Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα. θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη αν μπορεί κάποιος επειδή δεν έχω υπολογιστή στο σπίτι μπορεί κάποιος να μου φτιάξει το εξελ με τις τιμές κλπ για να δω σε ποιον πάροχο με συμφέρει να πάω θα του στείλω τους τελευταίους 3 λογαριασμούς εκκαθαριστικούς σε pdf που χρειάζεται. θα σας ήμουν υπόχρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, makrixeris είπε

καλημέρα. θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη αν μπορεί κάποιος επειδή δεν έχω υπολογιστή στο σπίτι μπορεί κάποιος να μου φτιάξει το εξελ με τις τιμές κλπ για να δω σε ποιον πάροχο με συμφέρει να πάω θα του στείλω τους τελευταίους 3 λογαριασμούς εκκαθαριστικούς σε pdf που χρειάζεται. θα σας ήμουν υπόχρεος

Αν ενημερωθεί μέχρι το απόγευμα δεν έχω θέμα να μ στείλεις τις καταναλώσεις σου και να σου στείλω τα αποτελέσματα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/12/2022 στις 10:33 ΠΜ, janus5555 είπε

ρε παιδιά η protergia ακόμα δεν έχει εκδόσει λογαριασμό, έβγαζε κάθε 15η του μήνα. Τί παίζει, ξέρει κανείς;

μήπως έχεις ηλεκτρονικό μετρητή? γιατί ο δεδδηε άρχισε την τηλεμέτρηση ,και υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση απο το μηχανογραφικό τους σύστημα,και δεν ε΄χουν ενημερωθεί οι πάροχοι. Αυτό τουλάχιστον έχω πάθει εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Merenda7 είπε

μήπως έχεις ηλεκτρονικό μετρητή? γιατί ο δεδδηε άρχισε την τηλεμέτρηση ,και υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση απο το μηχανογραφικό τους σύστημα,και δεν ε΄χουν ενημερωθεί οι πάροχοι. Αυτό τουλάχιστον έχω πάθει εγώ

έχω αλλά δεν έχει σημασία. Μόνος μου έδωσα ένδειξη στις 13 του μήνα, κοιτούσα ονλν αν βγάλανε το λογαριασμό και σήμερα βγήκε, λέει ημερομηνία έκδοσης 15 Δεκέμβρη.

Δεν είναι σοβαροί, δεν είναι. Η τιμή που μου δίνουν δεν είναι ούτε η χαμηλότερη ούτε η υψηλότερη δυνατή γι αυτό δεν ασχολούμαι ακόμα να φύγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, favou2000 είπε

Η ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ανακοίνωσε το Οικιακό MAXI Free BASIC 35,8 λεπτά/kWh με έκπτωση συνέπειας

Το basic έχει 0,435. 0,358 έχει το free+ που φαίνεται πως είναι καινούριο. Δεν υπάρχουν ακόμα στοιχεία στο site για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σε ξαναρώτησα και δεν απάντησες (? ή θε θυμάμαι)... δοκίμασες και στο website και στην εφαρμογή; Εμένα στο website δεν ανοίγουν, στην εφαρμογή ανοίγουν. Διαφορετικά άνοιξε αίτημα στο myrae με αιτιολογία "Την εξυπηρέτηση απ'την εταιρία --> Τη γενικότερη ποιότητα εξυπηρέτησης" και γράψε ό,τι είναι να γράψεις.

Ναι προσπαθούσα μέχρι χθες να το ανοίξω και απο τα δύο αλλά τίποτα. Τώρα μόλις δοκίμασα από το κινητό και μου το άνοιξε αν και ακόμη δεν ήρθε ειδοποίηση στο email (όπως έλεγε ότι πρέπει να γίνει για να μπορώ να δω το pdf).

Επεξ/σία από Tony316
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Το basic έχει 0,435. 0,358 έχει το free+ που φαίνεται πως είναι καινούριο. Δεν υπάρχουν ακόμα στοιχεία στο site για αυτό.

Όντως είναι καινούριο, τους πήρα τηλ. κ θα ισχύσει από 1/1. Θα είναι για τους ήδη πελάτες κ θα μπορεί όποιος θέλει να μεταπηδήσει.

Ακόμα κι έτσι όμως σκέφτομαι προσωπικά να φύγω από το ΦΑ (έχω το basic) κ να πάω Ηρωνα που είναι διαχρονικά ο πιο φθηνός και για τον Ιανουάριο επίσης, με χαμηλό πάγιο και να κάνω κ το e-contract με 50€ μπονους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύσουν οι πληροφορίες που μάλλον θα ισχύσουν μιλάμε για σημαντική διαφορά των τριών εταιρειών Ήρων Ελίν και ΦΑ σε σχέση με την ΔΕΗ.

