Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, dou74 είπε

Μόλις με κάλεσαν από NRG υποτίθεται (αλλά ήταν από εξωτερικό συνεργάτη τελικά) για να μου δώσουν σταθερή τιμή 0,23 ευρώ την κιλοβατώρα.. Η πλάκα είναι ότι είμαι ήδη στην NRG😂.. Αφού ή τιμή κιλοβατωρας είναι ήδη στα 0,5 ευρώ κι πάνω τους λέω...πως γίνεται αυτό?...εεε..με την επιδότηση του κράτους μου άπαντα.....και πήρα να σας δώσω σταθερή τιμή για τον μήνα Αύγουστο 0,23 ευρώ την κιλοβατώρα...ούτε καν σταθερή τιμή για 1 χρόνο ξέρω εγώ....😂ακόμα γελάω..

Από τους συνεργάτες ακούς τα χειρότερα...μάστιγα κανονική η οποία θα πρέπει να αντιμετωπιστεί με κάποιον τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, dou74 είπε

Μόλις με κάλεσαν από NRG υποτίθεται (αλλά ήταν από εξωτερικό συνεργάτη τελικά) για να μου δώσουν σταθερή τιμή 0,23 ευρώ την κιλοβατώρα.. Η πλάκα είναι ότι είμαι ήδη στην NRG😂.. Αφού ή τιμή κιλοβατωρας είναι ήδη στα 0,5 ευρώ κι πάνω τους λέω...πως γίνεται αυτό?...εεε..με την επιδότηση του κράτους μου άπαντα.....και πήρα να σας δώσω σταθερή τιμή για τον μήνα Αύγουστο 0,23 ευρώ την κιλοβατώρα...ούτε καν σταθερή τιμή για 1 χρόνο ξέρω εγώ....😂ακόμα γελάω..

...ο "ανταγωνισμός" της "ελεύθερης αγοράς που λέγαμε, σε φουλ θροτλ μόουντ...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

...διυλίζετε τον κώνωπα (κι εσύ κι ο Master) τώρα. Τί πρόβλεψη να υπήρχε, όταν μιλάμε για "αρχαία" συμβόλαια μιας άλλης εποχής, ως επί το πλείστον; Τα πράγματα βρωμίσανε από πέρσι, και προφανώς δεν γινόταν να συνεχίσει ο κόσμος να πληρώνει με 0,11 την κιλοβατώρα, όταν παγκοσμίως η ενέργεια (παραγωγή και τιμές) είχαν ήδη αρχίσει να εκτροχιάζονται. Αυηξήσεις θα γινόντουσαν, δεν υπήρχε θέμα, όπως κι αν τις βαφτίζανε, ό,τι μηχανισμό υπολογισμού κι αν στήνανε. Απλώς έγινε με τον χειρότερα προσφερόμενο τρόπο, έγινε το ρεύμα χρηματιστηριακό κωλάδικο στον παρανοϊκά παγκοσμιοποιημένο κόσμο, και τα αποτελέσματα τα λουζόμαστε...Είτε έδινε 60 μέρες, είτε 160, πριν την ενεργοποίηση της ρήτρας αναπροσαρμογής, η πλειονότητα του κόσμου που με το ζόρι ξέρει απλώς τον φάκελο του λογαριασμού ν' ανοίγει, πάλι θα τον έπινε, πάλι δεν θα χώνευε ότι στην ουσία πρέπει πλέον να καταναλώνει λιγότερο αν δεν θέλει να βρεθεί μπλεγμένος οικονομικά. Το ότι έγιενε "α-λα Γκρεκ" η ενεργοποίηση της ρήτρας στις 5 Αυγούστου, μικρή σημασία έχει πρακτικά, ειδικά όταν οι εναλαλκτικοί δεν είχαν καμμία δυνατότητα για "καλύτερες τιμές". Και μετά ήρθε κι ο Ρώσος και έκανε και κολυμπυθρόξυλο ό,τι είχε απομείνει και τα λποιπά γνωστά. Η "ρήτρα", ως μηχανισμός, είναι ψηφισμένος από το '13. Εφαρμογή από του εναλλακτικούς κάπου νομίζω από το '16, και η ΔΕΗ μπήκε κι αυτή στο χορό από πέρσι.

