Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας διαβάσει αρκετές σελίδες. Τώρα που είμαι απο pc επανέρχομαι.

Πίνακας:

Spoiler

image.png.4102c857109f64f6dacb6e70074a39d7.png

Προέρχομαι απο ΔΕΗ γ1ν χωρίς οικιακό τιμολόγιο πλέον.

922kwh 4μήνου. 641 μέρα και 281 νύχτα.

Απο οτι καταλαβαίνω, ως βάση για τον πίνακα αποτελεί η τιμή της ΔΕΗ, εξ ου και το 0 στην δικιά της γραμμή, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Έχω μαρκάρει με ροζ τα 2 καλύτερα αποτελέσματα. 

ELIN power on home comfort και ΗΡΩΝ Generous. Με βάση τα ιστορικά που έχουν οι πάροχοι στις σελίδες τους, βλέπω οτι ο ήρων έχει σταθερά χαμηλές τιμές. Εξαίρεση ο Δεκέμβριος όπου η ΕΛΙΝ έχει χαμηλότερη τιμή. 

Προβληματίζομαι ωστόσο καθώς διαβάζω απο μερικούς οτι ο ΗΡΩΝ τους δημιουργεί προβλήματα και μπερδέματα με τους λογαριασμούς. 

Απο αυτές τις 2 εταιρίες ποιά πιστεύετε οτι είναι η πιο safe επιλογή;

Επίσης, δεν μπορώ να βρώ στην σελίδα του ΗΡΩΝ τιμή του προγράμματος για τον Γενάρη. Γνωρίζουμε τι τιμολόγηση θα έχει;

(https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/)

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, wasd είπε

Επίσης, δεν μπορώ να βρώ στην σελίδα του ΗΡΩΝ τιμή του προγράμματος για τον Γενάρη. Γνωρίζουμε τι τιμολόγηση θα έχει;

το excel έχει τιμές Ιανουαρίου (γράφει πάνω δεξιά αριστερά) ,

στο site έχει λινκ εκεί με τιμοκατάλογο

https://www.heron.gr/prices-generous

8 λεπτά πριν, wasd είπε

922kwh 4μήνου. 641 μέρα και 281 νύχτα.

να βάζεις όλα τα τετράμηνα γιατί παίζει ρόλο και το πάγιο που γίνεται υπολογισμός ανα έτος (και μη σβήνεις τα σύνολα (Β+Γ , μπαίνουν αυτόματα) :)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

το excel έχει τιμές Ιανουαρίου (γράφει πάνω δεξιά αριστερά) ,

στο site έχει λινκ εκεί με τιμοκατάλογο

https://www.heron.gr/prices-generous

να βάζεις όλα τα τετράμηνα γιατί παίζει ρόλο και το πάγιο που γίνεται υπολογισμός ανα έτος (και μη σβήνεις τα σύνολα (Β+Γ , μπαίνουν αυτόματα) :)

Δεκτό και ευχαριστώ! Για τα υπόλοιπα 4μηνα τα απέφυγα καθώς είναι με ΚΟΤ και θα γινόταν μπέρδεμα.

Σχετικά με την επιλογή ανάμεσα στις 2 εταιρίες, έχεις άποψη ποιά θεωρείται καλύτερη επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, wasd είπε

Σχετικά με την επιλογή ανάμεσα στις 2 εταιρίες, έχεις άποψη ποιά θεωρείται καλύτερη επιλογή;

Ηρών για την τσέπη σου (50ρικο ηλεκτρονικά) , Ελίν για την ησυχία σου (όχι οτι η Ελίν δεν έχει κάνει λάθη τιμολόγησης), βάσει πιθανοτήτων πάντα

επίσης δεν ξέρω αν η Ελίν έχει app για καταχώρηση , θα μας πει κάποιος

5 λεπτά πριν, wasd είπε

Δεκτό και ευχαριστώ! Για τα υπόλοιπα 4μηνα τα απέφυγα καθώς είναι με ΚΟΤ και θα γινόταν μπέρδεμα.

