Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επιβεβαιώνω την express αλλαγή παρόχου. Υπέγραψα στις 28/11, κανονικά η αλλαγή έγινε στις 2/12 (τότε είδα πως άλλαξε το νούμερο στο ΥΔΕ, τότε με πήρε κι ο ΗΡΩΝ τηλέφωνο). Αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε στο σύστημα την αλλαγή με ημερομηνία 30/11, δηλαδή την ημερομηνία που παρέλαβαν απ'την Ελίν το αίτημα εκπροσώπησης. Εννοείται με τη δική μου ένδειξη, όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ.

3.jpg.612692f52fcc00aa62eb595481e5c6c5.jpg

Προτείνω σε όλους όταν στέλνετε την υπογεγραμμένη αίτηση, να παίρνετε τηλ την επόμενη μέρα στον πάροχο και να ρωτάτε "Το λάβατε το email;" Κοιτάνε επι τόπου αν το έλαβαν και προωθούν το αίτημα εκπροσώπησης άμεσα, ενώ αν δε καλέσετε μπορεί να αργήσουν να ανοίξουν το mail σας και να καθυστερήσει η αποστολή εκπροσώπησης στο ΔΕΔΔΗΕ.

Μόλις έστειλα και γω υπογεγραμμένο το συμβόλαιο στην elin,για business B21,με σημερινή ημερομηνία.

Ένα νέο saga ξεκίνησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, apouxereis είπε

Μόλις έστειλα και γω υπογεγραμμένο το συμβόλαιο στην elin,για business B21,με σημερινή ημερομηνία.

Ένα νέο saga ξεκίνησε...

Mε ΤΕΑ 400 και τιμή προμήθεις 0.285... μπαίνουν μέσα χοντρά. Ετοιμάσου στις 20/12 για εκτόξευση τιμής το Γενάρη ώστε να ρεφάρουν τη χασούρα. Επίσης αν φύγουμε εντός του Δεκέμβρη, θα πρέπει να βρούμε πάροχο που να έχει φτηνή τιμή και το Δεκέμβρη και το Γενάρη και να δίνει και τις επιδοτήσεις ολόκληρες... 😄

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Mε ΤΕΑ 400 και τιμή προμήθεις 0.285... μπαίνουν μέσα χοντρά. Ετοιμάσου στις 20/12 για εκτόξευση τιμής το Γενάρη ώστε να ρεφάρουν τη χασούρα. Επίσης αν φύγουμε εντός του Δεκέμβρη, θα πρέπει να βρούμε πάροχο που να έχει φτηνή τιμή και το Δεκέμβρη και το Γενάρη και να δίνει και τις επιδοτήσεις ολόκληρες... 😄

 

Όλοι οι πάροχοι που δεν εκαναν hedging θα μπουν μέσα τον Δεκέμβρη (στανταρ). Τον Γενάρη θα είναι σίγουρα ακριβότερα γενικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://energypress.gr/news/mipos-i-ritra-itan-i-pio-dikaii-kai-symferoysa-lysi

Mήπως έχει κανείς κους-κους για τα άτυπα, ντροπαλά τιμολόγια που γίνονται στο "μιλητό", στη προσκοπική τιμή των παρόχων; 🤣

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Όλοι οι πάροχοι που δεν εκαναν hedging θα μπουν μέσα τον Δεκέμβρη (στανταρ). Τον Γενάρη θα είναι σίγουρα ακριβότερα γενικά...

Με τρομάζετε... Μήπως να ακυρώσω την αίτηση στην ελιν και να μείνω ΔΕΗ στο ταπεινό μου σταθερό 18/13, που έχω μέχρι τις 23/12 και μετά να δω τι θα κάνω; Γιατί η ΔΕΗ επιμένει πως θέλει λογαριασμό και δη πληρωμένο για να σε δεχτεί πίσω από άλλο πάροχο, και αυτό δύσκολα να γίνει νωρίτερα από τις 8 Ιανουαρίου. 

