Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Απ'τις 86kw του εκκαθαριστικού, έχεις πάρει ήδη τη συνέπεια για 54kw. Οπότε σου χρωστάνε 86kw-54kw = 32kw * 0.698 * 0.2 = 4.46 * 1.06 ΦΠΑ = 4.72 συν Ειδ. Τέλος ‰, βγαίνουν οι υπολογισμοί μου κοντά στο τάλιρο, πιθανολογώ είναι σωστό το 5.40 που σου είπανε.

Δε καταλαβαίνω βέβαια πώς προέκυψε το 13.26 που έλαβες στον τελικό... αφού 37.69 * 0.2 κάνει 7.50.

Είχε βγει κι άλλος έναντι πριν απ'τον έναντι που δεν είχε συνέπεια;

Θενξ για την ανάλυση. Πριν τον έναντι, ήταν εκκαθαριστικός που είχε 39 κιλ/ώρες μέσα. Η ανάλυση του πρώτου εκκαθαριστικού: Χρέωση Προμήθειας 22 kWh X 0,76000 €/kWh = 16,72 Χρέωση Προμήθειας 17 kWh X 0,69800 €/kWh = 11,87 Δώρο Εγγραφής -50,00 Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 22 kWh X 0,34200 €/kWh = -7,52 Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 17 kWh X 0,23000 €/kWh = -3,91

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  

48 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε καταλαβαίνω βέβαια πώς προέκυψε το 13.26 που έλαβες στον τελικό... αφού 37.69 * 0.2 κάνει 7.50.

 

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Θενξ για την ανάλυση. Πριν τον έναντι, ήταν εκκαθαριστικός που είχε 39 κιλ/ώρες μέσα. Η ανάλυση του πρώτου εκκαθαριστικού: Χρέωση Προμήθειας 22 kWh X 0,76000 €/kWh = 16,72 Χρέωση Προμήθειας 17 kWh X 0,69800 €/kWh = 11,87 Δώρο Εγγραφής -50,00 Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 22 kWh X 0,34200 €/kWh = -7,52 Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 17 kWh X 0,23000 €/kWh = -3,91

16.72 + 11.87= 28.59 * 0.2 =  5.71

5.71 + 7.50 = 13.21

Κάτι χάνω στις στρογγυλοποιήσεις, σωστά είναι πάντως τα ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπροσωπήθηκα(ατυχώς)στο επαγγελματικό του Ήρωνα από αρχές Οκτωβρίου μέχρι αρχές Δεκεμβρίου,όπου την έκανα για Elin.Στο διάστημα αυτό είχε προλάβει να εκδωθεί ένας έναντι λογαριασμός βασισμένος σε δική μου μέτρηση,χωρίς να χρεωθώ το ποσό της εγγύησης στο λογαριασμό αυτό,λογαριασμό που πλήρωσα κανονικά on time.Αφού έφυγα,εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός με ημερομηνία λήξεως στα μέσα του Ιανουαρίου,που περιλαμβάνει και το ποσό της εγγύησης μεσα.Επικοινώνησα μέσω e mail και τους ζήτησα την αντικατάσταση του λογαριασμού με ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό στον οποίο να είναι περασμένη και η εγγύηση και η εκπτωση συνέπειας για το συνολικό διάστημα που εκπροσωπήθηκα.Μου ανταπάντησαν μέσω e mail ότι δεν γίνεται να παρακάμψουν λογαριασμό που έχει εκδοθει βάση μέτρησης ΔΕΔΔΗΕ(δεν είχα δώσει μέτρηση εν όψει αλλαγής προμηθευτή) και ότι η συνέπεια αποδίδεται μόνο για τους λογαριασμούς που έχουν ήδη πληρωθεί.

