Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Τι τιμή έχεις τώρα? 

0,11/0,07897 μέρα και νύχτα αντίστοιχα , μπαίνει επιπλέον 10% έκπτωση

39 λεπτά πριν, Elannik είπε

Κορακιε πες ότι έχω βάλει 800 κιλοβατορες κάθε μήνα με μέτρηση (ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΈΝΑΝΤΙ ΕΝΝΟΏ) Οταν βγαίνει όμως ο εκκαθαριστικος στην ελιν παραδείγματος χάριν τότε θα με χρεώσουν 800+800+800+800=3200 άρα στον εκκαθαριστικό τετράμηνου θα με χρεώσουν με την κλίμακα άνω των 1000kw

η κλίμακα αφορά το μήνα , όχι τετράμηνο  , άρα απο τη στιγμή που δεν ξεπέρασες τις 1000 θα παρεις για τις πρώτες 500 και τις υπόλοιπες έως τις 1000

τώρα αν για την κλίμακα η Ελίν κάνει εκκαθάριση και σπάει αναλογικά το τετράμηνο αγνοώντας ενδείξεις και αν λαμβάνει υπόψιν μόνο απο ΔΕΔΔΗΕ , άγνωστο θα δείξει

4 λεπτά πριν, sndev είπε

Έχω μπερδευτεί και εγώ 

Για κατανάλωση 900kw το μηνα παράδειγμά, δε σε  πιστωνουν για τις πρωτες 500 kw την αναλογια κ απο τις 500 μεχρι τις 900 την υπόλοιπη αναλογία απο τη πίστωση ενεργειακού ταμείου η το πάνε σύνολο στις 900kw κατευθείαν τη κλίμακα 500-1000?

πιστωνουν για τις πρωτες 500 kw την αναλογια κ απο τις 500 μεχρι τις 900 την υπόλοιπη αναλογία απο τη πίστωση ενεργειακού ταμείου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκανα πρόσφατα αίτηση για αλλαγή από δεη σε ηρων. 

Από το link που έχει ποσταρει ο κορακιος κατά καιρούς για έλεγχο αλλαγής παροχου, βλέπω ότι το τελευταίο ψηφίο του αριθμού παροχής μου, από 04 πήγε σε 05. Άρα έγινε η αλλαγή. Στο site του ηρων συνεχίζει να δείχνει ότι η αίτηση είναι σε στάδιο ελέγχου από δεδδηε. 

 

Βάση της εμπειρίας σας, πόσες μέρες κάνει η αλλαγή της κατάστασης της αίτησης σε ολοκληρωμένη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, wasd είπε

Έκανα πρόσφατα αίτηση για αλλαγή από δεη σε ηρων. 

Από το link που έχει ποσταρει ο κορακιος κατά καιρούς για έλεγχο αλλαγής παροχου, βλέπω ότι το τελευταίο ψηφίο του αριθμού παροχής μου, από 04 πήγε σε 05. Άρα έγινε η αλλαγή. Στο site του ηρων συνεχίζει να δείχνει ότι η αίτηση είναι σε στάδιο ελέγχου από δεδδηε. 

 

Βάση της εμπειρίας σας, πόσες μέρες κάνει η αλλαγή της κατάστασης της αίτησης σε ολοκληρωμένη; 

Εγώ είδα την αλλαγή το μεσημέρι και το βράδυ είχε ολοκληρωθεί η αίτηση.

9 λεπτά πριν, korakios είπε

0,11/0,07897 μέρα και νύχτα αντίστοιχα , μπαίνει επιπλέον 10% έκπτωση

Καλύτερα περίμενε μέχρι τον Φεβρουάριο με αυτή την τιμή. Πάντως και ο Ήρων δεν είναι άσχημος αν δε σε πειράζει η 2μηνη καθυστέρηση για τον 1ο λογαριασμό. Αλλά καλύτερα Ελίν για μηνιαίους εκκαθαριστικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντάξει, ο Ηρων μας εμπαίζει με την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογ/σμου. Προσοχή όσοι έχετε αποχωρήσει. Άλλη απάντηση έδωσε στον ekrepali (θα βγει πιστωτικός έκτακτος), άλλη σε μενα πριν λίγες μέρες (δεν βγαίνει άλλος λογ/σμος εφόσον έφυγες) και άλλη πριν λίγη ώρα!!! Η τελευταία τους απάντηση είναι ότι τελικά... θα μου κάνουν χάρη να μου δώσουν την έκπτωση συνέπειας και μου προτείνουν να πληρώσω μικρότερο ποσό στο λογ/σμο που εκκρεμεί. Στην ουσία, να μην πληρώσω την έκπτωση συνέπειας. 

