Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Ναι.

τώρα σε ποιο πρόγραμμα σε έχουν ?

το μόνο που βρήκα είναι 

Αναφορά σε κείμενο

 

Άρθρο 18

Περιεχόμενο της Σύμβασης Προμήθειας

ιε. Καθορισμό των συνεπειών σε περίπτωση πλημμελούς εκπλήρωσης της Σύμβασης από τον Προμηθευτή, όσον αφορά το επίπεδο ποιότητας υπηρεσιών συμπεριλαμβανομένης της εσφαλμένης ή καθυστερημένης χρέωσης με ευθύνη του Προμηθευτή, ιδίως με τη μορφή ποινικών ρητρών, αποζημιώσεων και διακανονισμών επιστροφών.

 

δλδ δες τη σύμβαση αν ορίζει τρόπο επιστροφής χρημάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, korakios είπε

τώρα σε ποιο πρόγραμμα σε έχουν ?

το μόνο που βρήκα είναι 

δλδ δες τη σύμβαση αν ορίζει τρόπο επιστροφής χρημάτων

Αλlαγή παρόχου γίνεται χωρίς  ρήτρα αρα αλλάζω πάροχο και μου κάνουν επιστροφή;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Αλlαγή παρόχου γίνεται χωρίς  ρήτρα

σε σταθερά όχι

21 λεπτά πριν, baiosgr είπε

αρα αλλάζω πάροχο και μου κάνουν επιστροφή;

ή και όχι αν θέλουν να το τρενάρουν

ο τελευταίος λογαριασμός που έχεις πάρει γράφει το πιστωτικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω θελω να ρωτησω ,πριν απο μερες εκανα αιτηση για Ηρων ,στο generus με 20% εκπτωση.το αιτημα μου ειναι ηδη στον ΔΕΔΗΕ.Στην ζενιθ ο τελευταιος λογαριασμος που ειχε εκδωθει με 55 ευρω (το εχω με παγια εντολη),δηλαδη στης 11 Ιανουαριου ειναι να μου κρατησουν το ποσο αυτο στο λογαριασμο.η καταναλωση αφορουσε απο 21-11 εως 16-12.με τα δεδομενα τα παλια,μια ημερα αργοτερα στης 12 Ιανουαριου ηταν να δωσω ενδειξη εφοσον θα παρεμενα στην Ζενιθ.τωρα με Ηρων τι γινετε σε αυτην την περιπτωση; στον πρωτο λογαριασμο θα υπολογισουν και το διαστημα που ημουν στην ζενιθ;εχετε υποψη οτι στον λογαριασμο επανω γραφει 31 ιανουαριου επομενη καταμετρηση απο ΔΕΔΗΕ.τι θα ισχυσει σε αυτην περιπτωση; πρεεπι να κανω κατι εγω;και καπου διαβασα οτι ο Ηρων οταν δινεις εσυ την ενδειξη δεν εκδιδει λογαριασμο εκκαθαριστικο,αλλα εναντι της ενδειξης που δινεις εσυ.ισχυει αυτο η οχι;Δηλαδη 3 εναντι με βαση δικης μας μετρησης και εναν εκκαθαριστικο.

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

εγω θελω να ρωτησω ,πριν απο μερες εκανα αιτηση για Ηρων ,στο generus με 20% εκπτωση.το αιτημα μου ειναι ηδη στον ΔΕΔΗΕ.Στην ζενιθ ο τελευταιος λογαριασμος που ειχε εκδωθει με 55 ευρω (το εχω με παγια εντολη),δηλαδη στης 11 Ιανουαριου ειναι να μου κρατησουν το ποσο αυτο στο λογαριασμο.η καταναλωση αφορουσε απο 21-11 εως 16-12.με τα δεδομενα τα παλια,μια ημερα αργοτερα στης 12 Ιανουαριου ηταν να δωσω ενδειξη εφοσον θα παρεμενα στην Ζενιθ.τωρα με Ηρων τι γινετε σε αυτην την περιπτωση; στον πρωτο λογαριασμο θα υπολογισουν και το διαστημα που ημουν στην ζενιθ;εχετε υποψη οτι στον λογαριασμο επανω γραφει 31 ιανουαριου επομενη καταμετρηση απο ΔΕΔΗΕ.τι θα ισχυσει σε αυτην περιπτωση; πρεεπι να κανω κατι εγω;και καπου διαβασα οτι ο Ηρων οταν δινεις εσυ την ενδειξη δεν εκδιδει λογαριασμο εκκαθαριστικο,αλλα εναντι της ενδειξης που δινεις εσυ.ισχυει αυτο η οχι;Δηλαδη 3 εναντι με βαση δικης μας μετρησης και εναν εκκαθαριστικο.