μπορείς να βάλεις ίδιες κιλοβατώρες σε όλα τα τετράμηνα , έτσι κι αλλιώς το ετήσιο κέρδος είναι πλασματικό αφού ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές

επίσης αν πάρεις  ΚΟΤ πάρε γραπτώς αν θα είναι ίδιες οι χρεώσεις (συγκεκριμένα αν οι εκπτώσεις είναι ίδιες και αφαιρείται το ΚΟΤ μετά την τιμή έκπτωσης )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ELIN θέλει φωτογραφία του μετρητή σταλμένη στο e-mail της,με τα στοιχεία του καταναλωτή για τον έναντι λογαριασμο.

Δεν αναφέρει κάτι για app.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πώς αλλάζουμε κάρτα που δηλώσαμε στον Ήρωνα για την πάγια εντολή οέο; Εψαξα και στο app και στο site αλλά τιποτα. Τόσο πολύ δε το βλέπω;

Ουτε σεμενα εμφανίζεται,Στειλε τους email και πες τους οτι δεν εμφανιζεται πουθενα.θα σου απαντησουν.Το πιο πιθανον να σε παρουν τηλεφωνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Η ELIN θέλει φωτογραφία του μετρητή σταλμένη στο e-mail της,με τα στοιχεία του καταναλωτή για τον έναντι λογαριασμο.

Δεν αναφέρει κάτι για app.

Φωτογραφία, θέλουν ΟΛΟΙ η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε
1 ώρα πριν, korakios είπε

generous σκέτο ναι , όχι τα άλλα του Ηρών, ούτε solar generous

Στο link στο excel σου, αυτό έχεις που έχω βάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Άρχισε τα μαγικά ο ΗΡΩΝ, σαν τον Αη Βασίλη που μπέρδεψε τα δώρα και τα έχει κάνει όλα π0υτ@να 😆

Είχα λάβει έναντι για τη περίδο 21/9 - 10/10, στις 13/11 είχα δώσει ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ (αμ τι το'θελα ο λακαμάς), 29/11 αποχώρησα.

Σήμερα έβγαλαν έναντι από 21/9 - 13/11 (μάλλον με την ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ) αλλά προφανώς διπλοχρέωσαν τη περίοδο 21/9 - 10/10 που είχα ήδη πληρώσει. Ο λογαριασμός ήταν 317 ευρώ. Μετά εξαφανίστηκε απ'το myheron και εμφανίστηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός (μάλλον τελικός) για τη περίοδο 14/11 - 29/11. 317 φαινόταν κι αυτός. Μετά σβήστηκε το ποσό, μάλλον ακυρώθηκε κι αυτός.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

3.jpg.eab42144cac2195377bbd05a232351b1.jpg

Παίρνω τηλέφωνο (το σήκωσε ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκού) κι αφού μπερδεύτηκε κι ο ίδιος μ'αυτό που έχει γίνει, μού λέει ότι χρωστάω κάπου 100 ευρώ και να περιμένω να συγχρονιστεί το σύστημα, γιατί κάθε φορά που κάνει κλικ βγαίνει άλλο ποσό!

Εκείνη τη στιγμή δεν άντεξα και τον ρώτησα "θα συγχρονιστεί φέτος το σύστημα ή του χρόνου;". 😆 Έκανα και μια αμφισβήτηση στη ΡΑΕ του στυλ "αμφισβητώ τους λογαριασμούς που βγηκαν σήμερα, αλλά δε ξέρω τι αμφισβητώ ακριβώς γιατί ως συνήθως δεν εμφανίζονται τα PDF".

Φαντάζομαι με τη συνέπεια και με τις κλίμακες ΤΕΜ θα τα έχουν κάνει μπάχαλο.

Όλα υπέροχα δηλαδή, γιατί αν τα έχουν κάνει μπάχαλο και αναγκαστούν να βγάλουν διορθωτικό... θα αναγκαστούν να βάλουν και τη συνέπεια του τελικού χωρίς να τους το ζητήσω. 👍

 

Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο το άμεσο αίτημα στη ΡΑΕ, ή η επιμονή μου να γίνουν άμεσα προσβάσιμα τα PDF ή αν ήταν δώρο απ'τον Αη Βασίλη... πάντως το 1 απ'τα 2 PDF εμφανίστηκε κιόλας, πρέπει να είναι χρόνος ρεκόρ. 😝

Τελικά ο λογαριασμός από 21/9 ως 13/11 που το πρωί εμφανιζόταν λανθασμένα ως έναντι, έγινε εκκαθαριστικός (με τη δική μου ένδειξη που είχα δώσει στο site του ΔΕΔΔΗΕ).