Αλλά μικρή σημασία έχουν ολ' αυτά. Με όλα όσα συμβαίνουν σε πλανητικό επίπεδο από κάθε άποψη, αργά ή γρήγοα θα τον τρώγαμε. Ε τον τρώμε. Κι έρχονται και χειρότερα, καθώς ουτε πετρελαιόδεντρα φυτρώνουν, ούτε υπα΄ρχει σοβαρή υποδομή παγκοσμίως για πλήρη μετάβαση σε "ΑΠΕ", έχουμε γίνει κι 8 δις και ο καθένας θέλει ενέργεια για να ζεσταθεί, για να δροσιστεί, για να ποτίσει το χωράφι, για να δουλέψει τον δονητή, για να πάει ταξιδάκι στην Ταϊλάνδη, για να στείλει τα παιδιά του φροντιστήριο, για να τρώει φιλετάκια, για να βλέπει Τσάμπιο Λυκ (...και έχεις και τον Μασκ που θέλει να πάει και στον Άρη.....Καυτατζόγλειο και πολύ μας είναι :ρ)

Με παρεξήγησες. Δεν διυλιζω κανέναν κωνωπα. Από πέρσι το καλοκαίρι ασχολούμαι με το θέμα και δεν γνώριζα τί επικρατούσε πριν. Η απορία μου ήταν ειλικρινής. Είχα την αίσθηση πως εφόσον υπήρχαν τα πακέτα enter και online σαν σταθερά, το Γ1 ήταν το στάνταρ κυμαινόμενο

1 ώρα πριν, washcloud είπε

 

blockquote widget

Επεξ/σία από nikoscorp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Η We έβγαλε τιμές Σεπτεμβρίου...και πολύ καλές φαίνονται...(!)

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/08/We-Blue_September-22.pdf

Μεχρι και ban σηκωνει το πολυ καλες με τιμη kwh 0,52.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Μεχρι και ban σηκωνει το πολυ καλες με τιμη kwh 0,52.:P

υπερβολικός , με συνέπεια είναι στα 0,51 😁

κάτσε να δούμε οι υπόλοιποι τι θα χρεώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

υπερβολικός , με συνέπεια είναι στα 0,51 😁

Nαι συγνωμη εχεις δικιο.:lol:

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε να δούμε οι υπόλοιποι τι θα χρεώσουν

Για να ειναι η WE στο 0,51-052 δεν νομιζω να δουμε κατω απο 0,50 κανενα.

Και να δουμε δηλαδη αντε να δουμε 0,49.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Nαι συγνωμη εχεις δικιο.:lol:

Για να ειναι η WE στο 0,51-052 δεν νομιζω να δουμε κατω απο 0,50 κανενα.

Και να δουμε δηλαδη αντε να δουμε 0,49.

Πλάκα κανεις! Με τα συμβόλαια Σεπτεμβρίου στα 565, όλοι μα όλοι θα βγουν πάνω από 0,70! Της we η τιμή είναι ανυπέρβλητη και το υπογράφω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikoscorp είπε

Με παρεξήγησες. Δεν διυλιζω κανέναν κωνωπα. Από πέρσι το καλοκαίρι ασχολούμαι με το θέμα και δεν γνώριζα τί επικρατούσε πριν. Η απορία μου ήταν ειλικρινής. Είχα την αίσθηση πως εφόσον υπήρχαν τα πακέτα enter και online σαν σταθερά, το Γ1 ήταν το στάνταρ κυμαινόμενο

...ε δεν είπα και τίποτε κακό - το είπα με την έννοια ότι δεν έχει και πολύ νόημα τί ίσχυε και δεν ίσχυε πριν την ενεργοποίηση της ρημαδόρητρας στο Γ1 από τον περσινό Αύγουστο. Το Γ1 ήταν "ο βασικός τιμοκατάλογος" της ΔΕΗ, από του παπού μου τον καιρό, και δεν είχε "φτιασιδωθεί" καθόλου με τις εξελίξεις των νεών χρόνων, όπως είχε γίνει με τα "προγράμματα" των εναλλακτικών, εδώ και χρόνια.. ΤΩΡΑ είναι που θα παρουσιάσει "κάτι άλλο" η ΔΕΗ, το περίφημο "Οπεν". Το Γ1 δεν το έλεγες "πρόγραμμα"....Και φυσικά ΔΕΝ ήταν "σταθερό", από την στιγμή που δεν είχε χρονική δέσμευση. Και ακόμη πιο φυσικά, η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου, εκαταμμόρια συνδέσεις, οικιακές, επαγγελματικές, κοινόχρηστες, ανέκαθεν σε αυτό ήταν. Τί θα κάνανε, θα ανακοινώνανε "άλλο κυμαινόμενο", για να,,,πήγαινε ο κόσμος σε εκείνο, έτσι ραγδαία όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα το περασμένο καλοκαίρι;

