Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκανα άιτηση σε ΦΑ μέσω email για νέο συμβόλαιο και ρωτούσα αυτά που είπε ο @korakios. Μου απάντησαν και ζήτησαν τηλ για να μου εξηγήσουν αυτά που ρώτησα.

Τους απάντησα ότι επικοινωνία θέλω να γίνει μέσω email. Δεν απάντησαν ξανά ποτέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, greg4 είπε

Έκανα άιτηση σε ΦΑ μέσω email για νέο συμβόλαιο και ρωτούσα αυτά που είπε ο @korakios. Μου απάντησαν και ζήτησαν τηλ για να μου εξηγήσουν αυτά που ρώτησα.

Τους απάντησα ότι επικοινωνία θέλω να γίνει μέσω email. Δεν απάντησαν ξανά ποτέ...

όταν σου στείλουν συμπληρωμένη την αίτηση για υπογραφή ξαναρώτα μέσω email μπας και απαντήσουν , στα τηλέφωνα τα ξέρεις τι παίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

Τελειώνει τέλος του μήνα το σταθερό της ΔΕΗ (Ο,17 & 0,13) και ενώ είχα πεί ότι δεν θα ξαναφύγω ξανά (μετά το περσινό σοκ που έπαθα με το ΦΑ και τις χρεώσεις της ρήτρας), βλέπω ότι τώρα δεν συμφέρει να πάω στα δικά της κυμαινόμενα.

Σε έναν έλεγχο που έκανα στο γνωστό excelaki, με καταναλώσεις τα 2 πρώτα τετράμηνα από 120Ο kw και το τρίτο 2400 kw (θέρμανση με κλιματισμό-θερμοπομπό και χρήση θερμοσίφωνα), μου βγάζει με διαφορά ως συμφέρων το ΗΡΩΝ Generous.

Είδα όμως ότι στις τελευταίες αναρτήσεις, πολλοί φίλοι δεν το προτείνουν και μιλάνε για την ΕΛΙΝ, τα προγράμματα της οποίας έχουν και μεγαλύτερο πάγιο και μεγαλύτερη χρέωση της Kw. 

1. Μου ξεφεύγει κάτι?

2. Είναι πράγματι αυτή την στιγμή για τις συγκεκριμένες καταναλώσει το ποιο συμφέρον, όπως δείχνει το πρόγραμμα του @korakios 

3.Υπάρχουν θέματα συνεργασίας με την εταιρεία

4.Μπορώ να φύγω αν αλλάξουν οι τιμές χωρίς πρόβλημα?

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akisdg είπε

Είδα όμως ότι στις τελευταίες αναρτήσεις, πολλοί φίλοι δεν το προτείνουν και μιλάνε για την ΕΛΙΝ, τα προγράμματα της οποίας έχουν και μεγαλύτερο πάγιο και μεγαλύτερη χρέωση της Kw. 

1. Μου ξεφεύγει κάτι?

2. Είναι πράγματι αυτή την στιγμή για τις συγκεκριμένες καταναλώσει το ποιο συμφέρον, όπως δείχνει το πρόγραμμα του @korakios 

3.Υπάρχουν θέματα συνεργασίας με την εταιρεία

4.Μπορώ να φύγω αν αλλάξουν οι τιμές χωρίς πρόβλημα?

Σας ευχαριστώ

1 . ναι , έχει 2 προγράμματα η Ελίν , το ένα έχει χαμηλότερο πάγιο απο το Generous , επίσης μπορεί απλά να μη θέλει κάποιος να πάει Ηρών , όχι οτι είναι φθηνότερο κάποιο πρόγραμμα πχ της we ,nrg κτλ

2. πάντα μπορεί να έχω λάθος κάπου , αν είναι κάνε χειροκίνητα τις πράξεις για επαλήθευση

3. Ναι , γιαυτό και η αντιπρόταση Ελίν , διάβασε πίσω προηγούμενες σελίδες , σίγουρα έχει βελτιωθεί ο Ηρών ,δε λείπουν όμως οι καθυστερήσεις στην έκδοση ή λάθη στη μηχανογράφηση ,  

για επαγγελματικό βέβαια (και όχι οικιακό) παραμένουν απαγορευτικά τα προγράμματα του Ηρών

4. Ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

όταν σου στείλουν συμπληρωμένη την αίτηση για υπογραφή ξαναρώτα μέσω email μπας και απαντήσουν , στα τηλέφωνα τα ξέρεις τι παίζεται

