Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, akaloith είπε

"ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ στο SITE ΤΟΥ ΗΡΩΝΑ και τωρα εξακολουθει και υπαρχει ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΟ."  ειναι ξεκαθαρο αυτο που γραφω. 

αν καποιος παει να επιλεξει το προτελευταιο και το τελευταιο εεεεεε λυπαμαι....

ΕΝΩ ΒΛΕΠΕΙ ΣΕ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ ΠΙΝΑΚΑΚΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ & ΕΝΩ ΤΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟ GENEROUS

καλο ειναι βλεπουμε δρακους και απατεωνες αλλα εκει που υπαρχουν
και δοξα το θεο υπαρχουν ΜΠΟΛΙΚΟΙ

 

image.jpeg.ae10c9ce793553751ceae51308ea000a.jpeg

Χαχαχα….στο επόμενο post σε βλέπω να  βάζεις και εκπτωτικό κουπονι ΗΡΩΝ 

Πάντως, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες και προκειμένου να εκλείψουν συμπεριφορές τύπου «περιμένω να δω τι δημοσιεύουν οι τυπικοί πάροχοι στις 20 του μήνα και εγώ δημοσιεύω εκπρόθεσμα», στρατηγική που ακολουθείται από εταιρείες όπως το ΑΕΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ και ο ΗΡΩΝΑΣ, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα οι δημοσιεύσεις να στέλνονται απευθείας στην ΡΑΕ στην προθεσμία που πρέπει και μετά να δημοσιεύονται από τους προμηθευτές. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, geodimis είπε

Μήπως μπορεί να γραφτεί εκ νέου ποιος δίνει ολόκληρη την επιδότηση στα επαγγελματικά χαμηλής τάσης;

σχεδόν όλοι πλην Ηρών

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

https://www.heron.gr/media/pzth03jk/protect_gr_dec22.pdf

Υπήρχε και το Protect απ'τον Αύγουστο.

Όσοι είχαν παλιά ρητροπρογράμματα και δεν έψαξαν τιμές  είτε από βλακεία τους είτε επειδή δε γνωρίζουν από internet πχ ηλικιωμένοι, τους πήγανε αυτόματα στο Protect αντί για το Generous... πράγμα που θεωρώ ανήθικο.

 

αυτοι ειναι και παραμενουν στη δεη και δεν πανε πουθενα και τους γδυνει με ποιοτητα....
ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΤΥΧΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ
αν δε μπορεις να διαβασεις ενα πινακακι με ΜΙΑ ΤΙΜΗ ενος μηνα το προβλημα δεν ειναι του παροχου

οσο για τον ιουλιο - αυγουστο που κοιτουσα υπηρχε ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ το generous, εξου και δεν ασχοληθηκα ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ protect και το ΜΑΘΑ ΜΕΤΑ. αυτο το εγγυομαι 100%
αν εβαζα τωρα θα τα πατουσα με τη σειρα, το generous ειναι ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΟ θα βλεπα τα ξεκαθαρα πινακια και θα επελεγα.-
image.jpeg.c7c9c3a1188903d14bca325acfbbe71a.jpeg

image.jpeg.00bc8e33b2dc97e40e9f9ae92fa959bc.jpeg

image.jpeg.2ac4dd2633865c089889bd220671ddaf.jpeg

ακομα το απατεωνιστικο protect κατ εσε ειναι κατα 6 λεπτα φθηνοτερο απο τη ΔΕΗ...............
και χωρις συνεπεια............... οποτε κλαψε για τους ΔΕΗτες :)
να πας στο forum της ΔΕΗ και να πεις πως τους εξαπατα ενω ειναι 6 λεπτα ακριβοτερη απο το φριχτο κατ εσε protect
εγω ομως εβαλα το generous γιατι σκοπευω να ειμαι ΣΥΝΕΠΗΣ & θελω 0,03 το γενναρη
οι καημενοι οι εξαπατημενοι οι προτεκτ θα εχουν 0,10 ας το αλλαξουν
& οι ΔΕΗΤΕΣ 0,159 ποιοτικης kwh

3 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Χαχαχα….στο επόμενο post σε βλέπω να  βάζεις και εκπτωτικό κουπονι ΗΡΩΝ 

Πάντως, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες και προκειμένου να εκλείψουν συμπεριφορές τύπου «περιμένω να δω τι δημοσιεύουν οι τυπικοί πάροχοι στις 20 του μήνα και εγώ δημοσιεύω εκπρόθεσμα», στρατηγική που ακολουθείται από εταιρείες όπως το ΑΕΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ και ο ΗΡΩΝΑΣ, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα οι δημοσιεύσεις να στέλνονται απευθείας στην ΡΑΕ στην προθεσμία που πρέπει και μετά να δημοσιεύονται από τους προμηθευτές. 

