Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, davarisx είπε

Πάω στο myelin να κάνω εγγραφή βάζω τον αριθμό παροχής και το αφμ και μου βγάζει λάθος στοιχεία.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

εχμμμ...γιατί παιδεύεσαι ? στείλε email στην Ελίν αναφέροντας το πρόβλημα , βασικά επειδή είναι απλό ζήτημα πάρε τηλ

πάντως κοίταξα το site λέει οτι για αριθμό παροχής ΔΕΝ βάζεις το πρώτο απο αριστερά

(10 ψηφία σύνολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

εχμμμ...γιατί παιδεύεσαι ? στείλε email στην Ελίν αναφέροντας το πρόβλημα , βασικά επειδή είναι απλό ζήτημα πάρε τηλ

πάντως κοίταξα το site λέει οτι για αριθμό παροχής ΔΕΝ βάζεις το πρώτο απο αριστερά

(10 ψηφία σύνολο)

Τα ίδια δεν δέχεται τίποτα.εβγαλα το πρώτο νούμερο.

Δεν πειράζει θα μιλήσω αύριο με ελιν.

Σε ευχαριστώ και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Λίγο άσχετο αλλά ο ΗΡΩΝ ακόμη να ενημερώσει το pdf για τιμές Ιανουαρίου (προφανώς τις γνωρίζω)...

έχει το λινκ στο πρόγραμμα πάντως που τις δείχνει , απο διακοπές ήταν τα παιδιά ,λογικά τις επόμενες μέρες θα ανανεώσουν τη σελίδα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

ναι το κάνουν αυτό επίτηδες για να λένε τις παπάντζες, πρέπει να το κλείνεις αν σε παίρνουν

άνοιξε αίτημα στο myrae και αναφέρεις το ιστορικό , τουλάχιστον μετά απο εκκαθαριστικό απο μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ οφείλουν να τα βάλουν , μην περιμένετε αν μπλέξετε με μηχανογράφηση και Ηρών να ξεμπλέξετε χωρίς ΡΑΕ

δεν έγραψες αν δίνεις ο ίδιος τις μετρήσεις όμως

Οχι στη συγκεκριμένη παροχή δεν δίνω μετρήσεις.

 

 

Σε άλλη παροχή που έδωσα μέτρηση έγινε άλλο κουλό, ίσως κάτι αντίστοιχο με αυτό που ανέφερε και κάποιος άλλος εδώ μέσα. Εβγαλαν έναντι όπου μου ξαναχρεωσαν τις κιλοβατώρες του προηγούμενου εκκαθαριστικου και ενώ ο λογαριασμός επάνω γράφει εκτιμώμενη κατανάλωση 25kwh, από κάτω στην ανάλυση μου χρέωσαν 38kwh δηλαδή 13 kwh παραπάνω 

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στέλνουν προσφορά από Ελιν.

Τηλεφωνικά μου είπαν:

Υπάρχουν 2 προγράμματα, 1 για χαμηλές καταναλώσεις (<200kw) και 1 για μεγαλύτερες.

Αυτό με τις μεγαλύτερες είναι το Comfort το οποίο για μέχρι 500kw τελική τιμή βγαίνει 0,04 και για τα 500+ 0,09.

Δεν υπάρχει έκπτωση συνέπειας.

Δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου ακόμα και μετά την λήξη της κυβερνητικής απόφασης.

Η εγγύηση χρεώνεται στον 2ο λογαριασμό αν δεν επιλέξεις πάγια εντολή.

Η μετάβαση μπορεί να γίνει σε μία ημέρα απευθείας ή αν χρειαστεί να ελέγξουν το ρολόι για καταμέτρηση μπορεί να πάρει και 3-4 εργάσιμες.

Εξυπηρέτηση άμεση, το σήκωσαν κατευθείαν.

Χάνω κάτι κάπου; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Μου στέλνουν προσφορά από Ελιν.

Τηλεφωνικά μου είπαν:

Υπάρχουν 2 προγράμματα, 1 για χαμηλές καταναλώσεις (<200kw) και 1 για μεγαλύτερες.

Αυτό με τις μεγαλύτερες είναι το Comfort το οποίο για μέχρι 500kw τελική τιμή βγαίνει 0,04 και για τα 500+ 0,09.

Δεν υπάρχει έκπτωση συνέπειας.

Δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου ακόμα και μετά την λήξη της κυβερνητικής απόφασης.

Η εγγύηση χρεώνεται στον 2ο λογαριασμό αν δεν επιλέξεις πάγια εντολή.

Η μετάβαση μπορεί να γίνει σε μία ημέρα απευθείας ή αν χρειαστεί να ελέγξουν το ρολόι για καταμέτρηση μπορεί να πάρει και 3-4 εργάσιμες.

