Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

το 2ο ,εκτός αν κάθισε και τα υπολόγισε και βγήκαν λάθος, δεν είναι δύσκολο , αλλά δεν είναι δουλειά του καταναλωτή να κάθεται να κάνει ανάλυση

___________________

Δεν κρατήθηκα και έκανα υπολογισμό 😛

Δε βγαίνανε οι TEM και τότε κατάλαβα οτι χρεώνει απο την επόμενη μέρα αρχής περιόδου δλδ 26/10

Οκτ:

134*0,59411*6/33=14,48

27*0,58557*6/33= 2,88

(134+27)*0.436*6/33=12,76 TEM

_______________________________

Νοε:

134*0,41281*27/33= 45,26

27*0,40427*27/33= 8,93

(134+27)*0.238*27/33=31.35 TEM

________________________________________

14,48+2,88+45,26+8,93= 71,55 + πάγιο 33*1/30=1,1 άρα 72,65 (κοντά στο 72,63 λόγω στρογγυλοποιήσεων)

12,76+31.35 = 44,11 ΤΕΜ

 

Τώρα αν είναι να κάθεται ο καθένας να κάνει ανάλυση , ή να περιμένει να του κάνει κάποιος κάθε φορά για επαλήθευση , οκ, ειδικά αν περάσει και κλίμα ΤΕΜ μπλέκει παραπάνω....

αμφισβήτηση χρεώσεων και ανάλυση απο την εταιρία

Ευχαριστω ,Οποτε ειναι σωστα, απλα πρεπει να εχεις το νου σου , ενιοτε να υπολογιζεις ο ιδιος.

Αυτο με το ΅και κλιμα ΤΕΜ μπλεκει παραπανω"' δεν καταλαβα.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, insomniagfg είπε

Αυτο με το ΅και κλιμα ΤΕΜ μπλεκει παραπανω δεν καταλαβα"'.

τυπογραφικό , κλίμακα ΤΕΜ , πχ έχεις 500 το μήνα για την πρώτη κλίμακα επιδοτήσεων ή πχ στην περίπτωσή σου για Οκτ

6*500/30=100kw , αν τα ξεπερνούσες θα έπαιρνες για τις υπόλοιπες κιλοβατώρες μικρότερη επιδότηση

(αλλά έκαψες αναλογικά για Οκτ : (134+27)*6/33=29kw )

5 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Ευχαριστω ,Οποτε ειναι σωστα, απλα πρεπει να εχεις το νου σου , ενιοτε να υπολογιζεις ο ιδιος.

 κάνε αμφισβήτηση , μόνο έτσι θα υποχρεωθεί η εταιρία κάποια στιγμή να γράφει αναλυτικά τις χρεώσεις, το οτι έτυχε να είναι σωστές δε σημαίνει οτι στον επόμενο θα είναι , εκτός αν όντως θες να κάθεσαι να τα υπολογίζεις ο ίδιος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά θέλω τα φώτα σας.

μου ήρθε εκκαθαριστικός της NRG από 24/1-21/9/22 ( δεν πέρασε ο ΔΕΔΔΗΕ  να κάνει καταμέτρηση), με κατανάλωση 9390Kwh και ρήτρα αναπροσαρμογής  1296€!!!..  υπόψην ότι είχα σταθερό μέχρι 4/4 οπότε και το διέκοψαν μονομερώς.

ζήτησα ανάλυση της ρήτρας αναπροσαρμογής και μετά από πολύ προσπάθεια μου έστειλαν. Η Nrg λοιπόν πήγε και 'έσπασε' αναλογικά την κατανάλωση ανα μήνα στο σύνολο, χωρίς να λάβει υπόψην τις μετρήσεις που καταχωρούσα στο site τους κάθε μήνα. Δηλαδή, ενώ εγώ πχ στο διάστημα 24/1-21/3 είχα κατανάλωση 3024Kwh, αυτοί μου χρεώνουν 2000kwh  ενώ στο διάστημα ιουλίου-αυγούστου που είχε καταργηθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής,  είχα κατανάλωση 3000kwh και αυτοί χρέωσαν 2000 και οι υπόλοιπες kwh μεταφέρθηκαν στην ουσία στο διάστημα που είχα την ρήτρα. Έχει βάση να κάνω καταγγελία και να επικαλεστώ ότι καταχωρούσα σωστά τις μετρήσεις και οτι δεν ισχύει η αναλογικότητα που έβαλαν αυτοί?? Τι άλλο επιχείρημα μπορώ να επικαλεστώ?

