Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, favou2000 είπε

Ναι οι ιδιοι οροι ειναι απλα δεν τους ανεβασα ολους.Για 100αρι δυσκολο ,το 50αρι ομως πιστευω πως ναι. Θα ενημερωσω μολις εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος.

καλά μην περιμένεις στον 1ο ντε και καλά , κάποιοι τα πήραν στο 2ο και μετά

και φυσικά ο 1ος θα καθυστερήσει και θα είσαι ένα μήνα πίσω στην τιμολόγηση περιόδου (πχ 1/1 θα έχει απο 1/11-1/12) εκτός αν αλλάξουν τη μηχανογράφηση

Υπόψιν δεν είμαι στον Ηρών , αναφέρω απο άλλα μέλη εμπειρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

καλά μην περιμένεις στον 1ο ντε και καλά , κάποιοι τα πήραν στο 2ο και μετά

και φυσικά ο 1ος θα καθυστερήσει και θα είσαι ένα μήνα πίσω στην τιμολόγηση περιόδου (πχ 1/1 θα έχει απο 1/11-1/12) εκτός αν αλλάξουν τη μηχανογράφηση

Υπόψιν δεν είμαι στον Ηρών , αναφέρω απο άλλα μέλη εμπειρίες

Ναι εχω διαβασει εμπειριες.Σημερα κλεινω ακριβως 34 μερες στον ΗΡΩΝ.Θα ενημερωσω λεπτομερως για μπονους καθυστερησεις χρεωσεις κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Τελικα εχει εμπειρια καποιος με την ΗΡΩΝ και αλλαγη παροχου αν παιρνει την εκπτωση συνεπειας στον τελευταιο λογαριασμο «ΤΕΛΙΚΟ»; 

Δεν γίνεται να πάρεις την εκτύπωση συνέπειας -που αφορά την κατανάλωση του τελικού- στον τελικό λογαριασμό, λογικό δεν είναι;

Δες μη πως έχουν έχουν αλλάξει τους όρους τους; Παλιότερα γράφανε ότι αποδίδεται στον επόμενο λογαριασμό και η δικαιολογία ήταν ότι δεν υπάρχει επόμενος όποτε ήθελε myrae και στα πιστώνανε σε IBAN. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Τελικα εχει εμπειρια καποιος με την ΗΡΩΝ και αλλαγη παροχου αν παιρνει την εκπτωση συνεπειας στον τελευταιο λογαριασμο «ΤΕΛΙΚΟ»; 

Ναι, είχα πάρει τη συνέπεια του τελικού στη τελευταία εκπροσώπηση το καλοκαίρι, μετά από αίτημα στη ΡΑΕ.Στη τωρινή εκπροσώπηση μόλις βγήκαν εκκαθαριστικός και τελικός μαζί, θα πληρώσω κατά τις 5/1 και μετά θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.

Ακόμα κι αν αρνηθούν (που δεν το νομίζω)... όταν βγάλουν έκτακτο για ΤΕΜ θα αναγκαστούν να βάλουν και τη συνέπεια. Ή αν δε το κάνουν θα παίξει αμφισβήτηση στον έκτακτο. 😝

1 ώρα πριν, wasd είπε

 

Και τώρα το σημαντικό. Στο συμβόλαιο γράφει: Στην σελίδα τους όμως δεν υπάρχει το bonus, αναφέρονται στο generous home;

Κι εμένα το επαγγελματικό (μέσω econtract) έλεγε Generous Βοnus. Το 50άρικο αφορά, δεν υπήρχε κάτι περίεργο στη σύμβαση αλλά για σιγουριά τσέκαρε το 3 (λοιπές χρεώσεις), και από κάτω τη διάρκεια και τη ρήτρα πρόωρης αποχώρησης. Δε νομίζω να υπάρχει κάτι περίεργο, αλλά φάε 5 λεπτά απ'το χρόνο σου να βεβαιωθείς τι υπογράφεις.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wasd είπε

Το συμβόλαιο που έλαβα απο ΗΡΩΝ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

7.jpg.b8518fc78d2d0a2216ea935d9de43298.jpg6.jpg.7c79c9e1fee76a82784b7a429ecbf992.jpg5.jpg.f72af601fd76c34baee87283f9e595a8.jpg4.jpg.6c24a6b4b4305008a2a56cc82e37011c.jpg3.jpg.7c8be1e2e183fae5231144abd3e90b29.jpg2.jpg.985fcfe09150a5122c88a86988d40811.jpg1.jpg.3a3bff3758d200b5d509899e1e31a859.jpg

 

Και εμένα το ίδιο μου στείλανε και το αποδέχτηκα πριν 2 ημέρες. Εγώ έχω εγγύηση 70€ γιατί δεν θέλω πάγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πρώτη ανάγνωση, ξεχωρίζω τα εξής:

Spoiler

image.png.ecdb8965d0a6ec95095340270d037c82.png

και

Spoiler

image.png.45764c96fc2aabf013a39ce43c9a16bd.png

 

Επιπλέον διαβάζω και στην προηγούμενη σελίδα την εμπειρία των συμφορουμητών για τους λογαριασμούς και όσο να ναι μου μπαίνουν δευτερες σκέψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 ώρα πριν, wasd είπε

Με την πρώτη ανάγνωση, ξεχωρίζω τα εξής:

Δεν υπάρχει τίποτα περίεργο.

 

1 ώρα πριν, wasd είπε

Επιπλέον διαβάζω και στην προηγούμενη σελίδα την εμπειρία των συμφορουμητών για τους λογαριασμούς και όσο να ναι μου μπαίνουν δευτερες σκέψεις..