Η αίτηση έχει υπογραφτεί και το αίτημα εκπροσώπησης δόθηκε χθες στον ΔΕΔΔΗΕ από ελιν - σήμερα ο ΔΕΔΔΗΕ το έστειλε στο πρακτορείο της περιοχής για καταμέτρηση 

(θέρμανση με κλιματιστικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marinna είπε

(θέρμανση με κλιματιστικά)

= ενεργειακός τουρισμός

κάθε 20 του μηνός βλέπεις ξανά , τώρα  κάτσε Ελίν που έχει καλές τιμές και βλέπεις μετά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, marinna είπε

Με τρομάζετε... Μήπως να ακυρώσω την αίτηση στην ελιν και να μείνω ΔΕΗ στο ταπεινό μου σταθερό 18/13, που έχω μέχρι τις 23/12 και μετά να δω τι θα κάνω; Γιατί η ΔΕΗ επιμένει πως θέλει λογαριασμό και δη πληρωμένο για να σε δεχτεί πίσω από άλλο πάροχο, και αυτό δύσκολα να γίνει νωρίτερα από τις 8 Ιανουαρίου. 

Η αίτηση έχει υπογραφτεί και το αίτημα εκπροσώπησης δόθηκε χθες στον ΔΕΔΔΗΕ από ελιν - σήμερα ο ΔΕΔΔΗΕ το έστειλε στο πρακτορείο της περιοχής για καταμέτρηση 

(θέρμανση με κλιματιστικά)

Ακριβότερα γενικά σημαίνει πως οι τιμές του Ιανουαρίου θα είναι ακριβές σε σχέση με τον Δεκέμβριο με ανεβασμένη επιδότηση όμως. Το Γενάρη το ξαναβλέπεις αλλά δεν νομίζω η ΔΕΗ να είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Ακριβότερα γενικά σημαίνει πως οι τιμές του Ιανουαρίου θα είναι ακριβές σε σχέση με τον Δεκέμβριο με ανεβασμένη επιδότηση όμως. Το Γενάρη το ξαναβλέπεις αλλά δεν νομίζω η ΔΕΗ να είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή. 

Δεν έχει άλλωστε και λογική ο μεγαλύτερος πάροχος(ΔΕΗ) να είναι και αυτός με τα φθηνότερα τιμολόγια.

Οι άλλοι κλέφτες θα γίνουν???

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marinna είπε

Με τρομάζετε... Μήπως να ακυρώσω την αίτηση στην ελιν και να μείνω ΔΕΗ στο ταπεινό μου σταθερό 18/13, που έχω μέχρι τις 23/12 και μετά να δω τι θα κάνω; Γιατί η ΔΕΗ επιμένει πως θέλει λογαριασμό και δη πληρωμένο για να σε δεχτεί πίσω από άλλο πάροχο, και αυτό δύσκολα να γίνει νωρίτερα από τις 8 Ιανουαρίου. 

Η αίτηση έχει υπογραφτεί και το αίτημα εκπροσώπησης δόθηκε χθες στον ΔΕΔΔΗΕ από ελιν - σήμερα ο ΔΕΔΔΗΕ το έστειλε στο πρακτορείο της περιοχής για καταμέτρηση 

(θέρμανση με κλιματιστικά)

Δεν θα προλάβαινες ούτως ή άλλως να κερδίσεις αρκετά με το σταθερό ρε συ...(εκτός κι αν όλο τον Δεκέμβρη θα κάψεις πολύ παραπάνω από 500 κιλοβατώρες, άρα μειωμένη επιδότηση - οπότε θα έπρεπε να είχες κάτσει να το ξεζουμίσεις και να μην έφευγες για Ελίν. Υποθέτω ότι δεν θα έχεις παραπάνω - ή έστω πολύ - για να έκανες αίτηση...; ). Πάνω-κάτω ίσως σου έρθει μία-ή-άλλη, αν δεν θα κάνεις  μεγάλη κατανάλωση.

