Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν μπορεις να δηλωνεις καθε μηνα στον Δεδδηε κιλοβατωρες... Γινεται  μονο καθε διμηνο... Και στο τετραμηνο περναει  η καταμετρησηη..

Στη ΔΕΗ γίνεται κάθε μηνα απο το ebill. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Κάθε μήνα αν δηλώνει κάποιος περισσότερες kwh στη ΔΕΔΔΗΕ επειδη ξερει τον επομενο θα είναι αρκετα ακριβότερες, τις κοστολογεί με τη χρέωση του μήνα που δήλωσες τις κιλοβατώρες σου ή στο εκκαθαριστικό με μέση τιμή €/kwh της εταιρίας σου;

...αυτό.

Η λογική της ύπαρξης της δυνατότητας της ένδειξης πελάτη, υφίσταται μόνο για να μη σου έρθει κάποιον μήνα κα'να βασιβαζούκικου ύψους ποσό λόγω "έναντι κατ' εκτιμήσεως". Δεν κερδίζεις (ούτε χάνεις) κάτι άλλο με το να δηλώνεις κατά βούληση (και πέραν της πραγματικότητας), ενδείξεις.

(...το ωραίο εν τω μεταξύ της φάσης είναι ότι θα 'πρεπε, δια νόμου, αν στον εκκαθαριστικό οι τιμές του χι παρόχου να έχουν ψι απόκλιση από το πραγματικό κόστος προμήθειας, να επιστρέφονται ποσά ταχέως, ευθέως, και ασυζητητί - σε ΙΒΑΝ, παρακαλώ, όχι σε συμψηφισμούς, πιστώσεις κι αηδίες / μην πω ν' αποδίδεται και πληθωριστικής αναλογίας τόκος,,,,αλλά μάλλον πρέπει να πάω να κοιμηθώ υποθέτω γιατί έχω λαλήσει...Βέβαια υπάρχει το Πάουερ Πας- Γιάννινα, που απονέμει τελικώς δικαιοσύνη....Πάω να την πέσω, δεν μπορώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Κάθε μήνα αν δηλώνει κάποιος περισσότερες kwh στη ΔΕΔΔΗΕ επειδη ξερει τον επομενο θα είναι αρκετα ακριβότερες, τις κοστολογεί με τη χρέωση του μήνα που δήλωσες τις κιλοβατώρες σου ή στο εκκαθαριστικό με μέση τιμή €/kwh της εταιρίας σου;

άγνωστο τι θα κάνει ο πάροχος στην εκκαθάριση , είτε θα πάρει τις μετρήσεις που έδωσες μέχρι τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ , είτε θα τις σπάσει αναλογικά με την περίοδο ,

έστω 4ος μήνας η αλλαγή τιμής προγράμματος με ακριβή κιλοβατώρας

πχ 500+500+500 τρίμηνες φουσκωμένες δικές σου και 1600 του ΔΕΔΔΗΕ στο τετράμηνο

 

Σενάριο Α: ο πάροχος παίρνει 1500 και χρεώνει 100kw στον 4ο μήνα

Σενάριο Β: ο πάροχος σπάει 1600/4 κιλοβατ  ανα μήνα

 

άγνωστο ,ανάλογα τη μηχανογράφηση του καθενός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, washcloud είπε

ΔΕΗ να πας, δηλαδή να παραμείνεις (οι εναλλακτικοί γενικά έχουν ψοφήσει πλέον. Ή ψοφάνε τους πελάτες τους με τα καμώματά τους. Η We ίσως είναι η μόνη πραγματικά εναλλακτική οδός (αν δεν αλλάξει τα νταούλια της αργά ή γρήγορα). Θα την πρότεινα μόνο εάν είχες χρέος στην ΔΕΗ και δεν σε παίρνει να ξαναπάς εκεί. Έρχονται άγριες μέρες, και αμφίβολλο εάν οι "μικροί" θα μπορέσουν να επιβιώσουν. Όχι μόνο λόγω τιμών, αλλά και λόγω "ρευστότητας". Γι' αυτό, ανάμεσα σε διάφορα άλλα, ΔΕΗ. Μονόδρομος. Σχεδόν).

