Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ για Ηρων λέω να δοκιμάσω μιας και μεθαύριο λήγει το myhome online της ΔΕΗ. 

Δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου, ούτε με τηλέφωνο ούτε με mail. Χρειάζεται να επικοινωνήσω εγώ για να τους πω ότι φεύγω; Ή κάνω κατευθείαν αίτηση στο νέο πάροχο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Κι εγώ για Ηρων λέω να δοκιμάσω μιας και μεθαύριο λήγει το myhome online της ΔΕΗ. 

Δεν έχει επικοινωνήσει κάποιος μαζί μου, ούτε με τηλέφωνο ούτε με mail. Χρειάζεται να επικοινωνήσω εγώ για να τους πω ότι φεύγω; Ή κάνω κατευθείαν αίτηση στο νέο πάροχο; 

Κανεις αιτηση στον νεο παροχο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, petrost8 είπε

καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Για ένα σπίτι με πολύ μικρή κατανάλωση (περίπου 180kwh το 4μηνο) , έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, έχω χρησιμοποιήσει το excel του korakios και κατέληξα σε elin Power on home ή Hρων generous ως τα πιο οικονομικά. 

Έχετε κάποια συμβουλή ή ότι και να διαλέξω είναι το ίδιο;

 

Εγω φιλε μου για παρομοια καταναλωση στο σπιτι μου (περιπου 250 το 4μηνο) πηγα elin κ πλεον χρησιμοποιω κ ac σαν θερμανση!! Θα ανεβει λιγο η καταβαλωση αλλα μικρο το κακο!! Ειχα προλαβει το προγραμμα με το μηδενικο παγιο αλλα κ αυτο με το 1ευρω παγιο ειναι σουπερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, motoboots είπε

Μην παιδεύεσαι και γράφεις - διορθώνεις - επαναλαμβάνεις. Βάλε απευθείας το link με τα βίντεο των διαφημίσεων της ΗΡΩΝ. 😜

Επίσης σου φέρνει την αίτηση σπίτι για υπογραφή αν δεν το έχεις με το e-contract…

ΥΓ: Υποψιάζομαι πως μάλλον μέχρι τον Αύγουστο εργαζόταν Protergia και από 2/8 ξεκίνησε Ηρων, δεν εξηγείται αλλιώς. 

9 ώρες πριν, petrost8 είπε

όχι, δεν εχει. Μόνο ηλεκτρικό ρεύμα. Αυτό το 50αρικο δώρο, αν μετά από 3,4 ή 5 μήνες αλλάξω πάροχο, πρέπει να το επιστρέψω;

Στα έντυπα του συμβολαίου θα πρέπει να υπάρχει και έντυπο «ειδικοί όροι προωθητικής ενέργειας 50€». Εκεί θα αναφέρεται η υποχρέωση επιστροφής του συνόλου ή τμήματος της προωθητικής ενέργειας ανάλογα με το διάστημα παραμονής σου στην εταιρεία. 

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε τα μαγικά ο ΗΡΩΝ, σαν τον Αη Βασίλη που μπέρδεψε τα δώρα και τα έχει κάνει όλα π0υτ@να 😆

Είχα λάβει έναντι για τη περίδο 21/9 - 10/10, στις 13/11 είχα δώσει ένδειξη στο site του ΔΕΔΔΗΕ (αμ τι το'θελα ο λακαμάς), 29/11 αποχώρησα.

Σήμερα έβγαλαν έναντι από 21/9 - 13/11 (μάλλον με την ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ) αλλά προφανώς διπλοχρέωσαν τη περίοδο 21/9 - 10/10 που είχα ήδη πληρώσει. Ο λογαριασμός ήταν 317 ευρώ. Μετά εξαφανίστηκε απ'το myheron και εμφανίστηκε εκκαθαριστικός λογαριασμός (μάλλον τελικός) για τη περίοδο 14/11 - 29/11. 317 φαινόταν κι αυτός. Μετά σβήστηκε το ποσό, μάλλον ακυρώθηκε κι αυτός.

Spoiler

3.jpg.eab42144cac2195377bbd05a232351b1.jpg

Παίρνω τηλέφωνο (το σήκωσε ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκού) κι αφού μπερδεύτηκε κι ο ίδιος μ'αυτό που έχει γίνει, μού λέει ότι χρωστάω κάπου 100 ευρώ και να περιμένω να συγχρονιστεί το σύστημα, γιατί κάθε φορά που κάνει κλικ βγαίνει άλλο ποσό!

Εκείνη τη στιγμή δεν άντεξα και τον ρώτησα "θα συγχρονιστεί φέτος το σύστημα ή του χρόνου;". 😆 Έκανα και μια αμφισβήτηση στη ΡΑΕ του στυλ "αμφισβητώ τους λογαριασμούς που βγηκαν σήμερα, αλλά δε ξέρω τι αμφισβητώ ακριβώς γιατί ως συνήθως δεν εμφανίζονται τα PDF".

Φαντάζομαι με τη συνέπεια και με τις κλίμακες ΤΕΜ θα τα έχουν κάνει μπάχαλο.

