Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...σόρι που χώνομαι, αλλά ασχέτως αν καμμιά φορά λέει και κα'να,,,,άσχετο (αλήθεια είναι), μάλλον εκ παραδρομής τουλάχιστον το κάνει ο takoulou (όπως το πρόσφατο με το "MyHome Enter"), και γενικά ο σκοπός του είναι εμφανώς να βοηθήσει

(...έστω και με τον "δικό του τρόπο" ενίοτε. Πχ : )

Spoiler
Αναφορά σε κείμενο

Εδώ υπάρχει ενα excel.. Που μπορείς να το δείς.. Να βάλεις τιμές να το εξετάσεις.. 

...εδώ εξέλ...εκεί εξέλ....πού να 'ναι το γαμημένο το εξέλ...Που "μπορείς να το δεις" κι όλας...:P

Και φυσικά η παρουσία του εδώ μέσα είναι "διακριτική" και η συμπεριφορά "άψογη"...Θα μου πεις, "τί να το κάνω που είναι καλό παιδί, άμα πετάει άκυρα;" και θα 'χεις δίκιο μεν (ως ένα βαθμό), αλλά το point μου είναι : όχι κι άρπαγμα απ' τον γιακά....(Δεν νομίζω πως του συγκεκριμένου τεσπα του "αξίζει" κάτι τέτοιο.)

Τεσπα αυτά από 'μένα και ειρήνη υμίν.

(...δλδ άμα σκοτωθούμε από τώρα, σαν τί θα κάνουμε όταν ανακοινωθούν οι τιμές του Σεπτέμβρη....:P)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 14/8/2022 στις 6:40 ΜΜ, korakios είπε

Σε άλλα νέα έβγαλε ο Ηρών σταθερά νέο πρόγραμμα , μόνο 0,775€/kw

είναι ότι λέγαμε παλιότερα , βγάζουν απλησίαστα σταθερά και αναγκάζονται όλοι να μπαίνουν σε κυμαινόμενα

Οι τιμές λιανικής για τον Σεπτέμβριο εκεί θα κυμαίνονται (0,70-0,80). Ο προμηθευτής δεν μπορεί να χρηματοδοτήσει φθηνότερο σταθερό πρόγραμμα σήμερα και μάλλον σύντομα θα φτάσουν αυτά στο 1€/kWh...σε λίγο βέβαια ούτε το κράτος θα μπορεί να χρηματοδοτήσει τα κυμαινόμενα προγράμματα 💩 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 4:52 ΠΜ, washcloud είπε

Και φυσικά η παρουσία του εδώ μέσα είναι "διακριτική" και η συμπεριφορά "άψογη"...Θα μου πεις, "τί να το κάνω που είναι καλό παιδί, άμα πετάει άκυρα;" και θα 'χεις δίκιο μεν (ως ένα βαθμό), αλλά το point μου είναι : όχι κι άρπαγμα απ' τον γιακά....(Δεν νομίζω πως του συγκεκριμένου τεσπα του "αξίζει" κάτι τέτοιο.)

Καμία παρεξήγηση για τη παρέμβαση σου φιλε μου και οπως παντα τα γραφόμενα σου στο φόρουμ ειναι πολύ σημαντικός λόγος για να ρίχνουμε τακτικά ματιές - η αλήθεια ειναι πως μερικές φορες αυτο γινεται στη κυριολεξια γιατι you talk too much !!!

Όσο για τον αναφερόμενο κύριο ειχα σκεφτεί μέσω p.m. να τον "στολίσω" αλλά λόγω των ημερών το άφησα..."μην ασχολείσαι" θα έλεγε και κάποιος σοφός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή βοήθεια θα ήθελα.
Ήμουνα Ηρων επαγγελματικό με σταθερή τιμή 0.086 για 1 χρόνο αλλά έχει λήξει Απρίλιο.
Δεν έκανα ανανέωση συμβολαίου, απλά το άφησα ως έχει.
Γιατί βλέπω ακόμα στον λογαριασμό μου την τιμή 0,086;
Τελικά η τιμή που είμαι τώρα είναι 0,24; 
Η επιδότηση δεν είναι 0,30; Στον λογαριασμό γιατί βλέπω μόλις 0,10;

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Περίοδος κατανάλωσης Ιουνίου. Είναι ακόμη με την μακαρίτισσα (πλέον) την χρέωση αναπροσαρμογής, Το ίδιο ισχύει και για την επιδότηση : είναι κι αυτή του Ιουνίου (...προφανώς).

