Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Το θέμα είναι εφόσον φύγαμε, ο Ήρων τι θα κάνει και πώς θα μας δώσει (ουσιαστικά) τα χρήματα που μας χρωστάει. 

Άνοιξα αίτημα στη ΡΑΕ σχετικά με την έξτρα επαγγελματική επιδότηση και τον Ηρων. Άμεσα μου απάντησε ο Ηρων το εξής 

Με την έκδοση της Κυβερνητικής Απόφασης ΚΥΑ και εφόσον πληρούνται οι σχετικές προϋποθέσεις της ΚΥΑ, ο ΗΡΩΝ θα  πιστώσει άμεσα την επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που δικαιούται ο καταναλωτής, όπως άλλωστε η Εταιρεία πράττει έως σήμερα και με όλες τις λοιπές κρατικές επιδοτήσεις από την αρχή εφαρμογής τους.

Επί του παρόντος δεν υπάρχει σαφές χρονοδιάγραμμα της εν λόγω πίστωσης.

Πλήρωσα χτες εμπρόθεσμα τον εκκαθαριστικό και τον τελικό (που εκδώθηκαν στις 23/12) κι έστειλα mail στο [email protected] (με συννημένο το αποδεικτικό πληρωμής απ'το myHeron) ζητώντας την έκδοση έκτακτου λογαριασμού για τη συνέπεια.

Πριν από λίγο έστειλα επίσης στο [email protected] ερώτηση για την απόδοση του ΤΕΜ.

Με πήρανε τώρα τηλέφωνο και μου είπανε ότι για τη συνέπεια θα εκδώσουν άμεσα λογαριασμό.

Όσο για το ΤΕΜ θα στείλουν ενημέρωση για τη διαδικασία καταβολής.... κάτσε να διαβάσουν πρώτα τη ΚΥΑ, μόλις δημοσιεύτηκε.

 

7 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Στο συμβόλαιο της Ελιν τι είναι το 1,18*TEA+0,035  που έχει;

Η ρήτρα αναπροσαρμογής που θα ισχύει μετά τη λήξη του έκτακτου μηχανισμού.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Εγώ ήθελα να ρωτήσω για την ελιν, πώς ενημερώνεστε ποτέ πρέπει να στείλετε μέτρηση; Σας έρχεται μήνυμα; Ή μόνοι σας με υπενθύμιση; 

Mόλις ξεκινήσει η εκπροσώπηση θα λάβεις email που περιγράφει πώς και πότε θα στέλνεις ενδείξεις. Αυτό το mail αναγράφει και τον αρ. παροχής οπότε αποτελεί και βεβαίωση εκπροσώπησης, οπότε κρατήστε το σε περίπτωση που τον άλλο μήνα θέλετε να πάτε αλλού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σας,

Τη δεδομένη στιγμή βρίσκομαι σε διαδικασία σύμβασης με τον ΔΕΔΗΕ για ηλεκτροδότηση νέου ακινήτου (διαμέρισμα σε νεόδμητη πολυκατοικία). 

Εχω μια ερώτηση που δεν έχει απαντηθεί σε προηγούμενα posts και θα ήθελα παρακαλώ, όποιος γνωρίζει, να συνεισφέρει. 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τη μέρα που θα καταθέσω τα έγγραφα για συμβόλαιο με πάροχο, η αίτηση να μεταβιβαστεί ΑΜΕΣΑ στον Δεδηε.

Με ενδιαφέρει αποκλειστικά και μόνο να μην υπάρξει καθυστέρηση, ούτε μισής ημέρας. Σε δεύτερο χρόνο και εφόσον απαιτηθεί θα κάνω αλλαγή σε πάροχο για οικονομικούς λόγους. 

Αυτός είναι ο λόγος που απέκλεισα το econtract του Ηρων. 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Ελιν με διαβεβαίωσαν πως θα στείλουν άμεσα την αίτηση μόλις τους καταθέσω τα έγγραφα. Και εκτίμησα το γεγονός πως τους βρίσκω εύκολα στα τηλέφωνα, πιστεύοντας πως θα γίνει η δουλειά μου όπως πρέπει. 

Πιστεύεται πως είναι σωστή επιλογή ή να τσεκάρω και κάποια άλλη εταιρία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πλήρωσα χτες εμπρόθεσμα τον εκκαθαριστικό και τον τελικό (που εκδώθηκαν στις 23/12) κι έστειλα mail στο [email protected] (με συννημένο το αποδεικτικό πληρωμής απ'το myHeron) ζητώντας την έκδοση έκτακτου λογαριασμού για τη συνέπεια.

