Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jimakos234 είπε

Οντας κυμαινομενα, μπορουμε πχ αν σε 2-3 μηνες δεν συμφερει το εκαστοτε προγραμμα, και ειναι το συγκεκριμενο προγραμμα 2 χρονων, να φυγουμε χωρις πεναλτυ ή εχει αλλαξει κατι?

έχει καταργηθεί η δέσμευση στα κυμαινόμενα

απλά προσοχή στα παραθυράκια (συνδρομές)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και κατι τελευταιο (αν δεν ειναι του παροντος ας διαγραφει). Απο θεμα αξιοπιστιας ως προς τον τομεα εξυπηρετησης, ευκολιας πληρωμων, μετρησης καταναλωσεων (ισως και λαθων τιμολογησης) κλπ, μεταξυ των 2 που εχω καταληξει , ποια θα ηταν η ας πουμε βελτιστη επιλογη?

Elin ή We Energy? 5 ευρω διαφορα βγαινουν στον τελικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Και κατι τελευταιο (αν δεν ειναι του παροντος ας διαγραφει). Απο θεμα αξιοπιστιας ως προς τον τομεα εξυπηρετησης, ευκολιας πληρωμων, μετρησης καταναλωσεων (ισως και λαθων τιμολογησης) κλπ, μεταξυ των 2 που εχω καταληξει , ποια θα ηταν η ας πουμε βελτιστη επιλογη?

Elin ή We Energy? 5 ευρω διαφορα βγαινουν στον τελικο

Καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση και οι 2, όποια λάθη εμφανίστηκαν στο παρελθόν διορθώθηκαν... με μια εξαίρεση στη WE που αναφέρω παρακάτω.

Και οι δύο δέχονται ενδείξεις στο τέλος του μήνα (η Ελίν θέλει και φωτογραφία) και εκδίδουν εκκαθαριστικούς λογαριασμούς αν στείλεις ένδειξη. Στην Ελίν αν δε στείλεις ένδειξη βγάζει έναντι με φυσιολογική κατανάλωση, για τη We δε ξέρω τι κάνει αν δε στείλεις ένδειξη. Ξαναλέω προσοχή στο 1ο λογαριασμό μετά την εκπρόσωπηση:

  

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Προσοχή σε όλους... μη δίνετε ένδειξη τον αρχικό μήνα της εκπροσώπησης διότι αν έχει καθυστερήσει η αλλαγή εκπροσώπησης υπάρχει περίπτωση οι κιλοβατώρες να κατανεμηθούν σε μικρότερη περίοδο κατανάλωσης και να πάρετε ΤΕΜ με μικρότερη κλίμακα.

 

Ευκολία πληρωμών: WeEnergy πληρώνεις δωρεάν στη σελίδα τους (είναι e-pos της εθνικής από πίσω), Ελίν πληρώνεις δωρεάν στο livepay.

Στα θετικά της Ελίν:

- Δε χρεώνει την εγγύηση στο 1ο λογαριασμό. Αν βάλεις πάγια εντολή παραμένει 0, αν δε βάλεις πάγια εντολή χρεώνεται στο 2ο λογαριασμό. Αντιθέτως η WE χρεώνει την εγγύηση στο 1ο λογαριασμό κι αν βάλεις πάγια εντολή μηδενίζει, όμως σε κάποιο συμφορουμήτη έκαναν πατάτα και αφού μηδένισαν την εγγύηση δεν του επέστρεψαν τα χρήματα που είχε χρεωθεί στο 1ο λογαριασμό.

- Στην Ελίν έχεις χαμηλή αρχική τιμή, ενώ στη We μπλέξεις με έκπτωση συνέπειας.

- H Ελίν έχει τη δυνατότητα έκδοσης διορθωτικών / έκτακτων λογαριασμών μετά τη λήξη της εκπροσώπησης ενώ η WE ακόμα μού χρωστάει την έκπτωση συνέπειας του τελικού γιατί το σύστημα τους δε μπορεί ακόμα να εκδώσει λογαριασμούς για πελάτες που έχουν αποχωρήσει.