14 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Πλάκα κανεις! Με τα συμβόλαια Σεπτεμβρίου στα 565, όλοι μα όλοι θα βγουν πάνω από 0,70! Της we η τιμή είναι ανυπέρβλητη και το υπογράφω 

...σπάσε πλάκα να βγει πολύ φθηνότερη η Γουή από την ΔΕΗ και ενώ μόλις ενεργοποιήθηκα, να ξανατρέχω...:P

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Επειδή έχω μπερδευτεί. Έχουν πει ότι η τιμή που θα πληρώνει ο καταναλωτής με τις επιδοτήσεις κλπ θα διαμορφωθεί 15-17 λεπτά σωστά???στην παρούσα φάση αυτό που ισχύει είναι οι τιμές που ανακοινώνει ο κάθε πάροχος μείον τα 0.30κατι που δίνει το κράτος??

Επεξ/σία από giorgos_kst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

Έχουν πει ότι η τιμή που θα πληρώνει ο καταναλωτής με τις επιδοτήσεις κλπ θα διορθώνεται 15-17 λεπτά σωστά???

για Αύγουστο

4 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

στην παρούσα φάση αυτό που ισχύει είναι οι τιμές που ανακοινώνει ο κάθε πάροχος μείον τα 0.30κατι που δίνει το κράτος??

και η επιδότηση θα αλλάζει ανα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ το συμπέρασμα είναι ότι εσύ σαν καταναλωτής, στο λογαριασμό σαν τιμή κιλοβατώρας θα πληρώνεις 15-17 λεπτά σωστά?όμως με τις τιμές που έχουν ανακοινωθεί αν κάνεις την αφαίρεση πας για 25+ τιμή κιλοβατώρας. Θέλω να δώσω μέτρηση κ το σκέφτομαι για Αύγουστο...

Επεξ/σία από giorgos_kst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos_kst είπε

Οκ το συμπέρασμα είναι ότι εσύ στο λογαριασμό σαν τιμή κιλοβατώρας θα πληρώνεις 15-17 λεπτά σωστά?

για Αύγουστο ότι τιμές αναφέρονται στο excel μείον την επιδότηση (που επίσης αναφέρεται), δεν είναι μόνο 15-17

5 λεπτά πριν, giorgos_kst είπε

Θέλω να δώσω μέτρηση κ το σκέφτομαι για Αύγουστο...

περίμενε να βγουνε του Σεπτέμβρη τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, MasterBlaster said:

πάντως οι ιδιώτες είναι οι χειρότεροι και δεν έχουν λεφτά και καλά να πάθουν και θα τους φεσώσω όλους μέχρι να αλλάξει ο κώδικας τον Σεπτέμβριο και βρω δικηγόρο !

Άριστη λογική... επέκτεινε την και σε άλλους κλάδους, γιατί μόνο στο ρεύμα;

 

5 hours ago, MasterBlaster said:

Κάτσε εσύ στην ΔΕΗ (η οποία εν μία νυκτί άλλαξε 5.500.000 ρολόγια από σταθερό σε κυμαινόμενο χωρίς να ανοίξει μύτη) και πες μου αύριο την τιμή που θα αναρτήσει...αλλά αν είσαι μάγκας μείνε εκεί ε; Μην κοιτάξεις κανένα ιδιώτη παραπλανητή 🙃

Δεν άλλαξε κανένα σταθερό, τα τηρεί ως τώρα μέχρι κεραίας όπως αντίστοιχα το ίδιο κάνει και στο αεριο.

στο γ1 υπήρχε κανονικά η πρόβλεψη για ρήτρα αναπροσαρμογής που όσο οι τιμές χονδρικής ήταν χαμηλές δεν ενεργοποιούνταν όπως το ίδιο συνέβαινε και στους άλλους παρόχους.

 

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...