Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, elen46 είπε

Επειδη ενδιαφερομαι και γω για τις εγγυησεις σε Γ21 επαγγελματικο(δεν βαζω ποτε παγια εντολη)ξερουμε που κυμαινονται ανα εταιρεια?

Eλίν 130 μονοφασικό, 150 τριφασικό... δε ξέρω για πάγια

WE 100 ευρώ ή μηδενική αν βάλεις εξαρχής πάγια εντολή

ΗΡΩΝ την εγγύηση του προηγούμενου παρόχου ή μηδενική αν βάλεις πάγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eλίν 130 μονοφασικό, 150 τριφασικό... δε ξέρω για πάγια

WE 100 ευρώ ή μηδενική αν βάλεις εξαρχής πάγια εντολή

ΗΡΩΝ την εγγύηση του προηγούμενου παρόχου ή μηδενική αν βάλεις πάγια

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fysikos είπε

Είμαι ανάμεσα στο να μεινω στη ΔΕΗ αλλα να βαλω και νυχτερινο και στο μα παω στην protergia με το 0,5ε€/kwh ανεξαρτητως ημερησιου-νυχτερινου.

Σταθερά 50 λεπτά η κιλοβατώρα με 30% συνέπεια και χωρίς επιδοτήσεις δε νομίζω να είναι κελεπούρι

Για τα κυμαινόμενά της έχει αναφερθεί τι πρόβλημα παίζει

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59571430

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, korakios είπε

Σταθερά 50 λεπτά η κιλοβατώρα με 30% συνέπεια και χωρίς επιδοτήσεις δε νομίζω να είναι κελεπούρι

Για τα κυμαινόμενά της έχει αναφερθεί τι πρόβλημα παίζει

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59571430

Αν μπορεις να με βοηθήσεις ωστε να καταλαβω τον συλλογισμό σου. Έχεις ανεβάσει ενα excel στο οποίο προκύπτουν κάποια ποσά ώστε να αντιληφθούμε σε ποια εταιρεία μας συμφέρει να απευθυνθούμε. Από το excel αυτό προκύπτει ως πιο συμφέρουσα η protergia, αρα γιατί δεν ειναι κελεπούρι; αν ακομη και χωρις επιδοτησεις βγαινει φθηνότερη γιατι να μην την προτιμήσω; έχω διαβάσει τις παραπομπές που ανέφερες και εκει ο καταναλωτής χρεώνεται με αλλο ποσο αντι για το 0,35 (0,5-0,3×0,5) αρα γι'αυτον τον λογο δεν την προτεινεις; αν ισχυει αυτο,  μηπως να μην αναφερονται καθολου τα προγραμματα τα οποία εχουν τέτοιες τακτικες ωστε να μην γινονται ανουσιες συγκρισεις;

Επεξ/σία από fysikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fysikos είπε

Έχεις ανεβάσει ενα excel στο οποίο προκύπτουν κάποια ποσά ώστε να αντιληφθούμε σε ποια εταιρεία μας συμφέρει να απευθυνθούμε.

σωστά , αλλά εκτός απο την καρτέλα με τα σταθερά έχει και 2η καρτέλα με κυμαινόμενα

7 λεπτά πριν, fysikos είπε

Από το excel αυτό προκύπτει ως πιο συμφέρουσα η protergia, αρα γιατί δεν ειναι κελεπούρι;

μέχρι στιγμής τα κυμαινόμενα με τις επιδοτήσεις παίζουν πολύ χαμηλότερα απο τα 0,35 (με συνέπεια)

7 λεπτά πριν, fysikos είπε

αν ακομη και χωρις επιδοτησεις βγαινει φθηνότερη γιατι να μην την προτιμήσω;

πως γίνεται να βγαίνει φθηνότερη ? (edit συγκριτικά πάντα με κυμαινόμενα) .