Ναι μωρέ ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ. Βασικά τι καλύτερο από το να υπάρχει μόνο μία κρατική εταιρεία που θα είναι και άρμα της εκάστοτε κυβέρνησης. Ο ανταγωνισμός είναι γνωστό πως βλάπτει (το λέει και ο Μαρξ) ! Αλλά αν έχεις και χρέος μην πας ΔΕΗ, πήγαινε και χρέωσε την WE που είναι ιδιωτική και δεν μας νοιάζει! Το σωστό που λες, είναι να χρεωκοπήσουν οι ιδιώτες και να μείνει μόνο η χρεωκοπημένη ΔΕΗ στην αγορά που στο τέλος θα την πληρώνουμε όπως κάναμε πάντα. Ο κρατισμός είναι καλό πράμα (το είπε και ο Γιάνης). Μα η ΔΕΗ είναι ιδιωτική σήμερα ε; ΣΟΥΥΥΥΥΥΥΡ (SUREEEEEE)! Μα αφού το κράτος της έβαλε πλαφόν στα υδροηλεκτρικά 120€/mWh ενώ το κόστος παραγωγής δεν είναι ούτε 20€! Ε μα! Η ΔΕΗ είναι η καλύτερη εγώ ξέρω γιατί τόσα χρόνια ήταν η χειρότερη και την έβριζα και ήταν άδικο που το έκανα..πάντως οι ιδιώτες είναι οι χειρότεροι και δεν έχουν λεφτά και καλά να πάθουν και θα τους φεσώσω όλους μέχρι να αλλάξει ο κώδικας τον Σεπτέμβριο και βρω δικηγόρο !  Η ΔΕΗ πάντως αγοράζει φθηνά και παράγει ακόμα πιο φθηνά και πουλάει ακόμα φθηνότερα και βοηθάει και την κυβέρνηση να μειώνει τις επιδοτήσεις για να φαίνονται οι άλλοι ακόμα χειρότεροι από ότι είναι...α! και αν δεν πάω ΔΕΗ θα πάω Φυσικό Αέριο που είναι θυγατρική της ΔΕΠΑΣ που είναι κρατική και αυτή και έχει μεγάλα περιθώρια στο ΦΑ και θα μου πουλάει και αυτή φθηνά. Αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχει πολλούς πελάτες οπότε η κυβέρνηση δεν θα της πει να πουλάει φθηνότερα. Εκτός και αν πάω για να την φεσώσω λίγο και τον Σεπτέμβριο θα βρω έτσι και αλλιώς δικηγόρο και άκουσα και την Καθολική Υπηρεσία που αν και Ορθόδοξος δεν με πειράζει να πάω και να την φεσώσω και αυτήν...καλή φάση τελικά

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Ναι μωρέ ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ. Βασικά τι καλύτερο από το να υπάρχει μόνο μία κρατική εταιρεία που θα είναι και άρμα της εκάστοτε κυβέρνησης. Ο ανταγωνισμός είναι γνωστό πως βλάπτει (το λέει και ο Μαρξ) ! Αλλά αν έχεις και χρέος μην πας ΔΕΗ, πήγαινε και χρέωσε την WE που είναι ιδιωτική και δεν μας νοιάζει! Το σωστό που λες, είναι να χρεωκοπήσουν οι ιδιώτες και να μείνει μόνο η χρεωκοπημένη ΔΕΗ στην αγορά που στο τέλος θα την πληρώνουμε όπως κάναμε πάντα. Ο κρατισμός είναι καλό πράμα (το είπε και ο Γιάνης). Μα η ΔΕΗ είναι ιδιωτική σήμερα ε; ΣΟΥΥΥΥΥΥΥΡ (SUREEEEEE)! Μα αφού το κράτος της έβαλε πλαφόν στα υδροηλεκτρικά 120€/mWh ενώ το κόστος παραγωγής δεν είναι ούτε 20€! Ε μα! Η ΔΕΗ είναι η καλύτερη εγώ ξέρω γιατί τόσα χρόνια ήταν η χειρότερη και την έβριζα και ήταν άδικο που το έκανα..πάντως οι ιδιώτες είναι οι χειρότεροι και δεν έχουν λεφτά και καλά να πάθουν και θα τους φεσώσω όλους μέχρι να αλλάξει ο κώδικας τον Σεπτέμβριο και βρω δικηγόρο !  Η ΔΕΗ πάντως αγοράζει φθηνά και παράγει ακόμα πιο φθηνά και πουλάει ακόμα φθηνότερα και βοηθάει και την κυβέρνηση να μειώνει τις επιδοτήσεις για να φαίνονται οι άλλοι ακόμα χειρότεροι από ότι είναι...α! και αν δεν πάω ΔΕΗ θα πάω Φυσικό Αέριο που είναι θυγατρική της ΔΕΠΑΣ που είναι κρατική και αυτή και έχει μεγάλα περιθώρια στο ΦΑ και θα μου πουλάει και αυτή φθηνά. Αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχει πολλούς πελάτες οπότε η κυβέρνηση δεν θα της πει να πουλάει φθηνότερα. Εκτός και αν πάω για να την φεσώσω λίγο και τον Σεπτέμβριο θα βρω έτσι και αλλιώς δικηγόρο και άκουσα και την Καθολική Υπηρεσία που αν και Ορθόδοξος δεν με πειράζει να πάω και να την φεσώσω και αυτήν...καλή φάση τελικά

