Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, tempo είπε

Να ρωτήσω 2 πραγματάκια πάνω σε αυτό:

1) με την αίτηση στον ΗΡΩΝ πρέπει να στείλω και φωτογραφία του μετρητή που να φαίνεται η ένδειξη;

2) σε περίπτωση που χρειάζεται "Υπεύθυνη Δήλωση Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη" γιατί η παλιά έχει λήξει πρέπει να την καταθέσω ή όταν αλλάζεις πάροχο δεν είναι απαραίτητο; (σε διάφορες σελίδες διαβάζω ότι δεν χρειάζεται στην αλλαγή παρόχου αλλά μόνο σε αλλαγή ονόματος, επανασύνδεση κλπ)

1) Ανάλογα με τον πωλητή. Σε άλλους ζήτησαν. Εμένα δε μου ζήτησαν. 

2) Δεν είναι απαραίτητο. Εγώ που μένω επαρχία ο ΔΕΔΔΗΕ δε ζητάει. Σε άλλους που μένουν σε μεγάλες περιφέρειες έχουν ζητήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάλησπέρα, ολοκλήρωσα από 12/12 την διαδικασία μετάβασης από ΔΕΗ σε Ηρωνα( έστειλα το τελευταιο mail που λέει ότι αποδέχομαι τους όρους κλπ). Πήγα σήμερα να δημιουργήσω χρήστη στο my heron και βγάζεο μην λάθους. Είναι φυσιολογικό??? Πότε περίπου θα μπορέσω να ενεργοποιήσω το my heron????

Επεξ/σία από Trikala_city
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Trikala_city είπε

Κάλησπέρα, ολοκλήρωσα από 12/12 την διαδικασία μετάβασης από ΔΕΗ σε Ηρωνα( έστειλα το τελευταιο mail που λέει ότι αποδέχομαι τους όρους κλπ). Πήγα σήμερα να δημιουργήσω χρήστη στο my heron και βγάζεο μην λάθους. Είναι φυσιολογικό??? Πότε περίπου θα μπορέσω να ενεργοποιήσω το my heron????

Το ότι υπέγραψες - αποδέχτηκες τους όρους δε λέει κάτι. Πήρες mail ή sms ότι ολοκληρώθηκε η αλλαγή παρόχου;

Πήγαινε εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ και βάλε τον 11ψήφιο αριθμό παροχής του προηγούμενου παρόχου και κάνε αναζήτηση. Αν ο αριθμός στο αποτέλεσμα είναι ίδιος, είσαι ακόμα στο παλιό πάροχο. Αν το τελευταίο ψηφίο έχει αλλάξει, είσαι στον ΗΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το ότι υπέγραψες - αποδέχτηκες τους όρους δε λέει κάτι. Πήρες mail ή sms ότι ολοκληρώθηκε η αλλαγή παρόχου;

Πήγαινε εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ και βάλε τον 11ψήφιο αριθμό παροχής του προηγούμενου παρόχου και κάνε αναζήτηση. Αν ο αριθμός στο αποτέλεσμα είναι ίδιος, είσαι ακόμα στο παλιό πάροχο. Αν το τελευταίο ψηφίο έχει αλλάξει, είσαι στον ΗΡΩΝ

Mail δεν πήρα, τους έστειλα ένα mail tτώρα όπου ρωτάω τι έγινε και σε ποια φάση είμαι. Θεώρησα ότι ειχαν ολοκληρωθεί όλα, κακώς μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Trikala_city είπε

Έστειλα ένα mail tτώρα όπου ρωτάω τι έγινε και σε ποια φάση είμαι. Θεώρησα ότι ειχαν ολοκληρωθεί όλα, κακώς μάλλον.

Αναφορά σε κείμενο

 

Η απάντηση που ψάχνεις είναι εδώ:

Πήγαινε εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ και βάλε τον 11ψήφιο αριθμό παροχής του προηγούμενου παρόχου και κάνε αναζήτηση. Αν ο αριθμός στο αποτέλεσμα είναι ίδιος, είσαι ακόμα στο παλιό πάροχο. Αν το τελευταίο ψηφίο έχει αλλάξει, είσαι στον ΗΡΩΝ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το ότι υπέγραψες - αποδέχτηκες τους όρους δε λέει κάτι. Πήρες mail ή sms ότι ολοκληρώθηκε η αλλαγή παρόχου;

Πήγαινε εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ και βάλε τον 11ψήφιο αριθμό παροχής του προηγούμενου παρόχου και κάνε αναζήτηση. Αν ο αριθμός στο αποτέλεσμα είναι ίδιος, είσαι ακόμα στο παλιό πάροχο. Αν το τελευταίο ψηφίο έχει αλλάξει, είσαι στον ΗΡΩΝ

Δεν άλλαξε τίποτα.

Μόλις τώρα, Trikala_city είπε

Δεν άλλαξε τίποτα.

