Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

ερωτηση εχετε καταλαβει τι θα χρεωνετε πλεον απο γεναρη με την αλλαγη αντη κιλοβατωρες να μετρανε φορτιο?

 

Πρωτη φορα το ακουω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αλεξανδρος A.92 είπε

Πρωτη φορα το ακουω αυτο.

Ρεύμα: Τι αλλάζει στις χρεώσεις από 1η Ιανουαρίου - Νέα μεθοδολογία | Ημερησία (imerisia.gr)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

προς το παρών φθηνότερο δείχνει το Generous , το αν αξίζει εσύ το ξέρεις βάσει των οικονομικών σου

ρώτα στο άλλο νήμα για ΔΕΗ , ίδια ερώτηση τελευταία σελίδα

Το λες λόγω ανασφάλειας για το αν θα παραμείνουν χαμηλά οι τιμές; 

Γιατί όπως και να είναι τα οικονομικά του καθενός, γιατί να θέλει κάποιος να πληρώνει περισσότερο; 

Δεν είναι όπως στο ίντερνετ π.χ. όπου μπορεί άλλος πάροχο να έχει άλλη ποιότητα υπηρεσίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

τα ίδια αυτολεξεί γράφουν πολλά άρθρα , ούτε που κατάλαβαν τι είναι ,

εννοούν αύξηση στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις διανομής ,παραπάνω σε τριφασικό . (πάτωσε το ΕΛΑΠΕ ξανά και μάλλον θα αυξηθεί και η χρέωση ΕΤΜΕΑΡ)

Τώρα αν κάνουν μοντέλο με πάγιο (ήδη υπάρχει ενα μικρό ) το οποίο όμως να είναι αρκετά μεγαλύτερο και να μη χρεώνεται 0,213 επι κατανάλωση ,θα δείξει

Προς το παρών αυξήθηκε η χρέωση μεταφοράς και μπήκε σε νυχτερινό και θα αυξηθούν οι ΥΚΩ , με την ευκαιρία στο φύλλο με τα κυμαινόμενα έχω τις ΥΚΩ με τη νέα ενιαία χρέωση (ήταν να αλλάξει απο 1/11/22)

9 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Το λες λόγω ανασφάλειας για το αν θα παραμείνουν χαμηλά οι τιμές; 

λέω οτι δε μπορώ να προβλέψω το μέλλον

9 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Γιατί όπως και να είναι τα οικονομικά του καθενός, γιατί να θέλει κάποιος να πληρώνει περισσότερο; 

ξέρω άτομα που κοιτάνε 5-10€ το μήνα και άτομα που δε νοιάζονται για 100€/μήνα , ανάλογα το άτομο δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

φτού σου , πάνω που έλεγα τελείωσα ....😂

_______________________________________

Έτοιμο το excel

Το νέο της nrg on time , το έχω με μέσο όρο έκπτωσης (2 πρώτοι μήνες 15% , μετά 10%)

Το νέο της Φυσικο Αέριο θέλει και αυτό προσοχή να δούμε πόση συνδρομη χρεώνει με τη λήξη του μηχανισμού (αν χρεώνει)

Καλημέρα. Στο αρχείο excel χρειάζεται να συμπληρώσουμε την επιδότηση kwh 12μηνου (κελί Β32-D32)? Μέχρι σήμερα ποια είναι μια μέση τιμή? Ή συμπληρώνουμε μόνο τις καταναλώσεις? Χρειάζεται να εξετάσω πιθανή αλλαγή παρόχου σε κάποιες παροχές της οικογένειας, συνεπώς προσπαθώ να κατανοήσω τη λειτουργία του αρχείου.

Ευχαριστώ το συντάκτη για την αξιέπαινη προσπάθειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

λέω οτι δε μπορώ να προβλέψω το μέλλον

Αν έχω καταλάβει σωστά, δεν είναι εύκολο να φύγεις, σε περίπτωση που κάποιος πάροχο ακριβύνει αρκετά ένα μήνα; 

Καταλαβαίνω ότι πολλοί δε θέλουν να μπλέκουν να κοιτάνε κάθε μήνα τις τιμές και να μπαίνουν στη διαδικασία μετακίνησης κάθε 3 και λίγο. Ούτε εμένα είναι το καλύτερό μου αλλά λέω να το επιχειρήσω τώρα και αν δε βγει, επιστρέφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, akaloith είπε

αυτος ειναι ο σκοπος τους και τον πετυχαν
αν θες 5ευρω παγιο με "φθηνη" kwh το ενα
αν θες 1ευρω παγιο με "ακριβη" kwh το αλλο :P
αν κανεις πολλες kwh θες τη "φθηνη" kwh
αν κανεις λιγες kwh θες το "φθηνο" παγιο
και τα 2 ειναι ακριβοτερα του ηρων generous που ομως ειναι με συνεπεια
0,36 + 3ευρω vs 0,375 + 5ευρω ή
0,36 + 3ευρω vs 0,395 + 1ευρω
αν το δινε με 3ευρω παγιο οπως ο ηρωνας προφανως θα δινε τη kwh 0,385 vs 0,36


η διαφορα δεν ειναι τοσο τραγικη οπως στο ΦΑ που με ενα + σου εχει αλλαξει ριζικα το πακετο και τη kwh

Η Ελίν τους 2 τελευταίους μήνες φθηνησε. Πριν ήταν πιο ακριβη από την ΔΕΗ η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν τον Δεκέμβριο,ούτε στο top 5 των φθηνότερων δεν εμπαιναν οι πετρελαιάδες(ELIN),τουλάχιστον στα επαγγελματικά που το έψαξα.Τέτοιο μπάσιμο στην αγορά,ούτε ο Γκάλης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, apouxereis είπε

Πρίν τον Δεκέμβριο,ούτε στο top 5 των φθηνότερων δεν εμπαιναν οι πετρελαιάδες(ELIN),τουλάχιστον στα επαγγελματικά που το έψαξα.Τέτοιο μπάσιμο στην αγορά,ούτε ο Γκάλης...