Και εγώ μέσω email τους ρώτησα, απάντηση ποτέ, με πήραν τηλέφωνο τους είπα σας έστειλα email απαντήσετε σε κάποια απορία που έχω αλλά τίποτα, αυτά για ΦΑ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 700 κβ κατανάλωση το τετράμηνο περίπου σε πρόγραμμα ΔΕΗ κυμαινόμενο σε ποιο πρόγραμμα της ελιν με συμφέρει να πάω, ξέρετε; Λίγη βοήθεια γιατί τα χω μπλεξει. Ήρων δεν θέλω λόγω κακής εξυπηρέτησης, θα 'θελα την επόμενη πιο φθηνή αλλά αξιόπιστη εταιρεία χωρίς να μπλέξω σε κουλές/ψεύτικες χρεώσεις και να τρέχω. Κι επίσης αν έχετε άλλες συμβουλές για τη διαδικασία αλλαγής πείτε μου, γιατί δεν έχω ιδέα. Σας ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελιν πάντως δεν έχει εκπτωσεις συνέπειας κλπ μικρά γράμματα που σημαίνει ότι στον πρώτο λογαριασμό ξέρεις ακριβώς τι θα πληρώσεις.

Οπότε μπορείς να φύγεις πιο εύκολα να πας αλλού χωρίς να σκέφτεσαι ότι θα χάσεις την απόδοση της συνέπειας στον 2ο λογαριασμό ή κάποιο δώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Caof είπε

σε ποιο πρόγραμμα της ελιν με συμφέρει να πάω, ξέρετε; Λίγη βοήθεια γιατί τα χω μπλεξει

κιλοβατώρες που καις (edit ανα μήνα) επί τιμή του κάθε προγράμματος συν αντίστοιχο πάγιο

τις τιμές τις βλέπεις εδω

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

κοιτάς τα 2 πρώτα που είναι εμπορικά διαθέσιμα , τιμές Ιανουαρίου και αγνοείς επιδότηση για σύγκριση μιας και είναι ίδια σε όλα τα προγράμματα

(υποθέτω οτι αναφέρεσαι σε οικιακό)

6 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Και εγώ μέσω email τους ρώτησα, απάντηση ποτέ, με πήραν τηλέφωνο τους είπα σας έστειλα email απαντήσετε σε κάποια απορία που έχω αλλά τίποτα, αυτά για ΦΑ.

ή δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι ή κάτι παίζει με τη συνδρομή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με ΗΡΩΝ. 

Σε περίπτωση που κάποιος το έχει απορία, όσοι έχουν το 50ευρω απο την online αίτηση, εαν ο πρώτος λογαριασμός είναι μικρότερος των 50, το υπόλοιπο απο τα 50 μένει πιστωτικό για τον επόμενο λογαριασμό.

 

Επιπλέον, ρώτησα για το παρακάτω που είχα απορία

Στις 4/1/2023 στις 9:53 ΜΜ, wasd είπε

 

Και κάτι ακόμη, αν θυμάται κάποιος. Τον τελευταίο λογαριασμό στην ΔΕΗ τον είχα πληρώσει εντός προθεσμίας. Ο νέος παροχος, η Ήρων, θα με τιμολογησει τον πρώτο μήνα με την έκπτωση συνέπειας; 

Ή ο πρώτος μήνας πάει με το τιμολόγιο που έχει για πληρωμή εκτός προθεσμίας; 

και ο εκρόσωπος μου είπε οτι ο πρώτος λογαριασμός 

image.png.da8c6773a78523b067915d9e9ba06b33.png

μέχρι τις 500kwh θα τιμολογηθεί χωρίς έκπτωση συνέπειας, με 0.45-0.33 /kwh και οτι εαν η πληρωμή γίνει με συνέπεια, τότε στον επόμενο λογαριασμό, θα βγεί η έκπτωση των kwh που κατανάλωσα με τιμή

kwh*(0.45-0.36) 

ουσιαστικά, και για τον ιανουάριο με 0.03 θα χρεωθώ αλλά μακροπρόθεσμα. Πρώτα θα τα πληρώσω και μετά θα πάρω την διαφορά της συνέπειας ως έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό.

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει εαν ισχύουν τα παραπάνω και εαν τα κατάλαβα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wasd είπε

Μίλησα με ΗΡΩΝ. 

Σε περίπτωση που κάποιος το έχει απορία, όσοι έχουν το 50ευρω απο την online αίτηση, εαν ο πρώτος λογαριασμός είναι μικρότερος των 50, το υπόλοιπο απο τα 50 μένει πιστωτικό για τον επόμενο λογαριασμό.

