Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, gorge18 είπε

Στα τηλεφωνα με εχουν πρηξει να παω στον ηρων εδω στις τελευταίες σελιδες απο τα 10 μηνύματα τα 6 ειναι για τον ηρων. Τι φαση; Τα εσκασε για διαφήμιση ή ειναι τοσο χαλια; 

Έχει υπερβολικα χαμηλές τιμες. Αλλο να δινεις 16 λεπτα το kw και αλλο 3. Για ποσο θα κρατήσει αγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

image.png.7f68ee25410eeb9a108acd14498aad1b.png

image.png.0f7880632a8d9f7735fc759ffdf4d513.png

εγώ βλέπω 1/12-27/12 και όχι

6 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μα ο λογαριασμος γραφει ακριβως τα νουμερα που εδωσα και στις 25/11 και στις 27/12

τα παραπάνω , άρα είναι ότι σου είπα πριν και  ο ekrepali

1/12 ξεκίνησε η εκπροσώπηση ,γιατί τότε ολοκλήρωσε τη μετάβαση ο ΔΕΔΔΗΕ ,

μικρό το κακό , 3,25€ + ΦΠΑ η διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ βλέπω 1/12-27/12 και όχι

τα παραπάνω , άρα είναι ότι σου είπα πριν και  ο ekrepali

1/12 ξεκίνησε η εκπροσώπηση ,γιατί τότε ολοκλήρωσε τη μετάβαση ο ΔΕΔΔΗΕ ,

μικρό το κακό , 3,25€ + ΦΠΑ η διαφορά

 

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σου απάντησα πάνω, απλά είναι τα πράγματα.

μικρο το κακο αλλα το 433 και το 65 πως βγαινει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adi32 είπε

 

μικρο το κακο αλλα το 433 και το 65 πως βγαινει ?

Στις 30 μέρες, η κλίμακα είναι 500kw

Στις 26 μέρες, η κλίμακα είναι 26*500/30 = 433 kw

Έκαψες 498kw, χρεώνεσαι 433 στη μεγάλη κλίμακα και 65kw στη μικρή κλίμακα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, savoukos είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Έχω μεταφερθεί Ελιν και απλά επειδή τόσο καιρό είχα φάει λάθος χρεώσεις από ΔΕΗ/Watt & Wolt /Elpedison/voltera θέλω να ελέγξω κάτι.

Παραθέτω τους λογαριασμούς μου.Στον εκκαθαριστικό πιστώνει από ότι καταλαβαίνω το ΚΟΤ αλλά όχι σε όλες του τις κιλοβατώρες συγκεκριμένα 1133 αντι για 1639 (το όριο μας στο κοτ είναι 1700 ) και δν έχω καταλάβει τον λόγο.(χρεώσεις ρεύματος Α)

Και στο Πιστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης έχει 132 kwh με επιδότηση 0,639 και 358 με επιδότηση 0,677 για σεπτέμβριο ενώ κανονικά (νομίζω δλδ) θα έπρεπε να είναι όλες με το 0,677.

Καταλαβαίνω ότι δν μιλάμε για τρελά ποσά αλλά καθώς την έχω πάθει προσπάθώ να αποφύγω μεγαλύτερες πληρωμές και να περιμένω τις αποχρεώσεις.enanti.jpg.616344cc3b58204d2618fcfc9db9ff05.jpgekath.jpg.dcddb20600fde76940fb39c46ce9f7bb.jpg

Θα μιλήσω και με Ελίν αύριο απλά είπα να κάνω και εδώ μια ερώτηση για να είμαι διαβασμένος.

Μάλλον είσαι νέος ΚΟΤ και αυτή η ένδειξη ήρθε από ΔΕΔΔΗΕ…δηλαδή στις πρώτες 132kWh δεν ήσουν ΚΟΤ. Άρα από τις 87 ημέρες κάποιες ημέρες δεν ήσουν ΚΟΤ (εξ ου και οι 1133 αντί των 1233 που σου πιστώθηκαν). Το όριο το έχεις υπερβεί ήδη…φρόντισε να μην το ξανά υπερβείς γιατί μετά δεν θα είσαι ΚΟΤ… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σύντομη ερώτηση γιατί το excel στην περίπτωση ΚΟΤ με μπερδεύει αρκετα:
Σε ασθενή με 67% αναπηρία και ΚΟΤ (με τα όρια ΚΟΤ αν καταλαβαίνω καλά΄στις 1900-2000kwh/4μηνο βλ εδώ ) προτείνεται το Ήρων Generous ; Ρωτώ γιατί δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τη συνέπεια και την τελική προβλεπόμενη τιμή. Και αν όχι, ποιες έιναι οι επόμενες εναλλακτικές (πχ Elin Power On! Home);

σ.σ. προηγούμενες εκκαθαρίσεις 697 , 1508 και 3128 kWh αντίστοιχα σε βάθος έτους

 

Τα φώτα σας γιατί έχει σημασία μεγάλη. Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gilles27 είπε

Ρωτώ γιατί δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με τη συνέπεια και την τελική προβλεπόμενη τιμή.