1) περιμενω τη δικη σου προταση ειρωνικε μου φιλε, ετσι βοηθας το κοσμο. εκπτωτικο κουπονι δεν εχω econtract εκανα και πηρα το 50ευρω.
2) καθε μηνα ο ηρων βγαζει τις τιμες ΕΓΚΑΙΡΑ. ΛΕΣ οτι το τελευταιο μηνα αργησε 1:30 ωρα με το τραγικο αποτελεσμα για μενα να χρεωθω 0,03 euro/kwh για το γενναρη κατι που θα θελαν πολλοι....
Αν η καθυστερηση 1:30 ωρας μου βγαζει kwh 0,03 ας αργησει και 2 ωρες την αλλη φορα
Φυσικα να του κανεις καταγγελια και σε αυτον και σε οσουν αργουν

3) θα μοιραστεις μαζι μας το δικο σου πακετο και ποια τα πλεονεκτηματα του; εκτος αν μενεις σε καλυβα χωρις ρευμα & εισαι εδω μεσα για το κεφι σου. επισης περιμενω και λογαριασμους οπως εχω ανεβασει. ολα τ αλλα ειναι ... ανευ ουσιας

6 ώρες πριν, motoboots είπε

Ευτυχώς που έχουμε εσένα και μας ανοίγεις τα μάτια. 😇

δεν ειχα ασχοληθει με αλλους παροχους περα απο τη τυπικη kwh τους. ασχοληθηκα και ειδα τα νεα πακετα που φυτρωνουν οποτε προσοχη σε ποιο πακετο ειστε και ΑΝ παιρνετε τη νεα χαμηλη τιμη.-
αυτο και τιποτα αλλο.

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, korakios είπε

αν πληρώνεις εμπρόθεσμα , έτσι είναι η έκπτωση συνέπειας

για επαγγελματικά υπάρχει το γνωστό πρόβλημα

έχει συνδρομή  αν λήξει ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας απο 1/8/22 (το γράφει στους όρους) , επομένως παίρνεις γραπτώς (όχι τηλ) , οτι δε θα εφαρμοστεί αν λήξει ο μηχανισμός πριν τις 1/8/23

______________________

μπήκαν και οι επιδοτήσεις στο excel

Εάν λήξει ο μηχανισμός στο ΦΕ, εκτός του παγίου 70 ευρώ στο maxi free+, σε βάζει αυτόματα και σε 24μηνο συμβόλαιο, χωρίς δικαίωμα υπαναχώρησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, akaloith είπε

οσο για τον ιουλιο - αυγουστο που κοιτουσα υπηρχε ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ το generous, εξου και δεν ασχοληθηκα ΠΟΤΕ ΜΕ ΤΟ protect και το ΜΑΘΑ ΜΕΤΑ. αυτο το εγγυομαι 100%

Δε μπορείς να το εγγυηθείς 100%, διότι είσαι 100% λάθος. 🤣

31 Ιουλίου όταν ανακοινώθηκαν τα τιμολόγια του νέου μηχανισμού υπήρχε μόνο το Protect. Kαι μάλιστα δεν υπήρχε καν στην αρχική σελίδα αλλά το είχαν χαντακώσει στα εταιρικά νέα. Σου το εγγυόμαι 100%. https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-neon-xreoseon-he/

Μέχρι και τη τελευταία στιγμή προσπαθούσαν σαν τους κλεφτοκοτάδες να αποκρύψουν τη τιμή απ'τους πελάτες και μετά τα μεσάνυχτα (εκπρόθεσμα κι αφού διαπίστωσαν πως ήταν ακριβότεροι απ'τους άλλους παρόχους) έβγαλαν το Generous. 

