Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Tony316 είπε

θεωρώ το σωστό για την έκπτωση συνέπειας είναι: 20% * (275,37-18,81) = 51,31€.

Αυτό είναι το σωστό. Εμένα το pdf βγαίνει αύριο-μεθαύριο αλλά από την τιμή καταλαβαίνω ότι έβαλαν τη σωστή έκπτωση συνέπειας. Βέβαια εγώ το ΚΟΤ θα το δω τον επόμενο μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Να προσθέσω ότι στους όρους λέει έκπτωση συνέπειας 20% επί των ανταγωνιστικών χρεώσεων εκτός του παγίου.

Και στον τιμοκατάλογο ο υπολογισμός που γίνεται είναι (0,8 * Αρχική - ΤΕΜ). Δεν αναφέρει πουθενά για την πίστωση του ΚΟΤ (0,045 €/kWh)

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Μμμ δεν ξέρω δεν μου φαίνεται δίκαιη η χρέωση αυτή. Η έκπτωση συνέπειας 20% θα έπρεπε να είναι επί του αρχικού ποσού χρέωσης μείον την έκπτωση ΚΟΤ όχι όμως την έκπτωση του κράτους.

 

Το γράφει στο ΦΕΚ ότι δε γίνεται να προκύψει αρνητική χρέωση, δηλαδή θα πρέπει είτε να βάλουν μικρότερη συνέπεια είτε μικρότερο ΤΕΜ. Κάνε πάντως αμφισβήτηση δεν έχεις να χάσεις κάτι, παρά μόνο να κερδίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το γράφει στο ΦΕΚ ότι δε γίνεται να προκύψει αρνητική χρέωση, δηλαδή θα πρέπει είτε να βάλουν μικρότερη συνέπεια είτε μικρότερο ΤΕΜ. Κάνε πάντως αμφισβήτηση δεν έχεις να χάσεις κάτι, παρά μόνο να κερδίσεις.

Απλώς κάποιους μήνες το 0.8*Αρχική-ΤΕΜ προκύπτει μηδενικό και άλλους όχι. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δίκαιο να κάνουν τον υπολογισμό ενιαία.

Σίγουρα θα στείλω αμφισβήτηση και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,είχα βάλει την μητέρα μου στο home enter της ΔΕΗ σταθερό πέρυσι,που λήγει σε λίγες μέρες και νομίζω δεν θα συμφέρει πλεον.Νόμιζα ότι τώρα συμφέρει το κυμαινόμενο Γ1Ν να μπει.Συμφωνείτε η έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.Οι καταναλώσεις της είναι σχετικά μικρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, etien4 είπε

Καλησπέρα παίδες,είχα βάλει την μητέρα μου στο home enter της ΔΕΗ σταθερό πέρυσι,που λήγει σε λίγες μέρες και νομίζω δεν θα συμφέρει πλεον.Νόμιζα ότι τώρα συμφέρει το κυμαινόμενο Γ1Ν να μπει.Συμφωνείτε η έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.Οι καταναλώσεις της είναι σχετικά μικρές.

Η δεη εδωσε 48.9 λεπτά και ηρων 36 για Ιανουαριο.

Με τις επιδοτήσεις θα βγει παλι τσαμπα ηρων. Λογικα θα βγει ηρων μονο 3 λεπταkwh.

Τσαμπα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Απλώς κάποιους μήνες το 0.8*Αρχική-ΤΕΜ προκύπτει μηδενικό και άλλους όχι. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δίκαιο να κάνουν τον υπολογισμό ενιαία.

Σίγουρα θα στείλω αμφισβήτηση και βλέπουμε.

Πάντως μέχρι να βγει ο εκκαθαριστικός και ο έναντι που τον ακολουθεί, δε πρόκειται να βγάλεις άκρη αν σου έβαλαν σωστά τη συνέπεια στο 4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greg4 είπε

ποιο είναι το "καλό"? Γιατί μπερδεύτηκα. Ή και τα δυο καλά είναι;

αυτος ειναι ο σκοπος τους και τον πετυχαν
αν θες 5ευρω παγιο με "φθηνη" kwh το ενα
αν θες 1ευρω παγιο με "ακριβη" kwh το αλλο :P
αν κανεις πολλες kwh θες τη "φθηνη" kwh
αν κανεις λιγες kwh θες το "φθηνο" παγιο
και τα 2 ειναι ακριβοτερα του ηρων generous που ομως ειναι με συνεπεια
0,36 + 3ευρω vs 0,375 + 5ευρω ή
0,36 + 3ευρω vs 0,395 + 1ευρω
αν το δινε με 3ευρω παγιο οπως ο ηρωνας προφανως θα δινε τη kwh 0,385 vs 0,36