Το πρόγραμμα προσφέρεται και σε δικαιούχους Κ.Ο.Τ.. ΕΔΩ αναρτώνται οι Τελικές Χρεώσεις του προγράμματος για τους δικαιούχους Κ.Ο.Τ..

https://www.heron.gr/media/vadbglfg/generous_gr_dec22.pdf

4 λεπτά πριν, Gilles27 είπε

Πολύ σύντομη ερώτηση γιατί το excel στην περίπτωση ΚΟΤ με μπερδεύει αρκετα:

τι σε μπερδεύει συγκεκριμένα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Το πρόγραμμα προσφέρεται και σε δικαιούχους Κ.Ο.Τ.. ΕΔΩ αναρτώνται οι Τελικές Χρεώσεις του προγράμματος για τους δικαιούχους Κ.Ο.Τ..

https://www.heron.gr/media/vadbglfg/generous_gr_dec22.pdf

τι σε μπερδεύει συγκεκριμένα ?

Γράφεις στο excel:

Αναφορά σε κείμενο

Άγνωστο αν εφαρμόζεται έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ (υπολογίζεται)

 

       

Οπότε δεν καταλαβαίνω αν η τελική τιμή είναι αληθής όπως την υπολογίζει. Ειδάλλως νομίζω ότι πας στην Ελιν που προανέφερα , που ούτως ή αλλως είναι πιο φθηνή (;)

         
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Gilles27 είπε

Γράφεις στο excel:

 

       

Οπότε δεν καταλαβαίνω αν η τελική τιμή είναι αληθής όπως την υπολογίζει. Ειδάλλως νομίζω ότι πας στην Ελιν που προανέφερα , που ούτως ή αλλως είναι πιο φθηνή (;)

         

α, σωστός , το είχα όταν δεν είχε αναρτημένο τιμοκατάλογο για ΚΟΤ και καλό είναι πάντα να παίρνετε γραπτώς οτι ισχύει η δημοσιευμένη τιμή (πρώτα έκπτωση συνέπειας και μετά αφαίρεση ΚΟΤ δηλαδή, για όσο ισχύει ο μηχανισμός)

παλιότερα υπήρχαν θέματα , δλδ ο κόσμος νόμιζε οτι η συνέπεια εφαρμόζεται στην αρχική τιμή και όχι μετά την αφαίρεση ΚΟΤ , ή δε βάζανε καθόλου συνέπεια σε ΚΟΤ ή τους πετούσαν σε άλλο ειδικό πρόγραμμα

Διάβασε όμως και αυτό και το παρακάτω απο εκείνο ποστ ,σε λίγο θα μπει και ο @dasnowy , επομένως θα φανεί πότε θα βάζουν τη συνέπεια

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Μάλλον είσαι νέος ΚΟΤ και αυτή η ένδειξη ήρθε από ΔΕΔΔΗΕ…δηλαδή στις πρώτες 132kWh δεν ήσουν ΚΟΤ. Άρα από τις 87 ημέρες κάποιες ημέρες δεν ήσουν ΚΟΤ (εξ ου και οι 1133 αντί των 1233 που σου πιστώθηκαν). Το όριο το έχεις υπερβεί ήδη…φρόντισε να μην το ξανά υπερβείς γιατί μετά δεν θα είσαι ΚΟΤ… 

Σωστός, αυτό δε το σκέφτηκα.

@savoukos το ΚΟΤ πότε το ενεργοποίησες; Στις 5/9 ή αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα ΚΟΤ τέλη Νοεμβρίου και στις 16/12 ήρθε έναντι με ένδειξη πελάτη με περίοδο κατανάλωσης 5/10-3/11 ο οποίος όμως θα πληρωθεί με πάγια εντολή όταν λήξει στις 31/1/2023. Ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε και πήρε μέτρηση 19/12. Για το πότε θα λάβω τον εκκαθαριστικό δεν έχω ιδέα. Κανονικά θα έπρεπε να τον λάβω 16/1 όμως ο έναντι λήγει 31/1. Αν βγάλει κανείς άκρη ας ενημερώσει. Θα προσπαθήσω και εγώ να επικοινωνήσω μαζί τους.

