Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/11/2022 στις 9:06 ΠΜ, geodimis είπε

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί παλιότερα αλλά εδω φαίνεται ότι η ΡΑΕ έχει 3+3 μήνες περιθώριο να απαντήσει σε καταγγελία καταναλωτή.

 

2+2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

2+2

ε βέβαια , 3+3 που κάνει τόσο καιρό ήταν αρκετός χρόνος και είπαν να τον μειώσουν 😂

μας δουλεύουν κανονικά ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dasnowy είπε

Έχω μια παροχή στον Ήρων και μια στο Φυσικό Αέριο Ελλάδος. Ο Ήρων έχει πολύ καλές τιμές με το έξτρα των 50 ευρώ δώρο αλλά οι λογαριασμοί καθυστερούν λίγο. Εμένα δε με πειράζει αυτό οπότε έχω μείνει Ηρων. Το Φυσικό Αέριο Ελλάδος τους τελευταίους μήνες έχει από τις φτηνότερες τιμές, με μηνιαίους εκκαθαριστικούς και γρήγορους λογαριασμούς λίγες μέρες μετά τη δήλωση της ένδειξης. Το θέμα όμως είναι η πιθανή συνδρομή μετά τη λήξη του μηχανισμού. Ζητά γραπτώς αν θα ισχύσει συνδρομή. Αλλά και πάλι εγώ θα πρότεινα ΦΑΕ και αν έχει συνδρομή, φεύγεις ένα μήνα πριν τη λήξη του μηχανισμού αζημίως. 

τι εννοεις λήξη του μηχανισμού αζημίως ? εννοεις το ΤΕΜ  η κατι αλλο ? εξηγησε μου λιγο σε παρακαλω . επειδη και εγω σκεφτομαι να αλλαξω απο προτεργια mvp plus να παω σε φαε ,να την κανω την αιτηση σημερα η 31 /12 ? να προσεξω κατι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dasnowy είπε

Έχω μια παροχή στον Ήρων και μια στο Φυσικό Αέριο Ελλάδος. Ο Ήρων έχει πολύ καλές τιμές με το έξτρα των 50 ευρώ δώρο αλλά οι λογαριασμοί καθυστερούν λίγο. Εμένα δε με πειράζει αυτό οπότε έχω μείνει Ηρων. Το Φυσικό Αέριο Ελλάδος τους τελευταίους μήνες έχει από τις φτηνότερες τιμές, με μηνιαίους εκκαθαριστικούς και γρήγορους λογαριασμούς λίγες μέρες μετά τη δήλωση της ένδειξης. Το θέμα όμως είναι η πιθανή συνδρομή μετά τη λήξη του μηχανισμού. Ζητά γραπτώς αν θα ισχύσει συνδρομή. Αλλά και πάλι εγώ θα πρότεινα ΦΑΕ και αν έχει συνδρομή, φεύγεις ένα μήνα πριν τη λήξη του μηχανισμού αζημίως. 

Την εκτπωση συνεπειας τη βαζουν στη ΦΑΕ στον παρον λογαριασμο ή στον επομενο που ακολουθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

τι εννοεις λήξη του μηχανισμού αζημίως ? εννοεις το ΤΕΜ  η κατι αλλο ? εξηγησε μου λιγο σε παρακαλω . επειδη και εγω σκεφτομαι να αλλαξω απο προτεργια mvp plus να παω σε φαε ,να την κανω την αιτηση σημερα η 31 /12 ? να προσεξω κατι αλλο ?

1/7/23 ο μηχανισμός "κατάργησης" της ρήτρας αναπροσαρμογής καταργείται και γυρνάμε στο παλιό σύστημα. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς συνδρομή στις 1/7 άρα για να μη τη χρεωθείς, μπορείς να φύγεις ένα μήνα νωρίτερα αζημίως. Κάνε από τώρα την αίτηση.

2 λεπτά πριν, elen46 είπε

Την εκτπωση συνεπειας τη βαζουν στη ΦΑΕ στον παρον λογαριασμο ή στον επομενο που ακολουθει?

Στον επόμενο. Πριν τον μηχανισμό την έβαζαν στον παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akaloith είπε

τι ακριβως σε ζορισε; οτι αναφερθηκαν και ανταγωνιστες; οτι αναφερθηκε η καθυστερηση;
οτι αναφερθηκαν στοιχεια και οχι ενα σκετο "ελεος" ?
και ο korakios τι ακριβως βρηκε αστειο;;; το "ελεος" ? η ο καθενας να γραφει οτι του κατεβει και να μη διορθωνεται;

Μην παιδεύεσαι και γράφεις - διορθώνεις - επαναλαμβάνεις. Βάλε απευθείας το link με τα βίντεο των διαφημίσεων της ΗΡΩΝ. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Φυσικό Αέριο γραφει στους όρους οτι με την κατάργηση του μηχανισμού (1/8/23 αλλά μπορεί και νωρίτερα) θα ισχύουν άλλες τιμές (τιμές που υπάρχουν στο site στους όρους)

Επομένως ρωτάτε μέσω email 3 πράγματα:

1. Αν θα πληρώσετε τώρα συνδρομή (λογικά όχι)

2. Αν θα πληρώσετε όταν λήξει ο μηχανισμός (λογικά ναι)

3. Αν θα πληρώσετε συνδρομή αφού έχετε φύγει ("συστημικά λάθη" μηχανογράφησης , "ήταν σε αναστολή η χρέωση" κτλ κτλ ,για όλα είναι ικανοί)

Αφού πάρετε γραπτές απαντήσεις κάντε ότι νομίζετε καλύτερο :)

ΥΓ. όχι τηλέφωνα , αν σας πάρουν το κλείνετε

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Στο site αναφέρει ξεκάθαρα "χωρίς χρέωση συνδρομής".

