Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Mπα... είναι εν αναμονή KYA μαζί με τις επιδοτήσεις στα επαγγελματικά 35kva.  https://www.taxheaven.gr/news/61063/programma-ypsoys-800-ekat-eyrw-gia-th-sthrixh-sthn-ellada-mh-oikiakwn-katanalwtwn-hlektrikhs-energeias-enekrine-h-epitroph#

Προσοχή σε όσους 'φουσκώνουν' καταναλώσεις όταν γίνεται αλλαγή παρόχου. Μπορεί μεν στο 4μηνο να έχετε μειωμένη κατανάλωση σε σχέση με πέρυσι, αλλά σιγά μη κάτσει ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερώσει όλους τους παρόχους πόσες κιλοβατώρες κάψατε φέτος αθροιστικά. Πιθανολογώ ότι θα στείλει στους παρόχους τον ημερήσιο μέσο όρο του περσινού 4μηνου, κι ο κάθε πάροχος θα βλέπει τον ημερήσιο μέσο όρο για τη περίοδο που ήσασταν πελάτες κι αναλόγως θα δίνει την επιπλέον έκπτωση ή όχι.

Γνωρίζουμε κάτι παραπάνω για αυτό το πρόγραμμα;έχει ξεκινήσει;κάνουμε καπου αίτηση ή μπαίνει αυτόματα;γενικά διάβασα το άρθρο αλλά δεν κατάλαβα τι και πως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, hlias77 είπε

Γνωρίζουμε κάτι παραπάνω για αυτό το πρόγραμμα;έχει ξεκινήσει;κάνουμε καπου αίτηση ή μπαίνει αυτόματα;γενικά διάβασα το άρθρο αλλά δεν κατάλαβα τι και πως. 

Περιμένεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hlias77 είπε

Γνωρίζουμε κάτι παραπάνω για αυτό το πρόγραμμα;έχει ξεκινήσει;κάνουμε καπου αίτηση ή μπαίνει αυτόματα;γενικά διάβασα το άρθρο αλλά δεν κατάλαβα τι και πως. 

ποιο πρόγραμμα ? για τα επαγγελματικά λες ή για το bonus μειωσης κατανάλωσης ?

αίτηση πάντως δε χρειάζεται σε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, είμαι στο σταθερό της ΔΕΗ με 0,18€ το οποίο λήγει 23/12, καταναλωση περίπου 400kw/ μήνα και σκέφτομαι να αλλάξω.

Είμαι ανάμεσα σε HΡΩΝ Generous ή Elin. Δεν έχω σκοπό να αλλάζω κάθε μήνα πάροχο, απλά θέλω ο νέος πάροχος α) να έχει χαμηλότερες τιμές από ΔΕΗ β) να μην κάνει μανουνιές όπως πχ elpledison. Για ΗΡΩΝ βλέπω ότι έχει σταθερά χαμηλές τιμές από το καλοκαίρι και μετά, αλλά διαβάζω και για προβλήματα στην εξυπηρέτηση πχ εκδοση λογαριασμών. Λογικά η elin λόγω μιρότερου πελατολογίου θα έχει καλύτερη εξυπηρέτηση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει να έχει δίνει χαμηλές τιμές. Τι από τα δύο προτείνετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Trikala_city είπε

Τι από τα δύο προτείνετε???

απο τη στιγμή που οι τιμές αλλάζουν ανα μήνα , τουρισμό μιας και δεν ξέρει κάποιος μελλοντικές τιμές ούτε της Ελίν , ούτε του Ηρών generous

Δες και το prime της NRG τώρα που βγάλανε τη συνδρομή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιο πρόγραμμα ? για τα επαγγελματικά λες ή για το bonus μειωσης κατανάλωσης ?

αίτηση πάντως δε χρειάζεται σε κάτι

Για τα επαγγελματικά λέω.αυτά μας έχουν καταστρέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, hlias77 είπε

Για τα επαγγελματικά λέω.αυτά μας έχουν καταστρέψει.

