Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανένας συμφορουμίτης εμπειρία μετάβασης στην ΕΛΙΝ; Εγώ έχω στείλει τα χαρτιά από την Δευτέρα αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμη από αιτήσεις. Παίρνω τηλέφωνο κάθε μέρα, έστειλα και νέο email. Μάλλον ταβάνιασαν στις αιτήσεις και σου λέει ας τον κλείσουμε τέλος Δεκέμβρη για να πάρει τις νέες τιμές Ιανουαρίου! 📈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, korakios είπε

απο τη στιγμή που οι τιμές αλλάζουν ανα μήνα , τουρισμό μιας και δεν ξέρει κάποιος μελλοντικές τιμές ούτε της Ελίν , ούτε του Ηρών generous

Δες και το prime της NRG τώρα που βγάλανε τη συνδρομή

@korakios και εμενα με πηραν τηλ απο nrg για 0.09 μαζι με την επιδοτηση.Τωρα ειμαι δεη με 0,22 σταθερο μεχρι το καλοκαιρι Το σκεφτομαι πολυ για nrg

Η δικια σου γνωνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killer_instinct είπε

Έχει κανένας συμφορουμίτης εμπειρία μετάβασης στην ΕΛΙΝ; Εγώ έχω στείλει τα χαρτιά από την Δευτέρα αλλά δεν έχω λάβει τίποτα ακόμη από αιτήσεις. Παίρνω τηλέφωνο κάθε μέρα, έστειλα και νέο email. Μάλλον ταβάνιασαν στις αιτήσεις και σου λέει ας τον κλείσουμε τέλος Δεκέμβρη για να πάρει τις νέες τιμές Ιανουαρίου! 📈

Είχα άριστη εμπειρία πρόσφατα. Έπρεπε να πάρω όμως 2-3 τηλέφωνα γιατί για κάποιον λόγο δεν ερχόταν το mail τους. Ζήτα την κα. Μαρίνα Παπαναστασίου, πολύ εξυπηρετική. Εμένα έκανε 3 ημέρες η μετάβαση από την ημερομηνία υπογραφής.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, hlias77 είπε

Εγω είμαι ΔΕΗ.ο τελευταίος λογαριασμός έγραφε μόνο ένα ποσο και διπλα επιδότηση κράτους,όπως και οι προηγούμενοι.δεν έχει προστεθεί κάτι καινούργιο. 

ρίξε ματιά στο ιστορικό επιδοτήσεων επαγγελματικών στο excel και προσπάθησε να καταλάβεις αν παίρνεις τις έξτρα επιδοτήσεις , άλλο μέλος έχει αναφέρει οτι η ΔΕΗ τις αποδίδει κανονικά

(για επαγγελματικά μιλάμε , για οικιακά ΔΕΗ στο άλλο νήμα)

52 λεπτά πριν, giannis22k είπε

@korakios και εμενα με πηραν τηλ απο nrg για 0.09 μαζι με την επιδοτηση.Τωρα ειμαι δεη με 0,22 σταθερο μεχρι το καλοκαιρι Το σκεφτομαι πολυ για nrg

Η δικια σου γνωνη

όταν ήμουν παλιότερα ήταν κομπλέ , τώρα δεν ξέρω , καλύτερα να πάρεις γνώμη απο κάποιον που είναι τώρα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να έχω μια καλύτερη εικόνα για το αν αξίζει να αλλάξω πάροχο; 
Έχω volton εδώ και καιρό, καίω γύρω στις 2200  kw ανά εκαθαριστικό γιατι δουλεύω από το σπίτι.
Έχετε κάποια ιδέα; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JohnnyNinos είπε

Καλησπέρα σε όλους, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να έχω μια καλύτερη εικόνα για το αν αξίζει να αλλάξω πάροχο; 
Έχω volton εδώ και καιρό, καίω γύρω στις 2200  kw ανά εκαθαριστικό γιατι δουλεύω από το σπίτι.
Έχετε κάποια ιδέα; Ευχαριστώ πολύ!

πως και ξέμεινες εκεί ? δεν παρατήρησες οτι οι λογαριασμοί είναι τσιμπημένοι ?

1η σελίδα 1ο ποστ , δες και το ιστορικό τιμών , διάβασε αρκετές σελίδες απο το τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

ρίξε ματιά στο ιστορικό επιδοτήσεων επαγγελματικών στο excel και προσπάθησε να καταλάβεις αν παίρνεις τις έξτρα επιδοτήσεις , άλλο μέλος έχει αναφέρει οτι η ΔΕΗ τις αποδίδει κανονικά

(για επαγγελματικά μιλάμε , για οικιακά ΔΕΗ στο άλλο νήμα)

Ναι εννοείτε για επαγγελματικά.οκ θα κοιτάξω στο excel σου.σας ευχαριστώ πολύ,και τον φίλο ekrepali!

17 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, αυτήν την στιγμή είμαι στο protergia οικιακό (χωρίς να έχω δέσμευση μιας και το προηγούμενο συμβόλαιο που ήταν με σταθερή χρέωση έληξε τον περασμένο Σεπτέμβριο). Έτσι χρεώνομαι με το τιμολόγιο του συγκεκριμένου προγράμματος που βγαίνει κάθε μήνα στις 20 του μηνός μειον τις επιδοτήσεις.