Συγγενής που είναι στο ΦΑΕ είχε μπει στο μητρώο ευάλωτων πελατών και βγήκε επειδή μετά απο επικοινωνία με το ΦΑΕ του είπαν ότι θα λαμβάνει λογαριασμούς ανά δίμηνο και όχι ανά μήνα, λογικά λόγω της 40ήμερης προθεσμίας εξόφλησης.

Αυτό μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα

Ή πλέον οι λογαριασμοί θα βγαίνουν κάθε 2 μήνες

Ή θα βγαίνει λογαριασμός πριν λήξει ο προηγούμενος και λόγω αυτού η έκπτωση συνέπειας θα μπαίνει μετά από 2 μήνες

Αν γίνει το 2ο θα το σκεφτώ σοβαρά να πάω αλλού. Δε θα περιμένω πότε θα έχει όρεξη ο ήρων να βάλει τη συνέπεια.

Παρεμπιπτόντως, συγγενής με ΚΟΤΒ στη ΔΕΗ, πάγια εντολή και μηνιαίους λογαριασμούς, έχει προθεσμία πληρωμής 20-25 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εγώ έβαλα ΚΟΤ τέλη Νοεμβρίου και στις 16/12 ήρθε έναντι με ένδειξη πελάτη με περίοδο κατανάλωσης 5/10-3/11 ο οποίος όμως θα πληρωθεί με πάγια εντολή όταν λήξει στις 31/1/2023. Ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε και πήρε μέτρηση 19/12. Για το πότε θα λάβω τον εκκαθαριστικό δεν έχω ιδέα. Κανονικά θα έπρεπε να τον λάβω 16/1 όμως ο έναντι λήγει 31/1. Αν βγάλει κανείς άκρη ας ενημερώσει. Θα προσπαθήσω και εγώ να επικοινωνήσω μαζί τους.

Μέσα Φεβρουαρίου θα πάρεις εκκαθαριστικό για τη περίοδο μέχρι 19/12. Μέσα Απριλίου θα βγει έναντι με την ένδειξη που έχεις δώσει το Φεβρουαάριο (και θα περιλαμβάνει και τη συνέπεια του εκκαθαριστικού). Σε όλους τους παρόχους με ΚΟΤ και 2μηνη τιμολόγηση η ίδια κατάσταση επικρατεί... εκτός κι αν πας κάπου πχ Ελίν που έχει χαμηλή αρχική χωρίς συνέπεια. Η ΔΕΗ είναι εξαίρεση στο κανόνα γιατί έχει ειδικό όρο στη σύμβαση του Online ότι ο πελάτης αποδέχεται τη μηνιαία τιμολόγηση και προθεσμία πληρωμής 20 ημερών... ενώ κανονικά βάσει νόμου τα ΚΟΤ έχουν προθεσμία πληρωμής 40 μέρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μέσα Φεβρουαρίου θα πάρεις εκκαθαριστικό για τη περίοδο μέχρι 19/12. Μέσα Απριλίου θα βγει έναντι με την ένδειξη που έχεις δώσει το Φεβρουαάριο (και θα περιλαμβάνει και τη συνέπεια του εκκαθαριστικού). Σε όλους τους παρόχους με ΚΟΤ και 2μηνη τιμολόγηση η ίδια κατάσταση επικρατεί... εκτός κι αν πας κάπου πχ Ελίν που έχει χαμηλή αρχική χωρίς συνέπεια. Η ΔΕΗ είναι εξαίρεση στο κανόνα γιατί έχει ειδικό όρο στη σύμβαση του Online ότι ο πελάτης αποδέχεται τη μηνιαία τιμολόγηση και προθεσμία πληρωμής 20 ημερών... ενώ κανονικά βάσει νόμου τα ΚΟΤ έχουν προθεσμία πληρωμής 40 μέρες.

Ευχαριστώ πολύ! Δε με ενοχλούν οι δίμηνοι λογαριασμοί αρκεί να μην κάνουν κανένα λάθος. Αν είναι έτσι θα δίνω μόνο στον ΔΕΔΔΗΕ για να έχω μόνο εκκαθαριστικούς. Αλλά και πάλι μεγάλο μπέρδεμα. Η Ελίν είδα σε προηγούμενη σελίδα πως σε ΚΟΤ δίνει πρόθεσμια 30 μέρες άρα μάλλον θα βγαίνουν κανονικά μηνιαίοι λογαριασμοί. Θα το σκεφτώ μήπως πάω προς τα εκεί.

@savoukos με την Ελίν σε ΚΟΤ έχεις μηνιαίους λογαριασμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...