Στις 1/8/2022 στις 1:56 ΠΜ, korakios είπε

Και ο Ηρών στις καθυστερήσεις (ξανα)βγάζει ικανοποιητικό πρόγραμμα (δεν το περίμενα 😁)

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/

Τους παλιούς που δε ψάχτηκαν τους άφησαν στο protect.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Συμφωνώ με 

@pannarab

Καλημέρα παιδιά, επειδή μπερδεύτηκα λίγο με την παράθεση του μηνύματος, απλά ήθελα να επιβεβαιώσω ότι η επιδότηση του ρεύματος πάει κλιμακωτά. Δηλαδή αν κάποιος κάψει 1.200 κιλοβατώρες θα πάρει για τις πρώτες 500 την επιδότηση της Α κλίμακας, για τις επόμενες 500 την επιδότηση της Β κλίμακας, και για τις επόμενες 200 την επιδότηση της Γ κλίμακας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τι σημαίνει προσοχή ασάφεια χρεώσεων στο excel για protergia;  Έχω επαγγελματικό σταθερό protergia που λήγει τώρα και λέω μήπως πάω στο Protergia Επαγγελματικό 1 ΜVP Reward με 0,42. Η δεύτερη επιλογή είναι ελίν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Con_stant1ne είπε

Καλησπέρα. Τι σημαίνει προσοχή ασάφεια χρεώσεων στο excel για protergia;  Έχω επαγγελματικό σταθερό protergia που λήγει τώρα και λέω μήπως πάω στο Protergia Επαγγελματικό 1 ΜVP Reward με 0,42. Η δεύτερη επιλογή είναι ελίν.

έστω οτι έρχεται λογαριασμός 15 Δεκ με 15 Ιαν περιόδου κατανάλωσης

αντί να βλέπεις κιλοβατώρες που αναλογούν απο 15-31 Δεκ επί χρέωση μηνός συν κιλοβατώρες που αναλογούν απο 1-15 επι χρέωση κιλοβατώρας Ιανουαρίου , έχει ένα σκέτο μέσο όρο

μετά τις ΤΕΜ δεν τις αναλύει και έχει σκέτο ένα ποσό σε €

κάνε αναζήτηση το νήμα μήπως βρεις φωτό απο ανεβασμένο λογαριασμό

Θα πρέπει να στέλνεις email κάθε φορά να σου κάνουν ανάλυση για επαλήθευση αλλιώς έτσι όπως είναι προς το παρών ο λογαριασμός δε θα βγάζεις άκρη σε τυχών λάθη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα που διαβαζω μηπως παω να βρω τον μπελα μου με τον Ηρων;

Δεν εχω τον χρονο ουτε την διαθεση να τους κυνηγαω δηλαδη αν βγαζουν λαθος λογαριασμους η δεν βαζουν συνεπεια κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλά Χριστούγεννα είμαι στην ΔΕΗ με home enter μετά 18 λεπτά το συμβόλαιο μου λήγει τον Ιανουάριο τι μου προτείνετε να κάνω κατανάλωση περίπου 2500 κιλοβατώρες το τετράμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sokeris είπε

Καλησπέρα σε όλους και καλά Χριστούγεννα είμαι στην ΔΕΗ με home enter μετά 18 λεπτά το συμβόλαιο μου λήγει τον Ιανουάριο τι μου προτείνετε να κάνω κατανάλωση περίπου 2500 κιλοβατώρες το τετράμηνο.

δες το excel είναι 1η σελίδα , 1ο φύλλο

2ο φύλλο είναι η καρτέλα με τα κυμαινόμενα οπου και βλέπεις τι παίζει

διάβασε 10+ σελίδες πίσω να δεις τι παίζει γενικά ,μιας και στη στήλη σχόλια στο excel έχω περιληπτικά τι παίζει αλλά δε γίνεται να μπουνε όλες οι λεπτομέρειες

31 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Με αυτα που διαβαζω μηπως παω να βρω τον μπελα μου με τον Ηρων;

Δεν εχω τον χρονο ουτε την διαθεση να τους κυνηγαω δηλαδη αν βγαζουν λαθος λογαριασμους η δεν βαζουν συνεπεια κ.ο.κ

καλά , μην αγχώνεσαι , αν δεις οτι καθυστερούν κοιτάς άλλα προγράμματα (Elin , Nrg κτλ)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...