Δες τη στήλη τελική με φπα (edit στο εκάστοτε φύλλο)

7 λεπτά πριν, fysikos είπε

έχω διαβάσει τις παραπομπές που ανέφερες και εκει ο καταναλωτής χρεώνεται με αλλο ποσο αντι για το 0,35 (0,5-0,3×0,5) αρα γι'αυτον τον λογο δεν την προτεινεις;

ο λογαριασμός που είδες δεν είναι με σταθερό , είναι με κυμαινόμενο και δεν την προτείνω γιατί δεν έχει ανάλυση ανα μήνα της περιόδου παρά μέσο όρο και για τις ΤΕΜ δεν έχει καθόλου ανάλυση ,απλά πετάει ένα ποσό

7 λεπτά πριν, fysikos είπε

αν ισχυει αυτο,  μηπως να μην αναφερονται καθολου τα προγραμματα τα οποία εχουν τέτοιες τακτικες ωστε να μην γινονται ανουσιες συγκρισεις;

εκτός του νήματος που καλό είναι να παρακολουθεί κάποιος , έχω στο excel τη στήλη σχόλια

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fysikos είπε

Οκ, καταλαβα. Επειδη δεν με ενδιαφερουν τα κυμαινόμενά γι'αυτο την ανεφερα ως επιλογη. Ευχαριστώ για τον χρονο σου.

Δηλαδή προτιμάς το 0.35 σταθερό, αντί για 0 το Σεπτέμβριο και ~0.17 τον Οκτώβριο, Νοέμβριο Δεκέμβριο; 😯

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Δηλαδή προτιμάς το 0.35 σταθερό, αντί για 0 το Σεπτέμβριο και ~0.17 τον Οκτώβριο, Νοέμβριο Δεκέμβριο; 😯

κάτσε αφού θέλει σταθερά τον έφτιαξα και για αέριο 😁 , @fysikos στο άλλο νήμα συνέχεια , τσέκαρε εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 1comment είπε

We energy δεν χρεώνει εγγύηση αν μαζί με την αίτηση δώσεις τα στοιχεία λογ/σμου για ενεργοποίηση πάγιας εντολής. Το μεγάλο θετικό με τη we εκτός τις ανταγωνιστικές τιμές, είναι ότι βγαίνουν μόνο εκκαθαριστικοί με ένδειξή σου.

sorry, αυτό τι διαφορά έχει από το δίνει κανείς μόνος του μέτρηση κάθε μήνα πχ  Ήρωνας????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

sorry, αυτό τι διαφορά έχει από το δίνει κανείς μόνος του μέτρηση κάθε μήνα πχ  Ήρωνας????

μην ανακατεύετε οικιακά με επαγγελματικά

Η οποιαδήποτε διαφορά για μέτρηση οικιακού πελάτη VS μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ θα φανεί σε εκκαθαριστικό 4μήνου και όχι σε εκτιμήσεις , δλδ αν σπάσει αναλογικά η μέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2022 στις 9:14 ΠΜ, janus5555 είπε

Έχω παρόμοιο θέμα ασάφειας  στις χρεώσεις/ επιδοτήσης σε λογαριασμό έναντι της PROTERGIA. Είδα την παραπάνω συζήτηση και μπήκα κατευθείαν να στείλω μέιλ για να ζητήσω αναλυτικό υπολογισμό των χρεώσεων και επιδοτήσεων ανά μήνα στον επόμενο λογαριασμό που θα είναι εκκαθαριστικός και στη σελίδα επικοινωνίας λέει access denied. 

Έχει νόημα να μιλήσω με τσατμποτ ή τηλέφωνο ή υπάρχει κάποια κοινή μυστική διεύθυνση μειλ της PROTERGIA για τους μυημένους;

protergia 2022_11_15.pdf 1.14 MB · 2 downloads

Φίλε μου αν βγάλεις άκρη, πες μου και εμένα γιατί έτσι όπως τα γράφουν πρέπει να έχεις σπουδάσει από λογιστικά και πάνω για να καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για ελιν power on home comfort.

Έχεις κάποιος εμπειρία?

Δέχεται μετρήσεις μας η ελιν η θα πρέπει να περιμένω τις μετρήσεις του δεδδηε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanidisg είπε

Φίλε μου αν βγάλεις άκρη, πες μου και εμένα γιατί έτσι όπως τα γράφουν πρέπει να έχεις σπουδάσει από λογιστικά και πάνω για να καταλάβεις.

