Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, ekrepali είπε

@thouthou Επισυνάπτω τιμοκαταλόγους Οκτωβρίου και Νοεμβρίου. Στον τιμοκατάλο του Νοεμβρίου έβαλαν υποσημείωση στη τελευταία σελίδα ότι η έξτρα επιδότηση θα πιστωθεί μετά τη ψήφιση της αντίστοιχης ΚΥΑ. Εσύ στο αίτημα που θα κάνεις στη ΡΑΕ θα ζητήσεις να πάρεις όλη την έκπτωση ΤΕΜ όπως ακριβώς είχε αποτυπωθεί στον τιμοκατάλογο Οκτωβρίου (που αφορά και τους προηγούμενους μήνες). Θα πάρεις απάντηση κομπόστα απ'τον ΗΡΩΝ, θα πατήσεις μη αποδοχή και θα ζητήσεις παρέμβαση της ΡΑΕ (η οποία δε πρόκειται να παρέμβει ποτέ). Ίσως μετά με κάνα τηλέφωνο στη ΡΑΕ να βγάλεις άκρη, ίσως όχι.

Επίσης προσοχή μεγάλη... αν ο τελικός λογαριασμός δε πληρωθεί εμπρόθεσμα, δε θα μπορέσει μετά να ζητήσει έκτακτο λογαριασμό για τη πίστωση της συνέπειας. Θα μου πεις πού να βρεθούν 1600 για να πληρωθούν εμπρόθεσμα... τα έχουμε αναφέρει το πρόβλημα εδώ και μήνες.

generous_gr_νοε.pdf 170.79 kB · 2 downloads generous_gr_07102022.pdf 157.83 kB · 2 downloads

Πριν κάνεις καταγγελία στη ΡΑΕ, γιατί δε τους παίρνεις ένα τηλέφωνο μήπως και καταλάβουν τη μαλακία που έχει γίνει; Δε θέλουν να σε κλέψουν, απλά δε μπορούν να καταλάβουν ένα οφθαλμοφανέστατο συστεμικό λάθος. Αν δε μπορείς να τους το εξηγήσεις τηλεφωνικώς, θα τους κάνεις να το καταλάβουν γραπτώς;

Τα ίδια και γω...περιμένω να υπογράψω στο business 21 της elin,ευτυχώς εκπροσωπήθηκα Ήρων από 10/10 και έπειτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, xariskk24 είπε

καλημερα, λοιπον κατι περιεργο... ειμαι προτεργια πανω απο 3 χρονια... καθε μηνα δινω μετρησεις 5-6 του μηνος. Ακομα και στο τετραμηνο που περναγε η δεδηε πχ 17 του μηνα εγω εβαζα την μετρηση μου κανονικα στο στυστημα της προτεργιας την επομενη 5-6 του μηνα... τωρα λοιπον πρωτη φορα μετα την εφαρμογη του νεου συστηματος.. δηλωσα μετρισεις 5/11 και ο δεδηε ηρθε 17/11, παω λοιπον σημερα να περασω μετρισεις, βλεπω ο δεδηε ειχε καταωρησει περιπου 50 κιλοβατορες (σε σχεση με την τελευταια μου πληρωμη / καταναλωση) και εγω εγω καψει ακομα 200.. ελα μου ντε που δε με αφηνει να τις καταχωρησω.. βγαλει μυνημα οτι θα βγει εκαθαριστικος με την ενδειξη του δεδηε.

Αυτο σημενει οτι θα λειπουν 200 κιλοβατορες.. αρα στον επομενο θα εχω 200 και 300 περιπου που καιω = 500.. γιατι να πληρωσω για 500? μαζεμενα? τι κολπο ειναι τουτο παλι?

Αφού σου αναφέρει ότι δεν μπορείς να δώσεις εσυ ενδείξεις.. Μάλλον επειδή είναι μικρό το διάστημα που περασε ο Δεδδηε.. Περίμενε τον επόμενο μήνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αφού σου αναφέρει ότι δεν μπορείς να δώσεις εσυ ενδείξεις.. Μάλλον επειδή είναι μικρό το διάστημα που περασε ο Δεδδηε.. Περίμενε τον επόμενο μήνα.. 