Στην ουσία η τιμολόγησή σου (το 0,086+χρέωση αναπροσαρμογής) άλλαξε από 1/8. Θα το δεις όταν έρθει ο σχετικός λογαριασμός. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kSiS είπε

Μια μικρή βοήθεια θα ήθελα.
Ήμουνα Ηρων επαγγελματικό με σταθερή τιμή 0.086 για 1 χρόνο αλλά έχει λήξει Απρίλιο.
Δεν έκανα ανανέωση συμβολαίου, απλά το άφησα ως έχει.
Γιατί βλέπω ακόμα στον λογαριασμό μου την τιμή 0,086;

Eίχες 0.086 - 25% = 0.064. Συν 11ευρώ πάγιο.

Πλέον καταργήθηκε ο ειδικός όρος Ε3 της έκπτωσης 25% και ο ειδικός όρος Ε4 σταθερής τιμής.

Οπότε έχεις από τότε 0.086, συν 11 ευρώ πάγιο, συν ρήτρα αναπροσαρμογής.

Το πρόγραμμα σου έληξε σίγουρα τον Απρίλιο; Ή έλαβες τον Απρίλιο ειδοποίηση τροποποίησης μετά από 60 μέρες.

Εμένα μου είχανε στείλει email στις 6/4, ότι σε 2 μήνες καταργείτε το πρόγραμμα.

1263948423_20220406.jpg.e17c5d6efc73d9225d0d67fcb1b14750.jpg

Σε κάθε περίπτωση έκανες χαζομάρα που δεν έκλεισες κάποιο σταθερό πρόγραμμα. Αν το πρόγραμμα σου έληξε τον Απρίλιο, νομίζω υπήρχε ακόμα της EFA με 0.15. Αν έληξε τον Ιούνιο υπήρχε της WE με 0.21. Απ'τη στιγμή που αποφάσισες να παραμεινουν στον ΗΡΩΝ με ρήτρα αναπροσαρμογής, τουλάχιστον θα έπρεπε να πας μέχρι 31/7 στο φτηνότερο πρόγραμμα με 0.06, αντί να πληρώνεις 0.086.

Τώρα παρακαλάς το Generous (που ισχύει από 1/8) με τις επιδοτήσεις να είναι κάτω από 0.20.

Επίσης καλή τύχη με τις εκκαθαρίσεις... άντε να βγάλεις άκρη αν σου έβαλαν σωστά τις επιδοτήσεις που είχαν ανακοινωθεί απ'τη κυβέρνηση (μερικές εκ των οποίων δεν έχουν γραφτεί ακόμα σε ΦΕΚ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το πρόγραμμα σου έληξε σίγουρα τον Απρίλιο; Ή έλαβες τον Απρίλιο ειδοποίηση τροποποίησης μετά από 60 μέρες

Όχι δεν έλαβα καμία επιστολή ή email όσον αφορά την λήξη του συμβολαίου μου, παρά μόνο μήνυμα στο Viber στις 1/8  για νέες νομοθετικές ρυθμίσεις και ότι έχω ενταχθεί στο ΗΡΩΝ PROTECT BUSINES S. 
Υποθέτω ότι έληξε επειδή πέρασε 1 χρόνος από την έναρξη και ο προηγούμενος λογαριασμός ήρθε με ρήτρα 9/2 - 5/6 πράγμα που δεν είχα 1 χρόνο όσο διαρκούσε το συμβόλαιο μου.

image.jpeg.96c1a685bfb3630174ef8a665be0d464.jpeg

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τώρα παρακαλάς το Generous (που ισχύει από 1/8) με τις επιδοτήσεις να είναι κάτω από 0.20.