ναι , το ξέρω αλλά ας το πάρουν γραπτώς , όταν υπέγραψες ο τιμοκατάλογος ήταν άλλος απο αυτόν που έχουν στο site ή τον έχουν αλλάξει στις συμβάσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , το ξέρω αλλά ας το πάρουν γραπτώς , όταν υπέγραψες ο τιμοκατάλογος ήταν άλλος απο αυτόν που έχουν στο site ή τον έχουν αλλάξει στις συμβάσεις ?

Είχα υπογράψει το maxi 50 τον Φεβρουάριο. Δεν υπέγραψα κάποιο νέο πρόγραμμα ακόμα.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, korakios είπε

μήπως η παροχή έχει και φυσικό αέριο ?

δοκίμασε Ηρών (Generous) για το 50ρικο δώρου ηλεκτρονικά , αν όμως δεις οτι καθυστερούν μην πολυασχοληθείς και πήγαινε Ελίν

όχι, δεν εχει. Μόνο ηλεκτρικό ρεύμα. Αυτό το 50αρικο δώρο, αν μετά από 3,4 ή 5 μήνες αλλάξω πάροχο, πρέπει να το επιστρέψω;

 

4 ώρες πριν, papresa είπε

Εγώ θα έλεγα μακριά από ΔΕΗ, ΗΡΩΝ και Volterra.

Δες λοιπόν NRG, ελίν που γράφεις και ΖΕΝΙΘ έχω ακούσει θετικά σχόλια...

Είμαι ήδη ΔΕΗ και πολύ άργησα να αλλάξω. Το NRG Ontime , σύμφωνα με το excel βγαίνει πιο ακριβό σε σχέση με Ελίν και ΗΡΩΝ... 🤔

 

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις !

Επεξ/σία από petrost8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petrost8 είπε

όχι, δεν εχει. Μόνο ηλετρικό ρεύμα. Αυτό το 50αρικο δώρο, αν μετά από 3,4 ή 5 μήνες αλλάξω πάροχο, πρέπει να το επιστρέψω;

δεν έχει αναφέρει κάποιος μέχρι στιγμής οτι το ζήτησαν πίσω

φυσικά να είσαι προετοιμασμένος για καθυστέρηση απόδοσης του 50ρικου (όπως και έκδοση 1ου λογαριασμού) και έχουν αναφερθεί περιπτώσεις λαθών στη μηχανογράφηση ,στο παρελθόν ήταν έντονο φαινόμενο μη έκδοσης λογαριασμών

απο τη στιγμή βέβαια που δεν είναι κύρια κατοικία και έχεις χαμηλή κατανάλωση μπορείς να κάνεις μια προσπάθεια .

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Είχα υπογράψει το maxi 50 τον Φεβρουάριο. Δεν υπέγραψα κάποιο νέο πρόγραμμα ακόμα.

σόρυ , είχα την εντύπωση οτι υπέγραψες πρόσφατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasnowy είπε

Στο site αναφέρει ξεκάθαρα "χωρίς χρέωση συνδρομής".

Και στον τιμοκατάλογο που στέλνουν προς υπογραφή λέει ξεκάθαρα ότι ισχύει συνδρομή και δέσμευση μετά τη λήξη των έκτακτων ρυθμίσεωνHR_MainPricelist_ExtraServices_v8_3A.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Και στον τιμοκατάλογο που στέλνουν προς υπογραφή λέει ξεκάθαρα ότι ισχύει συνδρομή και δέσμευση μετά τη λήξη των έκτακτων ρυθμίσεωνHR_MainPricelist_ExtraServices_v8_3A.pdf

 

Εννοούσα ότι γράφει πως δεν ισχύει συνδρομή κατά τη διάρκεια του μηχανισμού. Για το μετά, όπως φαίνεται ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akaloith είπε

ηρων generous home
πας γρηγορα, και τον αυγουστο εγω και τωρα φιλος μου πηγε αμεσα
παιρνεις 50ευρω μεσω econtract
δεν τρως τα ρουχα σου με το 1ο λογαριασμο, ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ 2ΜΗΝΟ+, το καταπινεις, το ξερεις και δεν τρωγεσαι, οι επομενοι ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ οκ, και θελουν 12 μερες περιπου για να δεις το pdf τους απο την εκδοση τους.
παντα εισαι συνεπης αλλιως θα ειναι ακριβος, το generous ΑΠΑΙΤΕΙ συνεπεια (και αλλοι πολλοι)
ανταγωνιστες φα & ελιν με πακετα που ΘΑ ΒΓΟΥΝ το 2023 ή που βγηκαν 1/10/22. ΔΕΝ υπηρχαν απο 1/8/22. φυσικα σε πελατολογιο δεν υπαρχει καμια συγκριση, ηρων 2ος εναλακτικος παροχος, οι αλλοι στα ταρταρα
πελατης ηρωνα απο 2/8 ΑΠΟΔΟΧΗ και 10/8 ΜΕΤΑΒΑΣΗ απο το προτεργια fixed

Δεν καταφερα να σε διαβασω σε προηγουμενα post διοτι πραγματικα χανομαι στα μνμ σου, γραφεις καθαρα οτι σκεφτεσαι χωρις να σκεφτεσαι πως θα τα διαβασουμε και τι θα καταλαβουμε, εδω και ποσες σελιδες ειχα καταλαβει οτι εισαι ΚΑΤΑ του Ηρων αλλα τελικα οχι ...;

Λεω να επιμεινω στον Ηρων καθως εγινε και η αιτηση και πρεπει ως 1/1 να φυγω απο εφα / efa λογω ρητρας.

@xraxra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...