 

Επιπλέον, ρώτησα για το παρακάτω που είχα απορία

και ο εκρόσωπος μου είπε οτι ο πρώτος λογαριασμός 

image.png.da8c6773a78523b067915d9e9ba06b33.png

μέχρι τις 500kwh θα τιμολογηθεί χωρίς έκπτωση συνέπειας, με 0.45-0.33 /kwh και οτι εαν η πληρωμή γίνει με συνέπεια, τότε στον επόμενο λογαριασμό, θα βγεί η έκπτωση των kwh που κατανάλωσα με τιμή

kwh*(0.45-0.36) 

ουσιαστικά, και για τον ιανουάριο με 0.03 θα χρεωθώ αλλά μακροπρόθεσμα. Πρώτα θα τα πληρώσω και μετά θα πάρω την διαφορά της συνέπειας ως έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό.

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει εαν ισχύουν τα παραπάνω και εαν τα κατάλαβα σωστά;

σωστά

απλά η συνέπεια που έγραψες kwh*(0.45-0.36)  είναι πιο κατανοητή νομίζω σαν

kwh*0.45*0,2 (το 20% έκπτωσης, το ίδιο είναι ουσιαστικά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μόνο τον πρώτο μήνα συμβαίνει αυτό; Στο δεύτερο λογαριασμό θα επιστρέψουν το 20/100 του πρώτου λογαριασμού;

Ο δεύτερος λογαριασμούς θα περιλαμβάνει και την έκπτωση συνέπειες 20/100 για το ποσό του δεύτερου μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, fonzi είπε

Δηλαδή μόνο τον πρώτο μήνα συμβαίνει αυτό; Στο δεύτερο λογαριασμό θα επιστρέψουν το 20/100 του πρώτου λογαριασμού;

 

Ναι

14 λεπτά πριν, fonzi είπε

 

Ο δεύτερος λογαριασμούς θα περιλαμβάνει και την έκπτωση συνέπειες 20/100 για το ποσό του δεύτερου μήνα;

οχι.

 

Ουσιαστικά η εκπτωση πάει 1 μήνα πίσω. Η λογική πίσω απο αυτό είναι οτι επειδή δεν ξέρουν αν θα πληρώσεις on time, δεν μπορούν να σου βάλουν την έκπτωση συνέπειας στον τρέχοντα μήνα που ισχύει η συνέπεια. 

Πρακτικά, ο πρώτος λογαρισμός στην ηρων είναι με την τιμή χωρίς εκπτωση συνέπειας. 

Ο δεύτερος οτι κατανάλωσες (με την τιμή προ έκπτωσης συνέπειας) - έκπτωση συνέπειας του πρώτου λογαριασμού.

Ο τρίτος οτι κατανάλωσες (με την τιμή προ έκπτωσης συνέπειας)- έκπτωση συνέπειας του δευτερου λογαριασμού.....

Στην ουσία θα πληρώνεις την τιμή με έκπτωση συνέπειας απλά σε βάθος χρόνου. Προπληρώνεις και μετά στο επιστρέφουν με έκπτωση στον επόμενο.

αν κατάλαβα κάτι λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

Επεξ/σία από wasd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε. Εντελώς ξεκάθαρο τώρα!

Πώς υπολογίζεται το ύψος του πρώτου λογαριασμού; Βγαίνει μόνο έναντι;

Η απορία μου είναι διότι θέλω να κάνω σύνδεση σε οικία πού είναι ακατοίκητη  10 χρόνια και ο τελευταίος λογαριασμός που είχε εκδοθεί ως τελικός προ δεκαετίας είχε εξοφληθεί κανονικά. Σε ποια κατανάλωση θα βασιστούν για να βγάλουν το λογαριασμό έναντι; Στην κατανάλωση που υπήρχε 10 χρόνια πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fonzi είπε

Πώς υπολογίζεται το ύψος του πρώτου λογαριασμού; Βγαίνει μόνο έναντι;

μπορείς να δώσεις εσύ μέτρηση

5 λεπτά πριν, fonzi είπε

Σε ποια κατανάλωση θα βασιστούν για να βγάλουν το λογαριασμό έναντι; Στην κατανάλωση που υπήρχε 10 χρόνια πριν;

θεωρητικά ναι , πρακτικά περισσότερο λόγω αυξημένων απωλειών του δικτύου (ρευματοκλοπές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...