Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και χρόνια πολλά,θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με το φυσικό αέριο Ελλάδος,οι τιμές που έχει στο ρεύμα είναι to good to be true όπως έλεγαν και στο χωριό μου 😛

Μου βγάζει ότι με το ΚΟΤ που έχω ότι θα πληρώνω 0.06.

Εχεις κανείς καμία ιδέα/άποψη να με καθοδήγηση.

Ειμαι προτεργια ΚΟΤ plus τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Εχεις κανείς καμία ιδέα/άποψη να με καθοδήγηση.

συνδρομή με το που λήξει ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας ,κατέβασε το excel στην πρώτη σελίδα , 1ο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

1) να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος; στο μαγαζί συγγενή μου έχει λήξει το συμβόλαιο (επαγγελματικό ΗΡΩΝ) από 2/2022 και τον είχαν σε κυμεννόμενο επαγγελματικό.

2) Δεν τους υποχρέωσαν το καλοκαίρι να τους μεταφέρουν όλους σε σταθερά συμβόλαια που θα αλλάζουν ανά μήνα;

3) Πλήρωσε τριπλάσια τιμή την κιλοβατώρα για το ενδιάμεσο χρονικό διάστημα και σκέφτομαι αν υπάρχει κάπου να πατήσω ώστε να εκκινήσω διαδικασία επαναϋπολογισμού.

1) Aπό Φλεβάρη μέχρι και Ιούλιο φαντάζομαι πως πλήρωνε 0.084 συν ρήτρα αναπροσαρμογής , ενώ θα μπορούσε να πληρώνει 0.064 συν ρήτρα αναπροσαρμογής αν υπέγραφε νέο πρόγραμμα (νομίζω το Up). Ή θα μπορούσε να πάει σε κάποιο σταθερό που ίσχυε τότε πχ στη WeEnergy

2) Τα σταθερά συμβόλαια (Βusiness Fix εν προκειμένω) είναι πλέον ασύμφορα και δεν επιδοτούνται. Το κυμαινόμενο συμβόλαιο που έχει (Protect φαντάζομαι) επιδοτείται και η τιμή του ανακοινώνεται κάθε μήνα. Το Generous (το οποίο έχει και συνέπεια) είναι φτηνότερο απ'το Protect, αλλά φαντάζομαι δεν το έψαξε και δεν το υπέγραψε.

3) Όχι, δε μπορείς να πατήσεις κάπου.

4) Κάτι που ίσως να μην έχει πάρει χαμπάρι ο συγγενής σου... αν η παροχή του είναι ως 35kva, του χρωστάνε έξτρα επιδότηση ΤΕΜ. Ο ΗΡΩΝ είναι απ'τους μοναδικούς παρόχους που περιμένει να βγει ΚΥΑ πριν δώσει τις επιδοτήσεις.

edit: Ρε κοράκιε, τι συντονισμός είναι αυτός; 🤣

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2022 στις 6:12 ΜΜ, Sheriff είπε

Με αυτα που διαβαζω μηπως παω να βρω τον μπελα μου με τον Ηρων;

Δεν εχω τον χρονο ουτε την διαθεση να τους κυνηγαω δηλαδη αν βγαζουν λαθος λογαριασμους η δεν βαζουν συνεπεια κ.ο.κ

Μην μπλέξεις με ΗΡΩΝΑ αν δεν θες να ασχολέίσαι καθημερινά ή να ψάχνεις το τι και πώς, και με τηλέφωνα κλπ.

 

Οπως καταλαβαίνεις ,το λέω από προσωπική εμπειρία, και όχι μόνο από μία, αλλά από 2 διαφορετικές παροχές. 

Και εννοειται ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΤΟΝΑ μία συγκεκριμένη εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί που έχετε συνολική εικόνα των τελευταίων μηνών, ποιο πακέτο και ποια εταιρία θα προτείνατε για οικειακή χρήση (ημερήσιο/νυχτερινό) με μέση κατανάλωση στις 2000kw το τετράμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zxcv είπε

αυτοί που έχετε συνολική εικόνα των τελευταίων μηνών, ποιο πακέτο και ποια εταιρία θα προτείνατε για οικειακή χρήση (ημερήσιο/νυχτερινό) με μέση κατανάλωση στις 2000kw το τετράμηνο?

