Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tony316 είπε

Πριν βγούν τα νέα προγράμματα ο ΗΡΩΝ είχε το UP HOME με 45% έκπτωση συνέπειας (επί της παλιάς τιμής 0,11 €/kWh).

Ναι φυσικά και έχω (το είχα αναφέρει και πιο πάνω).

Μίλησα μόλις με εξυπηρέτηση ΗΡΩΝ και μου απάντησαν:
"Επειδή έχετε κοινωνικό τιμολόγιο, η έκπτωση συνέπειας αποδίδεται σε κάθε μεθεπόμενο λογαριασμό και αφορά την κατανάλωση του προ-προηγούμενου λογαριασμού"

 

Επίσης ρώτησα για το αν η έκπτωση είναι 20% * (Προμήθεια - ΚΟΤ - ΤΕΜ) ή 20% * (Προμήθεια - ΚΟΤ) και αν κατάλαβα καλά ισχύει το 2ο. Θα το δούμε στη συνέχεια.

Αυτό με την έκπτωση συνέπειας δεν μπορώ να το καταλάβω. Ας μην την κάνουν για τον 1ο λογαριασμό αλλά από τους επόμενους ας την κάνουν πάνω στο τρέχοντα και όχι να πιστώνεται στον επόμενο.

ναι με τη καθυστερηση των λογαριασμων οκ ισως ακομα παιρνεις λογαριασμους παλιου συστηματος εξου και το 45%
παγια εντολη ΔΕΝ απαιτειται, συνεπης πληρωμη απαιτειται για συνεπεια
παγια εντολη απαιτειται για ΜΗΔΕΝ εγγυηση, οχι για συνεπεια
ΔΕΝ εχω παγια εντολη (ειχα στη προτεργια γιατι την απαιτουσαν για να μου δωσουν εκπτωση στο fixed τους)
επειδη λοιπον ΔΕΝ απαιτειται παγια εντολη (οπως εγω δεν εχω)
η συνεπεια μπαινει στον επομενο μηνα εφοσον διαπιστωσουν οτι ησουν συνεπης
εσυ με τη παγια εντολη οκ ξερουν οτι θα παρουν τα λεφτα τους θεωρητικα αλλα ετσι γινεται η συνεπεια, και γω αργησα να το χονεψω αλλα το χονεψα τελικα
ο πρωτος λογαριασμος λοιπον βγαινει "ασυνεπης" αλλα εχεις το 50αρι να σε κατεβασει
οι επομενοι παλι "ασυνεπεις" χρεωνονται αλλα κατεβαινουν με τη συνεπεια του προηγουμενου
σε καθε περιπτωση μου πιστωθηκε ολοκληρη η συνεπεια αυγουστου σεπτεμβριου και ας οδηγει σε αρνητικη kwh σεπτεμβριου

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Οποτε αν φυγω απο το protect και παω στο generous εκτος απο τις χαμηλοτερες χρεωσεις θα παρω και αναδρομικα σε μελλοντικο λογαριασμο τα του ΤΕΜ που συζηταμε?

Φύγε από ηρων τρέχοντας. Θα πληρώνεις διπλάσια τιμή με ελπίδα να πάρεις την ΤΕΜ αναδρομικά το 2024;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Φύγε από ηρων τρέχοντας. Θα πληρώνεις διπλάσια τιμή με ελπίδα να πάρεις την ΤΕΜ αναδρομικά το 2024;

Με επαφη που εχω στον Ηρωνα και μιλουσα τωρα μου ειπε για τα ΤΕΜ οτι εχει ενημερωση απο τα κεντρικα του Ηρωνα οτι περιμενουν απο μερα σε μερα την ΚΥΑ να ψηφιστει και το πιθανοτερο μεσα στον Ιανουαριο θα δωθουν αναδρομικα σε ολους. Γιατι ελεγχονται για αυτα και δεν μπορουν να μην τα δωσουν. Τον γνωριζω τον ανθρωπο και ενω δουλευει για τον Ηρωνα δεν θα μου ελεγε κατι αναληθες.