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ....

Τι να κάνουμε ρε μάν, καλώς η κακώς η ΔΕΗ πλέων είναι η φθηνότερη και λογική επιλογή.

Αν εσύ ως fan boy της ελεύθερης αγοράς γουστάρεις να πληρώνεις στις ιδιωτικές την ακριβωτερη κιλόβατορα να σε δουλεύουν ψιλό γαζί με παραπλανητικές τακτικές μάρκετινγκ τότε παρέμεινε στους εναλλακτικούς.

Αν είσαι τυχερός θα πάρεις και 20€ επιταγή Σκλαβενίτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosxax είπε

Τι να κάνουμε ρε μάν, καλώς η κακώς η ΔΕΗ πλέων είναι η φθηνότερη και λογική επιλογή.

Αν εσύ ως fan boy της ελεύθερης αγοράς γουστάρεις να πληρώνεις στις ιδιωτικές την ακριβωτερη κιλόβατορα να σε δουλεύουν ψιλό γαζί με παραπλανητικές τακτικές μάρκετινγκ τότε παρέμεινε στους εναλλακτικούς.

Αν είσαι τυχερός θα πάρεις και 20€ επιταγή Σκλαβενίτη 

Ναι ρε Μαν καλά τα λες...αν και δεν έχω πάρει δωροεπιταγή από κανέναν μέχρι σήμερα! Κάτσε εσύ στην ΔΕΗ (η οποία εν μία νυκτί άλλαξε 5.500.000 ρολόγια από σταθερό σε κυμαινόμενο χωρίς να ανοίξει μύτη) και πες μου αύριο την τιμή που θα αναρτήσει...αλλά αν είσαι μάγκας μείνε εκεί ε; Μην κοιτάξεις κανένα ιδιώτη παραπλανητή 🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

άγνωστο τι θα κάνει ο πάροχος στην εκκαθάριση , είτε θα πάρει τις μετρήσεις που έδωσες μέχρι τη μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ , είτε θα τις σπάσει αναλογικά με την περίοδο ,

έστω 4ος μήνας η αλλαγή τιμής προγράμματος με ακριβή κιλοβατώρας

πχ 500+500+500 τρίμηνες φουσκωμένες δικές σου και 1600 του ΔΕΔΔΗΕ στο τετράμηνο

 

Σενάριο Α: ο πάροχος παίρνει 1500 και χρεώνει 100kw στον 4ο μήνα

Σενάριο Β: ο πάροχος σπάει 1600/4 κιλοβατ  ανα μήνα

 

άγνωστο ,ανάλογα τη μηχανογράφηση του καθενός

Δεν υπάρχει το σενάριο Β.

1 ώρα πριν, giorgosxax είπε

Τι να κάνουμε ρε μάν, καλώς η κακώς η ΔΕΗ πλέων είναι η φθηνότερη και λογική επιλογή.

Αν εσύ ως fan boy της ελεύθερης αγοράς γουστάρεις να πληρώνεις στις ιδιωτικές την ακριβωτερη κιλόβατορα να σε δουλεύουν ψιλό γαζί με παραπλανητικές τακτικές μάρκετινγκ τότε παρέμεινε στους εναλλακτικούς.