Ή πάω ΔΕΗ Γ21 με 0,198 (με μία μικρή έρευνα που έκανα). Μιλάμε πάντα για επαγγελματικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kSiS είπε

Όχι δεν έλαβα καμία επιστολή ή email όσον αφορά την λήξη του συμβολαίου μου, παρά μόνο μήνυμα στο Viber στις 1/8  για νέες νομοθετικές ρυθμίσεις και ότι έχω ενταχθεί στο ΗΡΩΝ PROTECT BUSINES S. 

για Αύγουστο , με την έκπτωση συνέπειας καλά έκατσε , κατέβασε το excel (1ο  ποστ νήματος) να δεις τιμές Αυγούστου

αν φύγεις , έχε υπόψιν οτι δικαιούσαι την έκπτωση συνέπειας μετά τον τελικό (αν πληρωθεί εμπρόθεσμα) με τη μορφή έκτακτου λογαριασμού πιστωτικού (κατάθεση σε τράπεζα απο Πειραιώς αν θυμάμαι καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και μπράβο σε Κορακιο και στους υπόλοιπους για το τόπικ και τη βοήθεια.

Θέλω λίγο και εγώ τα φώτα σας αν μπορείτε (ελπίζω να μη μου έρθουν ακριβά 🤪).

 

Μέχρι πρότινος είχα εγκατασταθεί σε σπίτι το οποίο είχε ΔΕΗ myHomeEnter το οποίο λήγει 21/10. 18/07 λοιπόν μου έρχεται προθεσμία 60 ημερών μετά την παρέλευση της οποίας θα αλλάξει σε myHomeOnline.

1. Αυτό δεν αποτελεί παραβίαση;

 

Εφόσον λοιπόν εγώ μέχρι τώρα είχα σταθερή τιμή kwh, δεν πήρα ούτε powerpass ούτε επιδότηση 0,377.

Από ότι βλέπω, με συμφέρει να πάω σε κυμαινόμενο ΔΕΗ Γ1 ή WeBlue/Green ή Ηρων. Πάντα ήμουν σε σταθερά τιμολόγια και έχω σκαλώσει πφφ...

 

2. Την επιδότηση 0,377 πως την βλέπω, φαίνεται απευθείας στο λογαριασμό; Ή αυτή είναι στο powerpass ;

3. Πως γίνεται WeBlue/Green / Ηρων να συμφέρει στο excel σε σχέση με ΔΕΗ Γ1 αφού έχουν πιο υψηλή τιμή kwh και παραπλήσια πάγια ;

4. Η κυβέρνηση έχει εξαναγγείλει πως κάθε 20 του μήνα θα βγαίνει επιδότηση (πχ. 0,377) για τον επόμενο μήνα; Αυτό λίγο-πολύ κατάλαβα από το νήμα.

5. Όταν λέμε κυμαινόμενο, εννοούμε πως αλλάζει η τιμή ανάλογα με το ύψος της κατανάλωσης (πχ Γ1, πάνω ή κάτω από 500 kwh ) ή ανάλογα τις τιμές του συστήματος/ορέξεις προμηθευτή;

 

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις. Όποιος μπορεί να βοηθήσει, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

Μέχρι πρότινος είχα εγκατασταθεί σε σπίτι το οποίο είχε ΔΕΗ myHomeEnter το οποίο λήγει 21/10. 18/07 λοιπόν μου έρχεται προθεσμία 60 ημερών μετά την παρέλευση της οποίας θα αλλάξει σε myHomeOnline.

1. Αυτό δεν αποτελεί παραβίαση;

όχι έτσι ορίζει η νομοθεσία , αλλά λογικά κάνανε λάθος , συνέχεια στο άλλο θέμα

4 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

2. Την επιδότηση 0,377 πως την βλέπω, φαίνεται απευθείας στο λογαριασμό; Ή αυτή είναι στο powerpass ;

στο λογαριασμό

4 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

3. Πως γίνεται WeBlue/Green / Ηρων να συμφέρει στο excel σε σχέση με ΔΕΗ Γ1 αφού έχουν πιο υψηλή τιμή kwh και παραπλήσια πάγια ;

έκπτωση συνέπειας

5 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

4. Η κυβέρνηση έχει εξαναγγείλει πως κάθε 20 του μήνα θα βγαίνει επιδότηση (πχ. 0,377) για τον επόμενο μήνα; Αυτό λίγο-πολύ κατάλαβα από το νήμα.