 

Μωρέ μπράβο. Εμένα στο μεηλ μου είχαν απαντήσει ότι Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, η έκπτωση συνέπειας ισχύει για τις εμπρόθεσμες πληρωμές του εκάστοτε προηγούμενου εκδοθέντα λογαριασμού και αποδίδεται στον αμέσως επόμενο που θα εκδοθεί.
Ως εκ τούτου μετά την έκδοση του Τελικού Εκκαθαριστικού Λογαριασμού και δεδομένου ότι η συνεργασία μας θα έχει ήδη διακοπεί δεν αναμένεται άλλη έκδοση λογαριασμού, με συνέπεια τη μη απόδοση οποιασδήποτε έκπτωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Πιστεύεται πως είναι σωστή επιλογή ή να τσεκάρω και κάποια άλλη εταιρία? 

στατιστικά , σωστή επιλογή , το να μην κάτσει στραβή δε μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Ελιν με διαβεβαίωσαν πως θα στείλουν άμεσα την αίτηση μόλις τους καταθέσω τα έγγραφα. Και εκτίμησα το γεγονός πως τους βρίσκω εύκολα στα τηλέφωνα, πιστεύοντας πως θα γίνει η δουλειά μου όπως πρέπει. 

Πιστεύεται πως είναι σωστή επιλογή ή να τσεκάρω και κάποια άλλη εταιρία? 

Πρέπει να στείλεις τα δικαιολογητικά, να τους πάρεις τηλέφωνο να τους ρωτήσεις αν τα έλαβαν (πες και καλά ότι σκάλωσε το internet), μετά θα σου στείλουν καμιά 20ριά σελίδες που πρέπει να εκτυπώσεις, να υπογράψεις, να σκανάρεις, να τα στείλεις πίσω... μετά ξανά τηλέφωνο να ρωτήσεις αν τα έλαβαν (πάλι κόλλησε δήθεν το καταραμένο το internet) και αν επιβεβαιώσουν επί τόπου ότι όλα είναι οκ, τα προωθούν άμεσα στον ΔΕΔΔΗΕ.

Με αυτή τη διαδικασία κατάφερα να κάνω αλλαγή παρόχου σε 1 μέρα (ΗΡΩΝ e-contract, καθαρά θέμα τύχης που έπεσα σε καλό υπάλληλο γιατί οι περισσότεροι λένε να περιμένεις τον έλεγχο απ'το αρμόδιο τμήμα) και Ελίν σε 2 μέρες.  Στο παρελθόν επίσης έχω κάνει αλλαγή παρόχου σε 2 μέρες από κατάστημα ΗΡΩΝ και σε 1 μέρα από κατάστημα ΔΕΗ. Αν το πιέσεις δηλαδή θα φτάσει γρήγορα το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ αλλα επειδή πρόκειται για αρχική ηλεκτροδότηση δε ξέρω πόσες μέρες κάνουν να σου δώσουν ρεύμα.

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Μωρέ μπράβο. Εμένα στο μεηλ μου είχαν απαντήσει ότι Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, η έκπτωση συνέπειας ισχύει για τις εμπρόθεσμες πληρωμές του εκάστοτε προηγούμενου εκδοθέντα λογαριασμού και αποδίδεται στον αμέσως επόμενο που θα εκδοθεί.
Ως εκ τούτου μετά την έκδοση του Τελικού Εκκαθαριστικού Λογαριασμού και δεδομένου ότι η συνεργασία μας θα έχει ήδη διακοπεί δεν αναμένεται άλλη έκδοση λογαριασμού, με συνέπεια τη μη απόδοση οποιασδήποτε έκπτωσης.

Κάνε reply στο συγκεκριμένο mail ότι:

"Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης, συνεπώς θα πρέπει να πιστώσετε τη συνέπεια με έκτακτο λογαριασμό

Επιπλέον η επιστολή Ο-97337 της ΡΑΕ αναφέρει ότι οι συνεπείς πελάτες λαμβάνουν την έκπτωση συνέπειας και μετά τη λήξη της επροσώπησης.

---

ΥΓ: Δε γνωρίζω το ακριβές περιεχόμενο της επιστολής Ο-97337, έχω ζητήσει απ'τη ΡΑΕ να μου το κοινοποιήσει αλλά αυτό μπορεί να πάρει μήνες.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2023 στις 2:53 ΜΜ, ekrepali είπε

Κοράκιε εσύ έλαβες ραβασάκι απ'τη βολτέρρα; Θα ετοιμάσεις βαλίτσες;

 

Στις 3/1/2023 στις 3:09 ΜΜ, korakios είπε

τι ραβασάκι ,ουουουου κατσικοπόδαρε ,φτου-φτου-φτου 😁

 

Στις 3/1/2023 στις 3:12 ΜΜ, ekrepali είπε

Eτοίμασε τα βασικά για καλό και για κακό... κοντεύει να λήξει ο ενεργειακός τουρισμός κι εσύ έχεις κατασκηνώσει από πρόπερσι. 😆

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

896518117_urbackpack_frontwide_portrait750x1000.jpg.de597cdb74d7a7d7cf9ab7392c0d7571.jpg

 

