Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια πραγματικα επαθα εγκεφαλικο.

οπως βλεπετε στον εκαθαριστικο περιοδου 18 Ιουλιου - 17 Νοεμβριου εχει γινει καταναλωση στς 2.023 kW OK αυτο...

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι χρεωνουν 302,03€ αναπροσαρμογη απο την περιοδο Μαιο μεχρι 1η αυγουστου.. θα μας τρελανουν;

Γνωστος μου ειπε οτι βγηκε η ΡΑΕ και ειπε λογο οτι η τοτε αναπροσαρμογη ηταν χαμηλη, ξανακανουν εκαθαρριση μεχρι και τον αυγουστος; παμε καλα; τι παιζει; πως μπορω να κινηθω;

 

Spoiler

IMG_20221204_235746.jpg.b5269587ed70bd8d53fbe17d28714651.jpgIMG_20221204_234906.jpg.6c8c8be93ba56fd63bb0a071c65ec638.jpg

 

Επεξ/σία από Tzini_Gr
ηξ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τους το έχω εξηγήσει και γραπτώς και τηλεφωνικώς επανειλημμένα.

Δεν είναι δυνατόν ολόκληρο λογιστήριο εταιρείας να μην καταλαβαίνουν το "λάθος τους".Πρέπει να είναι πολύ άσχετοι αν δεν το καταλαβαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

Γνωστος μου ειπε οτι βγηκε η ΡΑΕ και ειπε λογο οτι η τοτε αναπροσαρμογη ηταν χαμηλη, ξανακανουν εκαθαρριση μεχρι και τον αυγουστος;

μην τον ακούς γενικότερα αν λέει τέτοια ....

1 λεπτό πριν, Tzini_Gr είπε

σρυ ανεβασα φωτο

αν μπορείς βάλε την μέσα σε spoiler και πες και όνομα προγράμματος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, korakios said:

μην τον ακούς γενικότερα αν λέει τέτοια ....

αν μπορείς βάλε την μέσα σε spoiler και πες και όνομα προγράμματος

το εβαλα κορακιε, elpedison free night

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπεντισον ειναι μωρε ... αναδρομικη ρητρα

@Tzini_Gr πιασε και συ στασιδι στην ΡΑΕ μαζι με τους υπολοιπους ελπεντισονοπλικτους. Θα γινει τιποτα? Οχι. Αλλα τουλαχιστον θα λες οτι κατι εκανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

το εβαλα κορακιε, elpedison free night

τόσο ήταν η προσαύξηση για τη συγκεκριμένη εταιρία εκείνη την περίοδο ( "απλά " ήοουν στο ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς)

η ρήτρα ήταν αναδρομική (απο 1/5 στην περίπτωσή σου)

αν έχεις πληροφορία γιατί η ΡΑΕ τα ξύνει (βήμα 4) ή

αν φτάσεις στο βήμα 5 μέσω ΣτΚ τελικά (και όχι ΣτΠολίτη μιας και τελικά δε μπορεί να παρέμβει κατά της ΡΑΕ) , ενημέρωσε εκεί

Επεξ/σία από korakios
λάθος λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

τόσο ήταν η προσαύξηση για τη συγκεκριμένη εταιρία εκείνη την περίοδο ( "απλά " ήοουν στο ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς)

η ρήτρα ήταν αναδρομική (απο 1/5 στην περίπτωσή σου)

αν έχεις πληροφορία γιατί η ΡΑΕ τα ξύνει (βήμα 4) ή

αν φτάσεις στο βήμα 5 μέσω ΣτΚ τελικά και όχι ΣτΠολίτη μιας και τελικά δε μπορεί να παρέμβει κατά της ΡΑΕ, 

ενημέρωσε εκεί

αρα ξεκινω απτο 2ο βημα;

τι εννοεις ηταν αναδρομικη; αφου ειχε πληρωθει η αναπροσαρμογη της ρητρας για τους μηνες μαιο, ιουνιο και μεχρι 16 ιουλιου θεωρητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι χρεωνουν 302,03€ αναπροσαρμογη απο την περιοδο Μαιο μεχρι 1η αυγουστου.. θα μας τρελανουν;

που να διαβάσεις στο συμβόλαιο που υπέγραψες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα οτι επιστρέφεις όλες τις εκπτώσεις συνέπειας σε περίπτωση που φύγεις 😂

99% δε θα το κάνει , αλλά ενημέρωσέ μας

5 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

αρα ξεκινω απτο 2ο βημα;

λάθος λινκ σου έδωσα ,σόρυ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/171/#comment-59461925

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

που να διαβάσεις στο συμβόλαιο που υπέγραψες για το συγκεκριμένο πρόγραμμα οτι επιστρέφεις όλες τις εκπτώσεις συνέπειας σε περίπτωση που φύγεις 😂

99% δε θα το κάνει , αλλά ενημέρωσέ μας

λάθος λινκ σου έδωσα ,σόρυ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/171/#comment-59461925

μα δεν ζητησα να φυγω απο ελπεδισον απλα δεν μπορω να καταλαβω το 300αρι της αναπροσαρμογης για τους μηνες που εχω ηδη πληρωσει αναπροσαρμογη...