"Σύμφωνα με πληροφορίες οι επιδοτήσεις του Ιανουαρίου που αναμένεται να ανακοινωθούν αύριο από τον υπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας Κώστα Σκρέκα για τις πρώτες 500 KWh θα είναι 33 λεπτά/KWh τον Ιανουάριο έναντι 22 λεπτών/KWh τον Δεκέμβριο. Για τις επόμενες 500 KWh θα είναι 28 λεπτά/KWh από 17 λεπτά/KWh τον Δεκέμβριο. Για το Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ) η επιδότηση του Ιανουαρίου θα είναι 40 λεπτά/KWh έναντι περίπου29 λεπτά/KWh τον Δεκέμβριο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, favou2000 είπε

"Σύμφωνα με πληροφορίες οι επιδοτήσεις του Ιανουαρίου που αναμένεται να ανακοινωθούν αύριο από τον υπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας Κώστα Σκρέκα για τις πρώτες 500 KWh θα είναι 33 λεπτά/KWh τον Ιανουάριο έναντι 22 λεπτών/KWh τον Δεκέμβριο. Για τις επόμενες 500 KWh θα είναι 28 λεπτά/KWh από 17 λεπτά/KWh τον Δεκέμβριο. Για το Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ) η επιδότηση του Ιανουαρίου θα είναι 40 λεπτά/KWh έναντι περίπου29 λεπτά/KWh τον Δεκέμβριο."

Άρα στον ΗΡΩΝ (που είμαι εγώ) με ΚΟΤ και 20% έκπτωση βγαίνει μηδενική η χρέωση ενέργειας (όπως είχε γίνει και κάποιον άλλο μήνα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέποντας τελικά τον λογαριασμό του ΗΡΩΝ που περίμενα νομίζω ότι η έκπτωση συνέπειας 20% που μου πιστώθηκε είναι μικρότερη απ' ότι πρέπει. Παραθέτω τις χρεώσεις 2 διαδοχικών λογαριασμών έναντι:

-  1ος με περίοδο κατανάλωσης 04/08/2022 - 28/09/2022:

Spoiler

image.png.cdafaf9bc5f1a2269f661e3828899dae.png

- 2ος με περίοδο κατανάλωσης 29/09/2022 - 17/10/2022:

Spoiler

image.png.cc094fe8b90d803d88ca1c02e608f5cf.png

Κανονικά δεν θα έπρεπε στον 2ο να πάρω 20% από τα ποσά 146,37 και 129,00 (από τον 1ο);

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηρων generous home
απο 10/8 εχω πληρωσει τα εξης:

1ος (αυγουστος σεπτεμβριος)
image.jpeg.b28365a8be1686458fcb7290f81d76bd.jpeg

 

2ος (οκτωβριος αρνητικος λογο της συνεπειας αυγουστου σεπτεμβριου)

image.jpeg.7247093001b7b15932a9283fbea1f3d3.jpeg

 

μενει ο εκκαθαριστικος με καταμετρηση ΔΕΔΔΗΕ 8/12

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Βλέποντας τελικά τον λογαριασμό του ΗΡΩΝ που περίμενα νομίζω ότι η έκπτωση συνέπειας 20% που μου πιστώθηκε είναι μικρότερη απ' ότι πρέπει. Παραθέτω τις χρεώσεις 2 διαδοχικών λογαριασμών έναντι:

-  1ος με περίοδο κατανάλωσης 04/08/2022 - 28/09/2022:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.cdafaf9bc5f1a2269f661e3828899dae.png

- 2ος με περίοδο κατανάλωσης 29/09/2022 - 17/10/2022:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.cc094fe8b90d803d88ca1c02e608f5cf.png

Κανονικά δεν θα έπρεπε στον 2ο να πάρω 20% από τα ποσά 146,37 και 129,00 (από τον 1ο);

οχι βεβαια, θες να σου δωσουν και εκπτωση συνεπειας στην επιδοτηση που πληρωνει το κρατος?

 

ακυρο

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Κανονικά δεν θα έπρεπε στον 2ο να πάρω 20% από τα ποσά 146,37 και 129,00 (από τον 1ο);

ναι, στείλε αμφισβήτηση , (edit αρκεί φυσικά να πληρώθηκε στην ώρα του)

επειδή έχεις ΚΟΤ λογικά το 20% αφορά μετά την αφαίρεση της έκπτωσης ΚΟΤ , δλδ

146,37 και 129,00 μείον 18,81

15 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οχι βεβαια, θες να σου δωσουν και εκπτωση συνεπειας στην επιδοτηση που πληρωνει το κρατος?

τι εννοείς ?ίσως δεν κατάλαβα κάτι

___________________________

το ecxel το βραδάκι αργά θα είναι έτοιμο , δεν τα κανόνισα όπως ήθελα , ελπίζω να με συγχωρέσεις @ekrepali😛

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...