Έχω μια παροχή στον Ήρων και μια στο Φυσικό Αέριο Ελλάδος. Ο Ήρων έχει πολύ καλές τιμές με το έξτρα των 50 ευρώ δώρο αλλά οι λογαριασμοί καθυστερούν λίγο. Εμένα δε με πειράζει αυτό οπότε έχω μείνει Ηρων. Το Φυσικό Αέριο Ελλάδος τους τελευταίους μήνες έχει από τις φτηνότερες τιμές, με μηνιαίους εκκαθαριστικούς και γρήγορους λογαριασμούς λίγες μέρες μετά τη δήλωση της ένδειξης. Το θέμα όμως είναι η πιθανή συνδρομή μετά τη λήξη του μηχανισμού. Ζητά γραπτώς αν θα ισχύσει συνδρομή. Αλλά και πάλι εγώ θα πρότεινα ΦΑΕ και αν έχει συνδρομή, φεύγεις ένα μήνα πριν τη λήξη του μηχανισμού αζημίως. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Για ένα σπίτι με πολύ μικρή κατανάλωση (περίπου 180kwh το 4μηνο) , έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, έχω χρησιμοποιήσει το excel του korakios και κατέληξα σε elin Power on home ή Hρων generous ως τα πιο οικονομικά. 

Έχετε κάποια συμβουλή ή ότι και να διαλέξω είναι το ίδιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, petrost8 είπε

καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Για ένα σπίτι με πολύ μικρή κατανάλωση (περίπου 180kwh το 4μηνο) , έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, έχω χρησιμοποιήσει το excel του korakios και κατέληξα σε elin Power on home ή Hρων generous ως τα πιο οικονομικά. 

Έχετε κάποια συμβουλή ή ότι και να διαλέξω είναι το ίδιο;

μήπως η παροχή έχει και φυσικό αέριο ?

δοκίμασε Ηρών (Generous) για το 50ρικο δώρου ηλεκτρονικά , αν όμως δεις οτι καθυστερούν μην πολυασχοληθείς και πήγαινε Ελίν

Επεξ/σία από korakios
πρόγραμμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrost8 είπε

καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Για ένα σπίτι με πολύ μικρή κατανάλωση (περίπου 180kwh το 4μηνο) , έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, έχω χρησιμοποιήσει το excel του korakios και κατέληξα σε elin Power on home ή Hρων generous ως τα πιο οικονομικά. 

Έχετε κάποια συμβουλή ή ότι και να διαλέξω είναι το ίδιο;

 

Εγώ θα έλεγα μακριά από ΔΕΗ, ΗΡΩΝ και Volterra.

ΔΕΗ για τους γνωστούς λόγους (πρώην μονοπωλιακό καθεστώς), ακρίβεια...

ΗΡΩΝ δεν μου άρεσε από την αρχή η πολιτική της εταιρείας και έχω ακούσει πολλούς δυσαρεστημένους πελάτες του...

Volterra μέχρι και σήμερα θεωρητικά είμαι άκομη, παρά την πρόσφατη αίτηση μου σε άλλη εταιρεία, αλλά από τον Αύγουστο που ξεκίνησε η ανακοίνωση μηνιαίων τιμών, είναι από τις ακριβότερες, με αποκορύφωμα τον Ιανουάριο...

Εγώ πήγα NRG και στα 2 σπίτια, το ένα με μικρή κατανάλωση σαν το δικό σου (από ΔΕΗ)...

Δες λοιπόν NRG, ελίν που γράφεις και ΖΕΝΙΘ έχω ακούσει θετικά σχόλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηρων generous home
πας γρηγορα, και τον αυγουστο εγω και τωρα φιλος μου πηγε αμεσα
παιρνεις 50ευρω μεσω econtract
δεν τρως τα ρουχα σου με το 1ο λογαριασμο, ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ 2ΜΗΝΟ+, το καταπινεις, το ξερεις και δεν τρωγεσαι, οι επομενοι ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ οκ, και θελουν 12 μερες περιπου για να δεις το pdf τους απο την εκδοση τους.
παντα εισαι συνεπης αλλιως θα ειναι ακριβος, το generous ΑΠΑΙΤΕΙ συνεπεια (και αλλοι πολλοι)
ανταγωνιστες φα & ελιν με πακετα που ΘΑ ΒΓΟΥΝ το 2023 ή που βγηκαν 1/10/22. ΔΕΝ υπηρχαν απο 1/8/22. φυσικα σε πελατολογιο δεν υπαρχει καμια συγκριση, ηρων 2ος εναλακτικος παροχος, οι αλλοι στα ταρταρα
πελατης ηρωνα απο 2/8 ΑΠΟΔΟΧΗ και 10/8 ΜΕΤΑΒΑΣΗ απο το προτεργια fixed