Ελπίζω να είναι απλή καθυστέρηση και να μην τους παράπεσε τίποτα. Δεν αρχίσαμε καλά με τον Ηρωνα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Δεν άλλαξε τίποτα.

Ελπίζω να είναι απλή καθυστέρηση και να μην τους παράπεσε τίποτα. Δεν αρχίσαμε καλά με τον Ηρωνα.....

Άμα δεν άλλαξε τίποτα, είσαι ακόμα στο παλιό πάροχο. Είτε δεν έλαβαν το mail σου, είτε το προσπέρασαν κατά λάθος... είτε συμβαίνει κάτι άλλο. Για απαντησε και σε κάτι άλλο... ο ΔΕΔΔΗΕ πότε ήταν/είναι να περάσει για προγραμματισμένη καταμέτρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί στο excel να έχουμε τα οικονομικά στοιχεία αλλά υπάρχουν και θέματα αξιοπιστίας.

Ετσι λογικά με τις τιμές και αξιοπιστία η σειρά είναι Elin, NRG, Ηρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω απάντση του Ηρωνα αύριο και βλέπουμε, ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα ενημερώσω αύριο τι μου είπανε

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άμα δεν άλλαξε τίποτα, είσαι ακόμα στο παλιό πάροχο. Είτε δεν έλαβαν το mail σου, είτε το προσπέρασαν κατά λάθος... είτε συμβαίνει κάτι άλλο. Για απαντησε και σε κάτι άλλο... ο ΔΕΔΔΗΕ πότε ήταν/είναι να περάσει για προγραμματισμένη καταμέτρηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

29/12.

Κάποια βλακεία έγινε λοιπόν από πλευράς ΗΡΩΝ... είτε δεν έλαβαν το mail, είτε το παράβλεψαν. Αν έχει σκαλώσει η αίτηση θα πρέπει να δώσεις νέα ένδειξη πριν προωθήσουν στο ΔΕΔΔΗΕ το αίτημα εκπροσώπησης. Διότι αν πχ ξεσκαλώσει η αίτηση με τη παλιά ένδειξη, τότε τις κιλοβατώρες που θα έχεις κάψει από 12/12 ως 29/12 θα φαίνεται ότι τις έχεις κάψει πχ από 26/12 ως 29/12 και θα έχεις θέμα με τις κλίμακες και το bonus εξοικονόμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου πουν ότι κάπου παράπεσε η αίτηση κλπ, θα το σκεφτώ σοβαρά για ελιν. Αν από οργάνωση είναι χάλια μαύρα, δεν θα κατσω να ασχοληθώ μαζί τους και να μου σπάνε τα νεύρα για 15€ το μήνα. Εχουμε και άλλες δουλείες να κάνουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, doll είπε

Μπορεί στο excel να έχουμε τα οικονομικά στοιχεία αλλά υπάρχουν και θέματα αξιοπιστίας.

Ετσι λογικά με τις τιμές και αξιοπιστία η σειρά είναι Elin, NRG, Ηρων?

όταν υπάρχουν χοντράδες ,αναφέρονται στη στήλη σχόλια στο excel

φυσικά μην περιμένεις να υπάρχει πάροχος που να μην έχει κάνει λάθη σε λογαριασμούς

_____________________________________

Μπήκαν και τα νέα της Προτέργια MVP Reward στο excel , οικιακό&επαγγελματικό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αναμεσα σε ελιν και ηρων. Το 0,375 της Ελιν ειναι δελεαστικό αλλα αυτο το ΤΕΑ που βλεπω στο σαιτ τους δεν καταλαβαινω αν επηρεαζει την τελικη τιμη που εχει ανακοινωσει για Γεναρη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, akaloith είπε

παντως απο τους 3 "φθηνους" ηρων, φα, ελιν
ο ηρων ειναι ο μονος που εχει το generous απο τη πρωτη μερα του νεου συστηματος τιμολογησης
οι αλλοι βγαζουν νεα πακετακια με νεες τιμουλες....λες και δε μπορουν να ριξουν τις τιμες των υπαρχοντων πακετων τους.....

Και δεν μου λες παρακαλώ…γιατί ο Ηρων τον Αύγουστο δεν έβγαλε τις χαμηλότερες τιμές για όλα τα παλιά πακετάκια και για όλους τους παλιούς πελάτες και έφτιαξε το generous? Για πε…

51 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Ειμαι αναμεσα σε ελιν και ηρων. Το 0,375 της Ελιν ειναι δελεαστικό αλλα αυτο το ΤΕΑ που βλεπω στο σαιτ τους δεν καταλαβαινω αν επηρεαζει την τελικη τιμη που εχει ανακοινωσει για Γεναρη

 

Αυτό το ΤΕΑ είναι περιγραφή του προγράμματος σε αναστολή μέχρι 01/07/23…για όλες τος εταιρίες ισχύει ο δημοσιευμένος τιμοκατάλογος και τίποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...