Επίσης, όταν μου έκοψαν το σταθερό πρόγραμμα που είχα, έκανα καταγγελία στην ραε, και έλαβα απάντηση ότι από συστημικό λάθος δεν ενημερώθηκα, και ότι θα μου πιστώσουν το 50% της ρήτρας που χρεώθηκα έως τότε (21-7), Τώρα έρχονται με τον εκκαθαριστικό και μου χρεώνουν ξανά ...? Τι άλλο μπορώ να επικαλεστώ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Η Nrg λοιπόν πήγε και 'έσπασε' αναλογικά την κατανάλωση ανα μήνα στο σύνολο, χωρίς να λάβει υπόψην τις μετρήσεις που καταχωρούσα στο site τους κάθε μήνα.

η εκκαθάριση γίνεται βάσει μετρήσεων του ΔΕΔΔΗΕ , αν κάνει κάτι διαφορετικό μια εταιρία εξαρτάται απο την μηχανογράφηση που έχει

4 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Έχει βάση να κάνω καταγγελία και να επικαλεστώ ότι καταχωρούσα σωστά τις μετρήσεις και οτι δεν ισχύει η αναλογικότητα που έβαλαν αυτοί??

όχι ,

5 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Τι άλλο μπορώ να επικαλεστώ???

μπορείς όμως να πατήσεις στο οτι δεν το γνώριζες οτι θα σπάσει αναλογικά απο τη στιγμή που έδινες μετρήσεις

tip: να δίνεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ ανα δίμηνο

5 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Επίσης, όταν μου έκοψαν το σταθερό πρόγραμμα που είχα, έκανα καταγγελία στην ραε, και έλαβα απάντηση ότι από συστημικό λάθος δεν ενημερώθηκα, και ότι θα μου πιστώσουν το 50% της ρήτρας που χρεώθηκα έως τότε (21-7), Τώρα έρχονται με τον εκκαθαριστικό και μου χρεώνουν ξανά ...?

επειδή ψιλοξέρω τη φάση , 99% έγινε απο τη μηχανογράφηση . Αν δεν έκλεισες το αίτημα μέσω ΡΑΕ κάνε απόρριψη και στη συνέχεια ενημέρωσε την παρούσα κατάσταση ζητώντας έκτακτο

Αν το έκλεισες τότε άνοιξε νέο και ξεκίνα πχ Κατα το αίτημα με αρ. πρωτοκόλλου τάδε η εταιρία είχε δεσμευτεί οτι θα πιστώσει το 50% της ρήτρας αλλά στο λογαριασμό ...κτλ

(και επισυνάπτεις και το λογαριασμό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

ζήτησα ανάλυση της ρήτρας αναπροσαρμογής και μετά από πολύ προσπάθεια μου έστειλαν. Η Nrg λοιπόν πήγε και 'έσπασε' αναλογικά την κατανάλωση ανα μήνα στο σύνολο, χωρίς να λάβει υπόψην τις μετρήσεις που καταχωρούσα στο site τους κάθε μήνα. Δηλαδή, ενώ εγώ πχ στο διάστημα 24/1-21/3 είχα κατανάλωση 3024Kwh, αυτοί μου χρεώνουν 2000kwh  ενώ στο διάστημα ιουλίου-αυγούστου που είχε καταργηθεί η ρήτρα αναπροσαρμογής,  είχα κατανάλωση 3000kwh και αυτοί χρέωσαν 2000 και οι υπόλοιπες kwh μεταφέρθηκαν στην ουσία στο διάστημα που είχα την ρήτρα. Έχει βάση να κάνω καταγγελία και να επικαλεστώ ότι καταχωρούσα σωστά τις μετρήσεις και οτι δεν ισχύει η αναλογικότητα που έβαλαν αυτοί?? Τι άλλο επιχείρημα μπορώ να επικαλεστώ?