Αν είσαι τυχερός θα πάρεις και 20€ επιταγή Σκλαβενίτη 

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2147974/poies-times-tha-dosoyn-oi-promhtheytes-reymatos-gi.html

 

τρίτη και τέταρτη παράγραφος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Ναι μωρέ ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ. Βασικά τι καλύτερο από το να υπάρχει μόνο μία κρατική εταιρεία που θα είναι και άρμα της εκάστοτε κυβέρνησης. Ο ανταγωνισμός είναι γνωστό πως βλάπτει (το λέει και ο Μαρξ) ! Αλλά αν έχεις και χρέος μην πας ΔΕΗ, πήγαινε και χρέωσε την WE που είναι ιδιωτική και δεν μας νοιάζει! Το σωστό που λες, είναι να χρεωκοπήσουν οι ιδιώτες και να μείνει μόνο η χρεωκοπημένη ΔΕΗ στην αγορά που στο τέλος θα την πληρώνουμε όπως κάναμε πάντα. Ο κρατισμός είναι καλό πράμα (το είπε και ο Γιάνης). Μα η ΔΕΗ είναι ιδιωτική σήμερα ε; ΣΟΥΥΥΥΥΥΥΡ (SUREEEEEE)! Μα αφού το κράτος της έβαλε πλαφόν στα υδροηλεκτρικά 120€/mWh ενώ το κόστος παραγωγής δεν είναι ούτε 20€! Ε μα! Η ΔΕΗ είναι η καλύτερη εγώ ξέρω γιατί τόσα χρόνια ήταν η χειρότερη και την έβριζα και ήταν άδικο που το έκανα..πάντως οι ιδιώτες είναι οι χειρότεροι και δεν έχουν λεφτά και καλά να πάθουν και θα τους φεσώσω όλους μέχρι να αλλάξει ο κώδικας τον Σεπτέμβριο και βρω δικηγόρο !  Η ΔΕΗ πάντως αγοράζει φθηνά και παράγει ακόμα πιο φθηνά και πουλάει ακόμα φθηνότερα και βοηθάει και την κυβέρνηση να μειώνει τις επιδοτήσεις για να φαίνονται οι άλλοι ακόμα χειρότεροι από ότι είναι...α! και αν δεν πάω ΔΕΗ θα πάω Φυσικό Αέριο που είναι θυγατρική της ΔΕΠΑΣ που είναι κρατική και αυτή και έχει μεγάλα περιθώρια στο ΦΑ και θα μου πουλάει και αυτή φθηνά. Αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχει πολλούς πελάτες οπότε η κυβέρνηση δεν θα της πει να πουλάει φθηνότερα. Εκτός και αν πάω για να την φεσώσω λίγο και τον Σεπτέμβριο θα βρω έτσι και αλλιώς δικηγόρο και άκουσα και την Καθολική Υπηρεσία που αν και Ορθόδοξος δεν με πειράζει να πάω και να την φεσώσω και αυτήν...καλή φάση τελικά

ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ....

...μια χαρά τα λες για την ιδωτικοκρατική (ή αλλιώς κρατικοιδιωτικοποιημένη) ΔΕΗ, δεν λέω. Και σίγουρα ξέρεις κάτι περισσότερο και καλά κάνεις και τα λες. Κι έχει κι άλλα κακά, όπως τα ζωάδια που έχει μαζώξει στη δούλεψή της (τις προάλλες που πήρα την εξυπηρέτηση να ρωτήσω αν φαίνεται να έχω ενεργοποιηθεί σε αυτήν φεύγοντας από την Βολτέρα του 0,67, δεν της άκανες της αλληνής το ότι της έδωσα ΑΦΜ, ΑΔΤ, ΑΜΚΑ, ΚΚΕ, ΣΕΛΕΤΕ, ΚΑΤΕΕ και την παροχή, αλλά "έπρεπε" λέει να πεταχτώ μέχρι το ρολόι να της διαβάσω τον αριθμό που είχε γράψει ο Ντόκτορ Άλμπαν, με μαρκαδόρο που έχει ήδη αρχίσει να ξεθωριάζει, πάνω του, από τον Γενάρη που βάλανε ψηφιακό μουρμουρίζοντας, γιατί λέει "αλλιώς πώς θα ξέρει ότι είμαι όντως εγώ αυτός που ισχυρίζομαι και να το έχω και υπ' όψιν μου γιατί κάθε φορά που θα καλώ την εξυπηρετησάρα θα μου το ζητάνε, διότι "είναι διαφορετικός ο αριθμός που της διάβαζα από το χαρτί, από αυτόν που λέει στην καρτέλα μου"...Είπα να την βρίσω μία, αλλά τελικά είπα να το πάω σε καλόπαιδο μόουντ και απλά της είπα "μα κυρία μου, ο αριθμός που έχει πάνω το ρολόι είναι ΤΜΗΜΑ αυτού που φαίνεται στον λογαριασμό μου", "όχι, όχι, είναι διαφορετικός, πάντε παρακαλώ και δείτε αν είναι εύκολο και συγγνώμη για την ταλαιπωρία"....Ή το ότι αν υπάρχει χρέος "επί της παροχής", δεν σου κάνει σύνδεση, κι ας είσαι άλλος από τον μπαγλαμά που το άφησε αμανάτι, κι ας είναι παράνομο το να μη σου κάνει κι ας το ξέρει, και το ότι έκανε καρκινοπαθείς την μισή χώρα από τον Δεκέμβρη με τις ενεργοποιήσεις του Ονλάιν και του Έντερ πάνω στο ντεντλάιν τιμών, και, και, και...