Όλα υπέροχα δηλαδή, γιατί αν τα έχουν κάνει μπάχαλο και αναγκαστούν να βγάλουν διορθωτικό... θα αναγκαστούν να βάλουν και τη συνέπεια του τελικού χωρίς να τους το ζητήσω. 👍

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Απείχα καιρό απο το συγκεκριμένο thread και σίγουρα έχω χάσει αρκετά. Προσπαθώ να κάνω catch up.

Είμαι ΔΕΗ χωρίς συμβόλαιο στο γ1ν. Έχω νυχτερινό. Κατανάλωση σχετικά μικρή:

Spoiler

image.png.6ac2024d37c86c6809f39c26b7e07280.png

Ο μισός λογαριασμός είναι με ΚΟΤ, ο άλλος χωρίς γιατι βγήκα πλέον απο τα κριτήρια. 

Έχω φτάσει μέχρι 11 σελίδες πίσω και συνεχίζω. Θεωρώ οτι αυτή την στιγμή για εμένα το καλύτερο είναι η ΕΛΙΝ.

Απο οτι βλέπω έχει ανακοινώσει τιμή 

Spoiler

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

ΟΙΚΙΑΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

Αφορά τα οικιακά προγράμματα: Power On! Home Comfort*

*Πρόγραμματα εμπορικά διαθέσιμα από 01/10/22

 

image.png.5ada59ce87fd9a1ef8577b1d86167f57.png

 

οπότε αν καταλαβαίνω καλά, 0,373-0,33(επιδότηση) = καπου 4cent η kwh. 

Έχω χάσει κάτι στους υπολογισμούς; Διαβάζω ικανοποιητικά λόγια για ΕΛΙΝ οτι δεν μπλέκεις μαζί τους με λογαριασμούς, λάθη κτλ (φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, μιλάω για ένα μέσο όρο).

Ήθελα ενα feedback και εδώ απο την κοινότητα, αξίζει να κάνω την μετάβαση;

Εαν κινηθώ ακόμα και σήμερα με ηλεκτρονικό συμβόλαιο, θα προλάβω να μετρήσω ως πελάτης ιανουαρίου;

 

Επιπλέον μια ηλίθια ερώτηση αλλά μου την έχουν φυτέψει στο μυαλό. Οι 0-500kwh που λένε για κατανάλωση (για μαξ επιδότηση), είναι ανα μήνα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, wasd είπε

Εαν κινηθώ ακόμα και σήμερα με ηλεκτρονικό συμβόλαιο, θα προλάβω να μετρήσω ως πελάτης ιανουαρίου;

έτσι όπως το λες είναι σαν να κατάλαβες κάτι λάθος , πχ αν ολοκληρωθεί η μετάβαση πχ 5/1 απλά θα χρεωθείς Γ1 μέχρι 4/1 και απο 5/1 και μετά Ελίν . Δε χάνεις δλδ τις τιμές

25 λεπτά πριν, wasd είπε

Επιπλέον μια ηλίθια ερώτηση αλλά μου την έχουν φυτέψει στο μυαλό. Οι 0-500kwh που λένε για κατανάλωση (για μαξ επιδότηση), είναι ανα μήνα, σωστά;

ναι , παίρνεις και για παραπάνω αλλά μειωμένες , δες το excel για ιστορικό επιδοτήσεων

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πολύ αισιόδοξος είσαι...

Το καλοκαιράκι και βλέπουμε...

δεν ξέρω για τότε , ήδη πετάνε υπονοούμενο με τα λαμπάκια 😁

Spoiler

image.png.b5a565f91f59bf5992941cc9dc17a0ca.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elpdison ξαναχτυπα. 520ευρω για 1435 κιλοβατωρες. Ο λογαρισμος ειναι φιλης μου. 

Εγω τις λεω να γυρισει ΔΕΗ και να πιστολιασει. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς αλλάζουμε κάρτα που δηλώσαμε στον Ήρωνα για την πάγια εντολή οέο; Εψαξα και στο app και στο site αλλά τιποτα. Τόσο πολύ δε το βλέπω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, παπι είπε

Elpdison ξαναχτυπα. 520ευρω για 1435 κιλοβατωρες. Ο λογαρισμος ειναι φιλης μου. 

Εγω τις λεω να γυρισει ΔΕΗ και να πιστολιασει. 

δε λέει τίποτα αυτό , ανέβασε λογαριασμό αν είναι ολόκληρο χωρίς προσωπικά στοιχεία μέσα σε spoiler

14 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Παιδιά ο ήρων παραμένει η πιο συμφέρουσα λύση στο ρεύμα; 

κατέβασε το excel (1ο ποστ 1η σελίδα), χρήσιμο θα σου είναι κάθε μήνα

αν θες άλλαξε τα κελιά G21-23 για τη Φυσικό Αέριο ,βγάζοντας τη συνδρομή (διάβασε προηγούμενη σελίδα) και γενικά δες καμιά 10+ σελίδες πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

δε λέει τίποτα αυτό , ανέβασε λογαριασμό αν είναι ολόκληρο χωρίς προσωπικά στοιχεία μέσα σε spoiler

Spoiler

ii.jpg.f10dccf5bc49ce59fa3714bb8132d10f.jpg

[spoiler]

 

[/spoiler]

Επεξ/σία από παπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...