[Απλώς, μη τυχόν και μειώσουν περαιτέρω τις επιδοτήσεις στις σκάλες των ορίων κατανάλωσης ή βάλουν πάλι κόφτη κύριας κατοικίας όπως πέρσι, για από το '23 και μετά, γιατί έτσι θα κλάψουνε μανούλες όσων πχ τυχόν θα έχουν θέμα με την "κύρια κατοικία" (που θα γίνει "κρύα κατοικία"...). Ίσως να έπρεπε όσοι είχατε έστω 0,17 σταθερό και κλιματιστικά, να είχατε ανανεώσει πριν τις 10/4 (πληρώνοντας και την ποινή 20 ή 40) για να είχατε "εξασφαλιστεί" ΚΑΙ για - έστω - τον χειμώνα του '23. Αλλά τώρα, το μόνο που σου μένει, όπως είπε ο Κορ, είναι να είσαι κάθε 20 του κάθε μήνα πάνω από τις τιμές, και ΑΝ υπάρχει φθηνότερος από ΔΕΗ εναλλακτικός που να δέχεται και βεβαίωση εκπροσώπησης, να το κυνηγάτε μέχρι να βγει ο χειμώνας....]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marinna είπε

Με τρομάζετε... Μήπως να ακυρώσω την αίτηση στην ελιν και να μείνω ΔΕΗ στο ταπεινό μου σταθερό 18/13, που έχω μέχρι τις 23/12 και μετά να δω τι θα κάνω; Γιατί η ΔΕΗ επιμένει πως θέλει λογαριασμό και δη πληρωμένο για να σε δεχτεί πίσω από άλλο πάροχο, και αυτό δύσκολα να γίνει νωρίτερα από τις 8 Ιανουαρίου. 

Η αίτηση έχει υπογραφτεί και το αίτημα εκπροσώπησης δόθηκε χθες στον ΔΕΔΔΗΕ από ελιν - σήμερα ο ΔΕΔΔΗΕ το έστειλε στο πρακτορείο της περιοχής για καταμέτρηση 

(θέρμανση με κλιματιστικά)

Καλά έκανες που πήγες ελιν. Θα έχεις μεγάλο κέρδος για Δεκέμβριο ακόμα και με μειωμένες επιδοτήσεις. Έτσι και αλλιώς τον Ιανουάριο θα είσαι με κυμαινόμενο οπότε καλά έκανες και πήγες ένα μήνα νωρίτερα για να έχεις χαμηλές τιμές. Και εγώ έτσι έκανα. Έληγε το σταθερό μου 9/10 και επειδή τον Οκτώβριο θα ήμουν έτσι και αλλιώς σε κυμαινόμενο και ήξερα τις τιμές που έπαιζαν τον Σεπτέμβριο, πήγα Ήρων για τη μηδενική (μπορεί και πιστωτική) προμήθεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chocorellos είπε

Καλημέρα σε όλους.

Διάβασα αρκετά σχόλια και είδα και το excel του @korakios.
Είμαι στην ΔΕΗ(Γ1) και υπολογίζω κατανάλωση 4μηνου τώρα τον χειμώνα γύρω στις 900-1000kW.
Απο τα λίγα που είδα και με την σκέψη ότι θα πληρώνω εμπρόθεσμα, διαπίστωσα ότι το πιο συμφέρον (ίσως) πρόγραμμα αυτήν τη στιγμή είναι το ΗΡΩΝ GENEROUS.

Και κάνοντας μια σύγκριση στο insurancemarket μου έβγαλε ετήσιο όφελος στα ~250ευρω.

Είναι κάτι που μου ξεφεύγει ή να το επιχειρήσω? 
Έχετε να με συμβουλεύσετε σε κάτι?