...αλλά να μην πω και για τους "εναλλακτικούς" που από τότε που ξεκίνησε το συγκεκριμένο πανηγυράκι, έχουν μηχανυτεί χίλιους-δυο τρόπους, είτε για να σε δελεάσουν να παραμείνεις στο μαντρί, είτε να σε ξεγελάσουν/παραπλανήσουν να μείνεις, είτε και να σε υποχρεώσουν σε αυτό, άμεσα ή έμμεσα, κυρίως με οικονομικούς εκβιασμούς; Να μην πω για τις κατά βούληση μετατροπές σταθερών σε κυμαινόμενα, τις ενίοτε κατά παράβαση νόμων, κωδίκων και διατάξεων; Να μην πω για όταν προσπαθείς να βρεις το δικιο σου μέσω τρίτων υπηρεσιών, σε γράφουν κανονικά και υποχρεώνεσαι να τρέχεις σε δικηγόρους και να βάζεις χέρι στην τσέπη για λεφτά που πιθανώς δεν έχεις καν; Να μην πω για τον άλλον τα χριστούγεννα που αριβάρισε η Ελπέντισον του Λάτσαρου και του κόψανε το ρεύμα για οφειλή 56€, η οποία ήταν καταχρηστική επιβολή ποινής αποχώρισης (και μάλιστα σε αμφισβήτηση); Να μην πω για την Πρωτέργεια του Μυτηλινιού που με ψιλά γράμματα είχε όρους αυτόματης ανανέωσης και επιστροφής "δώρων" και "συνέπειας" άμα έλεγες να φύγεις από το μαντρί; Να μην πω για την Βατ που για πόσους μήνες μας ζάλισε πάνω και κάτω κεφάλι με την "κατάργηση της ρήτρας αναπροσαρμογής" και τα γιαούρτια με 0% Αmperes; Ή για την NRG του Βραδυνογιάννη με ποινές αποχώρησης κοντά στο 200άρι, ακόμη και τον 24ο; Ή για τον Ήρωνα τον Τερναϊκό, με χρεώσεις παγίων πιο κρυφές κι εναλασσόμενες από την ζωή του Λιγνάδη; Ή για την Ζενίθ του,,,Μπαναώτη Γιαννάκη που έστειλε "αναδρομικό εκκαθαριστικό" 12μήνου σε φίλο, ενώ είχε ήδη πληρώσει κανονικά τους λογαριασμούς του και του ζήταγε κα'να 300άρι επιπλέον; Ή μήπως να πω για την Βόλτον και τα επαυξημένα τέλη του Δήμου ΑΘηναίων που δεν του τ' απέδιδε κι όλας; Ή για όσες του χώρου μπήκαν στον χώρο επειδή είδαν μάσα, α-λα Γκρηκ Στατίστικς διαδικασίες και έκτοτε τους "κυνηγάει" (και καλά) η (και καλά) ανεξάρτητα "Ρυθμιστική Αρχήδια Ενέργειας"; Και η λίστα δεν έχει τέλος...

