Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Georgebek2 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Εσεις που τα εχετε παρακολουθησει τον Δεκεμβρη παλι ειχε τοση διαφορα η ΕΛΙΝ; Σκεφτομαι πχ οκ θα κερδισω 50ε τον Γεναρη, αλλα αν πχ η ΕΛΙΝ ειναι "φουσκα" για 1 μηνα τοτε η αληθεια ειναι πως το σκεφτομαι. Αν ομως δειχνει καποια συνεπεια και ηταν καλυτερη και τον Δεκεμβρη και αρα ισως ειναι και Φλεβαρη, τοτε ισως το κανω και γω το βημα. Ευχαριστω και παλι..

κανένας δεν πρόκειται να σου πει τι θα γίνει τον επόμενο μήνα και αν σου πει μη δίνεις σημασία

ιστορικό τιμών θα δεις στο excel (απο Οκτ και μετά γιατί τότε βγήκαν, για Αυγ&Σεπ έχω της Ελιν αναλογικα για να βγει μέσος όρος)

το excel είναι στη 1η σελιδα 1ο ποστ, κοιτάς το φύλλο "Ιστορικό Τιμών"

Είναι καθαρά δικιά σου απόφαση , δεν έχει νόημα για γνώμες και απόψεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Georgebek2 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση. Εσεις που τα εχετε παρακολουθησει τον Δεκεμβρη παλι ειχε τοση διαφορα η ΕΛΙΝ; Σκεφτομαι πχ οκ θα κερδισω 50ε τον Γεναρη, αλλα αν πχ η ΕΛΙΝ ειναι "φουσκα" για 1 μηνα τοτε η αληθεια ειναι πως το σκεφτομαι. Αν ομως δειχνει καποια συνεπεια και ηταν καλυτερη και τον Δεκεμβρη και αρα ισως ειναι και Φλεβαρη, τοτε ισως το κανω και γω το βημα. Ευχαριστω και παλι..

Προσπαθώ κι εγώ δυστυχώς, μετά από μια άθλια εμπειρία με ELPEDISON που μου ήπιε το αίμα, να δω τί συμβαίνει μπας και ορθοποδήσω. Ναι λοιπόν, και τον Δεκέμβριο ήταν καλύτερα η ΕΛΙΝ, από όλους. Στην κατηγορία που μας ενδιαφέρει, είχε τιμή 0,064ε. Στα τέλη του προηγούμενου μήνα, ανακοινώνονται στις ιστοσελίδες οι τιμές του επόμενου. Αυτό θα συμβαίνει τουλάχιστον μέχρι Ιούλιο 2023. Οπότε η έννοια της φούσκας, τι να πω, θα αντιμετωπίζεται με συνεχείς 'μεταγραφές'... Τι να πω πια με δαύτους!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ. Περισσοτερο ρωτησα για το παρελθον της ΕΛΙΝ, το μελλον κανεις δε το ξερει.. Ειμαι πολυ κοντα στο να κανω το βημα της αλλαγης, δε θελω να πεταω χρηματα ενω υπαρχουν εναλλακτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , κ χρόνια πολλά κ καλή χρονιά.  Λοιπών  , η γυναίκα μου  νοικιάζει ένα σπιτι στόν Πειραιά, ηταν στην βολτον  με σταθερό πρόγραμμα,(μαλον 2ετες)  πλήρωνε  έκαιγε δεν έκαιγε ,50 ε το πάγιο. Μας πηραν τηλ, απο την  watt +volt  οπου ειμαι κ εγω , κ βαζω καθε μηνα τις ενδείξεις,  κ ετσι έρχεται εκκαθαριστικός λογαριασμος , η βολτον  ομως μας πηρε τηλεφονο  λεγωντας μας οτι  δεν ισχυει αυτο που εγινε με τα συμβωλαια, κ τους χρωσταμε  270 ε  τι ισχυει τελικα ? ευχαριστω πολυ !  οπος κ να εχει εμεις φυγαμε   ,  αλλά  για να γνωριζω , κ παλι ευχαριστω.        

φιλε ToucHDowN   μιλαμε για απατη....... τα γραφω  πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, NEKTOYO είπε

η βολτον  ομως μας πηρε τηλεφονο  λεγωντας μας οτι  δεν ισχυει αυτο που εγινε με τα συμβωλαια, κ τους χρωσταμε  270 ε  τι ισχυει τελικα ?