Βλέποντας και τη γενικότερη ταλαιπώρια που δημιουργεί η συγκεκριμένη εταιρία για προφανή θέματα,το ερώτημα είναι μήπως πληρώσω ΠΡΩΤΑ τον εκκαθαριστικό και μετά να περιμένω την έκδοση τελικού ή να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή μήπως και εδεήσουν να αντικαταστήσουν τον λογαριασμό εγκαίρως??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Εκπροσωπήθηκα(ατυχώς)στο επαγγελματικό του Ήρωνα από αρχές Οκτωβρίου μέχρι αρχές Δεκεμβρίου,όπου την έκανα για Elin.Στο διάστημα αυτό είχε προλάβει να εκδωθεί ένας έναντι λογαριασμός βασισμένος σε δική μου μέτρηση,χωρίς να χρεωθώ το ποσό της εγγύησης στο λογαριασμό αυτό,λογαριασμό που πλήρωσα κανονικά on time.Αφού έφυγα,εκδόθηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός με ημερομηνία λήξεως στα μέσα του Ιανουαρίου,που περιλαμβάνει και το ποσό της εγγύησης μεσα.Επικοινώνησα μέσω e mail και τους ζήτησα την αντικατάσταση του λογαριασμού με ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμό στον οποίο να είναι περασμένη και η εγγύηση και η εκπτωση συνέπειας για το συνολικό διάστημα που εκπροσωπήθηκα.Μου ανταπάντησαν μέσω e mail ότι δεν γίνεται να παρακάμψουν λογαριασμό που έχει εκδοθει βάση μέτρησης ΔΕΔΔΗΕ(δεν είχα δώσει μέτρηση εν όψει αλλαγής προμηθευτή) και ότι η συνέπεια αποδίδεται μόνο για τους λογαριασμούς που έχουν ήδη πληρωθεί.

Βλέποντας και τη γενικότερη ταλαιπώρια που δημιουργεί η συγκεκριμένη εταιρία για προφανή θέματα,το ερώτημα είναι μήπως πληρώσω ΠΡΩΤΑ τον εκκαθαριστικό και μετά να περιμένω την έκδοση τελικού ή να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή μήπως και εδεήσουν να αντικαταστήσουν τον λογαριασμό εγκαίρως??? 

Νομιζω καλυτερα να πληρωσεις τον εκκαθαριστικό.. Και μετα να περιμενεις την εκδοση του τελικου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, apouxereis είπε

 

Βλέποντας και τη γενικότερη ταλαιπώρια που δημιουργεί η συγκεκριμένη εταιρία για προφανή θέματα,το ερώτημα είναι μήπως πληρώσω ΠΡΩΤΑ τον εκκαθαριστικό και μετά να περιμένω την έκδοση τελικού ή να περιμένω μέχρι τελευταία στιγμή μήπως και εδεήσουν να αντικαταστήσουν τον λογαριασμό εγκαίρως??? 

Πληρώνεις τον εκκαθαριστικό. Στον τελικό θα πάρεις πίσω την εγγύηση και τη συνέπεια του εκκαθαριστικού. Αν είναι χρεωστικές ο τελικός τον πληρώνεις και μετά ζητάς τη συνέπεια του τελικού με έκτακτο λογαριασμό... έγραψα χτες ακριβώς τι να γράψετε για να τη διεκδικήσετε. Και μετά εννοείται ρωτάς με ποια διαδικασία θα πάρεις τα έξτρα ΤΕΜ όπου χτες εκδόθηκε το ΦΕΚ 

@apouxereis Επισης βεβαιώσουν αν όντως έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή στην Ελίν, μου φαίνεται περίεργο που δε σου έβγαλαν τελικό απ'τον Ήρων... εμένα μου έβγαλαν εκκαθαριστικό και τελικό την ίδια μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πληρώνεις τον εκκαθαριστικό. Στον τελικό θα πάρεις πίσω την εγγύηση και τη συνέπεια του εκκαθαριστικού. Αν είναι χρεωστικές ο τελικός τον πληρώνεις και μετά ζητάς τη συνέπεια του τελικού με έκτακτο λογαριασμό... έγραψα χτες ακριβώς τι να γράψετε για να τη διεκδικήσετε. Και μετά εννοείται ρωτάς με ποια διαδικασία θα πάρεις τα έξτρα ΤΕΜ όπου χτες εκδόθηκε το ΦΕΚ 

@apouxereis Επισης βεβαιώσουν αν όντως έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή στην Ελίν, μου φαίνεται περίεργο που δε σου έβγαλαν τελικό απ'τον Ήρων... εμένα μου έβγαλαν εκκαθαριστικό και τελικό την ίδια μέρα.