ναι , ανα μήνα

5 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

5. Όταν λέμε κυμαινόμενο, εννοούμε πως αλλάζει η τιμή ανάλογα με το ύψος της κατανάλωσης (πχ Γ1, πάνω ή κάτω από 500 kwh ) ή ανάλογα τις τιμές του συστήματος/ορέξεις προμηθευτή;

ανα μήνα , κάθε 20 του μηνός θα βγαίνουν οι νέες τιμές

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

Θέλω λίγο και εγώ τα φώτα σας αν μπορείτε (ελπίζω να μη μου έρθουν ακριβά 🤪).

...μη σκας, άλλωστε δύο νεφρά έχεις, και λειτουργείς και με το ένα μόνο "αν χρειαστεί" 😉

Spoiler

:-D

 

17 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

Μέχρι πρότινος είχα εγκατασταθεί σε σπίτι το οποίο είχε ΔΕΗ myHomeEnter το οποίο λήγει 21/10. 18/07 λοιπόν μου έρχεται προθεσμία 60 ημερών μετά την παρέλευση της οποίας θα αλλάξει σε myHomeOnline.

1. Αυτό δεν αποτελεί παραβίαση;

1. ...έτσι ακριβώς.

Spoiler

...σου βιάζουν τον παρά σου...🤑

Spoiler

...κανονικά εδώ κι ενάμιση χρόνο μπορούσαν να σου το αλλάξουν. Δεν το έχουν κάνει όμως σε κανέναν - εδώ μέσα έστω - μέχρι τώρα. Εκτός κι αν είσαι ο,,,πρώτος Έχουνε όμως στείλει επιστολές για μετάβαση, ΜΕΤΑ την λήξη του σταθερού, στο νέο πρόγραμμα ονόματι "Οπεν" που ΘΑ ανακοινθεί σε κα΄να μήνα τί ακριβώς θα είναι, με ισχύ από 1/10...Σίγουρα λέει για Ονλάιν; Ανέβασέ την αν μπορείς, στο θρεντ για ΔΕΗ. Να παρουμε ΚΑΙ εμείς τα δικά σου,,,φώτα  

 

24 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

Από ότι βλέπω, με συμφέρει να πάω σε κυμαινόμενο ΔΕΗ Γ1 ή WeBlue/Green ή Ηρων. Πάντα ήμουν σε σταθερά τιμολόγια και έχω σκαλώσει πφφ...

...ζακέτα να παρρρ ΔΕΗ να πας, δηλαδή να παραμείνεις (οι εναλλακτικοί γενικά έχουν ψοφήσει πλέον. Ή ψοφάνε τους πελάτες τους με τα καμώματά τους. Η We ίσως είναι η μόνη πραγματικά εναλλακτική οδός (αν δεν αλλάξει τα νταούλια της αργά ή γρήγορα). Θα την πρότεινα μόνο εάν είχες χρέος στην ΔΕΗ και δεν σε παίρνει να ξαναπάς εκεί. Έρχονται άγριες μέρες, και αμφίβολλο εάν οι "μικροί" θα μπορέσουν να επιβιώσουν. Όχι μόνο λόγω τιμών, αλλά και λόγω "ρευστότητας". Γι' αυτό, ανάμεσα σε διάφορα άλλα, ΔΕΗ. Μονόδρομος. Σχεδόν). Τα σταθερά ξέχνα τα. Ή βρες σπίτι που να έχει Ονλάιν με 0,10 με λήξη συμβολαίου αρχές Δεκέμβρη '23 :P

35 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

2. Την επιδότηση 0,377 πως την βλέπω, φαίνεται απευθείας στο λογαριασμό; Ή αυτή είναι στο powerpass ;