...καλός ο "ανταγωνισμός" σαν ιδέα και προοπτική και "λογική", αλλά εδώ έχουμε ρατ φάκινγκ, όχι "ανταγωνισμό". Κι όταν δεν πιάνει το μεταξύ τους φάκινγκ, πιάνουν στην φάκα τον καταναλωτή. Να είχαμε μία, άντε ΔΥΟ εταιρίες, σοβαρές πραγματικά, όχι μόνο με γραββάτες και γκλαμουράτα πλέξιγκλας γραφεία, να ρίχνανε λεφτά να κάνουν επενδύσεις, να κοντράρουν πραγματικά την αργοκίνητη, μονολιθική και "καταχρεωμένη" ΔΕΗ. Αλλά εδώ που είμαστε, απλά μοιράσανε την πίτα όχι για να φάει περισσότερος κόσμος, αλλά για να φάνε περισσότεροι μοιραστές. Και τον λογαριασμό πάντα στους πελάτες τους. "Έξοδα παραστάσεως", για το Ενεργειακό Τσίρκο της Μπανανίας μας...

Σε όλο αυτό το μπουρδέλο, ναι καλύτερα ΔΕΗ αθ στέλνω γνωστούς κι αγνώστους. Μπας και καταφέρουν να βγάλουν τον μήνα, γιατί αν τους στείλω στους άλλους, στην ΕΛΠΕ του 1ος Ευρού ας πούμε, το σίγουρο είναι ότι θα μείνουν με τον εκκαθαριστικό στο χέρι....Το τί "θα 'πρεπε και τί δεν θα ΄πρεπε", είναι κουβέντα να γίνεται, για ένα παράλληλο σύμπαν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Ναι ρε Μαν καλά τα λες...αν και δεν έχω πάρει δωροεπιταγή από κανέναν μέχρι σήμερα! Κάτσε εσύ στην ΔΕΗ (η οποία εν μία νυκτί άλλαξε 5.500.000 ρολόγια από σταθερό σε κυμαινόμενο χωρίς να ανοίξει μύτη) και πες μου αύριο την τιμή που θα αναρτήσει...αλλά αν είσαι μάγκας μείνε εκεί ε; Μην κοιτάξεις κανένα ιδιώτη παραπλανητή 🙃

Πότε άλλαξε τα σταθερά σε κυμαινόμενα η ΔΕΗ; Εγώ έβαλα my home enter, με 0.10 €kwh τον περασμένο Νοέμβριο και ακόμα αυτό έχω έως και τον Νοέμβρη του 2023 όπως αναγράφεται στο προφίλ μου στο site της ΔΕΗ.

Υγ.: Με έχουν πάρει τουλάχιστον 2 ιδιώτες πάροχοι τηλέφωνο για προσφορά και παραπλανητικά μου έλεγαν ότι παύει να ισχύει το συμβόλαιο μου στην ΔΕΗ από φέτος τον Αύγουστο

Επεξ/σία από nikoscorp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikoscorp είπε

Πότε άλλαξε τα σταθερά σε κυμαινόμενα η ΔΕΗ; Εγώ έβαλα my home enter, με 0.10 €kwh τον περασμένο Νοέμβριο και ακόμα αυτό έχω έως και τον Νοέμβρη του 2023 όπως αναγράφεται στο προφίλ μου στο site της ΔΕΗ.

Υγ.: Με έχουν πάρει τουλάχιστον 2 ιδιώτες πάροχοι τηλέφωνο για προσφορά και παραπλανητικά μου έλεγαν ότι παύει να ισχύει το συμβόλαιο μου στην ΔΕΗ από φέτος τον Αύγουστο

6/8/2021 άλλαξαν όλα τα Γ1 και Γ1Ν σε μεταβλητά

Τα enter και online ήταν δεν ήταν 300,000 ρολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

6/8/2021 άλλαξαν όλα τα Γ1 και Γ1Ν σε μεταβλητά

Τα enter και online ήταν δεν ήταν 300,000 ρολόγια

Πριν τις 6/8/2021 δηλαδή τα Γ1 είχαν φιξαρισμενες τιμές; Δεν υπήρχε πρόβλεψη για ρήτρα αναπροσαρμογής όπως στους ιδιώτες παρόχους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις με κάλεσαν από NRG υποτίθεται (αλλά ήταν από εξωτερικό συνεργάτη τελικά) για να μου δώσουν σταθερή τιμή 0,23 ευρώ την κιλοβατώρα.. Η πλάκα είναι ότι είμαι ήδη στην NRG😂.. Αφού ή τιμή κιλοβατωρας είναι ήδη στα 0,5 ευρώ κι πάνω τους λέω...πως γίνεται αυτό?...εεε..με την επιδότηση του κράτους μου άπαντα.....και πήρα να σας δώσω σταθερή τιμή για τον μήνα Αύγουστο 0,23 ευρώ την κιλοβατώρα...ούτε καν σταθερή τιμή για 1 χρόνο ξέρω εγώ....😂ακόμα γελάω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, nikoscorp είπε