Ναι,μου έβγαλαν ήδη και εκκαθαριστικό από την Εlin βάση μέτρησης μου στις 28 Δεκεμβρίου,και οι εκπώσεις μέσα,όλα κομπλέ.

2 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Ναι,μου έβγαλαν ήδη και εκκαθαριστικό από την Εlin βάση μέτρησης μου στις 28 Δεκεμβρίου,και οι εκπώσεις μέσα,όλα κομπλέ.

 

ELS000007593_LIE000137095 (2).pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά κύριοι και καλή χρονιά δεν ξέρω εάν είναι το κατάληλο forum για το πρόβλημά μου εάν δεν είναι θα το εκτιμούσα εάν γνωρίζατε.

Είχα κάνει καταγγελία στην Efa για παράνομη ρήτρα αναπροσαρμογής στο fix συμβολαιό μου και μέχρι να μου απαντήσουν είχα κάνει διακανονισμό και τελικά δικαιώθηκα και έχω τώρα επιστοφή 865 ευρώ και τους ζήτησα πίστωση ποσού στον λογαριασμό μου  και μου απάντησαν ότι θα συμψηφιστούν στους επόμενους λογαριασμούς είναι νόμιμο αυτό που λένε; Eυχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2023 στις 2:53 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Καταχώρηση ένδειξης μέσω mail (με φωτογραφία) κάθε 25 του μήνα και βγαίνει εκκαθαριστικός λογαριασμός, υπάρχουν οδηγίες στο email όταν ξεκινάει η εκπροσώπηση. Προσοχή σε όλους... μη δίνετε ένδειξη τον αρχικό μήνα της εκπροσώπησης διότι αν έχει καθυστερήσει η αλλαγή εκπροσώπησης υπάρχει περίπτωση οι κιλοβατώρες να κατανεμηθούν σε μικρότερη περίοδο κατανάλωσης και να πάρετε ΤΕΜ με μικρότερη κλίμακα.

Τι τα γράφω όμως αφού κανείς δεν τα διαβάζει. 😆

Κοράκιε εσύ έλαβες ραβασάκι απ'τη βολτέρρα; Θα ετοιμάσεις βαλίτσες;

Εγώ σήμερα πλήρωσα τον ΗΡΩΝ και στα καπάκια έστειλα mail για την έκπτωση συνέπειας... άντε να δούμε πόσες μέρες θα με ταλαιπωρήσουν.

φίλε μου να σε ρωτήσω τι εννοείς με αυτό που λες για την πρώτη μέτρηση ? εγώ έκανα αίτημα στον ηρων σήμερα με πήραν από δεδδυε οτι θα έρθουν να μετρήσουν γιατί αλλάζω πάροχο οπότε σε λίγες μέρες θα είμαι στον ηρών να μην τους στείλω μέτρηση καθόλου την πρώτη φορά που μου ζητήσουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makrixeris είπε

σήμερα με πήραν από δεδδυε οτι θα έρθουν να μετρήσουν γιατί αλλάζω πάροχο

αυτό είναι παράνομο να ξέρεις , αν σε καθυστερήσει ο ΔΕΔΔΗΕ άνοιξε αίτημα στο myrae

5 λεπτά πριν, makrixeris είπε

εγώ έκανα αίτημα στον ηρων σήμερα

εκτός αν δεν έστειλες μέτρηση με φωτό του μετρητή

6 λεπτά πριν, makrixeris είπε

να μην τους στείλω μέτρηση καθόλου την πρώτη φορά που μου ζητήσουν ?

εννοείται θα δώσεις κανονικά

31 λεπτά πριν, baiosgr είπε

Είχα κάνει καταγγελία στην Efa για παράνομη ρήτρα αναπροσαρμογής στο fix συμβολαιό μου και μέχρι να μου απαντήσουν είχα κάνει διακανονισμό και τελικά δικαιώθηκα

μετρημένοι στα δάκτυλα είστε , παίζει να είσαι ο 4ος

31 λεπτά πριν, baiosgr είπε

και έχω τώρα επιστοφή 865 ευρώ και τους ζήτησα πίστωση ποσού στον λογαριασμό μου  και μου απάντησαν ότι θα συμψηφιστούν στους επόμενους λογαριασμούς είναι νόμιμο αυτό που λένε; Eυχαριστώ.