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, akaloith είπε

ηρων generous home
πας γρηγορα, και τον αυγουστο εγω και τωρα φιλος μου πηγε αμεσα
παιρνεις 50ευρω μεσω econtract
δεν τρως τα ρουχα σου με το 1ο λογαριασμο, ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΟ 2ΜΗΝΟ+, το καταπινεις, το ξερεις και δεν τρωγεσαι, οι επομενοι ΕΚΔΙΔΟΝΤΑΙ οκ, και θελουν 12 μερες περιπου για να δεις το pdf τους απο την εκδοση τους.
παντα εισαι συνεπης αλλιως θα ειναι ακριβος, το generous ΑΠΑΙΤΕΙ συνεπεια (και αλλοι πολλοι)
ανταγωνιστες φα & ελιν με πακετα που ΘΑ ΒΓΟΥΝ το 2023 ή που βγηκαν 1/10/22. ΔΕΝ υπηρχαν απο 1/8/22. φυσικα σε πελατολογιο δεν υπαρχει καμια συγκριση, ηρων 2ος εναλακτικος παροχος, οι αλλοι στα ταρταρα
πελατης ηρωνα απο 2/8 ΑΠΟΔΟΧΗ και 10/8 ΜΕΤΑΒΑΣΗ απο το προτεργια fixed

Έλεος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, motoboots είπε

Έλεος. 

βάλτον σε αγνόηση .... δε χρειάζεται να χαλιέσαι .... ξεκίνησε καμπάνια 😂

 

1 ώρα πριν, papresa είπε

Εγώ πήγα NRG και στα 2 σπίτια, το ένα με μικρή κατανάλωση σαν το δικό σου (από ΔΕΗ)...

να λέτε και πρόγραμμα , πλέον έχει 3 και το ένα μάλλον θα ξαναέχει συνδρομή (prime)

1 ώρα πριν, papresa είπε

και ΖΕΝΙΘ έχω ακούσει θετικά σχόλια...

εδώ στο φόρουμ δε θα το έλεγα , δε λέω απο έκδοση λογαριασμών/εξυπηρέτηση , για τις τιμές αναφέρομαι και το power basic δεν το λες κελεπούρι με τα 4,5€ πάγιο και κλιμακωτή χρέωση κιλοβατώρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

να λέτε και πρόγραμμα , πλέον έχει 3 και το ένα μάλλον θα ξαναέχει συνδρομή (prime)

Στο σπίτι μόνιμης κατοικίας on time, στο άλλο με την μικρή κατανάλωση ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, motoboots είπε

Έλεος. 

τι ακριβως σε ζορισε; οτι αναφερθηκαν και ανταγωνιστες; οτι αναφερθηκε η καθυστερηση;
οτι αναφερθηκαν στοιχεια και οχι ενα σκετο "ελεος" ?
και ο korakios τι ακριβως βρηκε αστειο;;; το "ελεος" ? η ο καθενας να γραφει οτι του κατεβει και να μη διορθωνεται;

ειναι θλιβερο "influencer" ενεργειας να αντιδρουν ετσι σε ποστ με στοιχεια και να επιβραβευουν ποστ που δε γραφουν απολυτως τιποτα. ενα account me 20 post δεν περιμενω τιποτα οταν 2 απανωτα ποστ του ηταν κατα των ποστ μου χωρις να αναφερει τιποτα αλλο. απο ατομο με 6.500 περιμενα κατι καλυτερο
image.jpeg.75a922c3681fc2f785405cdb0ec8569f.jpeg

εκτος αν αυτο ειναι το υφος των ποστ που θελει να πρωτοστατουν σε φορουμ που ανταλασονται πληροφοριες και προσωπικες εμπειριες του καθενος με το παροχο τους. Προφανως εχουν παραπανω περαση, τα ακουσα, πιστευω, νομιζω, ελεος .... παρα το παρε τους λογαριασμους, τις ημερομηνιες, τα mail, τις καταγγελιες.

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...