Δε θα δώσεις ένδειξη στη Ζενίθ, θα σου βγάλουν μια και καλή τελικό.

Στον ΗΡΩΝ θα λάβεις εκκαθαριστικό ή τέλη Φλεβάρη ή μέσα Μαρτίου (με την ένδειξη που θα πάρει ο ΔΕΔΔΗΕ τέλος Γενάρη).

Η εκπροσώπηση στον ΗΡΩΝ θα ξεκινήσει την ημερομηνία που θα ολοκληρώσει ο ΔΕΔΔΗΕ την αλλαγή και η εκπροσώπηση της Ζενίθ θα τελειώσει τη προηγούμενη μέρα της εκπροσώπησης του ΗΡΩΝ. Συνήθως η αλλαγή γίνεται με την ένδειξη που έδωσες εσύ (εκτός κι αν αποφασίσει ο ΔΕΔΔΗΕ να σε ταλαιπωρήσει παρανόμως και να έρθει για επιτόπια καταμέτρηση). Αν η αλλαγή γίνει με τη δική σου ένδειξη, τότε μερικές κιλοβατώρες που καταναλώνεις τώρα στη Ζενίθ απλά θα τις πληρώσεις στον ΗΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παλι μπεδευτικα λιγακι,εγω δηλαδη μπορω ας πουμε να δωσω ενδειξη στον Ηρωνα ,οπου θα περιεχει και την καταναλωση που εγινε απο 17-12 εωσς 12 Ιανουαριου;δεν νομιζω να το δεχτει αυτο ο ηρων.  πριν κλεισω μηνα.ξεχασα να σας αναφερω οτι ο Ηρων ,δεν ξερω για αλλες εταιριες την ενδειξη μετρα μονος τον τεταρτο μηνα δεν την εχει.την εχει απενεργοποιημενη απο την εφαρμογη.πραγμα που σημαινει οτι δεν δεχονται την δικα μας μετρηση;

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

παλι μπεδευτικα λιγακι,εγω δηλαδη μπορω ας πουμε να δωσω ενδειξη στον Ηρωνα ,οπου θα περιεχει και την καταναλωση που εγινε απο 17-12 εωσς 12 Ιανουαριου;δεν νομιζω να το δεχτει αυτο ο ηρων.  πριν κλεισω μηνα.ξεχασα να σας αναφερω οτι ο Ηρων ,δεν ξερω για αλλες εταιριες την ενδειξη μετρα μονος τον τεταρτο μηνα δεν την εχει.την εχει απενεργοποιημενη απο την εφαρμογη.πραγμα που σημαινει οτι δεν δεχονται την δικα μας μετρηση;

Δε μπορείς να δώσεις ένδειξη τον 4ο μήνα μιας περιόδου επειδή περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, iliata2410 είπε

παλι μπεδευτικα λιγακι

ναι , δεν πειράζει , πάρτο απλά με παράδειγμα

Δίνεις για τη μετάβαση Χ κιλοβατώρες ένδειξη στο συμβόλαιο του Ηρών ,

στη Ζενίθ θα χρεωθείς τις προηγούμενες έως Χ

Στον Ηρών θα χρεωθείς απο τις Χ και μετά , αργότερα όταν δώσεις μέτρηση ή όταν πάρει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ (αργότερα)

ελπίζω κατανοητό , δε χρειάζονται να τα κάνουμε πολύπλοκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία δική μου τώρα, πρακτικά μιλώντας αυτή η διαδικασία που περιγράφει η ΚΥΑ για τα επιπλέον ΤΕΜ των επαγγελματικών, θα εφαρμοστεί σε όλους τους προμηθευτές; Σε ΗΡΩΝ προφανώς και θα εφαρμοστεί γιατί δεν έχουν δώσει μία, αλλά οι άλλοι, είχαν δώσει όλοι το 100% των επιπλέον επιδοτήσεων, για όλο το 2022, ή το είχαν παίξει λίγο τρελίτσα και μετά άλλαξαν γνώμη;