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι βάση της σύμβασής σας, η έκπτωση συνέπειας αποδίδεται για τον προηγούμενο εμπρόθεσμό λογαριασμό, είτε Έναντι είτε Εκκαθαριστικό  στον  αμέσως επόμενο και δεν αναφέρεται σε τελικό εκκαθαριστικό.

Ωστόσο στα πλαίσια καλής συνεργασίας μπορείτε να πληρώσετε τον εκκαθαριστικό αφαιρούμενο το ποσό πίστωσης που του αναλογεί δηλαδή 5,40€ και στην συνέχεια εμείς θα εκδώσουμε πιστωτικό λογαριασμό ώστε να μηδενιστεί το υπόλοιπό σας
Καταληκτικά το ποσό πληρωμής που θα πρέπει να καταβληθεί έως 10/1/23 είναι 9,95€.
 
Εντωμεταξύ στανταρ έχουν κάνει λάθος στον υπολογισμό γιατί ο τελικός είχε 96 ώρες εκ των οποίων: οι 86 χρεώθηκαν 0,698 και οι 10  0,47.Με την έκπτωση συνέπειας 20% μου βγαίνει 12,95€. 86Χ0,5584€ και 10Χ0,376€. Σε αυτούς βγαίνει 5,40....
Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά και εγώ λέω να πάω ΗΡΩΝ από ΔΕΗ. Να το κάνω από το site τους; Τι είναι πιο γρήγορο;

Οι τιμές που λένε ισχύουν; Το 0,083 είναι με την έκπτωση συνέπειας ή χωρίς;

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Το 0,083 είναι με την έκπτωση συνέπειας ή χωρίς;

ήταν (Δεκέμβριος το γράφει)

για Ιανουάριο εδώ

https://www.heron.gr/prices-generous

 

8 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Να το κάνω από το site τους;

απο το site δίνουν 50€ δώρο

8 λεπτά πριν, eliascm21 είπε

Τι είναι πιο γρήγορο;

συνήθως κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ντάξει, ο Ηρων μας εμπαίζει με την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογ/σμου. Προσοχή όσοι έχετε αποχωρήσει. Άλλη απάντηση έδωσε στον ekrepali (θα βγει πιστωτικός έκτακτος), άλλη σε μενα πριν λίγες μέρες (δεν βγαίνει άλλος λογ/σμος εφόσον έφυγες) και άλλη πριν λίγη ώρα!!! Η τελευταία τους απάντηση είναι ότι τελικά... θα μου κάνουν χάρη να μου δώσουν την έκπτωση συνέπειας και μου προτείνουν να πληρώσω μικρότερο ποσό στο λογ/σμο που εκκρεμεί. Στην ουσία, να μην πληρώσω την έκπτωση συνέπειας. 

Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι βάση της σύμβασής σας, η έκπτωση συνέπειας αποδίδεται για τον προηγούμενο εμπρόθεσμό λογαριασμό, είτε Έναντι είτε Εκκαθαριστικό  στον  αμέσως επόμενο και δεν αναφέρεται σε τελικό εκκαθαριστικό.

Ωστόσο στα πλαίσια καλής συνεργασίας μπορείτε να πληρώσετε τον εκκαθαριστικό αφαιρούμενο το ποσό πίστωσης που του αναλογεί δηλαδή 5,40€ και στην συνέχεια εμείς θα εκδώσουμε πιστωτικό λογαριασμό ώστε να μηδενιστεί το υπόλοιπό σας
Καταληκτικά το ποσό πληρωμής που θα πρέπει να καταβληθεί έως 10/1/23 είναι 9,95€.
 
