Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, παπι είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ii.jpg.f10dccf5bc49ce59fa3714bb8132d10f.jpg

 

εκτός του οτι ήταν η πιο ακριβή με διαφορά πριν απο 1/8 , γενικά καλό είναι να την κάνει μιας και είναι σε μαύρη λίστα

η ρήτρα (αναπροσαρμογή) απο πότε μέχρι πότε είναι ? δε φαίνονται τα νούμερα είναι πολύ χαμηλή η ανάλυση . Δες προηγούμενο λογαριασμό αν ξαναπλήρωσε ρήτρα (όχι έναντι αλλά εκκαθαριστικό) μιας και είναι γνωστό πρόβλημα

Στο βήμα 6 , ο ΣτΠολίτη δεν αναλαμβάνει , άρα ΣτΚ εναντίων ΡΑΕ (αν γίνεται , αν όχι και αν έχεις εξέλιξη απο ΡΑΕ ενημερώνεις εκεί )

Για πιστόλιασμα , ναι μεν απο όσο δείχνει απο άλλα μέλη ,δεν το κόβουνε , αλλά σε 2 μέλη ήδη τους ήρθε Διαταγή Πληρωμής (όπου μέσα σε 15 μέρες πρέπει να κάνεις αμφισβήτηση)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να ρωτησω και εγω ,θελω να παω ηρων generous ,ειμαι προτεργια αλλα επειδη παντα εβαζα παραπανω κιλοβατωρες (απο δεδδηε εχουν να περασουν ενα χρονο )τωρα πρεπει να δηλωσω κιλοβατωρες μιας και τελιωνει ο μηνας στην προτεργια. τελευταια που ειχα δηλωση ηταν  ημερα 7580 ,νυχτα 2860 . το ρολοι γραφει τωρα  ημερα 7240 νυχτα 2650 , τι κανω ? τι δηλωνω προτεργια και τι δηλωνω ηρων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stefanidisg είπε

να ρωτησω και εγω ,θελω να παω ηρων generous ,ειμαι προτεργια αλλα επειδη παντα εβαζα παραπανω κιλοβατωρες (απο δεδδηε εχουν να περασουν ενα χρονο )τωρα πρεπει να δηλωσω κιλοβατωρες μιας και τελιωνει ο μηνας στην προτεργια. τελευταια που ειχα δηλωση ηταν  ημερα 7580 ,νυχτα 2860 . το ρολοι γραφει τωρα  ημερα 7240 νυχτα 2650 , τι κανω ? τι δηλωνω προτεργια και τι δηλωνω ηρων ?

δε δηλώνεις ξεχωριστά , μια ένδειξη θα δηλώσεις στον Ηρών .

Τώρα αν δημιουργηθεί θέμα λόγω μη καταμέτρησης απο ΔΕΔΔΗΕ (θέλει απαραίτητα μία φορά το χρόνο) , ή ζητήσουν φωτό απο Ηρών , άγνωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

δε δηλώνεις ξεχωριστά , μια ένδειξη θα δηλώσεις στον Ηρών .

Τώρα αν δημιουργηθεί θέμα λόγω μη καταμέτρησης απο ΔΕΔΔΗΕ (θέλει απαραίτητα μία φορά το χρόνο) , ή ζητήσουν φωτό απο Ηρών , άγνωστο

να μην δηλωσω στην προτεργια τιποτα μιας και δηλωνω καθε 30 του μηνος? θα παρουν την ενδειξη απο ηρων ? θα βγει πιστοτικο λογικα απο προτεργια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

να μην δηλωσω στην προτεργια τιποτα μιας και δηλωνω καθε 30 του μηνος? θα παρουν την ενδειξη απο ηρων ?

δεν ήξερα οτι δηλώνεις 30 μηνός στη Προτέργια , τότε θα δηλώσεις ίδια ένδειξη με αυτή που θα δώσεις στον Ηρών

5 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

θα βγει πιστοτικο λογικα απο προτεργια?