Οποτε θα παω στο generous και θα περιμενω τα αναδρομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Με επαφη που εχω στον Ηρωνα και μιλουσα τωρα μου ειπε για τα ΤΕΜ οτι εχει ενημερωση απο τα κεντρικα του Ηρωνα οτι περιμενουν απο μερα σε μερα την ΚΥΑ να ψηφιστει και το πιθανοτερο μεσα στον Ιανουαριο θα δωθουν αναδρομικα σε ολους. Γιατι ελεγχονται για αυτα και δεν μπορουν να μην τα δωσουν. Τον γνωριζω τον ανθρωπο και ενω δουλευει για τον Ηρωνα δεν θα μου ελεγε κατι αναληθες.

Οποτε θα παω στο generous και θα περιμενω τα αναδρομικα.

Τα αναδρομικά θα αφορούν από Ιανουάριο 2022 μέχρι Δεκέμβριο 2022. Για το 2023, αν γίνει πάλι έτσι, θα παίρνεις μειωμενες ΤΕΜ και θα τα πάρεις αναδρομικα το 2024. Για αυτό σου λέω να πας αλλού. Αν στρώσει η κατάσταση με τις ΤΕΜ στον Ήρων μπορείς να ξαναπάς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Τι διαφορά έχουν τα μονοφασικα από τα τριφασικα;

Πχ επιβάρυνση στις 100kw

καμία (προς το παρών)

στο έτος έχεις ταρίφα 0,52*8 για 1Φ , και 0,52*25 για 3Φ

5 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Με επαφη που εχω στον Ηρωνα και μιλουσα τωρα μου ειπε για τα ΤΕΜ οτι εχει ενημερωση απο τα κεντρικα του Ηρωνα οτι περιμενουν απο μερα σε μερα την ΚΥΑ να ψηφιστει και το πιθανοτερο μεσα στον Ιανουαριο θα δωθουν αναδρομικα σε ολους. Γιατι ελεγχονται για αυτα και δεν μπορουν να μην τα δωσουν. Τον γνωριζω τον ανθρωπο και ενω δουλευει για τον Ηρωνα δεν θα μου ελεγε κατι αναληθες.

Οποτε θα παω στο generous και θα περιμενω τα αναδρομικα.

ότι και να σου είπε μην τον εμπιστεύεσαι

επίσης η ΚΥΑ θα αφορά συγκεκριμένη περίοδο , απο εκεί και μετά θα περιμένεις πάλι να ξαναψηφιστεί νέα

τώρα αν έχεις οικονομική άνεση και δε σε απασχολεί να τα πάρεις όταν και όποτε το προχωράς , σκοπός ήταν να ενημερωθείς

Φυσικά ζητάς κανα 100ρικο για μετάβαση στο Generous λόγω της χασούρας που είχες στο πρόγραμμα που σε βάλανε (προσωπικά θα τους έδειχνα  υπογεγραμμένη αίτηση σε άλλο πάροχο και θα ζητούσα 20% όλης της περιόδου για να παραμείνω )

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ekrepali είπε

Περίμενε να γίνει η καταμέτρηση, και κάνε αίτηση στο econtract μια μέρα αργότερα. Γιατί αν κάνεις πρώτα αίτηση στο econtract και μετά γίνει η προγραμματισμένη καταμέτρηση, τότε η ένδειξη σου θα είναι εκτός ορίων και θα σκαλώσει το αίτημα.

* Να είσαι 100% σίγουρος ότι ήρθαν για καταμέτρηση, μπορεί να μη προλάβουν στις 29 και να έρθουν πχ στις 3/1. Εγώ σφηνώνω ένα χαρτάκι στη ντουλάπα κι άμα το δω πεσμένο, ξέρω ότι πέρασαν να μετρήσουν.

μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι ακριβώς θα σκαλώσει;

Εγώ θέλω να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ και στον τελευταίο λογαριασμό που πήρα απο τον τωρινό μου πάροχο αναφέρει ότι Επόμενη καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ 17/01/2023. Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση στον ΗΡΩΝ για να μην έχω πρόβλημα;

Επεξ/σία από tempo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akaloith είπε

ισως ακομα παιρνεις λογαριασμους παλιου συστηματος εξου και το 45%

Είχα πάρει μια τελευταία για ένα διάστημα του Ιουλίου.

1 ώρα πριν, akaloith είπε

παγια εντολη ΔΕΝ απαιτειται, συνεπης πληρωμη απαιτειται για συνεπεια

Ναι έχεις δίκιο δεν τη θυμόμουν αυτή τη λεπτομέρεια. Είχα βάλει την πάγια εντολή για να μην χρεώνουν εγγύηση και έτσι τα συνδύασα στο μυαλό μου ότι είναι προϋπόθεση και για την έκπτωση συνέπειας.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οικιακό με νυχτερινό συμφαιρει να βάλω ηρωνα η ελιν? Ακούω ότι ο ήρωνας δεν βάζει απευθείας τις πιστώσεις κάθε μηνα και μιλάω για το generous ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Elannik είπε

Ακούω ότι ο ήρωνας δεν βάζει απευθείας τις πιστώσεις κάθε μηνα και μιλάω για το generous ισχύει; 

την έξτρα/πρόσθετη ΤΕΜ για επαγγελματικά , καμία σχέση με οικιακά

14 λεπτά πριν, Elannik είπε

Σε οικιακό με νυχτερινό συμφαιρει να βάλω ηρωνα η ελιν?

απλός πολλαπλασιασμός είναι , κατανάλωση ανα μήνα που έχεις επι τιμή κιλοβατώρας μηνός , μπορείς επίσης να τσεκάρεις και το excel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tempo είπε

μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι ακριβώς θα σκαλώσει;

Εγώ θέλω να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ και στον τελευταίο λογαριασμό που πήρα απο τον τωρινό μου πάροχο αναφέρει ότι Επόμενη καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ 17/01/2023. Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση στον ΗΡΩΝ για να μην έχω πρόβλημα;

Και τώρα να κάνεις λογικά θα έχει γίνει η αλλαγή μέχρι 17/1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tempo είπε

μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι ακριβώς θα σκαλώσει;

Εγώ θέλω να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ και στον τελευταίο λογαριασμό που πήρα απο τον τωρινό μου πάροχο αναφέρει ότι Επόμενη καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ 17/01/2023. Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση στον ΗΡΩΝ για να μην έχω πρόβλημα;

Εεε μέχρι τότε δεν έχεις θέμα.

Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν κάνεις αίτηση στον ΗΡΩΝ πολύ κοντά στην ημερομηνία καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ. Παράδειγμα αν κάνεις αίτηση στις 15/1 με ένδειξη 50000 και ο ΔΕΔΔΗΕ έρθει για καταμέτρηση στις 17/1 και πάρει ένδειξη 50020, τότε αν ο ΗΡΩΝ σου στείλει την αίτηση για υπογραφή με ημερομηνία 18/1 και ένδειξη 50000, η ένδειξη σου θα είναι εκτός ορίων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Τα αναδρομικά θα αφορούν από Ιανουάριο 2022 μέχρι Δεκέμβριο 2022. Για το 2023, αν γίνει πάλι έτσι, θα παίρνεις μειωμενες ΤΕΜ και θα τα πάρεις αναδρομικα το 2024. Για αυτό σου λέω να πας αλλού. Αν στρώσει η κατάσταση με τις ΤΕΜ στον Ήρων μπορείς να ξαναπάς. 

Δεν το ηξερα, ευχαριστω.