Το μόνο Γ21 που έχω υπόψη μου, συγγενικού προσώπου, είχε Volton όλο το 2022 και ΗΡΩΝ από τον Σεπτέμβριο (θα κρατήσει τον ΗΡΩΝ μέχρι τον 02/23 γιατί μετά αλλάζει όνομα/ΑΦΜ η επιχείρηση και το νέο ΑΦΜ θα το πάω λογικά Ελίν) - απλά αναρωτιέμαι αν θα υπάρχει λόγος να επανεμφανιστεί η Volton και να ζητάει...κάπως πληροφορίες για τους λογαριασμούς 2022 (εφόσον μετά την διακοπή ούτε καν το my volton δε λειτουργεί πια, πώς θα το κάνει, με επιστολή; ) και γενικότερα πώς θα προχωρήσει όλο αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όμως ,γνωστός μου στην ίδια εταιρεία με εμένα(Ζενίθ) ενώ στην εφαρμογή είχε απενεργοποίημενη η καταχώρηση ,παρόλα αυτά πήρε τηλέφωνο και τους έδωσε προφορικά την ένδειξη.Του εκδωσαν λογαριασμό με δική του ένδειξη και όχι του ΔΕΔΗΕ

Επεξ/σία από iliata2410
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα αφού χρησιμοποίησα και το excel να κάνω νέα σύνδεση σε ΗΡΩΝ GENEROUS.

Η απορία μου έχει να κάνει με τον σωστό τρόπο αίτησης: Αναφέρεται στα σχόλια για 50 ευρώ έκπτωση σε online αίτηση. Αυτή δίνεται από συγκεκριμένο αντιπρόσωπο; Που ακριβώς αιτούμαι ώστε να πάρω την έκπτωση αυτή;

Η αίτηση πχ τηλεφωνικά γίνεται πάντα μέσω κάποιου αντιπροσώπου στη συγκεκριμένη εταιρεία; Το ίδιο είναι όποιον και να επιλέξεις για τη συνέχεια με την ΗΡΩΝ μετά;

Κάποιος αντιπρόσωπος γράφει για προσφορά προγράμματος υγείας 4 ατόμων με κάθε νέα σύνδεση. Είναι κάτι που αξίζει τον κόπο; Το έχει πάρει κάποιος;

Εκ των προτέρων συγνώμη αν έχουν απαντηθεί και δεν τα είδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fonzi είπε

Η απορία μου έχει να κάνει με τον σωστό τρόπο αίτησης: Αναφέρεται στα σχόλια για 50 ευρώ έκπτωση σε online αίτηση. Αυτή δίνεται από συγκεκριμένο αντιπρόσωπο; Που ακριβώς αιτούμαι ώστε να πάρω την έκπτωση αυτή;

https://my.heron.gr/e-contract/whats-new

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ!

Αρα η αίτηση γίνεται πάντα μέσω κάποιου εκπροσώπου πάντα αν κατάλαβα σωστά; Οπότε επιλέγω όποιον δίνει την καλύτερη προσφορά (πχ 50 ευρώ έκπτωση ή το πρόγραμμα υγείας). Υπάρχει κάποια παγίδα να αποφύγω;

Το πρόγραμμα υγείας το έχει κάποιο μέλος; Δεν γράφουν λεπτομέρειες. Το βρήκα εδώ: https://heron-revma.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fonzi είπε

Αρα η αίτηση γίνεται πάντα μέσω κάποιου εκπροσώπου πάντα αν κατάλαβα σωστά;

σε όποιον τύχει και πέσει η online αίτηση

8 λεπτά πριν, fonzi είπε

Οπότε επιλέγω όποιον δίνει την καλύτερη προσφορά

όχι δεν επιλέγεις

10 λεπτά πριν, fonzi είπε

(πχ 50 ευρώ έκπτωση ή το πρόγραμμα υγείας). Υπάρχει κάποια παγίδα να αποφύγω;

Το πρόγραμμα υγείας το έχει κάποιο μέλος; Δεν γράφουν λεπτομέρειες. Το βρήκα εδώ: https://heron-revma.gr/

αυτοί είναι συνεργάτες " Icomm I.K.E. Επίσημος Συνεργάτης ΗΡΩΝ "

εσύ θα κάνεις μέσω Ηρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...