Εξυπηρέτηση άμεση, το σήκωσαν κατευθείαν.

Χάνω κάτι κάπου; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

 

Προχώρα άφοβα στο πρόγραμμα comfort.

Αυτό έβαλα και εγώ και μέχρι στιγμής μόνο καλά έχω να πω.αψογη εξυπηρέτηση στο τηλέφωνο σε σχέση με την efa(volton)που είχα πριν που ήταν μπ@@ρδελο.

Να ξέρεις μόνο ότι για να εγγραφείς στο myelin θα πρέπει να έχει εκδοθεί ο 1ος λογαριασμός,κάτι που έμαθα σήμερα.

Επεξ/σία από davarisx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Μου στέλνουν προσφορά από Ελιν.

Τηλεφωνικά μου είπαν:

Υπάρχουν 2 προγράμματα, 1 για χαμηλές καταναλώσεις (<200kw) και 1 για μεγαλύτερες.

Αυτό με τις μεγαλύτερες είναι το Comfort το οποίο για μέχρι 500kw τελική τιμή βγαίνει 0,04 και για τα 500+ 0,09.

Δεν υπάρχει έκπτωση συνέπειας.

Δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου ακόμα και μετά την λήξη της κυβερνητικής απόφασης.

Η εγγύηση χρεώνεται στον 2ο λογαριασμό αν δεν επιλέξεις πάγια εντολή.

Η μετάβαση μπορεί να γίνει σε μία ημέρα απευθείας ή αν χρειαστεί να ελέγξουν το ρολόι για καταμέτρηση μπορεί να πάρει και 3-4 εργάσιμες.

Εξυπηρέτηση άμεση, το σήκωσαν κατευθείαν.

Χάνω κάτι κάπου; Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

 

Εγώ για την ώρα κομπλέ είμαι με Ελιν.

Δίνω μέτρηση κάθε μήνα και βγάζουν εκκαθαριστικό.

Τις χρεώσεις τις βλέπω σωστές.

Μόνο ένα μικρό πρόβλημα τον πρώτο μήνα χρέωσης με ένα μπέρδεμα με την έκδοση έναντι αντί για εκκαθαριστικού το οποίο επιλύθηκε με ένα τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θυμάμαι ότι σε 2 μέρες με πήρε ο παλιός πάροχος για αντιπροσφορά.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και ο ΔΕΔΔΗΕ που πρέπει να κάνει την μέτρηση για να εκδοθεί τελικός στον παλιό πάροχο.

Χρεώσεις μπορείς να δεις και στο site τους τα πινακάκια.

Το comfort που κοιτάς είναι από Οκτώμβρη εμπορικά διαθέσιμο. Πριν είχε άλλα πακέτα.

Παντώς νομίζω ότι είναι κοντά στον μέσο όρο, ίσως και ένα κλικ πιο φθηνή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@geodimis @1comment @Mariannatzouma

Βγήκε η ΚΥΑ

ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4/02-01-2023

edit: Φεβρουάριος ως Νοέμβριος

Για τον Δεκέμβρη είχα προειδοποιήσει ότι δε θα μπει σ'αυτή τη ΚΥΑ, ελπίζω να φύγατε από ΗΡΩΝ.

Για τους άλλους μήνες πρέπει να ελέγξουμε τα ποσά.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@geodimis @1comment @Mariannatzouma

Βγήκε η ΚΥΑ

ΥΠΕΝ/ΔΗΕ/152/4/02-01-2023

edit: Φεβρουάριος ως Νοέμβριος

Για τον Δεκέμβρη είχα προειδοποιήσει ότι δε θα μπει σ'αυτή τη ΚΥΑ, ελπίζω να φύγατε από ΗΡΩΝ.

Για τους άλλους μήνες πρέπει να ελέγξουμε τα ποσά.

 

Το θέμα είναι εφόσον φύγαμε, ο Ήρων τι θα κάνει και πώς θα μας δώσει (ουσιαστικά) τα χρήματα που μας χρωστάει. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

edit:  Διαβάζω διάφορα κι ωραία... μέχρι στιγμής ξεχωρίζω αυτά:

6. Η ενίσχυση χορηγείται το αργότερο μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2023 (δηλαδή μπορεί ο ΗΡΩΝ να το κωλοβαρέσει ως τότε;)

-----------

Άρθρο 4
Διαδικασία απόδοσης της επιδότησης στους δικαιούχους


1. Ο Προμηθευτής, πριν την έκδοση λογαριασμού στον οποίο περιλαμβάνεται επιδότηση δυνάμει της παρούσας, ενημερώνει με κάθε πρόσφορο μέσο, ενδεικτικά με ηλεκτρονικό μήνυμα, τους εν δυνάμει δικαιούχους σχετικά με την δυνατότητα επιδότησης της ηλεκτρικής τους κατανάλωσης βάσει του άρθρου 3, το ύψος αυτής, καθώς και σχετικά με την υποχρέωση εκ μέρους τους να υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση, προκειμένου να τους χορηγηθεί η ανωτέρω επιδότηση.