Σου προτείνω Ελίν στη παρούσα φάση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 4NIKOS1986 είπε

Απτήν ημέρα που στέλνει ο πάροχος αίτημα διακοπής στο δεδδηε λόγω οφειλών ξέρει κανείς σε πόσες μέρες γίνεται η διακοπή;

1-2 συνήθως , oftopic

3 λεπτά πριν, Elannik είπε

Ψάχνω το excel του korakios? 

1o ποστ 1η σελίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 4NIKOS1986 είπε

Απτήν ημέρα που στέλνει ο πάροχος αίτημα διακοπής στο δεδδηε λόγω οφειλών ξέρει κανείς σε πόσες μέρες γίνεται η διακοπή;

Συνήθως σε 1-2 μέρες γίνεται αυτό.. Αν την έχει στείλει.. Και ανάλογα την περιοχη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση και οι 2, όποια λάθη εμφανίστηκαν στο παρελθόν διορθώθηκαν... με μια εξαίρεση στη WE που αναφέρω παρακάτω.

Και οι δύο δέχονται ενδείξεις στο τέλος του μήνα (η Ελίν θέλει και φωτογραφία) και εκδίδουν εκκαθαριστικούς λογαριασμούς αν στείλεις ένδειξη. Στην Ελίν αν δε στείλεις ένδειξη βγάζει έναντι με φυσιολογική κατανάλωση, για τη We δε ξέρω τι κάνει αν δε στείλεις ένδειξη. Ξαναλέω προσοχή στο 1ο λογαριασμό μετά την εκπρόσωπηση:

  

 

Ευκολία πληρωμών: WeEnergy πληρώνεις δωρεάν στη σελίδα τους (είναι e-pos της εθνικής από πίσω), Ελίν πληρώνεις δωρεάν στο livepay.

Στα θετικά της Ελίν:

- Δε χρεώνει την εγγύηση στο 1ο λογαριασμό. Αν βάλεις πάγια εντολή παραμένει 0, αν δε βάλεις πάγια εντολή χρεώνεται στο 2ο λογαριασμό. Αντιθέτως η WE χρεώνει την εγγύηση στο 1ο λογαριασμό κι αν βάλεις πάγια εντολή μηδενίζει, όμως σε κάποιο συμφορουμήτη έκαναν πατάτα και αφού μηδένισαν την εγγύηση δεν του επέστρεψαν τα χρήματα που είχε χρεωθεί στο 1ο λογαριασμό.

- Στην Ελίν έχεις χαμηλή αρχική τιμή, ενώ στη We μπλέξεις με έκπτωση συνέπειας.

- H Ελίν έχει τη δυνατότητα έκδοσης διορθωτικών / έκτακτων λογαριασμών μετά τη λήξη της εκπροσώπησης ενώ η WE ακόμα μού χρωστάει την έκπτωση συνέπειας του τελικού γιατί το σύστημα τους δε μπορεί ακόμα να εκδώσει λογαριασμούς για πελάτες που έχουν αποχωρήσει.

Σου προτείνω Ελίν στη παρούσα φάση.

 

Σε ευχαριστω πολυ. Κατατοπιστικοτατος. Ρωτησα γιατι στο πατρικο των γωνιων μου θα γινει η αλλαγη, και θελω να υπαρχει μια ας πουμε σιγουρια/ευελιξια και ευκολια, μην με καλουν συνεχεια για το παραμικρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

φαντάζομαι μέσω email και όχι τηλέφωνα....

είχες δώσει ο ίδιος ένδειξη ?

edit δες και παρακάτω ποστ

 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Yπάρχει και το ενδεχόμενο να πληρώθηκε εκπρόθεσμα πχ αν πληρώσεις τελευταία μέρα σε ΕΛΤΑ ή περίπτερο, αργεί 2-3 μέρες να ολοκληρωθεί η συναλλαγή και είσαι σίγουρα εκπρόθεσμος.

Ακόμα και σε επιτυχημένη συναλλαγή με πάγια εντολή έχουν αναφερθεί περιστατικά μη πίστωσης της συνέπειας, εκεί φυσικά σηκώνει αμφισβήτηση.

είναι όλα εμπρόθεσμα, τα πληρώνω μόλις εκδοθούν.