ποιος ξέρει ? δε νομίζω να κατάλαβε το ερώτημά σου κανένας

πες αρχικά το όνομα του προγράμματος , απο όσο μαντεύω προπληρωμένο ήταν για ορισμένο αριθμό κιλοβατώρων (πχ 300kw/μήνα κατανάλωση) , αλλά πες ακριβώς ποιο , όπως ημερομηνία έναρξης και διάρκεια

μετά ανάλυσε το "δεν ισχυει αυτο που εγινε με τα συμβωλαια" δηλαδή τι περίμενες να ισχύει και τι δεν έγινε

και τέλος απο που θεωρούν οτι "τους χρωσταμε  270 ε " σαν τι είδους χρέωση είναι δηλαδή ....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NEKTOYO είπε

σταθερό πρόγραμμα

Η ρήτρα αποχώρησης ισχύει κανονικά για τα σταθερά προγράμματα. 

28 λεπτά πριν, NEKTOYO είπε

πλήρωνε  έκαιγε δεν έκαιγε ,50 ε το πάγιο

Τα προγράμματα με προπληρωμένη κατανάλωση έχουν κάποιο όριο και συνήθως στο τέλος του συμβολαίου γίνεται εκκαθάριση με την πραγματική κατανάλωση. 

29 λεπτά πριν, NEKTOYO είπε

Μας πηραν τηλ, απο την  watt +volt  οπου ειμαι κ εγω , κ βαζω καθε μηνα τις ενδείξεις,  κ ετσι έρχεται εκκαθαριστικός λογαριασμος , η βολτον  ομως

Εδώ κάτι έχεις μπερδέψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ηρθε η ωρα για αλλαγη αφου εληξε το Home enter το ορθοδοξο με το 0,10 και κοιταμε που θα παμε.
 

Το θεμα ειναι το εξης

  • βλεπω συνδρομη στο ΦΑ και πρεπει να την προσθεσω ανα ετος?
  • βλεπω πχ ανα τετραμηνο 300 ευρω τιμη, και βλεπω τελικη 160. Ειναι τελικη ανα τετραμηνο ή ετος? (610kw day / 200 night)

Μαλλον καπου χαθηκα στο excel ή κατι χανω με τα κυμαινομενα.

Βαζω τα στοιχεια του εξαμηνου στα κυμαινομενα και βλεπω οτι το φυσικο αεριο βγαινει το πιο φτηνο, με την we energy blue και την ελιν αμεσως μετα. Μετα στο energycosts της ΡΑΕ τα νουμερα αλλαζουν λιγο, αλλα πανω κατω η τριαδα παιζει παλι μπαλα.

Τι κανω λαθος αραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ. Περισσοτερο ρωτησα για το παρελθον της ΕΛΙΝ, το μελλον κανεις δε το ξερει.. Ειμαι πολυ κοντα στο να κανω το βημα της αλλαγης, δε θελω να πεταω χρηματα ενω υπαρχουν εναλλακτικες.

Το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει η εναλλακτική που θα επιλέξουμε. Κι εγώ ήμουν έτοιμος να φύγω από το enter του 0,18 για να πάω στην Ελίν. Είδα όμως ότι η Ελίν για τους μηνες Οκτώβριο και Νοέμβριο είχε τιμές (μετά την επιδότηση φυσικά) στο 0,16. Και λέω αν είναι να κάνω όλη τη διαδικασία και μετά από 15-20 μέρες να καταλήξω με την ίδια τιμή δεν έχει νόημα. Ο καθένας φυσικά κάνει τα κουμάντα του και αποφασίζει για τη δικιά του τσέπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

βλεπω συνδρομη στο ΦΑ και πρεπει να την προσθεσω ανα ετος?

αν λήξει ο μηχανισμός και στη φορέσουν , ναι το αφήνεις όπως είναι (περιλαμβάνεται στον υπολογισμό), αλλιώς την αφαιρείς

4 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

βλεπω πχ ανα τετραμηνο 300 ευρω τιμη, και βλεπω τελικη 160. Ειναι τελικη ανα τετραμηνο ή ετος? (610kw day / 200 night)

έτος , αναλογικά με τιμές Ιανουαρίου (μπαίνουν οι επιδοτήσεις στο τέλος)

4 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Μετα στο energycosts της ΡΑΕ τα νουμερα αλλαζουν λιγο

μην το δίνεις σημασία , έχω μεν καιρό να το τσεκάρω αλλά σχεδόν πάντα είχε απο λαθάκια μέχρι χοντράδες

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgebek2 είπε

Οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ. Περισσοτερο ρωτησα για το παρελθον της ΕΛΙΝ, το μελλον κανεις δε το ξερει.. Ειμαι πολυ κοντα στο να κανω το βημα της αλλαγης, δε θελω να πεταω χρηματα ενω υπαρχουν εναλλακτικες.