Να σας διευκρινίσουμε πως βάσει των νέων δεδομένων, όταν ο ΔΕΔΔΗΕ μας ενημερώνει με καταμέτρηση, για εκείνο το χρονικό διάστημα το σύστημα δεν θα σας επιτρέπει τη καταχώρηση ενδείξεων καθώς είμαστε υποχρεωμένοι και εμείς αλλά και όλοι οι άλλοι πάροχοι να εκδίδουμε λογαριασμό βάσει των ενδείξεων του ΔΕΔΔΗΕ ανεξάρτητα το τι περίοδο τιμολόγησης θα εμπεριέχει ο λογαριασμός. Συνεπώς, το σύστημα δεν θα σας επιτρέπει να προβείτε εσείς σε καταχώρηση μέχρι να εκδοθεί εκκαθαριστικός βάσει ενδείξεως του ΔΕΔΔΗΕ. Ολοκληρώνοντας, να σας αναφέρουμε πως σε περίπτωση που είχατε προλάβει να καταχωρήσετε ένδειξη πριν το κάνει ο ΔΕΔΔΗΕ, μόλις στο σύστημα θα έπεφτε μέτρηση απο τον ΔΕΔΔΗΕ δεν θα λαμβανόταν υπόψιν η δική σας.

 

αθτο μου απαντησαν!!! δλδ θα μου ερθει εκαθαριστικος για 12 μερες??? τι @@ ειναι αυτα δεν καταλαβανω,

 

αρα τι κανουμε? δεν ανοιγουμε ξανα στον δεδηε να μπει να μετρησει.... ?

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

αρα τι κανουμε?

το μόνο σίγουρο οτι συνεχίζεις εκεί μιας και είναι oftopic και αφορά το ΔΕΔΔΗΕ, επίσης μην το αφήσεις σου εξήγησα (κακώς) τους λόγους , συνέχεια @takoulou στο άλλο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

το μόνο σίγουρο οτι συνεχίζεις εκεί μιας και είναι oftopic και αφορά το ΔΕΔΔΗΕ, επίσης μην το αφήσεις σου εξήγησα (κακώς) τους λόγους , συνέχεια @takoulou στο άλλο νήμα

λες να επικοινωνισω με δεδηε γραπτος αλλα δεν εξηγεις τι πρεπει να αναφερω.. τι αιτημα να ανοιξω και που το κανω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xariskk24 είπε

λες να επικοινωνισω με δεδηε γραπτος αλλα δεν εξηγεις τι πρεπει να αναφερω.. τι αιτημα να ανοιξω και που το κανω αυτο?

όχι λέω , συνέχεια εκεί , σημαίνει πατάς τα μπλε γράμματα και σε πάει στο αντίστοιχο νήμα , τα λέμε εκεί για απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

καθώς είμαστε υποχρεωμένοι και εμείς αλλά και όλοι οι άλλοι πάροχοι να εκδίδουμε λογαριασμό βάσει των ενδείξεων του ΔΕΔΔΗΕ ανεξάρτητα το τι περίοδο τιμολόγησης θα εμπεριέχει ο λογαριασμός

Θέλω να το δω στον ήρων αυτό που εκδίδει λογαριασμούς με ένα μήνα καθυστέρηση. Για παράδειγμα, εγώ που έχω καταμέτρηση Δεκέμβριο, σύμφωνα με το τωρινό σύστημα του ήρων, θα πάρω τον εκκαθαριστικό Φεβρουάριο. Βέβαια, δήλωσα ενδείξεις 4/10 και 3/11. Ο πρώτος λογαριασμός μέχρι 4/10 έχει βγει και σε δύο εβδομάδες αναμένεται να βγει ο λογαριασμός μέχρι 3/11. Τώρα που έχει ο ΔΕΔΔΗΕ καταμέτρηση δε με αφήνει να καταχωρήσω ένδειξη. Άρα υπάρχει περίπτωση να ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες και να βγει λογαριασμός 1 μήνα νωρίτερα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παντως μεσα νοεμβρη πληρωσα αυγουστο σεπτεμβριο
μεσα δεκεμβρη αναμενεται να πληρωσω οκτωβριο
και μεσα γενναρη (μεσα ωστε να εχω & το pdf) τον εκκαθαριστικο νοεμβριου μεχρι 8/12 καταμετρηση δεδδηε

edit: εχω εξτρα 15ημερη καθυστερηση λογο εκδοσης διορθωτικου στον πρωτο

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2022 στις 10:57 ΠΜ, walex είπε