@stefanidisg

Άκρη βγάζω αλλά δεν ξέρω και τί νόημα έχει..

Σύμφωνα με το λογαριασμό που ανέβασα, ο οποίος είναι ΕΝΑΝΤΙ για τη διάρκεια 2/10-15/11, δηλαδή 44 μέρες, μου χρεώνουν 40kwh. 

Άρα:

40kwh /44 μέρες= 0,90909 kwh ανά ημέρα

2/10-31/10= 29 μέρες= 29ημέρες * 0,909 kwh/ ημέρα= 26,36kwh με τιμή Οκτώβρη 0,59411€/kwh= 0,59411*26,36= 15,66€ για τον Οκτώβρη

1/11-15/11= 15 μέρες= 15ημέρες *0,909 kwh/ ημέρα= 13,64kwh με τιμή Νοέμβρη 0,413€/kwh= 0,413*13,64= 5,629€ για το Νοέμβρη

Άρα χρέωση ρεύματος για Οκτώβρη και Νοέμβρη = 15,66€+ 5,629€= 21,29€.

Επίσης, έτσι ωραία προκύπτει και η (μέση) τιμή  που χρεώνουν την kwh συνολικά για αυτό το διάστημα:

(Για Οκτώβρη 0,59411€/kwh*29 ημέρες + Για Νοέμβρη 0,413€/kwh*15 ημέρες) / 44 ημέρες= 0,5323€/kwh * 40kwh για το δίμηνο= 21,29€

Αντίστοιχα βγαίνει και η επιδότηση για Οκτώβρη και Νοέμβρη με τις τιμές που παραθέτουν στην τελευταία σελίδα του λογαριασμού = 26,36kwh*0,436€/kwh + 13,64kwh*0,238€/kwh= 14,74€

Θα πρέπει να πω ότι τα νούμερα δεν βγαίνουν κατευθείαν και ακριβώς, δηλαδή η στρογγυλοποίηση και οι μέρες δεν είμαι σίγουρος πως καταμετρώνται. Για παράδειγμα, το ποσό επιδότησης που υπολογίζω διαφέρει ελάχιστα απ'το λογαριασμό αλλά αν δεν υπολογίσω την 2/10 και δεν υπολογίσω την 15/11 ως μέρες χρεώσιμες και αντίστροφα, προκύπτει ακριβώς το ποσό επιδότησης αλλά όχι η χρέωση του ρεύματος.

Τσπ το πολυσυζητήσαμε, πρέπει να φαίνονται αναλυτικά και πλήρως  υπολογισμένα όλες οι χρεώσεις και επιδοτήσεις, μετά, συζητάμε αν τελικά συμφέρει όλο αυτό και τί πληρώνουμε. Έστειλα αίτημα μέσω της ΡΑΕ και έχω δώσει ένδειξη για το λογαριασμό που θα έρθει, να δω τί θα δω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, davarisx είπε

Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για ελιν power on home comfort.

Έχεις κάποιος εμπειρία?

Δέχεται μετρήσεις μας η ελιν η θα πρέπει να περιμένω τις μετρήσεις του δεδδηε?

Σε 6 μέρες ανακοινώνονται τα τιμολόγια του Γενάρη, περίμενε μη τυχόν η ΕΛίν είναι ακριβή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, davarisx είπε

Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για ελιν power on home comfort.

Έχεις κάποιος εμπειρία?

Δέχεται μετρήσεις μας η ελιν η θα πρέπει να περιμένω τις μετρήσεις του δεδδηε?

ΔΕΔΔΗΕ κάθε δίμηνο ή γνωστοποιείς κάθε μήνα με email (μέχρι να βγει η σχετική εφαρμογή) την ένδειξη του μετρητή σου, από την 25η έως την 28η ημερολογιακή ημέρα. Απαιτείται Φωτογραφία μετρητή όπου φαίνεται η μέτρηση και ο αριθμός του μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...