Δεν αναφέρεται δυστυχώς κάτι στον ΚΠΗΕ ,εκτός αν φύγεις , τότε έχουν 30 μέρες διορία μετά την έκδοση τελικού πιστωτικού , μετά ξεκινάνε τόκοι . Θα κοιτάξω μπας και βρω κάτι και μου ξέφυγε

Ήσουν στην κλασσική περίπτωση της ΕΦΑ που σας πετάξανε απο το σταθερό και σας βάλανε στο ρητροπρόγραμμα της Volton λόγω ΚΟΤ αν θυμάμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό είναι παράνομο να ξέρεις , αν σε καθυστερήσει ο ΔΕΔΔΗΕ άνοιξε αίτημα στο myrae

εκτός αν δεν έστειλες μέτρηση με φωτό του μετρητή

εννοείται θα δώσεις κανονικά

οχι είχα στείλει κανονικά μετρήσεις νύχτας κ μέρας στον ηρων τις αναγραφεί και στο συμβόλαιο που μου έφτιαξαν. Aυτοί γιατί ήρθαν να μετρήσουν δηλαδή ? μίλησε ο πατέρας μου και του λέει γιατί μετράς και του λέει είναι για αλλαγή παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makrixeris είπε

οχι είχα στείλει κανονικά μετρήσεις νύχτας κ μέρας στον ηρων τις αναγραφεί και στο συμβόλαιο που μου έφτιαξαν. Aυτοί γιατί ήρθαν να μετρήσουν δηλαδή ? μίλησε ο πατέρας μου και του λέει γιατί μετράς και του λέει είναι για αλλαγή παρόχου.

για να πληρώνονται , τεσπα αφού δε σε καθυστέρησαν πάλι καλά . Εκτός αν ήταν η προγραμματισμένη τετράμηνη (χλωμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

για να πληρώνονται , τεσπα αφού δε σε καθυστέρησαν πάλι καλά . Εκτός αν ήταν η προγραμματισμένη τετράμηνη (χλωμό)

εχτές ολοκλήρωσα τις υπογραφές με ηρων και σήμερα ήρθαν απο δεδδυε. τι να πω θα δούμε, θα τους πάρω ενα τηλ να δω σε τι σημείο βρίσκεται η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, makrixeris είπε

οχι είχα στείλει κανονικά μετρήσεις νύχτας κ μέρας στον ηρων τις αναγραφεί και στο συμβόλαιο που μου έφτιαξαν. Aυτοί γιατί ήρθαν να μετρήσουν δηλαδή ? μίλησε ο πατέρας μου και του λέει γιατί μετράς και του λέει είναι για αλλαγή παρόχου.

Έτσι ακριβώς.. Γίνεται για την αλλαγή παροχου η μέτρηση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό είναι παράνομο να ξέρεις , αν σε καθυστερήσει ο ΔΕΔΔΗΕ άνοιξε αίτημα στο myrae

εκτός αν δεν έστειλες μέτρηση με φωτό του μετρητή

εννοείται θα δώσεις κανονικά

μετρημένοι στα δάκτυλα είστε , παίζει να είσαι ο 4ος

Δεν αναφέρεται δυστυχώς κάτι στον ΚΠΗΕ ,εκτός αν φύγεις , τότε έχουν 30 μέρες διορία μετά την έκδοση τελικού πιστωτικού , μετά ξεκινάνε τόκοι . Θα κοιτάξω μπας και βρω κάτι και μου ξέφυγε

Ήσουν στην κλασσική περίπτωση της ΕΦΑ που σας πετάξανε απο το σταθερό και σας βάλανε στο ρητροπρόγραμμα της Volton λόγω ΚΟΤ αν θυμάμαι καλά

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...