2. Οι ενδιαφερόμενοι, προκειμένου να τους χορηγηθεί η επιδότηση του άρθρου 3, υποβάλλουν στον Προμηθευτή τους υπεύθυνη δήλωση, με βάση τη διαδικασία που ορίζει ο κάθε Προμηθευτής, κατά το πρότυπο του Παραρτήματος Ι, το οποίο αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της παρούσας.

3. Με την υποβολή της υπεύθυνης δήλωσης από τους δικαιούχους, ο Προμηθευτής ελέγχει την πληρότητά της, σύμφωνα με το Παράρτημα Ι της παρούσας, καθώς και το ποσό που δύνανται να λάβουν οι δικαιούχοι, σύμφωνα με όσα ορίζονται στα άρθρα 3 και 6 της παρούσας και χορηγεί την επιδότηση του άρθρου 3.

4. Για περίοδο κατανάλωσης που εμπίπτει στην περίοδο εφαρμογής του μέτρου και για την οποία έχει ήδη εκδοθεί λογαριασμός, η επιδότηση εφαρμόζεται σε λογαριασμό κατανάλωσης, ο οποίος εκδίδεται εντός μηνός από την έναρξη ισχύος της παρούσας, σύμφωνα με την διαδικασία, που περιγράφεται στις παρ. 1, 2 και 3. (μάλλον θα τα πάρουμε γρήγορα τελικά)

5. Η χορήγηση της επιδότησης στους δικαιούχους γίνεται από τον εκάστοτε Προμηθευτή, ο οποίος τον εκπροσωπούσε κατά την περίοδο εφαρμογής του παρόντος μέτρου. Για το σκοπό αυτό, ο Προμηθευτής καταχωρεί στο λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικού ρεύματος του δικαιούχου σχετική πιστωτική εγγραφή, με την ένδειξη «Κρατική Επιδότηση-Ειδικές Κατηγορίες Καταναλωτών».

6. Η επιδότηση του άρθρου 3 δεν χορηγείται, αν δεν ακολουθηθεί η διαδικασία των παρ. 1, 2 και 3. (δηλαδή ότι έχουμε πάρει ήδη από WE, NRG κλπ δεν έπρεπε να τα έχουμε πάρει χωρίς υπεύθυνη δήλωση... μπάχαλο θα γίνει η κατάσταση). 😆

----------

Θα πρέπει να ακολουθήσουμε μάλλον αυτή τη διαδικασία για να πάρουμε λεφτά απ'τον ΗΡΩΝ. Για τους άλλους παρόχους που τα έχουμε πάρει ήδη, θα πρέπει να κάνουμε άραγε κι εκεί αίτηση ώστε να είμαστε καλυμένοι και να μη τα ζητήσουν αναδρομικά;

Θέλει διάβασμα το πράγμα, δεν έχω χρόνο τώρα... θα τα ξεκαθαρίσω το απόγευμα.

 

edit: Τώρα σκέφτηκα πως όσοι έχουν παροχή σε άλλο όνομα, δε θα μπορούν να κάνουν υπεύθυνη δήλωση (πχ αν κάτοχος της παροχής έχει πεθάνει) ή θα πρέπει να κάνει ψευδή δήλωση και να παρακαλάει να μην το πιάσουν. Φανταστείτε δηλαδή σενάριο, όποιος δε στείλει υπεύθυνη δήλωση να πρέπει να επιστρέψει όλη την έξτρα ΤΕΜ που έχει λάβει μέχρι τώρα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνοιξα αίτημα στη ΡΑΕ σχετικά με την έξτρα επαγγελματική επιδότηση και τον Ηρων. Άμεσα μου απάντησε ο Ηρων το εξής 

Με την έκδοση της Κυβερνητικής Απόφασης ΚΥΑ και εφόσον πληρούνται οι σχετικές προϋποθέσεις της ΚΥΑ, ο ΗΡΩΝ θα  πιστώσει άμεσα την επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που δικαιούται ο καταναλωτής, όπως άλλωστε η Εταιρεία πράττει έως σήμερα και με όλες τις λοιπές κρατικές επιδοτήσεις από την αρχή εφαρμογής τους.

Επί του παρόντος δεν υπάρχει σαφές χρονοδιάγραμμα της εν λόγω πίστωσης.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...