λογικά να ,  θα δείξει αν παίξουν άλλα σενάρια λόγω μεγάλης απόκλισης και φυσικά λόγω μη καταμέτρησης απο ΔΕΔΔΗΕ για >έτους , εύχομαι να μην υπάρξει μπέρδεμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ήξερα οτι δηλώνεις 30 μηνός στη Προτέργια , τότε θα δηλώσεις ίδια ένδειξη με αυτή που θα δώσεις στον Ηρών

λογικά να ,  θα δείξει αν παίξουν άλλα σενάρια λόγω μεγάλης απόκλισης και φυσικά λόγω μη καταμέτρησης απο ΔΕΔΔΗΕ για >έτους , εύχομαι να μην υπάρξει μπέρδεμα

σορυ για την παραθεση αλλα τι μπερδεμα ? ελειπα δυο μηνες και εδωσα κατα προσεγγηση τιμες , τι να μου πει ο δεδηε η η προτεργια 'γιατι πληρωνα παραπανω ? να δηλωσω αυτα που θελω εγω η οτι γραφει το ρολοι τωρα?

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι,το επαγγελματικο της ελιν power comfort για γ21 εχει παγιο 8.90?Γιατι τον προηγουμενο μηνα ηταν 5ευρω και αυτο γραφει και στις ανακοινωθησες τιμες.Στο σαιτ ομως στην παρουσιαση του προγραμματος εχει τιμη παγιου 8,90,να εγινε λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

σορυ για την παραθεση αλλα τι μπερδεμα ? ελειπα δυο μηνες και εδωσα κατα προσεγγηση τιμες , τι να μου πει ο δεδηε η η προτεργια 'γιατι πληρωνα παραπανω ? να δηλωσω αυτα που θελω εγω η οτι γραφει το ρολοι τωρα?

ότι θες κάνεις και ενημερώνεις :)

12 λεπτά πριν, elen46 είπε

Να ρωτησω κατι,το επαγγελματικο της ελιν power comfort για γ21 εχει παγιο 8.90?Γιατι τον προηγουμενο μηνα ηταν 5ευρω και αυτο γραφει και στις ανακοινωθησες τιμες.Στο σαιτ ομως στην παρουσιαση του προγραμματος εχει τιμη παγιου 8,90,να εγινε λαθος?

στο site είναι οι κανονικές χρεώσεις που θα ισχύσουν μετά την κατάργηση του μηχανισμού ενσωμάτωσης ρήτρας , στο παρακάτω λινκ είναι οι παρούσες χρεώσεις με βάση τις προσωρινές χρεώσεις (5€ πάγιο)

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

έτσι όπως το λες είναι σαν να κατάλαβες κάτι λάθος , πχ αν ολοκληρωθεί η μετάβαση πχ 5/1 απλά θα χρεωθείς Γ1 μέχρι 4/1 και απο 5/1 και μετά Ελίν . Δε χάνεις δλδ τις τιμές

ναι , παίρνεις και για παραπάνω αλλά μειωμένες , δες το excel για ιστορικό επιδοτήσεων

δεν ξέρω για τότε , ήδη πετάνε υπονοούμενο με τα λαμπάκια 😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.b5a565f91f59bf5992941cc9dc17a0ca.png

 

Είμαι από κινητό και δεν με αφήνει να κάνω τροποποίηση στο κείμενο σου. 

Σωστά, έχεις δίκιο. Αυτό που εννοούσα είναι εάν η αλλαγή παροχου θεωρείτε ότι ολοκληρώθηκε με την συμπλήρωση της αίτησης από εμένα ή εάν πρέπει να περιμένω και απο δεδδηε τίποτα διαδικαστικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wasd είπε

Είμαι από κινητό και δεν με αφήνει να κάνω τροποποίηση στο κείμενο σου. 

δε χρειάζεται τροποποίηση , πας στο φύλλο με το ιστορικό επιδοτήσεων και βλέπεις :)

(για τροποποίηση εννοείται πρέπει να το κατεβάσεις πρώτα)

2 λεπτά πριν, wasd είπε

Αυτό που εννοούσα είναι εάν η αλλαγή παροχου θεωρείτε ότι ολοκληρώθηκε με την συμπλήρωση της αίτησης από εμένα ή εάν πρέπει να περιμένω και απο δεδδηε τίποτα διαδικαστικά. 

ο ΔΕΔΔΗΕ (χωρίς εννοείται να πάρει μέτρηση ) την ολοκληρώνει .