Θα σου πω το σκεπτικό που με οδήγησε από το Νοέμβριο. Καλή υποστήριξη σε λογικούς έως άριστους χρόνους επικοινωνίας, αναλυτικός και σαφής λογαριασμός, δυνατότητα αποστολής κατανάλωσης και ακριβούς μηνιαίου λογαριασμού, τιμές στα επίπεδα της ΔΕΗ για αρκετούς συνεχόμενους μήνες. Βλέποντας τις πολύ καλές τιμές τελευταία, το αποφάσισα και προς το παρόν νιώθω ότι έκανα άριστη επιλογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Kάθε μήνα για το προηγούμενο λογαριασμό, ανεξαρτήτως αν είναι έναντι ή εκκαθαριστικός.

Πχ έχεις:

1ο λογαριασμό έναντι

2ο λογαριασμό έναντι (με συνέπεια απ'τον 1ο έναντι)

3ο λογαριασμό έναντι (με συνέπεια απ'τον 2ο έναντι)

4ο λογαριασμό εκκαθαριστικό (με συνέπεια απ'τον 3ο έναντι)

5ο λογαριασμό έναντι (με συνέπεια απ'τη κατανάλωση του εκκαθαριστικού μείον την έναντι κατανάλωση για την οποία έχεις πάρει ήδη συνέπεια)

 

2 ώρες πριν, apouxereis είπε

Κάθε μήνα,για τον μήνα που εκκαθαρίστηκε.

οι παλιό απατεώνες δε μου βάλανε την συνέπεια και σε αίτημα που έκανα μου απάντησαν ότι ήταν έναντι και γι αυτό δεν την έβαλαν. θα την πάρω μόνο μετά από εκκαθαριστικό 

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, marios1515 είπε

 δε μου βάλανε την συνέπεια και σε αίτημα που έκανα μου απάντησαν ότι ήταν έναντι και γι αυτό δεν την έβαλαν. θα την πάρω μόνο μετά από εκκαθαριστικό 

φαντάζομαι μέσω email και όχι τηλέφωνα....

είχες δώσει ο ίδιος ένδειξη ?

edit δες και παρακάτω ποστ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marios1515 είπε

οι παλιό απατεώνες δε μου βάλανε την συνέπεια και σε αίτημα που έκανα μου απάντησαν ότι ήταν έναντι και γι αυτό δεν την έβαλαν. θα την πάρω μόνο μετά από εκκαθαριστικό 

Yπάρχει και το ενδεχόμενο να πληρώθηκε εκπρόθεσμα πχ αν πληρώσεις τελευταία μέρα σε ΕΛΤΑ ή περίπτερο, αργεί 2-3 μέρες να ολοκληρωθεί η συναλλαγή και είσαι σίγουρα εκπρόθεσμος.

Ακόμα και σε επιτυχημένη συναλλαγή με πάγια εντολή έχουν αναφερθεί περιστατικά μη πίστωσης της συνέπειας, εκεί φυσικά σηκώνει αμφισβήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

αν λήξει ο μηχανισμός και στη φορέσουν , ναι το αφήνεις όπως είναι (περιλαμβάνεται στον υπολογισμό), αλλιώς την αφαιρείς

έτος , αναλογικά με τιμές Ιανουαρίου (μπαίνουν οι επιδοτήσεις στο τέλος)

μην το δίνεις σημασία , έχω μεν καιρό να το τσεκάρω αλλά σχεδόν πάντα είχε απο λαθάκια μέχρι χοντράδες

Τελεια, ευχαριστω πολυ. Μαλλον για we blue το βλεπω (για το πατρικο ειναι), θυμαμαι ειχαν αναφερθει καλα λογια πριν κατι μηνες με τα τελευταια σταθερα, αν δεν εχει αλλαξει κατι.

Οντας κυμαινομενα, μπορουμε πχ αν σε 2-3 μηνες δεν συμφερει το εκαστοτε προγραμμα, και ειναι το συγκεκριμενο προγραμμα 2 χρονων, να φυγουμε χωρις πεναλτυ ή εχει αλλαξει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...