έτσι είναι οι εκκαθαριστικοί. Σπάει αναλογικά η κατανάλωση και αφαιρούνται οι έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το νέο τρόπο υπολογισμού των χρεώσεων δικτύου μεταφοράς/δικτύου διανομής με βάση την ισχύ κατά 90% και τις KWh κατά 10%, έχει βρει κανείς το νέο τύπο που θα ισχύει; Έχω διαβάσει σε δεκάδες site το ίδιο άρθρο copy - paste, κανείς δεν αναφέρει τον τύπο, μόνο αυτό το γενικό 90-10. Ούτε στο site της ΡΑΕ βρήκα κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Για το νέο τρόπο υπολογισμού των χρεώσεων δικτύου μεταφοράς/δικτύου διανομής με βάση την ισχύ κατά 90% και τις KWh κατά 10%, έχει βρει κανείς το νέο τύπο που θα ισχύει; Έχω διαβάσει σε δεκάδες site το ίδιο άρθρο copy - paste, κανείς δεν αναφέρει τον τύπο, μόνο αυτό το γενικό 90-10. Ούτε στο site της ΡΑΕ βρήκα κάτι.

δεν ισχύει κάτι τέτοιο , αν ισχύσει και όποτε ισχύσει θα μαθευτεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ισχύει κάτι τέτοιο , αν ισχύσει και όποτε ισχύσει θα μαθευτεί

Και όλα αυτά τα δημοσιεύματα σε δεκάδες site με το ίδιο πάνω κάτω κείμενο τι ήταν;

https://www.kathimerini.gr/economy/562159942/trifasiko-reyma-ypsiloteres-chreoseis-apo-to-2023/

Και εδώ από τον Πρόεδρο της ΓΕΝΟΠ, πριν λίγες μέρες

https://www.youtube.com/watch?v=cRndF0TZuy0

στο 3:40

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Και όλα αυτά τα δημοσιεύματα σε δεκάδες site με το ίδιο πάνω κάτω κείμενο τι ήταν;

όπως με τις ΥΚΩ που υποτίθεται οτι θα αλλάζανε απο 1/11

όταν αλλάξει κάτι θα μαθευτεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Οταν βγήκε το pdf του 1ου λογαριασμού στον ήρων ενεργοποίησα πάγια εντολή από το ebanking της τράπεζάς μου. Όμως, ο @favou2000 έγραψε χτες ότι από 29/11 η πάγια εντολή ενεργοποιείται μόνο μέσω του myheron. Και πλέον υπάρχει και κουμπί "ενεργοποίηση πάγιας εντολής". Στο site του ήρων δεν βρήκα κάτι σχετικό. Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2022 στις 8:26 ΠΜ, motoboots είπε

Σε πρόσφατη μετάβαση μου στην Καλλιθέα, από ΔΕΗ σε ΕΛΙΝ, δεν πέρασαν. Χρησιμοποίησαν τη μέτρηση που έδωσα στην ΕΛΙΝ. 

Στην μητέρα μου στο Χαλάνδρι πέρασαν και καταμέτρησαν και με τηλεφωνική επικοινωνία λόγω μη προσβάσιμου μετρητή. Εάν στείλεις φωτογραφία μετρητή είναι πιθανόν να μην περάσει υπάλληλος για καταμέτρηση. Κατά βάση περνούν κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dasnowy είπε

Καλησπέρα. Οταν βγήκε το pdf του 1ου λογαριασμού στον ήρων ενεργοποίησα πάγια εντολή από το ebanking της τράπεζάς μου. Όμως, ο @favou2000 έγραψε χτες ότι από 29/11 η πάγια εντολή ενεργοποιείται μόνο μέσω του myheron. Και πλέον υπάρχει και κουμπί "ενεργοποίηση πάγιας εντολής". Στο site του ήρων δεν βρήκα κάτι σχετικό. Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό;