1 ώρα πριν, korakios είπε

ότι και να σου είπε μην τον εμπιστεύεσαι

επίσης η ΚΥΑ θα αφορά συγκεκριμένη περίοδο , απο εκεί και μετά θα περιμένεις πάλι να ξαναψηφιστεί νέα

τώρα αν έχεις οικονομική άνεση και δε σε απασχολεί να τα πάρεις όταν και όποτε το προχωράς , σκοπός ήταν να ενημερωθείς

Φυσικά ζητάς κανα 100ρικο για μετάβαση στο Generous λόγω της χασούρας που είχες στο πρόγραμμα που σε βάλανε (προσωπικά θα τους έδειχνα  υπογεγραμμένη αίτηση σε άλλο πάροχο και θα ζητούσα 20% όλης της περιόδου για να παραμείνω )

Δεν εχω λογο να μην τον εμπιστευομαι, στο παρελθον μου ειχε πει σε αλλο ρολοι να μην βαλω ηρων γιατι δεν συμφερει (τοτε με τα Home enter της ΔΕΗ).

Οταν απο το business only με μεταφεραν στο protect αυτο εγινε αυτοματα δεν το εψαξα και εγω, και εχεις δικιο οτι πρεπει να τους ζητησω κατι σαν αποζημιωση γιατι με πηγαν στο ακριβο προγραμμα, ο συγκεκριμενος δεν ειχε να κανει κατι με αυτο. Ισως του μιλησω αυριο και τον πιεσω να πιεσει την εταιρια να αποζημιωσουν κατι.

Αυτο που ανεφερες και εσυ και ο @dasnowy δεν το ηξερα, οτι δηλαδη θα γινει παλι το ιδιο και θα περιμενουμε τις πιστωσεις με νεα ΚΥΑ, ευχαριστω για την ενημερωση. Θα παω προς το παρον στο generous και αργοτερα βλεπω.

Εχω στα πλανα να βαλω και σε αυτο το ρολοι Net metering οπως εκανα και με ενα αλλο οποτε μπορει να μην παιξει τοσο πολυ ρολο.

Ευχαριστω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εεε μέχρι τότε δεν έχεις θέμα.

Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί αν κάνεις αίτηση στον ΗΡΩΝ πολύ κοντά στην ημερομηνία καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ. Παράδειγμα αν κάνεις αίτηση στις 15/1 με ένδειξη 50000 και ο ΔΕΔΔΗΕ έρθει για καταμέτρηση στις 17/1 και πάρει ένδειξη 50020, τότε αν ο ΗΡΩΝ σου στείλει την αίτηση για υπογραφή με ημερομηνία 18/1 και ένδειξη 50000, η ένδειξη σου θα είναι εκτός ορίων.

Να ρωτήσω 2 πραγματάκια πάνω σε αυτό:

1) με την αίτηση στον ΗΡΩΝ πρέπει να στείλω και φωτογραφία του μετρητή που να φαίνεται η ένδειξη;

2) σε περίπτωση που χρειάζεται "Υπεύθυνη Δήλωση Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη" γιατί η παλιά έχει λήξει πρέπει να την καταθέσω ή όταν αλλάζεις πάροχο δεν είναι απαραίτητο; (σε διάφορες σελίδες διαβάζω ότι δεν χρειάζεται στην αλλαγή παρόχου αλλά μόνο σε αλλαγή ονόματος, επανασύνδεση κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tempo είπε

2) σε περίπτωση που χρειάζεται "Υπεύθυνη Δήλωση Ηλεκτρολόγου Εγκαταστάτη" γιατί η παλιά έχει λήξει πρέπει να την καταθέσω ή όταν αλλάζεις πάροχο δεν είναι απαραίτητο; (σε διάφορες σελίδες διαβάζω ότι δεν χρειάζεται στην αλλαγή παρόχου αλλά μόνο σε αλλαγή ονόματος, επανασύνδεση κλπ)

δεν είναι απαραίτητο , συνέχεια στο θέμα για ΥΔΕ για απορίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...