Επικοινώνησαν μαζί μου απο την protergia και μου είπαν ότι καλό θα ήταν να κάνουμε νέο συμβόλαιο mvp γιατί μόνο με αυτόν τον τρόπο όταν ερθει ο Ιούνιος και πιθανώς σταματήσουν οι επιδοτήσεις δεν θα χρεωθώ την ρήτρα που θα επιστρέψει τότε.

Ποιά η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tempo είπε

καλησπέρα, αυτήν την στιγμή είμαι στο protergia οικιακό (χωρίς να έχω δέσμευση μιας και το προηγούμενο συμβόλαιο που ήταν με σταθερή χρέωση έληξε τον περασμένο Σεπτέμβριο). Έτσι χρεώνομαι με το τιμολόγιο του συγκεκριμένου προγράμματος που βγαίνει κάθε μήνα στις 20 του μηνός μειον τις επιδοτήσεις.

Επικοινώνησαν μαζί μου απο την protergia και μου είπαν ότι καλό θα ήταν να κάνουμε νέο συμβόλαιο mvp γιατί μόνο με αυτόν τον τρόπο όταν ερθει ο Ιούνιος και πιθανώς σταματήσουν οι επιδοτήσεις δεν θα χρεωθώ την ρήτρα που θα επιστρέψει τότε.

Ποιά η γνώμη σας;

να πας Ελιν, αυτό έκανα εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, tempo είπε

καλησπέρα, αυτήν την στιγμή είμαι στο protergia οικιακό (χωρίς να έχω δέσμευση μιας και το προηγούμενο συμβόλαιο που ήταν με σταθερή χρέωση έληξε τον περασμένο Σεπτέμβριο). Έτσι χρεώνομαι με το τιμολόγιο του συγκεκριμένου προγράμματος που βγαίνει κάθε μήνα στις 20 του μηνός μειον τις επιδοτήσεις.

Επικοινώνησαν μαζί μου απο την protergia και μου είπαν ότι καλό θα ήταν να κάνουμε νέο συμβόλαιο mvp γιατί μόνο με αυτόν τον τρόπο όταν ερθει ο Ιούνιος και πιθανώς σταματήσουν οι επιδοτήσεις δεν θα χρεωθώ την ρήτρα που θα επιστρέψει τότε.

Ποιά η γνώμη σας;

το mvp έχει κανονικά ρήτρα απο πάντα , (απλά τώρα όπως και στα άλλα είναι ενσωματωμένη), μετά φυσικά και θα έχει

Edit (αφορούσε το απλό που μάλλον καταργήθηκε ) βλεποντας τους όρους του Plus  για μετά την κατάργηση μηχανισμού ενσωμάτωσης

"1,145 * (Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς/1000) + 0,03" ακολουθεί καλό αγγούρι

Δηλαδή 0,03 +  (plus😛) αναπροσαρμογή

 

θα σου πρότεινα έντονα να φύγεις μιας και είναι απο τους πάροχους που πρέπει να αποφεύγεις (λόγω μη ανάλυσης χρεώσεων)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tempo είπε

καλησπέρα, αυτήν την στιγμή είμαι στο protergia οικιακό (χωρίς να έχω δέσμευση μιας και το προηγούμενο συμβόλαιο που ήταν με σταθερή χρέωση έληξε τον περασμένο Σεπτέμβριο). Έτσι χρεώνομαι με το τιμολόγιο του συγκεκριμένου προγράμματος που βγαίνει κάθε μήνα στις 20 του μηνός μειον τις επιδοτήσεις.

Επικοινώνησαν μαζί μου απο την protergia και μου είπαν ότι καλό θα ήταν να κάνουμε νέο συμβόλαιο mvp γιατί μόνο με αυτόν τον τρόπο όταν ερθει ο Ιούνιος και πιθανώς σταματήσουν οι επιδοτήσεις δεν θα χρεωθώ την ρήτρα που θα επιστρέψει τότε.

Ποιά η γνώμη σας;

Όλα τα κυμαινόμενα προγράμματα θα έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής όταν επιστρέψουμε στο παλιό σύστημα. Αν παραμείνεις όπως είσαι στο οικιακό θα μπορείς να φύγεις αζημίως. Αν υπογράψεις MVP και επιστρέψουμε στο παλιό σύστημα, θα πρέπει να πληρώσεις πέναλτυ αποχώρησης για να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

θα πρέπει να πληρώσεις πέναλτυ αποχώρησης για να φύγεις.

δεν έχουνε ρήτρα αποχώρησης τα κυμαινόμενα (ξέρω σου φαίνεται απίστευτο μετά τις όλες ιστορίες στο παρελθόν 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

δεν έχουνε ρήτρα αποχώρησης τα κυμαινόμενα (ξέρω σου φαίνεται απίστευτο μετά τις όλες ιστορίες στο παρελθόν 😁)

Το ξέχασα αυτό. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχει κανείς εμπειρία από πρόσφατη μετάβαση σε ΗΡΩΝ GENEROUS μέσω e contract???? Πόσος χρόνος χρειάστηκε για να ολοκληρωθεί η διαδικασία??? Ο πρώτος λογαριασμόσς πότε βγήκε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...