Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, konto_by_konto είπε

Κοράκιε πρέπει να κατέβεις για βουλευτής μην το αμελήσεις βρες κόμα και τρέχα καταπάνω τους.....

Αυτοί πρέπει να του κάνουν προσφορές και να 'διαλέξει'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geodimis είπε

ΗΡΩΝ επαγγελματικό generous small:

Κατανάλωση 22/10-15/11:

παρατήρησα ότι μου αποδίδει επιδότηση ΤΕΜ τόσο για τον Οκτώβριο όσο και για το Νοέμβριο για κατανάλωση άνω των 2000kwh/μήνα (σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο τους εδώ). Έχει κανείς καμμια ιδέα γιατί; Το ίδιο και στον προηγούμενο λογαριασμό για τις πρώτες μέρες του Οκτωβρίου αλλά δεν το είχα παρατηρήσει..

8DE899FF-9A58-4012-A986-478EF1040B8D.jpeg

Kάπου έχεις μπερδευτεί... δικαιούσαι 2000kw επιδότηση το μήνα στη κανονική κλίμακα.

Για τον Οκτώβρη όπου η περίοδος κατανάλωσης είναι 10 μέρες, δικαιούσαι 10*2000/30 = 666kw, κι εσύ έκαψες 168kw.

Για το Νοέμβριο όπου η περίοδος κατανάλωσης είναι 15 μέρες, δικαιούσαι 1000kw, κι εσύ έκαψες 252kw.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Kάπου έχεις μπερδευτεί... δικαιούσαι 2000kw επιδότηση το μήνα στη κανονική κλίμακα.

Για τον Οκτώβρη όπου η περίοδος κατανάλωσης είναι 10 μέρες, δικαιούσαι 10*2000/30 = 666kw, κι εσύ έκαψες 168kw.

Για το Νοέμβριο όπου η περίοδος κατανάλωσης είναι 15 μέρες, δικαιούσαι 1000kw, κι εσύ έκαψες 252kw.

 

Οκ άρα γιατί μου πιστώνει τη χαμηλή επιδότηση ΤΕΜ (0,23 και 0,05) που αφορά κατανάλωση άνω των 2000kwh/μήνα;

4D01FD79-D9B9-437D-A8A1-89CEAAD8555E.jpeg

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, geodimis είπε

Οκ άρα γιατί μου πιστώνει τη χαμηλή επιδότηση ΤΕΜ (0,23 και 0,05) που αφορά κατανάλωση άνω των 2000kwh/μήνα;

 

Γιατί δεν έχει βγει ακόμα η ΚΥΑ για την εξτρα επιδότηση. Αυτό λέμε εδώ και 2 μήνες, ότι ο ΗΡΩΝ περιμένει τη ΚΥΑ... ενώ άλλοι πάροχοι (WE, Eλίν, ΝRG, Ζενίθ, ΔΕΗ?) βάζουν όλη την επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γιατί δεν έχει βγει ακόμα η ΚΥΑ για την εξτρα επιδότηση. Αυτό λέμε εδώ και 2 μήνες, ότι ο ΗΡΩΝ περιμένει τη ΚΥΑ... ενώ άλλοι πάροχοι (WE, Eλίν, ΝRG, Ζενίθ, ΔΕΗ?) βάζουν όλη την επιδότηση.

Δε μιλάω για την έξτρα επιδότηση. Με την έξτρα επιδότηση που περιμένουμε και την εκτύπωση συνέπειας υποτίθεται μηδενίζεις (στο περίπου). Βάσει του τιμοκαταλόγου που επισυναψα δεν προκύπτει ότι με έχει βάλει στην κλίμακα άνω των 2000kwh/μήνα;

Εκτός αν εννοείς ότι πιστώνει τη «μικρή» ΤΕΜ μέχρι να βγει το ΦΕΚ..

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γιατί δεν έχει βγει ακόμα η ΚΥΑ για την εξτρα επιδότηση. Αυτό λέμε εδώ και 2 μήνες, ότι ο ΗΡΩΝ περιμένει τη ΚΥΑ... ενώ άλλοι πάροχοι (WE, Eλίν, ΝRG, Ζενίθ, ΔΕΗ?) βάζουν όλη την επιδότηση.

Με καλεσαν απο ενα τμημα της ΗΡΩΝ πριν 3 ημερες. Πέρα οτι μου ανεφεραν οτι μονο 2 εταιριες εφαρμοζουν την πληρη εξτρα επιδοτηση και ηταν απολυτη σε αυτο, μου ανεφερε οτι «ΠΡΙΝ 7 μερες απο την στιγμη που μιλαμε, υπογραφηκε η ΚΥΑ και θα αποδοθουν ολες οι επιδοτησεις στον επομενο λογαριασμο λογικα». 

Λετε να με κοροιδεψαν παλι;

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Δε μιλάω για την έξτρα επιδότηση. Με την έξτρα επιδότηση που περιμένουμε και την εκτύπωση συνέπειας υποτίθεται μηδενίζεις (στο περίπου). Βάσει του τιμοκαταλόγου που επισυναψα δεν προκύπτει ότι με έχει βάλει στην κλίμακα άνω των 2000kwh/μήνα;

Εκτός αν εννοείς ότι πιστώνει τη «μικρή» ΤΕΜ μέχρι να βγει το ΦΕΚ..

