Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Η απάντηση που έδωσε ο Ηρών είναι κονσέρβα και όποιος παρακολουθεί το νήμα το γνωρίζει, όπως και οτι μετά απο καταγγελία στη ΡΑΕ θυμούνται και βγάζουν έκτακτο

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα πλέον. Υπάρχει ανοιχτό αίτημα εδώ και μήνες για το ίδιο θέμα στη ΡΑΕ και ο Ήρων δεν έχει απαντήσει τίποτα. Γι αυτό τους έστειλα μεηλ να το ξεδιαλύνω. Οπότε και μέσω ΡΑΕ δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι. Αν ο πάροχος δεν θέλει να σου τα πιστώσει, δεν θα το κάνει τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Οι όροι γράφουν οτι αποδίδεται έκπτωση όταν ο λογαριασμός εξοφλείται εμπρόθεσμα

Η νομοθεσία αναφέρει οτι διορθώσεις μπορούν να γίνουν έως 24 μήνες

Άρα αποδίδεται έκτακτος πιστωτικός μετά τον τελικό όπως έχει γίνει με όλους τους πάροχους και Ηρών

__________________________________________________________

Η απάντηση που έδωσε ο Ηρών είναι κονσέρβα και όποιος παρακολουθεί το νήμα το γνωρίζει, όπως και οτι μετά απο καταγγελία στη ΡΑΕ θυμούνται και βγάζουν έκτακτο

Σωστα.....παρακατω ειναι και η απαντηση απο email που μου ειχε στειλει η We σε ερωτημα που ειχα κανει.

Η έκπτωση εμπρόθεσμης πληρωμής θα αποδοθεί και στον τελικό σας λογαριασμό εφόσον όλες οι πληρωμές είναι εμπρόθεσμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Οποτέ συμφέρει όταν φύγουμε να το κάνουμε αμέσως μετά την τελευταία μετρηση που θα δώσουμε άντε και 5,6 μέρες το πολύ που χρειάζεται συνήθως η μετάβαση στο νέο παροχο να είναι όσο το δυνατόν λιγότερες οι κιλοβατορες χωρίς έκπτωση συνέπειας.

όχι , δε χρειάζεται , το πολύ αν πάρεις και εσύ κονσέρβα απάντηση κάνεις αίτημα στο myrae , 10 λεπτά υπόθεση είναι

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Σωστα.....παρακατω ειναι και η απαντηση απο email που μου ειχε στειλει η We σε ερωτημα που ειχα κανει.

Η έκπτωση εμπρόθεσμης πληρωμής θα αποδοθεί και στον τελικό σας λογαριασμό εφόσον όλες οι πληρωμές είναι εμπρόθεσμες.

αυτό έπρεπε όλοι οι πάροχοι απο το να ξεμένει ποσό για πίστωση μετά τον τελικό , βέβαια δεν είναι υποχρεωτικό παραμόνο αν είναι ήδη πιστωτικό το υπόλοιπο που θεωρείται αυτόματα εξοφλημένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εχει εμπειρια καποιος με την ΗΡΩΝ και αλλαγη παροχου αν παιρνει την εκπτωση συνεπειας στον τελευταιο λογαριασμο «ΤΕΛΙΚΟ»; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση στην ΗΡΩΝ ηλεκτρονικά και μου έστειλαν το συμβόλαιο. 