 

Είναι γνωστό ότι προσπαθούν να γλυτώσουν λεφτά απ'όπου μπορούν και δίνουν τη συνέπεια μόνο σε όσους τη διεκδικούν... το είχαμε αναφέρει εξαρχής.

Κι εμένα το καλοκαίρι όταν έφυγα, αρχικά μου είπανε ότι δε πιστώνεται συνέπεια μετά τον τελικό. Μετά άνοιξα αίτημα στο myRAE παραθέτοντας το Παράρτημα ΙΙ του ΚΠΗΕ και άλλαξαν τροπάριο (όπως άλλαξαν τροπάριο και σε σένα τώρα). Στο αίτημα που έκανα χτες παρέθεσα και screenshot απ'τη παλιά τους απάντηση στο MyRAE οπότε δεν τους άφησα περιθώριο να μου πούνε κάτι διαφορετικό.

 

26 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εντωμεταξύ στανταρ έχουν κάνει λάθος στον υπολογισμό γιατί ο τελικός είχε 96 ώρες εκ των οποίων: οι 86 χρεώθηκαν 0,698 και οι 10  0,47. Εμένα η έκπτωση συνέπειας 20% μου βγαίνει 15,76€. Σε αυτούς βγαίνει 5,40....

 

Πρέπει να αφαιρέσεις τη συνέπεια που έλαβες στον τελικό λογαριασμό για τη κατανάλωση του προηγούμενου λογαριασμού που μάλλον ήταν έναντι;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πρέπει να αφαιρέσεις τη συνέπεια που έλαβες στον τελικό λογαριασμό για τη κατανάλωση του προηγούμενου λογαριασμού που μάλλον ήταν έναντι;

Ο προηγούμενος του τελικού ήταν έναντι χωρίς έκπτωση συνέπειας μέσα. Συγκεκριμένα αυτά γράφει ο τελικός. 

Χρέωση Προμήθειας 86 kWh X 0,69800 €/kWh = 60,03

Χρέωση Προμήθειας 10 kWh X 0,47000 €/kWh = 4,70

Έκπτωση Συνέπειας 20% -13,26

Ο προηγούμενος έναντι: 

Χρέωση Προμήθειας 54 kWh X 0,69800 €/kWh = 37,69

Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 54 kWh X 0,23000 €/kWh = -12,42

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Και κατι τελευταιο (αν δεν ειναι του παροντος ας διαγραφει). Απο θεμα αξιοπιστιας ως προς τον τομεα εξυπηρετησης, ευκολιας πληρωμων, μετρησης καταναλωσεων (ισως και λαθων τιμολογησης) κλπ, μεταξυ των 2 που εχω καταληξει , ποια θα ηταν η ας πουμε βελτιστη επιλογη?

Elin ή We Energy? 5 ευρω διαφορα βγαινουν στον τελικο

Ελιν καλύτερα. 

Η προσωπική μου εμπειρία από we δεν είναι καθόλου καλή. 

Έχω γράψει σε προηγούμενα post.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ο προηγούμενος του τελικού ήταν έναντι χωρίς έκπτωση συνέπειας μέσα.

Συγκεκριμένα αυτά γράφει ο τελικός. 

Χρέωση Προμήθειας 86 kWh X 0,69800 €/kWh = 60,03

Χρέωση Προμήθειας 10 kWh X 0,47000 €/kWh = 4,70

Έκπτωση Συνέπειας 20% -13,26

 

Ο προηγούμενος έναντι: 

Χρέωση Προμήθειας 54 kWh X 0,69800 €/kWh = 37,69

Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 54 kWh X 0,23000 €/kWh = -12,42

Απ'τις 86kw του εκκαθαριστικού, έχεις πάρει ήδη τη συνέπεια για 54kw. Οπότε σου χρωστάνε 86kw-54kw = 32kw * 0.698 * 0.2 = 4.46 * 1.06 ΦΠΑ = 4.72 συν Ειδ. Τέλος ‰, βγαίνουν οι υπολογισμοί μου κοντά στο τάλιρο, πιθανολογώ είναι σωστό το 5.40 που σου είπανε.

Δε καταλαβαίνω βέβαια πώς προέκυψε το 13.26 που έλαβες στον τελικό... αφού 37.69 * 0.2 κάνει 7.50.

