίτημα στη ΡΑΕ.

Είσαι οικιακό στον ΗΡΩΝ και έχεις θέμα πίστωσης του ΤΕΜ; Σκεφτομαι να αλλάξω από ΔΕΗ και νομίζα τέτοια ο ΗΡΩΝ τα κάνει μονο στα επαγγελματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, είμαι στη ΔΕΗ home on line με 0,17 και λόγω ΚΟΤΒ ,έχω-4,5 έκπτωση.Τωρα που λήγει ποια εταιρία με συμφέρει, μου εχουν στείλει να διαβάσω συμβόλαιο της φυσικο αεριο που βγαίνει με τη κρατική επιδότηση, μόλις 0,02,8 ,2,8 λεπτά, και με το κοινωνικό θα βγει και μείον λένε,έχει όμως 5€ μηνιαίο πάγιο, κάτι βρωμάει εδω; επίσης και ο Ηρων  έχει κάτι οικονομικό, το generous home,με3,6 λεπτα, πάλι με κοινωνικο Β βγαίνει και μείον,τι θα λέγατε κάποιος πιο έμπειρος; .οι καταναλώσεις μου ένα άτομο σε σπίτι 30τμ, είναι γύρω στα 120kwh, το μήνα. Αλλά τώρα που με τη θέρμανση με αιρ κοντισιον θα ανέβει στα διπλα ,φοβαμαι λίγο τα ψιλά γράμματα, 

Επεξ/σία από diamantino1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες. Μου πρότειναν προσφορά από προτεργια για γ22. 

Συμφωνηθείσα Τιμή= Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς * Συντελεστής Απωλειών Δικτύου + 0,012€/kWh. 
 Το προχωράω; Τώρα είμαι efa. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Gl0bAlZer0 είπε

Είσαι οικιακό στον ΗΡΩΝ και έχεις θέμα πίστωσης του ΤΕΜ; Σκεφτομαι να αλλάξω από ΔΕΗ και νομίζα τέτοια ο ΗΡΩΝ τα κάνει μονο στα επαγγελματικά.

Eπαγγελματικο ήμουν, στο οικιακό πιστώνονται σωστά τα ΤΕΜ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο απορίες που έχω για Ήρωνα:

Για ποιο λόγο να δίνουμε τις μετρήσεις ανά μήνα και να μην περιμένουμε τη μετρηση της ΔΕΔΔΗΕ; Έτσι κι αλλιώς και στον έναντι δεν μπαίνει έκπτωση συνέπειας;

Αν η μέτρηση γίνει μία φορά στο τετράμηνο πώς ακριβώς θα γίνει η χρέωση με δεδόμενο ότι η τιμή μπορεί να αλλάζει ανά μήνα; Διαιρούν τις μονάδες δια 4 και χρεώνουν με την τιμή εκάστου μηνός;

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefman07 είπε

Καλημέρα παίδες. Μου πρότειναν προσφορά από προτεργια για γ22. 

Συμφωνηθείσα Τιμή= Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς * Συντελεστής Απωλειών Δικτύου + 0,012€/kWh. 
 Το προχωράω; Τώρα είμαι efa. 

Αν σου πρότειναν κάτι τέτοιο ενημέρωσε την ΡΑΕ. Είναι παράνομο να προσφέρεις κυμαινόμενα τιμολόγια σε πελάτες χαμηλής τάσης...μόνο με ενημέρωση τιμής στις 20 κάθε μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fonzi είπε

Δύο απορίες που έχω για Ήρωνα:

Για ποιο λόγο να δίνουμε τις μετρήσεις ανά μήνα και να μην περιμένουμε τη μετρηση της ΔΕΔΔΗΕ; Έτσι κι αλλιώς και στον έναντι δεν μπαίνει έκπτωση συνέπειας;

 

Γιατί άμα σου βάλουνε καμια τρελή κατανάλωση στον έναντι... άντε ψάξε να βρεις λεφτά να τον πληρώσεις εμπροθεσμα. 

Η κατανάλωση του εκκαθαριστικού σπάει αναλογικά, ναι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γιατί άμα σου βάλουνε καμια τρελή κατανάλωση στον έναντι... άντε ψάξε να βρεις λεφτά να τον πληρώσεις εμπροθεσμα. 

Η κατανάλωση του εκκαθαριστικού σπάει αναλογικά, ναι.

 

Άρα και να δηλώνουμε μόνοι μας khw αυτοί αναλογικά θα το πάνε τελικά στον εκκαθαριστικό; Ισχύει για όλους τους παρόχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γιατί άμα σου βάλουνε καμια τρελή κατανάλωση στον έναντι... άντε ψάξε να βρεις λεφτά να τον πληρώσεις εμπροθεσμα. 

Η κατανάλωση του εκκαθαριστικού σπάει αναλογικά, ναι.

 

Πολυ σωστα, ειχα πριν χρονια στη ΔΕΗ, και επειδή φιλοξενούσε το πατέρα μου με τη θέρμανση μ3σω αιρ.κοντισ, μου ήρθε 4 φορές πάνω από το φυσιολογικό μου ,έτσι μου έβαλαν εναντι ένα τεράστιο ποσό κακ το αφαιρουσαν σταδιακά,  εγώ πάντα οπότε  μα ςαφηνει μετράω και στέλνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Άρα και να δηλώνουμε μόνοι μας khw αυτοί αναλογικά θα το πάνε τελικά στον εκκαθαριστικό; Ισχύει για όλους τους παρόχους;

Ο Ηρών βγαζει έναντι στις ενδειξεις και το πάει αναλογικα στην εκκαθαριση.

Η Ελίν και η WE εκδίδουν μηνιαίους εκκαθαριστικους όταν δίνεις ένδειξη. Για τους υπόλοιπους δε γνωρίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...