Μου γράφουν να απαντήσω με μια συγκεκριμένη φράση για να προχωρήσει το αίτημα. Αυτή η φράση λειτουργεί ως υπογραφή δηλαδή;

Και τώρα το σημαντικό. Στο συμβόλαιο γράφει:

Spoiler

image.png.35cc827b61f3a2bfe3e7d79286767c5a.png

Στην σελίδα τους όμως δεν υπάρχει το bonus, αναφέρονται στο generous home;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wasd είπε

Στην σελίδα τους όμως δεν υπάρχει το bonus, αναφέρονται στο generous home;

όχι , είναι κλασσικές φουστίτσες του Ηρών , το ξέρω απο το αέριο , παίζει έντονα να έχουν κάτι διαφορετικό , δυστυχώς πρέπει να ξεψαχνίσεις τους όρους και να πάρεις και γραπτώς οτι έχει ακριβώς τις ίδιες χρεώσεις για να είσαι καλυμμένος

edit δες και παρακάτω

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Τελικα εχει εμπειρια καποιος με την ΗΡΩΝ και αλλαγη παροχου αν παιρνει την εκπτωση συνεπειας στον τελευταιο λογαριασμο «ΤΕΛΙΚΟ»; 

geomidis geodimis και ekrepali την πήραν πάντως (μέσω ΡΑΕ)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, wasd είπε

Έκανα αίτηση στην ΗΡΩΝ ηλεκτρονικά και μου έστειλαν το συμβόλαιο. 

Μου γράφουν να απαντήσω με μια συγκεκριμένη φράση για να προχωρήσει το αίτημα. Αυτή η φράση λειτουργεί ως υπογραφή δηλαδή;

Και τώρα το σημαντικό. Στο συμβόλαιο γράφει:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.35cc827b61f3a2bfe3e7d79286767c5a.png

Στην σελίδα τους όμως δεν υπάρχει το bonus, αναφέρονται στο generous home;

Σε όσους είχαν στείλει για το generous home bonus πήραν 100 ευρώ δώρο εγγραφής. Μήπως έχεις ΚΟΤ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , είναι κλασσικές φουστίτσες του Ηρών , το ξέρω απο το αέριο , παίζει έντονα να έχουν κάτι διαφορετικό , δυστυχώς πρέπει να ξεψαχνίσεις τους όρους και να πάρεις και γραπτώς οτι έχει ακριβώς τις ίδιες χρεώσεις για να είσαι καλυμμένος

edit δες και παρακάτω

 

Το έστειλα με e-mail στον πωλητή να μου απαντήσει γραπτώς. Θα μάθουμε σύντομα.

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Σε όσους είχαν στείλει για το generous home bonus πήραν 100 ευρώ δώρο εγγραφής. Μήπως έχεις ΚΟΤ;

Επίσημα όχι, αλλά παίζει να μπερδεύτηκαν με κάποιον τρόπο αν και δεν ανέφερα ποτέ κάτι τέτοιο. Είναι λίγο περίεργη φάση γιατί στην ΔΕΗ όσο ήμουν, τους 3 απο τους 4 μήνες είχα οικιακό και στον 4ο (εκκαθαριστικό) δεν είχα γιατί βγήκα απο τα εισοδηματικά κριτήρια. Ενδεχομένως να βγαίνει στο σύστημά τους οτι έχω ΚΟΤ. 

Έστειλα στον πωλητή να μου απαντήσει εαν τα προγράμματα είναι τα ίδια. Θα επανέλθω με την απάντηση.

 

Γενική ερώτηση για όσους την έχουν ήδη βάλει σαν εταιρία, τα 50 ευρώ είναι στον πρώτο λογαριασμό λέει. Αν έχεις λιγότερη κατανάλωση απο 50, "χάνετε" το υπόλοιπο, έτυχε σε κανέναν; Ξέρω, πολλοί θα αναρωτηθείτε απλά εμένα το ρεύμα μου ερχόταν πάντα κάτω απο 50€/μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, wasd είπε

Έκανα αίτηση στην ΗΡΩΝ ηλεκτρονικά και μου έστειλαν το συμβόλαιο. 