Είχε βγει κι άλλος έναντι πριν απ'τον έναντι που δεν είχε συνέπεια;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dasnowy είπε

Εγώ είδα την αλλαγή το μεσημέρι και το βράδυ είχε ολοκληρωθεί η αίτηση.

Εμένα ακόμα δεν έχει γυρίσει. Ωραία αφού είναι τόσο γρήγορη η ολοκλήρωση, μια χαρά. 

Στο Ήρων generous δεν βλέπω τιμές για νυχτερινό. Έχει ενιαίο τιμολόγιο ανεξάρτητα από το αν έχεις νυχτερινό; 

Και κάτι ακόμη, αν θυμάται κάποιος. Τον τελευταίο λογαριασμό στην ΔΕΗ τον είχα πληρώσει εντός προθεσμίας. Ο νέος παροχος, η Ήρων, θα με τιμολογησει τον πρώτο μήνα με την έκπτωση συνέπειας; 

Ή ο πρώτος μήνας πάει με το τιμολόγιο που έχει για πληρωμή εκτός προθεσμίας; 

Επεξ/σία από wasd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, wasd είπε

Εμένα ακόμα δεν έχει γυρίσει. Ωραία αφού είναι τόσο γρήγορη η ολοκλήρωση, μια χαρά. 

Ξανακοίτα αύριο. Μέχρι αύριο το βράδυ θα έχει ολοκληρωθεί.

2 λεπτά πριν, wasd είπε

Στο Ήρων generous δεν βλέπω τιμές για νυχτερινό. Έχει ενιαίο τιμολόγιο ανεξάρτητα από το αν έχεις νυχτερινό; 

Ναι. Όλες οι kwh χρεώνονται με την ίδια τιμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, wasd είπε

Ο νέος παροχος, η Ήρων, θα με τιμολογησει τον πρώτο μήνα με την έκπτωση συνέπειας; 

Ή ο πρώτος μήνας πάει με το τιμολόγιο που έχει για πληρωμή εκτός προθεσμίας; 

Έκπτωση συνέπειας θα πάρεις στον 2ο λογαριασμό.

Ο 1ος λογαριασμός θα βγει μέσα Μαρτίου, αν είσαι τυχερός... και θα περιέχει κατανάλωση μέχρι το Φλεβάρη αν δώσεις ένδειξη.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, wasd είπε

Εμένα ακόμα δεν έχει γυρίσει. Ωραία αφού είναι τόσο γρήγορη η ολοκλήρωση, μια χαρά. 

Στο Ήρων generous δεν βλέπω τιμές για νυχτερινό. Έχει ενιαίο τιμολόγιο ανεξάρτητα από το αν έχεις νυχτερινό; 

Και κάτι ακόμη, αν θυμάται κάποιος. Τον τελευταίο λογαριασμό στην ΔΕΗ τον είχα πληρώσει εντός προθεσμίας. Ο νέος παροχος, η Ήρων, θα με τιμολογησει τον πρώτο μήνα με την έκπτωση συνέπειας; 

Ή ο πρώτος μήνας πάει με το τιμολόγιο που έχει για πληρωμή εκτός προθεσμίας; 

Παρε τηλεφωνο στον Δεδδηε 80040040000  για να σου πουν αν  εχει γινει η αλλαγη αυτη που εχεις ζητησει...Και ποτε εγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, wasd είπε

Και κάτι ακόμη, αν θυμάται κάποιος. Τον τελευταίο λογαριασμό στην ΔΕΗ τον είχα πληρώσει εντός προθεσμίας. Ο νέος παροχος, η Ήρων, θα με τιμολογησει τον πρώτο μήνα με την έκπτωση συνέπειας; 

Ή ο πρώτος μήνας πάει με το τιμολόγιο που έχει για πληρωμή εκτός προθεσμίας; 

Θα σε τιμολογήσει με τιμές χωρίς συνέπεια (0,12 για ιανουάριο) αλλά το 50άρι θα βοηθήσει την κατάσταση.

Λογαριασμό θα λάβεις Μάρτιο με κατανάλωση Ιανουαρίου και ίσως λίγο Φεβρουαρίου.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...