Έβαλα την παροχή μου με το τωρινό τελευταίο ψηφίο (4) και μου βγάζει τα στοιχεία μου. Το δοκίμασε και με τελευταίο ψηφίο (05) και πάλι βγάζει τα στοιχεία μου. Δεν έχω καταλάβει πως ξέρουμε εάν έχει γίνει η αλλαγή παρόχου.

Σήμερα μου ήρθε email ότι από 1/12 είμαι στην ελιν 

Εγώ είχα δώσει μέτρηση και στην ελιν και στην προτεργια στις 26/11 

Τώρα πως θα ξέρουν τι να χρεώσει ο καθένας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Σήμερα μου ήρθε email ότι από 1/12 είμαι στην ελιν 

Εγώ είχα δώσει μέτρηση και στην ελιν και στην προτεργια στις 26/11 

Τώρα πως θα ξέρουν τι να χρεώσει ο καθένας? 

θα πάρουν τη μέτρηση που έδωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, adi32 είπε

Ναι αλλά έδωσα στις 26. Την 1/12 που ξέρουν τι είχα? 

Tις κιλοβατώρες που έκαψες από 26/11 ως 1/12 θα τις πληρώσεις στην Ελίν, απλό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.

Διάβασα αρκετά σχόλια και είδα και το excel του @korakios.
Είμαι στην ΔΕΗ(Γ1) και υπολογίζω κατανάλωση 4μηνου τώρα τον χειμώνα γύρω στις 900-1000kW.
Απο τα λίγα που είδα και με την σκέψη ότι θα πληρώνω εμπρόθεσμα, διαπίστωσα ότι το πιο συμφέρον (ίσως) πρόγραμμα αυτήν τη στιγμή είναι το ΗΡΩΝ GENEROUS.

Και κάνοντας μια σύγκριση στο insurancemarket μου έβγαλε ετήσιο όφελος στα ~250ευρω.

Είναι κάτι που μου ξεφεύγει ή να το επιχειρήσω? 
Έχετε να με συμβουλεύσετε σε κάτι?

 

Επεξ/σία από chocorellos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2022 στις 1:52 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Μιας που αναφέρθηκε ο ΔΕΔΔΗΕ, πήρα τηλέφωνο χτες να βεβαιωθώ ότι είχε στείλει η Ελίν το αίτημα εκπροσώπησης... μου είπανε ναι.. και μετά μου πέταξαν τη κλασική μπαρούφα ότι η αλλαγή θα γίνει σε μερικές μέρες όταν γίνει η καταμέτρηση. 🤣 Πήγα να της πω "ποια καταμέτρηση κυρά μου", αλλά λέω άστο.

 

Επιβεβαιώνω την express αλλαγή παρόχου. Υπέγραψα στις 28/11, κανονικά η αλλαγή έγινε στις 2/12 (τότε είδα πως άλλαξε το νούμερο στο ΥΔΕ, τότε με πήρε κι ο ΗΡΩΝ τηλέφωνο). Αλλά ο ΔΕΔΔΗΕ πέρασε στο σύστημα την αλλαγή με ημερομηνία 30/11, δηλαδή την ημερομηνία που παρέλαβαν απ'την Ελίν το αίτημα εκπροσώπησης. Εννοείται με τη δική μου ένδειξη, όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ.

3.jpg.612692f52fcc00aa62eb595481e5c6c5.jpg

Προτείνω σε όλους όταν στέλνετε την υπογεγραμμένη αίτηση, να παίρνετε τηλ την επόμενη μέρα στον πάροχο και να ρωτάτε "Το λάβατε το email;" Κοιτάνε επι τόπου αν το έλαβαν και προωθούν το αίτημα εκπροσώπησης άμεσα, ενώ αν δε καλέσετε μπορεί να αργήσουν να ανοίξουν το mail σας και να καθυστερήσει η αποστολή εκπροσώπησης στο ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...