Spoiler

111.jpg.62203bb93155c8611beea767cf714815.jpg

Στην αξία ρεύματος έναντι -141.53, συμπεριλαμβάνονται η προμήθεια, τα τεμ, οι ρυθμιζόμενες και το 50άρικο απ'τον προηγούμενο έναντι λογαριασμό.

Μετά ξαναπιστώνουν το 50άρικο στη στήλη Α, οπότε όσοι νομίζετε ότι πήρατε 2 φορές το 50άρικο @HERTHAN ξανακοιτάξτε το. Μάλλον μία φορά το πήρατε κι έγινε χρεωπίστωση απ'τον έναντι στον εκκαθαριστικό.

Έκτπωση συνέπειας του προηγούμενου τη πήρα σωστά, δημοτικά τέλη δεν τα διπλοχρέωσαν.

Το ποσό αυτού του λογαριασμού ήταν 307 (σβήστηκε) και τώρα βλέπω στο myheron τελικό ποσό 317. Δηλαδή ο τελικός για 16 μέρες είναι λογικά 110 ευρώ μείον την εγγύηση 100 ευρώ και φυσικά χωρίς τη συνέπεια του εκκαθαριστικού.

Νομίζω ξεμπλέχτηκα, έχω ξαναπεράσει ακριβώς ίδια φάση το καλοκαίρι...

Μου χρωστάνε γύρω στα 130 ευρώ συνέπεια απ'τους σημερινούς λογαριασμούς (εκκαθαριστικός συν τελικός)... συν κάνα 200άρι έξτρα τεμ. Όλα κομπλέ... φοβερός πάροχος ο ΗΡΩΝ, να πάτε όλοι να ζήσετε την εμπειρία. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ζητάω από την Ελπεντισον να μου στείλει ανάλυση λογαριασμού από τις 30 Νοεμβρίου και εδώ και ένα μήνα δεν ανταποκρίνεται.

Το έχω ζήτησει και μέσω 1)email και 2)τηλεφωνικά και 3)μέσω my rae και τίποτα.

Τι μπορώ να κάνω?

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μετά ξαναπιστώνουν το 50άρικο στη στήλη Α, οπότε όσοι νομίζετε ότι πήρατε 2 φορές το 50άρικο @HERTHAN ξανακοιτάξτε το. Μάλλον μία φορά το πήρατε κι έγινε χρεωπίστωση απ'τον έναντι στον εκκαθαριστικό.

Μη μου μιλας για Ηρων σε παρακαλω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Μη μου μιλας για Ηρων σε παρακαλω.:P

κατα βάθος τη βρίσκει με τον Ηρών , με το που ξεκινήσουν να δίνουν τις έξτρα ΤΕΜ κανονικά εκεί θα επιστρέψει 😁

7 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Παιδιά ζητάω από την Ελπεντισον να μου στείλει ανάλυση λογαριασμού από τις 30 Νοεμβρίου και εδώ και ένα μήνα δεν ανταποκρίνεται.

Το έχω ζήτησει και μέσω 1)email και 2)τηλεφωνικά και 3)μέσω my rae και τίποτα.

Τι μπορώ να κάνω?

τηλ στη ΡΑΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

😁

τηλ στη ΡΑΕ ?

Πήρα τηλεφωνο και το σήκωσε μία κυρία και μου είπε θα το προωθήσει στους αρμόδιους συναδέλφους της, αλλά τίποτα ακόμα και από εκεί. 

Έχουν περάσει 10 μέρες από τότε.

Μετά τις γιορτές λέω να ξαναπάρω.

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

κατα βάθος τη βρίσκει με τον Ηρών , με το που ξεκινήσουν να δίνουν τις έξτρα ΤΕΜ κανονικά εκεί θα επιστρέψει 😁

Μηπως ειναι καμια Κουλα κι εκει οπως εχω κι εγω στην We και δεν το μαρτυραει?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...