 

οκ αυριο θα συμπληρω το εντυπω για αμφισβητηση ποσου και βλεπουμε..

σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

τι εννοεις ηταν αναδρομικη;

εδώ το εξηγώ καλύτερα:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/301/#comment-59556869

Spoiler


11 ώρες πριν, Tzini_Gr είπε

μα δεν ζητησα να φυγω απο ελπεδισον

δλδ σε ψήνει η εταιρία ? 😂

ο λόγος τους σπαθί που λένε

🤣

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, λοιπον κατι περιεργο... ειμαι προτεργια πανω απο 3 χρονια... καθε μηνα δινω μετρησεις 5-6 του μηνος. Ακομα και στο τετραμηνο που περναγε η δεδηε πχ 17 του μηνα εγω εβαζα την μετρηση μου κανονικα στο στυστημα της προτεργιας την επομενη 5-6 του μηνα... τωρα λοιπον πρωτη φορα μετα την εφαρμογη του νεου συστηματος.. δηλωσα μετρισεις 5/11 και ο δεδηε ηρθε 17/11, παω λοιπον σημερα να περασω μετρισεις, βλεπω ο δεδηε ειχε καταωρησει περιπου 50 κιλοβατορες (σε σχεση με την τελευταια μου πληρωμη / καταναλωση) και εγω εγω καψει ακομα 200.. ελα μου ντε που δε με αφηνει να τις καταχωρησω.. βγαλει μυνημα οτι θα βγει εκαθαριστικος με την ενδειξη του δεδηε.

Αυτο σημενει οτι θα λειπουν 200 κιλοβατορες.. αρα στον επομενο θα εχω 200 και 300 περιπου που καιω = 500.. γιατι να πληρωσω για 500? μαζεμενα? τι κολπο ειναι τουτο παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios

καλημερα,

πηρα ελπεδισον οταν μπηκαν στην καρτελα και τους ειπα πριν προβω σε αμφισβιτηση, και στην ραε, συναινειτε να ηχογραφηθειτε.

εκει μου παν "οχι οχι δεν συναινουμε τιποτα" και το εκλεισαν.

αποκει κ περα οσες φορες παιρνω και δινω αφμ και επωνυμο, μετα αποκει μου το κλεινουν.

θα μου κανουν τιποτα; εννοω να μ κοψουν το ρευμα επειδη ειπα οτι τους ηχογραφω κτλπ;

το δε λογαριασμο τον πληρωσα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tzini_Gr είπε

@korakios

καλημερα,

πηρα ελπεδισον οταν μπηκαν στην καρτελα και τους ειπα πριν προβω σε αμφισβιτηση, και στην ραε, συναινειτε να ηχογραφηθειτε.

εκει μου παν "οχι οχι δεν συναινουμε τιποτα" και το εκλεισαν.

αποκει κ περα οσες φορες παιρνω και δινω αφμ και επωνυμο, μετα αποκει μου το κλεινουν.

θα μου κανουν τιποτα; εννοω να μ κοψουν το ρευμα επειδη ειπα οτι τους ηχογραφω κτλπ;

το δε λογαριασμο τον πληρωσα βεβαια

απο τη στιγμή που τον πλήρωσες δε μπορούν να κάνουν τίποτα , προχωράς μέσω ΡΑΕ και αναφέρεις και το σκηνικό (οτι στο κλείνουν 😁)

Spoiler

επαγγελματίες οι άνθρωποι 😂

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

καλημερα, λοιπον κατι περιεργο... ειμαι προτεργια πανω απο 3 χρονια...

ναι , όντως περίεργο που είσαι σε πρόγραμμα/πάροχο που δεν έχει ανάλυση χρεώσεων 😁

1 ώρα πριν, xariskk24 είπε

Αυτο σημενει οτι θα λειπουν 200 κιλοβατορες.. αρα στον επομενο θα εχω 200 και 300 περιπου που καιω = 500.. γιατι να πληρωσω για 500? μαζεμενα? τι κολπο ειναι τουτο παλι?

δεν είναι τα μαζεμένα μόνο , είναι μπορεί να έχεις θέμα με κλιμακα επιδοτήσεων (και ρυθμιζόμενων ΥΚΩ)

αλλά επικοινωνείς γραπτώς με ΔΕΔΔΗΕ (άνοιξε αίτημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...