Το'χουμε χιλιοαναφέρει... το μεγάλο πρόβλημα είναι το ΤΕΜ στα επαγγελματικά.

Για οικιακό δε βλέπω λόγο να μην υπογράψει κάποιος... το μόνο αρνητικό είναι ότι οι λογαριασμοί τιμολογούνται με 2 μήνες καθυστέρηση, αλλά όταν μπεις σε μια σειρά το παραβλέπεις. Θετικό το 50άρικο, το χαμηλό ιστορικών τιμών και η σύμβαση αορίστου χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πάρω τον λογαριασμό στο όνομα μου σε σπίτι που έχω ψιλή κυριότητα?

Προφανώς, είναι θέμα παρόχου αλλά ρωτάω μήπως το έχει κάνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, favou2000 είπε

το bonus το βαζουν λογω econtract για να το ξεχωρίζουν για το 50ευρω

Εμένα έλεγε σκέτο generous home χωρίς κάποια αναφορά κάπου για το 50άρικο αλλά το πήρα κανονικά, όχι όμως σαν δώρο εγγραφής, αλλά σαν πίστωση στις συμπληρωματικές χρεώσεις.

image.png.d4e77e0404ab1cc222cc57f20747489c.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Δεν υπάρχει τίποτα περίεργο.

 

Σωστά. Απλά το αναφέρω μήπως διέφυγε σε κάποιον οτι το πρόγραμμα αναφέρει οτι, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, έχει διάρκεια έως 1.7.2023. Μετά θα πρέπει να έχουμε το νου μας εαν πήρε παράταση ή καταργήθηκε.

Βέβαια στην πράξη, πιθανότητατα θα έχουμε αλλάξει πάροχο έως τότε αλλά οκ.

 

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

  Για οικιακό δε βλέπω λόγο να μην υπογράψει κάποιος... το μόνο αρνητικό είναι ότι οι λογαριασμοί τιμολογούνται με 2 μήνες καθυστέρηση, αλλά όταν μπεις σε μια σειρά το παραβλέπεις. Θετικό το 50άρικο, το χαμηλό ιστορικών τιμών και η σύμβαση αορίστου χρόνου.

Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση, μου είχε διαφύγει αυτό. 

 

Επιπλέον, για το home bonus, έλαβα απάντηση οτι το home bonus με το home είναι το ίδιο. Η ονομασία bonus μπαίνει επειδή λόγο e-contract έχουμε 50ευρω bonus.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα

αιτηθηκα στην Elin το προγραμμα Power On!home και στην αιτηση αναγραφει για 100 ευρω εγγυηση. Παιρνω τηλεφωνο και τους το αναφερω και ζηταω να μπει παγια εντολη για να φυγει η χρεωση της εγγυσης και μου ανεφεραν οτι σωστα γραφει η αιτηση τα 100 ευρω της εγγυησης και οτι στον πρωτο λογαριασμο δεν χρεωνεται η εγγυηση. Ετσι εαν επιθυμεις μετα την ενεργοποιεις και δεν χρεωνεσαι στον δευτερο λογαριασμο. 

Ειναι φυσιολογικο αυτό;; το ρωταω διοτι εμενα μου φαινεται καπως.............και δεν εχω καμια ορεξη να χρεωθω 100 ευρω ..............

υ.γ. ζητησα να μου το στειλουν και γραπτως (email) οτι δεν θα χρεωθω στον πρωτο λογαριασμο την εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, akismei είπε

Kαλησπερα

αιτηθηκα στην Elin το προγραμμα Power On!home και στην αιτηση αναγραφει για 100 ευρω εγγυηση. Παιρνω τηλεφωνο και τους το αναφερω και ζηταω να μπει παγια εντολη για να φυγει η χρεωση της εγγυσης και μου ανεφεραν οτι σωστα γραφει η αιτηση τα 100 ευρω της εγγυησης και οτι στον πρωτο λογαριασμο δεν χρεωνεται η εγγυηση. Ετσι εαν επιθυμεις μετα την ενεργοποιεις και δεν χρεωνεσαι στον δευτερο λογαριασμο. 

Ειναι φυσιολογικο αυτό;; το ρωταω διοτι εμενα μου φαινεται καπως.............και δεν εχω καμια ορεξη να χρεωθω 100 ευρω ..............

υ.γ. ζητησα να μου το στειλουν και γραπτως (email) οτι δεν θα χρεωθω στον πρωτο λογαριασμο την εγγυηση

Παντού έτσι γίνεται. Δε χρεώνεται εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό για να έχεις περιθώριο να βάλεις πάγια και να μη χρεωθείς εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πατρικό καθώς λήγει το myhomeonline της ΔΕΗ. για τις παρακάτω καταναλώσεις

Spoiler


image.png.68cbdefd4c9d492ab9e96eae7b80c74e.png

λέω να πάω για Fisiko Aerio  Maxi Free +. Για ΗΡΩΝ δεν θέλουν να ακούν καν. Δυο ερωτήσεις:

1) Ποιος είναι ο καλυτερος τρόπος να κάνω συμβόλαιο καθώς είναι σε νησί. Τηλ; mail;

2) Η συνδρομή 70 ευρώ τι είναι; Ισχύει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greg4 είπε

1) Ποιος είναι ο καλυτερος τρόπος να κάνω συμβόλαιο καθώς είναι σε νησί. Τηλ; mail;

mail αποκλειστικά

2 λεπτά πριν, greg4 είπε

2) Η συνδρομή 70 ευρώ τι είναι; Ισχύει;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59593756

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...