Πριν τις 6/8/2021 δηλαδή τα Γ1 είχαν φιξαρισμενες τιμές; Δεν υπήρχε πρόβλεψη για ρήτρα αναπροσαρμογής όπως στους ιδιώτες παρόχους;

Ακριβώς, είχε ενσωματωθεί βέβαια ένα δύο μήνες πριν χρέωση CO2 (που ήταν χαμηλή βέβαια) και η οποία καταργήθηκε υπέρ της ρήτρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nikoscorp είπε

Πριν τις 6/8/2021 δηλαδή τα Γ1 είχαν φιξαρισμενες τιμές; Δεν υπήρχε πρόβλεψη για ρήτρα αναπροσαρμογής όπως στους ιδιώτες παρόχους;

...διυλίζετε τον κώνωπα (κι εσύ κι ο Master) τώρα. Τί πρόβλεψη να υπήρχε, όταν μιλάμε για "αρχαία" συμβόλαια μιας άλλης εποχής, ως επί το πλείστον; Τα πράγματα βρωμίσανε από πέρσι, και προφανώς δεν γινόταν να συνεχίσει ο κόσμος να πληρώνει με 0,11 την κιλοβατώρα, όταν παγκοσμίως η ενέργεια (παραγωγή και τιμές) είχαν ήδη αρχίσει να εκτροχιάζονται. Αυηξήσεις θα γινόντουσαν, δεν υπήρχε θέμα, όπως κι αν τις βαφτίζανε, ό,τι μηχανισμό υπολογισμού κι αν στήνανε. Απλώς έγινε με τον χειρότερα προσφερόμενο τρόπο, έγινε το ρεύμα χρηματιστηριακό κωλάδικο στον παρανοϊκά παγκοσμιοποιημένο κόσμο, και τα αποτελέσματα τα λουζόμαστε...Είτε έδινε 60 μέρες, είτε 160, πριν την ενεργοποίηση της ρήτρας αναπροσαρμογής, η πλειονότητα του κόσμου που με το ζόρι ξέρει απλώς τον φάκελο του λογαριασμού ν' ανοίγει, πάλι θα τον έπινε, πάλι δεν θα χώνευε ότι στην ουσία πρέπει πλέον να καταναλώνει λιγότερο αν δεν θέλει να βρεθεί μπλεγμένος οικονομικά. Το ότι έγιενε "α-λα Γκρεκ" η ενεργοποίηση της ρήτρας στις 5 Αυγούστου, μικρή σημασία έχει πρακτικά, ειδικά όταν οι εναλαλκτικοί δεν είχαν καμμία δυνατότητα για "καλύτερες τιμές". Και μετά ήρθε κι ο Ρώσος και έκανε και κολυμπυθρόξυλο ό,τι είχε απομείνει και τα λποιπά γνωστά. Η "ρήτρα", ως μηχανισμός, είναι ψηφισμένος από το '13. Εφαρμογή από του εναλλακτικούς κάπου νομίζω από το '16, και η ΔΕΗ μπήκε κι αυτή στο χορό από πέρσι.

Αλλά μικρή σημασία έχουν ολ' αυτά. Με όλα όσα συμβαίνουν σε πλανητικό επίπεδο από κάθε άποψη, αργά ή γρήγοα θα τον τρώγαμε. Ε τον τρώμε. Κι έρχονται και χειρότερα, καθώς ουτε πετρελαιόδεντρα φυτρώνουν, ούτε υπα΄ρχει σοβαρή υποδομή παγκοσμίως για πλήρη μετάβαση σε "ΑΠΕ", έχουμε γίνει κι 8 δις και ο καθένας θέλει ενέργεια για να ζεσταθεί, για να δροσιστεί, για να ποτίσει το χωράφι, για να δουλέψει τον δονητή, για να πάει ταξιδάκι στην Ταϊλάνδη, για να στείλει τα παιδιά του φροντιστήριο, για να τρώει φιλετάκια, για να βλέπει Τσάμπιο Λυκ (...και έχεις και τον Μασκ που θέλει να πάει και στον Άρη.....Καυτατζόγλειο και πολύ μας είναι :ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...