η διαφορα δεν ειναι τοσο τραγικη οπως στο ΦΑ που με ενα + σου εχει αλλαξει ριζικα το πακετο και τη kwh

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τα παγια να παιζουν 0-5 ευρω, να μη μπορουν τσαρλατανοι να βαζουν 15ευρα παγια
& ΧΩΡΙΣ ρητρες
η τιμη kwh του ΚΑΘΕ παροχου ειναι ΥΠΕΡαρκετη για να δωσει τη καταταξη του τιμολογιακα (εφοσον τη τηρει και την αναλυει στους λογαριασμους του)
και ειναι και το καλο που εφερε το "νεο" συστημα
μια τιμη kwh σου δειχνει κατα 90% τις τιμες τους
φυσικα υπαρχουν και τα 50ευρα που ριχνουν ΑΚΟΜΑ παραπανω τη τιμη

πολυ πιο χρησιμο βρισκω τον υπολογισμο της μεσης kwh απο τον αυγουστο και αυτο κανω με καθε νεο μηνα που μπαινει γιατι αυτο δειχνει το πραγματικα φθηνοτερο, οχι απο ενα μηνα μονο επειδη αποφασισε να σκασει ενα πυροτεχνημα, αλλα ΟΛΟ το διαστημα του νεου συστηματος

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akaloith είπε

με τα παγια να παιζουν 0-5 ευρω, να μη μπορουν τσαρλατανοι να βαζουν 15ευρα παγια
& ΧΩΡΙΣ ρητρες
η τιμη kwh του ΚΑΘΕ παροχου ειναι ΥΠΕΡαρκετη για να δωσει τη καταταξη του τιμολογιακα (εφοσον τη τηρει και την αναλυει στους λογαριασμους του)
και ειναι και το καλο που εφερε το "νεο" συστημα
μια τιμη kwh σου δειχνει κατα 90% τις τιμες τους
φυσικα υπαρχουν και τα 50ευρα που ριχνουν ΑΚΟΜΑ παραπανω τη τιμη

πολυ πιο χρησιμο βρισκω τον υπολογισμο της μεσης kwh απο τον αυγουστο και αυτο κανω με καθε νεο μηνα που μπαινει γιατι αυτο δειχνει το πραγματικα φθηνοτερο, οχι απο ενα μηνα μονο επειδη αποφασισε να σκασει ενα πυροτεχνημα, αλλα ΟΛΟ το διαστημα του νεου συστηματος

Το νέο σύστημα σε υποχρεώνει να δηλώνεις την τιμή σου μέχρι στις 23:59:59 την 20η κάθε μήνα…ΗΡΩΝ δημοσίευσε την 01:30 στις 21η του μήνα και ΑΕΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ακόμα αργότερα…αυτό είναι τελικά ένα καλό σύστημα για να βγαίνεις φθηνότερος «παίζοντας» λίγο βρώμικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λήγει το Έντερ στις 30 και λέω να πάω προς Ήρων. Η καταμέτρηση είναι να γίνει στις 29. Έχει σημασία πότε να κάνω το e-contract? Αν το κάνω μετά την καταμέτρηση θα πρέπει να στείλω εγώ ξανά ένδειξη για να βγει τελικός από ΔΕΗ ώστε να μπει και η έκπτωση συνέπειας? Αν το κάνω πριν μήπως ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ θα είναι και τελικός ταυτόχρονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Λήγει το Έντερ στις 30 και λέω να πάω προς Ήρων. Η καταμέτρηση είναι να γίνει στις 29. Έχει σημασία πότε να κάνω το e-contract? Αν το κάνω μετά την καταμέτρηση θα πρέπει να στείλω εγώ ξανά ένδειξη για να βγει τελικός από ΔΕΗ ώστε να μπει και η έκπτωση συνέπειας? Αν το κάνω πριν μήπως ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ θα είναι και τελικός ταυτόχρονα?

Θα το κανεις την αλλαγη 31 μηνος...Θα γινει καταμετρηση και μετα η αλλαγη...Σε ποια περιοχη εισαι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...