Εμείς μπορούμε απλά να επωφεληθούμε, για όσο διάστημα η τιμή παραμένει χαμηλή. Αυτό βεβαίως ισχύει για κάθε πάροχο.

Επεξ/σία από motoboots
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σπάσω enter+ στο 0,17 για να πάω σε κάτι φθηνότερο, πέρα από το πέναλτυ που θα πληρώσω οκ πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

Υπάρχουν μικρά γράμματα; Πρέπει να δηλώσω κιλοβατώρες κάπου αμέσως στον νέο πάροχο;

Υπολογισμός 4μηνου θα γίνει πάλι με μέσο όρο ή αναλογικά; Πχ 3 μήνες 0,17 και έναν μήνα 0,04

Τέλος, ο πιο φθηνός και ταυτόχρονα αξιόπιστος πάροχος ποιος είναι; (Έστω σε μέσο όρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρων generous και e-contract, μου εμφανιστε το παρακατω μνμ:

Η εγγραφή δεν ολοκληρώθηκε καθώς η παροχή βρίσκεται ήδη σε διαδικασία εκπροσώπησης.

Καμμια ιδεα;

Λαθος του συστηματος μου ανεφερε το helpdesk, ενω περασε κανονικα η αιτηση.

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τζιμάνια, επιστρέφω στο topic γιατί λήγει το home enter μου (0.18, 0.13Ν) και είμαι σε διαδικασία αναζήτησης νέου προγράμματος, αλλά απ' ότι βλέπω στο μαγικό excelάκι με συμφέρει να αλλάξω πάροχο εντελώς.

Η κατανάλωσή μας είναι περίπου 1000kWh μηνιαίως (750 μέρα, 250 νύχτα), οπότε μιλάμε για καταναλώσεις άνω των 500kWh/μήνα. Το ρεύμα είναι μέχρι στιγμής τριφασικό (δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο γιατί διαβάζω τελευταία κάποια άρθρα που μιλάνε για επερχόμενες τρελές αυξήσεις των τιμολογίων στα τριφασικά).

Σκέφτομαι να πάω στο πρόγραμμα Generous Home της ΗΡΩΝ, το οποίο φαίνεται αρκετά συμφέρον συγκριτικά με αυτά των ανταγωνιστών, και ήθελα να ρωτήσω αν από την εμπειρία σας είναι όλα εντάξει με τη συγκεκριμένη εταιρεία και αν θα έχω κάποιο πρόβλημα αν αποφασίσω να αποχωρήσω σε μερικούς μήνες (ξέρω ότι οι πρόωρες χρεώσεις στα κυμαινόμενα καταργήθηκαν αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Επίσης, σύντομα θα χωριστεί το ρολόι στα δύο και θα πέσει η κατανάλωση ανά σπίτι (όροφο συγκεκριμένα) περίπου στα μισά, δηλαδή 500kWh/μήνα. Και σε αυτή την περίπτωση πάλι συμφέρει το Generous Home απ' ότι βλέπω, σωστά;

Σας ευχαριστώ once again για τα χιλιάρικα που μου έχετε γλιτώσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akaloith είπε

το 45% συνεπεια τι ειναι

Πριν βγούν τα νέα προγράμματα ο ΗΡΩΝ είχε το UP HOME με 45% έκπτωση συνέπειας (επί της παλιάς τιμής 0,11 €/kWh).

8 ώρες πριν, akaloith είπε

εχεις παγια εντολη για να παιρνεις συνεπεια

Ναι φυσικά και έχω (το είχα αναφέρει και πιο πάνω).

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

είναι απαραίτητη η αμφισβήτηση

Μίλησα μόλις με εξυπηρέτηση ΗΡΩΝ και μου απάντησαν:
"Επειδή έχετε κοινωνικό τιμολόγιο, η έκπτωση συνέπειας αποδίδεται σε κάθε μεθεπόμενο λογαριασμό και αφορά την κατανάλωση του προ-προηγούμενου λογαριασμού"

 

Επίσης ρώτησα για το αν η έκπτωση είναι 20% * (Προμήθεια - ΚΟΤ - ΤΕΜ) ή 20% * (Προμήθεια - ΚΟΤ) και αν κατάλαβα καλά ισχύει το 2ο. Θα το δούμε στη συνέχεια.

Αυτό με την έκπτωση συνέπειας δεν μπορώ να το καταλάβω. Ας μην την κάνουν για τον 1ο λογαριασμό αλλά από τους επόμενους ας την κάνουν πάνω στο τρέχοντα και όχι να πιστώνεται στον επόμενο.

Επεξ/σία από Tony316
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...