Θα την δεις στον λογαριασμό ως "πίστωση ΤΕΜ" (ποσά με αρνητικό πρόσημο, στο πεδίο "χρεώσεις προμήθειας ρεύματος"). Το ΡΡ δεν είναι επιδότηση - είναι χάντρες/καθρεφτάκια/σάμαλι/κωκ από την ρομπεντωνδασωνική κυβέρνησή μας, που τα παίρνει μέσω υπερφορολόγισης (90%) των "υπερ-κερδών" (πάνω από 2 δις, αλλά στον,,,δρόμο γίνανε μισό) των παρόχων, και τα επιστρέφει (...αφού παρακρατήσει το 40% διότι έχει έξοδα) στα προ,,,,θέλω να πως στους πτωχούς καταναλωτάς :-).

42 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

4. Η κυβέρνηση έχει εξαναγγείλει πως κάθε 20 του μήνα θα βγαίνει επιδότηση (πχ. 0,377) για τον επόμενο μήνα; Αυτό λίγο-πολύ κατάλαβα από το νήμα.

Στις 20 κατά βάση εξαγγέλονται οι τιμές των παρόχων για τον,,,επόμενο μήνα (άρα με καπέλο. Καλό; ). Καπάκι βγάζει η κυβέρνηση το περίστροφό της και ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ πυροβολεί την κακια κιλοβατώρα. Συγκεκριμένα για τον Αύγουστο, της ρίχνει 337 σφαίρες. Για πόσους ακόμη μήνες θα έχει ακόμα σφαίρες, άγνωστο.

 

47 λεπτά πριν, spirios1992 είπε

5. Όταν λέμε κυμαινόμενο, εννοούμε πως αλλάζει η τιμή ανάλογα με το ύψος της κατανάλωσης (πχ Γ1, πάνω ή κάτω από 500 kwh ) ή ανάλογα τις τιμές του συστήματος/ορέξεις προμηθευτή;

...άλλο πράμμα η κλιμακωτή χρέωση ανάλογα την κατανάλωση (το 'χει η ΔΕΗ, με νομίζω γύρω στο 0,01 διαφορά, πάνω από τις 2Κ kWh/4μηνο), κι άλλο το πρόγραμμα κυμαινόμενης διατίμησης : στο "σταθερό" που ήσουν, η τιμή είναι προσυμφωνημένη και δεν αλλάζει (για το λιγότερο 6 μήνες). Στο κυμαινόμενο, η τιμή καθορίζεται από το χρηματιστήριο ενέργειας (Ω ΓΕΑ ΜΠΕΪΜΠΙ 😍) αλλά και από τους παρόχους που όπως είπαμε πλέον προ-ανακοινώνουν τιμές με,,,καπέλο, για κάθε μήνα από εδώ και πέρα μέχρι τουλάχιστον του,,,χρόνου τον Αυγουστο (31/7/23). Άρα ναι, είναι το 2ο που είπες (έπεσες εντελώς μέσα....).

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε μήνα αν δηλώνει κάποιος περισσότερες kwh στη ΔΕΔΔΗΕ επειδη ξερει τον επομενο θα είναι αρκετα ακριβότερες, τις κοστολογεί με τη χρέωση του μήνα που δήλωσες τις κιλοβατώρες σου ή στο εκκαθαριστικό με μέση τιμή €/kwh της εταιρίας σου;

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Κάθε μήνα αν δηλώνει κάποιος περισσότερες kwh στη ΔΕΔΔΗΕ επειδη ξερει τον επομενο θα είναι αρκετα ακριβότερες, τις κοστολογεί με τη χρέωση του μήνα που δήλωσες τις κιλοβατώρες σου ή στο εκκαθαριστικό με μέση τιμή €/kwh της εταιρίας σου;

Δεν μπορεις να δηλωνεις καθε μηνα στον Δεδδηε κιλοβατωρες... Γινεται  μονο καθε διμηνο... Και στο τετραμηνο περναει  η καταμετρησηη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...