το αίτημα το έκανα εγγράφως, αλλά τις εξυπνάδες τις είπαν τηλεφωνικώς.Με κάλεσαν οι ίδιοι εχθές 2 του μήνα να μού το πουν.

τρεις παροχές είχα σε αυτούς από τον Αύγουστο και ένα σωστό λογαριασμό δεν πήρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, davarisx είπε

Η ελιν κάθε πότε κάνει τιμολόγηση?

Εννοώ κάθε ποσό του μηνός στέλνει email τον λογαριασμό?

Τη τελευταία βδομάδα κάθε μήνα νομίζω.

Εμένα στο επαγγελματικό εκδώθηκε χτες, ίσως φταίνε οι αργίες.

Για ΚΟΤ δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marios1515 είπε

το αίτημα το έκανα εγγράφως, αλλά τις εξυπνάδες τις είπαν τηλεφωνικώς.Με κάλεσαν οι ίδιοι εχθές 2 του μήνα να μού το πουν.

ναι το κάνουν αυτό επίτηδες για να λένε τις παπάντζες, πρέπει να το κλείνεις αν σε παίρνουν

άνοιξε αίτημα στο myrae και αναφέρεις το ιστορικό , τουλάχιστον μετά απο εκκαθαριστικό απο μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ οφείλουν να τα βάλουν , μην περιμένετε αν μπλέξετε με μηχανογράφηση και Ηρών να ξεμπλέξετε χωρίς ΡΑΕ

δεν έγραψες αν δίνεις ο ίδιος τις μετρήσεις όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τη τελευταία βδομάδα κάθε μήνα νομίζω.

Εμένα στο επαγγελματικό εκδώθηκε χτες, ίσως φταίνε οι αργίες.

Για ΚΟΤ δε γνωρίζω.

Από 16/12 έχω πάροχο την ελιν με Γ1Ν κανονικό τιμολόγιο.ακομα δεν έχω λάβει κάτι.

Στο myelin προσπαθώ να κάνω εγγραφή με τον αριθμό παροχής και το αφμ αλλά μου γράφει λάθος στοιχεία.τα 2 τελευταία νούμερα αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο η ελιν τι νούμερα έχει στο τέλος?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, davarisx είπε

Από 16/12 έχω πάροχο την ελιν με Γ1Ν κανονικό τιμολόγιο

εννοείς αίτηση ή έγινε η μετάβαση ?

3 λεπτά πριν, davarisx είπε

.ακομα δεν έχω λάβει κάτι.

σαν τι? λογαριασμό ? νωρίς είναι

3 λεπτά πριν, davarisx είπε

Στο myelin προσπαθώ να κάνω εγγραφή με τον αριθμό παροχής και το αφμ αλλά μου γράφει λάθος στοιχεία.τα 2 τελευταία νούμερα αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο η ελιν τι νούμερα έχει στο τέλος?

δεν πάει ανα πάροχο , απλά το τελευταίο ψηφίο αυξάνει κατα ένα απο το προηγούμενο

αν ήσουν ΔΕΗ αγνοείς παντελώς το τελευταίο ψηφίο

παίξε στο site , πάτα στο ερωτηματικό να δεις την εικόνα  και θα δεις τον αριθμό στο αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείς αίτηση ή έγινε η μετάβαση ?

σαν τι? λογαριασμό ? νωρίς είναι

δεν πάει ανα πάροχο , απλά το τελευταίο ψηφίο αυξάνει κατα ένα απο το προηγούμενο

αν ήσουν ΔΕΗ αγνοείς παντελώς το τελευταίο ψηφίο

παίξε στο site , πάτα στο ερωτηματικό να δεις την εικόνα  και θα δεις τον αριθμό στο αποτέλεσμα

Korakios είσαι αξία ανεκτίμητη.....

Όντως είχε αλλάξει το τελευταίο ψηφίο από 4 στην efa σε 5 στην ελιν.

Η μετάβαση μου στην ελιν έγινε 16/12,η αίτηση είχε γίνει 2-3 μέρες πριν.

Πάω στο myelin να κάνω εγγραφή βάζω τον αριθμό παροχής και το αφμ και μου βγάζει λάθος στοιχεία.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...