Ναι, να μην κοιτάς καθόλου τα ονλάιν εργαλειά που "προτείνουν παρόχους".

Επίσης από την στιγμή που κάθε μήνα ανακοινώνονται άλλες τιμές, ούτε "σε βάθος έτους" να μην κοιτάς τα "κέρδη" και τσιμπάς.

Ο Ήρωνας μέχρι στιγμής (από Αύγουστο που άλλαξε ο Μανωλιός με τις χρεώσεις), μάλλον (όπως λες κι εσύ) είναι ο "πιο σταθερά συμφερότερος" γενικά. Τον δε Δεκέμβρη όχι κι ο φθηνότερος (αλλά φθηνός/φθηνότερος τεσπα από ΔΕΗ). Αν πεις να πας σε αυτόν, να το κάνεις με προοπτική να μείνεις κι όλας όμως, γιατί ειδικά μέεεεχρι να βγάλουν πρώτο λογαριασμό (αν πχ τέλος Γενάρη "χρειαστεί" να πας αλλού), σώθηκες.

...ΤΩΡΑ εν τω μεταξύ είδα ότι η κατανάλωση που έγραψες είναι 4μηνου (μήνα νόμισα στην αρχή). Κάτσε Γ1 (το κέρδος που ίσως έχεις, συγκρινόμενο με πιθανές "περιπέτειες" από πάροχο σε πάροχο, είναι μικρό). Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα (και για την ακρίβεια, κάνω). Αν πάλι θες να "παλεύεις" κάθε μήνα για περίπου ένα 20άρικο, πάνε ήρωνα με προοπτική ν' αράξεις που λέγαμε. Κι επειδή έχουν περάσει οι μέρες, καλύτερα ίσως να περίμενες πρωτα έστω να δεις τιμές που θ' ανακοινώσουν κατά τις 20 /12 και αν συνεχίζουν να είναι ΟΚ οι τιμές του σε σχέση με ΔΕΗ, πάνε τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Υπάρχει τίποτα νεώτερο με τις εκπτώσεις που θα μπουν λόγω μειωμένης κατανάλωσης εν σχέσει με πέρισυ;

υποτίθεται οτι μπαίνουν αυτόματα , δεν έχει ποστάρει κάποιος βέβαια για επιβεβαίωση οτι όντως έχει κάψει λιγότερο βάσει ιστορικού ΔΕΔΔΗΕ και έχει πάρει έξτρα έκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, korakios είπε

υποτίθεται οτι μπαίνουν αυτόματα , δεν έχει ποστάρει κάποιος βέβαια για επιβεβαίωση οτι όντως έχει κάψει λιγότερο βάσει ιστορικού ΔΕΔΔΗΕ και έχει πάρει έξτρα έκπτωση

Mπα... είναι εν αναμονή KYA μαζί με τις επιδοτήσεις στα επαγγελματικά 35kva.  https://www.taxheaven.gr/news/61063/programma-ypsoys-800-ekat-eyrw-gia-th-sthrixh-sthn-ellada-mh-oikiakwn-katanalwtwn-hlektrikhs-energeias-enekrine-h-epitroph#

Προσοχή σε όσους 'φουσκώνουν' καταναλώσεις όταν γίνεται αλλαγή παρόχου. Μπορεί μεν στο 4μηνο να έχετε μειωμένη κατανάλωση σε σχέση με πέρυσι, αλλά σιγά μη κάτσει ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερώσει όλους τους παρόχους πόσες κιλοβατώρες κάψατε φέτος αθροιστικά. Πιθανολογώ ότι θα στείλει στους παρόχους τον ημερήσιο μέσο όρο του περσινού 4μηνου, κι ο κάθε πάροχος θα βλέπει τον ημερήσιο μέσο όρο για τη περίοδο που ήσασταν πελάτες κι αναλόγως θα δίνει την επιπλέον έκπτωση ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...