Η πάγια εντολή μάλλον ενεργοποιείται και από το ebanking της τράπεζας κανονικά.Εγω ήθελα να ενεργοποιήσω την ΚΑΡΤΙΚΉ πάγια εντολή που μεχρι της 29/11 γινόταν μόνο μεσω αίτησης που έστελνες στον ΗΡΩΝ.Αυτό αλλαξε και γινεται μεσω του myHPWN.Το mail που μου στείλανε:

Αγαπητέ πελάτη,

Από 29/11/2022 στο παρόν email επεξεργάζονται μόνο αιτήσεις που αφορούν σε ακύρωση κάρτας, αιτήσεις ανάκλησης .
Σε περίπτωση ανανέωσης ημερομηνίας λήξης κάρτας ή τροποποίηση κάρτας , θα πρέπει να αποστέλετε πρώτα την αίτηση ακύρωσης στο παρόν email.

Η ενεργοποίηση κάρτας είτε γίνεται για πρώτη φορά , είτε κατόπιν ακύρωσης προηγούμενης κάρτας, θα γίνεται πλέον μέσω του myΗΡΩΝ web & mobile app, στην προβολή “Ο λογαριασμός μου”.

Σας ευχαριστούμε για τη δυνατότητα που μας δίνετε να γίνουμε καλύτεροι.


Με εκτίμηση,
Collection and Credit Vetting Department

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2022 στις 3:02 ΠΜ, Haldol είπε

Εγώ πάλι, γι' αυτό το λόγο έφυγα απ' τον ΗΡΩΝ. Και μάλιστα τους φάνηκε και περίεργο στο τηλέφωνο όταν με πήραν το ότι φεύγω, όχι λόγω των τιμών τους, αλλά λόγω του ότι η μηχανογράφησή τους είναι ανέκδοτο. Αν είναι δυνατόν να περιμένω καμιά 'βδομάδα απ' όταν εκδοθεί ο λογαριασμός για να δω το PDF.

Απιστευτοι. Πριν 6 μήνες μιλουσα με μεγάλο πωλητή τους( απο τον ιδιο τον Ηρωνα) και μου ελεγε ξεχάστε τα προβλήματα απο την μηχανογραφηση. Θα δειτε άλλον Ηρων πιά.

Αγνοειται ο νέος ΗΡΩΝ......

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
18 λεπτά πριν, xraxra είπε

Απιστευτοι. Πριν 6 μήνες μιλουσα με μεγάλο πωλητή τους( απο τον ιδιο τον Ηρωνα) και μου ελεγε ξεχάστε τα προβλήματα απο την μηχανογραφηση. Θα δειτε άλλον Ηρων πιά.

Αγνοειται ο νέος ΗΡΩΝ......

αφού σου το είπε ,τότε κάποιο λάθος κάνετε , είναι σαν να λες οτι ο πωλητής θα πει πράγματα που δεν ισχύουν για να .... πουλήσει 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τις πρόσθετες επιδοτήσεις ως 35kva, μου είπαν τα παρακάτω απ'το ΥΠΕΝ

Έχει σταλεί η ΚΥΑ προς υπογραφή στους αρμόδιους υπουργούς οικονομικών και ΥΠΕΝ, άγνωστο πότε θα την υπογράψουν (θεωρητικά αυτό το μήνα).

Η ΚΥΑ αυτή θα αφορά τις πρόσθετες επιδοτήσεις Φεβρουαρίου - Νοεμβρίου. Για το Γενάρη του 2021 δε θα υπάρξει εξτρα επιδότηση γιατί η έγκριση της ενίσχυσης απ'τη Κομισιόν συνδέεται με τον πόλεμο στην Ουκρανία. Υπάρχει πιθανότητα όμως να είναι αυξημένη η πρόσθετη επιδότηση Φεβρουαρίου-Μαρτίου ώστε να καλύψει και την εξαγγελία του Ιανουαρίου.

Όποιος έκατσε ΗΡΩΝ επαγγελματικό τον Δεκέμβρη, μάλλον θα πάρει την επιδότηση στην επόμενη ΚΥΑ κατά τα Χριστούγεννα του 2023. 😄

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...