να πας ΔΕΗ κατάστημα για ρεβεγιόν να δώσεις ευχές 😁

Μου ήρθε χαρτί , κλασσικά WPS χωρίς ημερομηνία παράδοσης , η επιστολή αναγράφει 15/12/22 και αλλαγή τιμολόγησης 15/2

το σκέφτομαι να το τρενάρω για 60 μέρες απο σήμερα , περισσότερο να δω 21 του μηνός τότε τι θα παίζει απο τιμές

μάζεψε πράγματα , ξέστησε σκηνή , ψάξε άλλο μέρος ...φφφφφφφ....βαριέμαι

Μάλλον NRG (έγινε και αλλαγή στο excel , δίνει πάλι δώρο τη συνδρομή στο prime) ή Ελίν ...θα δω τον άλλον μήνα

Όποιος είχε ξεμείνει Volterra απο πέρυσι στα χαμηλά σταθερά να έχει το νου του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Μου ήρθε χαρτί , κλασσικά WPS χωρίς ημερομηνία παράδοσης , η επιστολή αναγράφει 15/12/22 και αλλαγή τιμολόγησης 15/2

 

μάζεψε πράγματα , ξέστησε σκηνή , ψάξε άλλο μέρος ...φφφφφφφ....βαριέμαι

 

Τι λέει η τροποποίηση; Σε κυμαινομενο αλλάζει η σε ακριβό σταθερό; 

Εγώ λέω να πας ΗΡΩΝ να τους βάλεις σε μια τάξη...🤪

Edit: Μίλησα με ένα γνωστό... η επιδότηση έξτρα ΤΕΜ με τη μορφή που δίνεται, πρέπει ο κάθε επαγγελματίας να γράφει στα πινακακια τι άλλες ενισχύσεις έχει λάβει απ'την Ε.Ε στα πλαίσια της κρίσης κλπ

Τεράστιο μπέρδεμα για να πάρεις μερικές δεκαρες. 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τι λέει η τροποποίηση; Σε κυμαινομενο αλλάζει η σε ακριβό σταθερό; 

θα σου έλεγα τι λέει αλλά έχε χάρη 😛

σε κυμαινόμενο πάει με 1,25*(ΤΕΑ+ΛΠ)+0,025 , δλδ και να καταργηθεί ο μηχανισμός είναι τσιμπημένο

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ λέω να πας ΗΡΩΝ να τους βάλεις σε μια τάξη...🤪

όχι ευχαριστώ , δε θα πάρω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, davarisx είπε

Προχώρα άφοβα στο πρόγραμμα comfort.

Αυτό έβαλα και εγώ και μέχρι στιγμής μόνο καλά έχω να πω.αψογη εξυπηρέτηση στο τηλέφωνο σε σχέση με την efa(volton)που είχα πριν που ήταν μπ@@ρδελο.

Να ξέρεις μόνο ότι για να εγγραφείς στο myelin θα πρέπει να έχει εκδοθεί ο 1ος λογαριασμός,κάτι που έμαθα σήμερα.

Πως βάζω τις κιλοβατορες στην ελιν; 

Κορακιε πες ότι έχω βάλει 800 κιλοβατορες κάθε μήνα με μέτρηση (ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΈΝΑΝΤΙ ΕΝΝΟΏ) Οταν βγαίνει όμως ο εκκαθαριστικος στην ελιν παραδείγματος χάριν τότε θα με χρεώσουν 800+800+800+800=3200 άρα στον εκκαθαριστικό τετράμηνου θα με χρεώσουν με την κλίμακα άνω των 1000kw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

 

 

να πας ΔΕΗ κατάστημα για ρεβεγιόν να δώσεις ευχές 😁

Μου ήρθε χαρτί , κλασσικά WPS χωρίς ημερομηνία παράδοσης , η επιστολή αναγράφει 15/12/22 και αλλαγή τιμολόγησης 15/2

το σκέφτομαι να το τρενάρω για 60 μέρες απο σήμερα , περισσότερο να δω 21 του μηνός τότε τι θα παίζει απο τιμές

μάζεψε πράγματα , ξέστησε σκηνή , ψάξε άλλο μέρος ...φφφφφφφ....βαριέμαι

Μάλλον NRG (έγινε και αλλαγή στο excel , δίνει πάλι δώρο τη συνδρομή στο prime) ή Ελίν ...θα δω τον άλλον μήνα

Όποιος είχε ξεμείνει Volterra απο πέρυσι στα χαμηλά σταθερά να έχει το νου του

Τι τιμή έχεις τώρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μπερδευτεί και εγώ 

Για κατανάλωση 900kw το μηνα παράδειγμά, δε σε  πιστωνουν για τις πρωτες 500 kw την αναλογια κ απο τις 500 μεχρι τις 900 την υπόλοιπη αναλογία απο τη πίστωση ενεργειακού ταμείου η το πάνε σύνολο στις 900kw κατευθείαν τη κλίμακα 500-1000? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...