Μου γράφουν να απαντήσω με μια συγκεκριμένη φράση για να προχωρήσει το αίτημα. Αυτή η φράση λειτουργεί ως υπογραφή δηλαδή;

Και τώρα το σημαντικό. Στο συμβόλαιο γράφει:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.35cc827b61f3a2bfe3e7d79286767c5a.png

Στην σελίδα τους όμως δεν υπάρχει το bonus, αναφέρονται στο generous home;

Η αληθεια είναι οτι και εγω στις 21 Νοεμβριου ακριβως το ιδιο συμβολαιο υπέγραψα ενω προφανως ειχα κανει αιτηση για το Generus Home.Βεβαια δεν εχω πάρει ακομα το πρωτο λογαριασμο για να δουμε τι γινεται αλλα θεωρω με καλη πιστη οτι το bonus το βαζουν λογω econtract για να το ξεχωρίζουν για το 50ευρω.Ενω σε οσους το κανουν χωρις econtract δεν το αναφερει γιατι δεν το παίρνουν.Η νεκροψια θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wasd είπε

Αν έχεις λιγότερη κατανάλωση απο 50, "χάνετε" το υπόλοιπο, έτυχε σε κανέναν;

αν λόγω δώρου ξεπερνά τις συνολικές χρεώσεις με όλα μαζί , τότε κανονικά πρέπει να βγαίνει πιστωτικός, εκτός αν έχει ειδικούς όρους κάτι σχετικά με το δώρο

αν μπορείς να κρύψεις προσωπικά στοιχεία ,ανέβασε αν θες το συμβόλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

αν λόγω δώρου ξεπερνά τις συνολικές χρεώσεις με όλα μαζί , τότε κανονικά πρέπει να βγαίνει πιστωτικός, εκτός αν έχει ειδικούς όρους κάτι σχετικά με το δώρο

αν μπορείς να κρύψεις προσωπικά στοιχεία ,ανέβασε αν θες το συμβόλαιο

Σου ανεβαζω εγω ενα κομματι το πιο σημαντικο πιστευω 

Screenshot_3.jpg

Screenshot_5.jpg

Επεξ/σία από favou2000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Σου ανεβαζω εγω ενα κομματι το πιο σημαντικο πιστευω 

Screenshot_3.jpg

κοίτα , αν είναι ίδιοι οι όροι με

https://www.heron.gr/media/qrtkwp1j/γενικοί-όροι-εμπορικών-προγραμμάτων-ηλεκτρικής-ενέργειας.pdf

https://www.heron.gr/media/mkghrxjy/ειδικοί-όροι-εμπορικού-προγράμματος-generous-home-1.pdf

κομπλέ μου φαίνεται ,

μακάρι να πάρετε 100€ δώρο , δλδ να είναι bonus και όχι κάποια κρυφή χρέωση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , αν είναι ίδιοι οι όροι με

https://www.heron.gr/media/qrtkwp1j/γενικοί-όροι-εμπορικών-προγραμμάτων-ηλεκτρικής-ενέργειας.pdf

https://www.heron.gr/media/mkghrxjy/ειδικοί-όροι-εμπορικού-προγράμματος-generous-home-1.pdf

κομπλέ μου φαίνεται ,

μακάρι να πάρετε 100€ δώρο , δλδ να είναι bonus και όχι κάποια κρυφή χρέωση

 

Ναι οι ιδιοι οροι ειναι απλα δεν τους ανεβασα ολους.Για 100αρι δυσκολο ,το 50αρι ομως πιστευω πως ναι. Θα ενημερωσω μολις εκδοθει ο πρωτος λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Τελικα εχει εμπειρια καποιος με την ΗΡΩΝ και αλλαγη παροχου αν παιρνει την εκπτωση συνεπειας στον τελευταιο λογαριασμο «ΤΕΛΙΚΟ»; 

Απ' ότι φαίνεται η απάντησή τους είναι ότι εφόσον φύγεις, δεν παίρνεις την έκπτωση συνέπειας του τελευταίου. Φοβάμαι ότι την ίδια λογική θα ακολουθήσουν και με την έξτρα επιδότηση των επαγγελματικών όταν βγει η ΚΥΑ. Δεν θα μας τη δώσουν εφόσον δεν είμαστε πελάτες τους πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...