Η μικρη επιδοτηση  ειναι αυτη που απεδιδε μεχρι να υπογραφει ο ΚΥΑ

7BC7779E-489B-41C9-A07F-7F72C279A28C.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geodimis είπε

Βάσει του τιμοκαταλόγου που επισυναψα δεν προκύπτει ότι με έχει βάλει στην κλίμακα άνω των 2000kwh/μήνα;

Το ΤΕΜ που ψηφίζεται στις κανονικές ΚΥΑ είναι ενιαίο για όλα τα επαγγελματικά τιμολόγια Γ21, Γ22... στην προκειμένη περίπτωση λέει πχ ότι "για όλα τα επαγγελματικά τιμολόγια ισχύει ΤΕΜ 0.23 για τον Οκτώβρη και 0.05 για τον Νοέμβρη".

Η διαφορά με αυτά που έχουν εξαγγείλει για ΜΜΕ ως 35kva, φούρνους και αγροτικά... θα ψηφιστεί σε ειδική ΚΥΑ.

10 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Με καλεσαν απο ενα τμημα της ΗΡΩΝ πριν 3 ημερες. Πέρα οτι μου ανεφεραν οτι μονο 2 εταιριες εφαρμοζουν την πληρη εξτρα επιδοτηση και ηταν απολυτη σε αυτο, μου ανεφερε οτι «ΠΡΙΝ 7 μερες απο την στιγμη που μιλαμε, υπογραφηκε η ΚΥΑ και θα αποδοθουν ολες οι επιδοτησεις στον επομενο λογαριασμο λογικα».

 

- Δεν είναι 2 εταιρίες, είναι παραπάνω.

- Σου είπαν απ'τον ΗΡΩΝ ότι πριν 10 μέρες ψηφίστηκε η ΚΥΑ, ενώ εγώ πριν 6 μέρες μίλησα με το Τμήμα Προμήθειας Ηλ. Ενέργειας του ΥΠΕΝ και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχουν υπογράψει οι αρμόδιοι υπουργοί (Σκρέκας, Σταϊκούρας, Σκυλακάκης).

Ενοοείται ότι σε κορόιδεψαν, έπρεπε να ψιλιαστείς με το "λογικά".

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το ΤΕΜ που ψηφίζεται στις κανονικές ΚΥΑ είναι ενιαίο για όλα τα επαγγελματικά τιμολόγια Γ21, Γ22... στην προκειμένη περίπτωση λέει πχ ότι "για όλα τα επαγγελματικά τιμολόγια ισχύει ΤΕΜ 0.23 για τον Οκτώβρη και 0.05 για τον Νοέμβρη".

Η διαφορά με αυτά που έχουν εξαγγείλει για ΜΜΕ ως 35kva, φούρνους και αγροτικά... θα ψηφιστεί σε ειδική ΚΥΑ.

- Δεν είναι 2 εταιρίες, είναι παραπάνω.

- Σου είπαν απ'τον ΗΡΩΝ ότι πριν 10 μέρες ψηφίστηκε η ΚΥΑ, ενώ εγώ πριν 6 μέρες μίλησα με το Τμήμα Προμήθειας Ηλ. Ενέργειας του ΥΠΕΝ και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχουν υπογράψει οι αρμόδιοι υπουργοί (Σκρέκας, Σταϊκούρας, Σκυλακάκης).

Ενοοείται ότι σε κορόιδεψαν, έπρεπε να ψιλιαστείς με το "λογικά".

Ψιλιαστηκα το ψεμα περι 2 εταιριων καθως διαβαζω το φορουμ. Αυτο με το ΚΥΑ το ψεμα δεν μπορω να το πιστεψω απο μια «υπευθυνη» που με συνδεσα  και  θεωρησα οτι δεν θα λεει ψεματα οπως η εξυπηρετηση πελατων. Αυριο πρωι τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Ψιλιαστηκα το ψεμα περι 2 εταιριων καθως διαβαζω το φορουμ. Αυτο με το ΚΥΑ το ψεμα δεν μπορω να το πιστεψω απο μια «υπευθυνη» που με συνδεσα  και  θεωρησα οτι δεν θα λεει ψεματα οπως η εξυπηρετηση πελατων. Αυριο πρωι τηλεφωνο.

Aν σου πούνε ότι ψηφίστηκε, ζήτα αριθμό ΚΥΑ ή ΦΕΚ και ημερομηνία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει αν έχετε την καλοσύνη. θέλω να πάω σε καινούριο πάροχο και δεν καταλαβαίνω αυτό με το εξελ που κάνετε τι πρέπει να συμπληρώσω κλπ. Ποιον πάροχο με συμβουλεύεται εσείς να διαλέξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makrixeris είπε

καλησπέρα. θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει αν έχετε την καλοσύνη. θέλω να πάω σε καινούριο πάροχο και δεν καταλαβαίνω αυτό με το εξελ που κάνετε τι πρέπει να συμπληρώσω κλπ. Ποιον πάροχο με συμβουλεύεται εσείς να διαλέξω

Καλημέρα.. Να περιμενεις 2-3 μέρες ακόμα.. Να ανακοινωθούν οι νέες τιμές από αυριο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...