εκεί θα κάνεις το γνωστό κολπάκι , βάζοντας τον αριθμό παροχή σου και θα δεις στο αποτέλεσμα αν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι στιγμης εχω παθει πλακα με την εξυπηρετηση του Ηρων ειτε τηλεφωνικα ειτε μεσω email. Ειδικα η τηλεφωνικη εξυπηρετηση ηταν αψογη χωρις να υπαρχει ουδεμια συγκριση με οτι εχω συναντησει στο παρελθον σε εταιρια παχορου ενεργειας.

22-23/12 η αιτηση μολις πριν λιγο 27/12 ηρθε το μνμ της αναθεσης στον Δεδδηε:

Spoiler

 Ο ΗΡΩΝ ΥΠΕΒΑΛΛΕ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ χχχχχχχχχ ΣΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΔΙΚΤΥΟΥ (ΔΕΔΔΗΕ). ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΘΑ ΛΑΒΕΤΕ ΝΕΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

 

*επισης εχω κανει ηδη λογαριασμο και μπαινω στο app που λεει το ιδιο με κωδικο αιτησης.

Επεξ/σία από Sheriff
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, παπι είπε

Elpdison ξαναχτυπα. 520ευρω για 1435 κιλοβατωρες. Ο λογαρισμος ειναι φιλης μου. 

Εγω τις λεω να γυρισει ΔΕΗ και να πιστολιασει. 

Είναι αδιόρθωτοι και δείχνουν οτι είναι κράτος εν κράτει και παρά τα όσα εχουν γίνει, συνεχίζουν να στέλνουν αναδρομικές χρεώσεις ρήτρας αναπροσαρμογής που έχει καταργηθεί από 31/7/22. Φεύγεις χθες. Το πιστόλιασμα δεν είναι λύση, γιατί σε δική μου περίπτωση με πήγαν μέσω δικηγορικού γραφείου, παρά τα μειλ αμφισβήτησης χρέωσης , προσφυγές σε ΡΑΕ κλπ. Προτίμησα να πληρώσω τα 270 ευρώ φέσι, παρά να μπλέξω με διαταγές πληρωμής κλπ, γιατί στο τέλος θα πλήρωνα και τα κερατιάτικα των δικαστικών εξόδων. Εκτός και αν δεν σε πειράζει να ξοδεψεις χρόνο και χρήμα. Το μόνο που μπορεί να σε ικανοποιήσει, οπως τουλάχιστον εμένα , κράξιμο εδώ, στα σόσιαλ, σε συζητήσεις κσι όπου αλλού, μπας και την γλυτώσει κανένας χριστιανός από αυτούς τους @ΛΗΤΕΣ!😈

Επεξ/σία από sigipp1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sigipp1972 είπε

Είναι αδιόρθωτοι και δείχνουν οτι είναι κράτος εν κράτει και παρά τα όσα εχουν γίνει, συνεχίζουν να στέλνουν αναδρομικές χρεώσεις ρήτρας αναπροσαρμογής που έχει καταργηθεί από 31/7/22. Φεύγεις χθες. Το πιστόλιασμα δεν είναι λύση, γιατί σε δική μου περίπτωση με πήγαν μέσω δικηγορικού γραφείου, παρά τα μειλ αμφισβήτησης χρέωσης , προσφυγές σε ΡΑΕ κλπ. Προτίμησα να πληρώσω τα 270 ευρώ φέσι, παρά να μπλέξω με διαταγές πληρωμής κλπ, γιατί στο τέλος θα πλήρωνα και τα κερατιάτικα των δικαστικών εξόδων. Εκτός και αν δεν σε πειράζει να ξοδεψεις χρόνο και χρήμα. Το μόνο που μπορεί να σε ικανοποιήσει, οπως τουλάχιστον εμένα , κράξιμο εδώ, στα σόσιαλ, σε συζητήσεις κσι όπου αλλού, μπας και την γλυτώσει κανένας χριστιανός από αυτούς τους @ΛΗΤΕΣ!😈

τα ιδια επαθα και γω μακρια απο αυτους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, teopanta1 είπε

Παιδιά ο ήρων παραμένει η πιο συμφέρουσα λύση στο ρεύμα; 

 

4 ώρες πριν, dasnowy είπε

Ναι

Για αυτό το πρόγραμμα λέμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...