καλά έκανα και σε ρώτησα τότε , τις έξτρα ΤΕΜ (δε μιλάμε για το bonus χαμηλής κατανάλωσης) ,υποτίθεται οτι οι άλλοι πάροχοι πλην Ηρών τις δίνουν , εσύ σε ποιον πάροχο - πρόγραμμα είσαι ?
 

(αν είσαι Ηρών τότε πας σε άλλο πάροχο ,αφού πάρεις γραπτώς οτι τις πιστώνουν , απο το να περιμένεις πότε θα βγει ΚΥΑ και φυσικά αίτημα μέσω myrae όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εμένα ο Ήρων έβαλε το bonus μείωσης κατανάλωσης. Βέβαια είναι έναντι αλλά είναι ένα σημάδι πως το βάζει.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.6ac4ea1ed707e6eb9e6b32989a1291ed.png

κοίτα να δεις που δεν περιμένει ΚΥΑ/ΦΕΚ σε αυτή την περίπτωση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα να δεις που δεν περιμένει ΚΥΑ/ΦΕΚ σε αυτή την περίπτωση 😁

Οι περισσότεροι καταναλωτές θα νομίζουν ότι μείωσαν τη κατανάλωση, και μετά θα τους έρθει αναδρομικό κοστούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Οι περισσότεροι καταναλωτές θα νομίζουν ότι μείωσαν τη κατανάλωση, και μετά θα τους έρθει αναδρομικό κοστούμι.

Εμένα μου την έβαλε χωρίς να μειώσω την κατανάλωση. Αλλά έτσι και αλλιώς πραγματικά δεν πέρασα τις 500kwh άρα στον εκκαθαριστικό θα πάρω επιδότηση μόνο από την 1η κλίμακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Οι περισσότεροι καταναλωτές θα νομίζουν ότι μείωσαν τη κατανάλωση, και μετά θα τους έρθει αναδρομικό κοστούμι.

 

36 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εμένα μου την έβαλε χωρίς να μειώσω την κατανάλωση. Αλλά έτσι και αλλιώς πραγματικά δεν πέρασα τις 500kwh άρα στον εκκαθαριστικό θα πάρω επιδότηση μόνο από την 1η κλίμακα. 

Παιδιά αυτές οι έξτρα επιδοτήσεις αφορούν οικιακά ή επαγγελματικά?

Έχουν προϋπόθεση συγκεκριμένες καταναλώσεις ή είναι για όλες τις καταναλώσεις ακόμα και για μικρές κάτω από 500kwh το μήνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Παιδιά αυτές οι έξτρα επιδοτήσεις αφορούν οικιακά ή επαγγελματικά?

η επίτευξη ενεργειακού στόχου αφορά οικιακά ,

28 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Έχουν προϋπόθεση συγκεκριμένες καταναλώσεις ή είναι για όλες τις καταναλώσεις ακόμα και για μικρές κάτω από 500kwh το μήνα ?

αυξάνονται οι επιδοτήσεις στις κλίμακες για πάνω απο 500kw/μήνα και 1000kw/μήνα

Spoiler

image.png.4448263e0490f4a0f4dd21bef5dd1323.png

αρκεί να υπάρχει 15% μείωση της μέσης ημερήσιας κατανάλωσης σε σχέση με πέρυσι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

καλά έκανα και σε ρώτησα τότε , τις έξτρα ΤΕΜ (δε μιλάμε για το bonus χαμηλής κατανάλωσης) ,υποτίθεται οτι οι άλλοι πάροχοι πλην Ηρών τις δίνουν , εσύ σε ποιον πάροχο - πρόγραμμα είσαι ?
 

(αν είσαι Ηρών τότε πας σε άλλο πάροχο ,αφού πάρεις γραπτώς οτι τις πιστώνουν , απο το να περιμένεις πότε θα βγει ΚΥΑ και φυσικά αίτημα μέσω myrae όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές)

Εγω είμαι ΔΕΗ.ο τελευταίος λογαριασμός έγραφε μόνο ένα ποσο και διπλα επιδότηση κράτους,όπως και οι προηγούμενοι.δεν έχει προστεθεί κάτι καινούργιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...