Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις 07/11/22 έληξε το συμβόλαιο myhome online που είχα από πέρυσι. Αυτή τη στιγμή η κιλοβατώρα έχει 5πλασια τιμή..

Αξίζει να κάνω ανανέωση συμβολαίου ή να πάω σε άλλη εταιρεία; 

Μήπως να μην κάνω τίποτα και να μείνω με το Γ1 μέχρι να δούμε άσπρη μέρα; 


Έχουμε 4μηνιαια κατανάλωση γύρω στις 1600kwh. Πληρωμή με πάγια εντολή.

Επεξ/σία από sectoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, sectoras είπε

Στις 07/11/22 έληξε το συμβόλαιο myhome online. Αυτή τη στιγμή η κιλοβατώρα έχει 5πλασια τιμή..

Αξίζει να κάνω ανανέωση συμβολαίου ή να πάω σε άλλη εταιρεία; 

Μήπως να μην κάνω τίποτα και να μείνω με το Γ1 μέχρι να δούμε άσπρη μέρα; 


Έχουμε 4μηνιαια κατανάλωση γύρω στις 1600kwh. 

Εννοείς ότι ξέρεις διαπιστωμένα να χρεώνεσαι πλέον με 0,53; (Ήρθε κάποιος λογαριασμός με αυτή τη χρέωση; Σου το είπαν από την ΔΕΗ; Κάτι άλλο; )

Πάντως "κανονικά", θα έπρεπε να σου είχε έρθει επιστολή στο σπίτι που να έλεγε ότι μετά τη λήξη, αν δεν έκανες κάποια κίνηση πιο πριν, στις 8/11 θα σε περνάγανε αυτόματα στο νέο τους πρόγραμμα ονόματι "Οπεν", με χρεώσεις παρόμοιες του Γ1 (απλά συμφέρει περισσότερο από το Γ1 με καταναλώσεις πάνω από 2Κ/4μηνο).

...ΤΩΡΑ πρόσεξα ότι γράφεις στο θρεντ των εναλλακτικών :ρ Ξαναρώτα τα στο της ΔΕΗ, για περαιτέρω περί της κατάστασής σου (αν και απλά χρειάζεται να επικοινωνήσεις με ΔΕΗ να δεις αν όντως είσαι με τρέχουσες χρεώσεις του Ονλάιν ή στο Οπεν).

Για εναλαλκτικούς, διάβασε τις 10 τελευταίες σελίδες του παρόντος (θα βρεις πράγματα που σε αφορούν) και κατέβασε/χρησιμοποίησε/έλεγξε όλα τα tabs του Excel που έχει o korakios στην υπογραφή του, για αν δεις τί παίζει με εναλαλκτικούς, τιμές, επιδοτήσεις και να βγάλεις δικό σου συμπέρασμα πού να πας/τί να κάνεις.

Εγώ θα έλεγα μείνε ΔΕΗ (Οπεν ή πάνε Γ1 αν το προτιμάς).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, sectoras είπε

Στις 07/11/22 έληξε το συμβόλαιο myhome online που είχα από πέρυσι. Αυτή τη στιγμή η κιλοβατώρα έχει 5πλασια τιμή..

Αξίζει να κάνω ανανέωση συμβολαίου

Μήπως να μην κάνω τίποτα και να μείνω με το Γ1 μέχρι να δούμε άσπρη μέρα; 


Έχουμε 4μηνιαια κατανάλωση γύρω στις 1600kwh. Πληρωμή με πάγια εντολή.

Για ΔΕΗ εδώ

  

6 λεπτά πριν, washcloud είπε
Spoiler

Εννοείς ότι ξέρεις διαπιστωμένα να χρεώνεσαι πλέον με 0,53; (Ήρθε κάποιος λογαριασμός με αυτή τη χρέωση; Σου το είπαν από την ΔΕΗ; Κάτι άλλο; )

Πάντως "κανονικά", θα έπρεπε να σου είχε έρθει επιστολή στο σπίτι που να έλεγε ότι μετά τη λήξη, αν δεν έκανες κάποια κίνηση πιο πριν, στις 8/11 θα σε περνάγανε αυτόματα στο νέο τους πρόγραμμα ονόματι "Οπεν", με χρεώσεις παρόμοιες του Γ1 (απλά συμφέρει περισσότερο από το Γ1 με καταναλώσεις πάνω από 2Κ/4μηνο).

...ΤΩΡΑ πρόσεξα ότι γράφεις στο θρεντ των εναλλακτικών :ρ Ξαναρώτα τα στο της ΔΕΗ, για περαιτέρω περί της κατάστασής σου (αν και απλά χρειάζεται να επικοινωνήσεις με ΔΕΗ να δεις αν όντως είσαι με τρέχουσες χρεώσεις του Ονλάιν ή στο Οπεν).

Για εναλαλκτικούς, διάβασε τις 10 τελευταίες σελίδες του παρόντος (θα βρεις πράγματα που σε αφορούν) και κατέβασε/χρησιμοποίησε/έλεγξε όλα τα tabs του Excel που έχει o korakios στην υπογραφή του, για αν δεις τί παίζει με εναλαλκτικούς, τιμές, επιδοτήσεις και να βγάλεις δικό σου συμπέρασμα πού να πας/τί να κάνεις.

Εγώ θα έλεγα μείνε ΔΕΗ (Οπεν ή πάνε Γ1 αν το προτιμάς).

 

 

Άμα δει ο κοράκιος ότι έγραψες πάλι τις απαγορευμένες λέξεις... 😁

 

Spoiler

ACB5FACA-2C8E-4E6C-A7BF-ADF4E31556D9-485x360.jpeg.93819978c21d9fb909fcf311d3ca6bfb.jpeg

52 λεπτά πριν, sectoras είπε

ή να πάω σε άλλη εταιρεία; 

Τώρα που μπήκαμε ήδη στο Δεκέμβρη, το μόνο που θα πρότεινα για οικιακό είναι ΗΡΩΝ με econtract (για να πάρεις το δώρο των 50 ευρώ). Το λέω αυτό διότι στις 20/12 θα ανακοινωθούν νέα τιμολόγια κι ένας θεός ξέρει τι τιμές θα βάλουν Ελίν και WE για το Γενάρη.

Υπόψιν αν πας ΗΡΩΝ ο 1ος λογαριασμός θα βγει τον Φλεβάρη (με τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ το Γενάρη). Αν θες να φύγεις μέχρι τότε μπορείς να κατεβάσεις βεβαίωση εκπροσώπησης απ'το MyHERON... κι αν βγαίνουν κενά τα στοιχεία, τη ζητάς με email.

Οι υπόλοιποι πάροχοι δε ξέρω αν βγάζουν βεβαίωση εκπροσώπησης... για την Ελίν θα το διαπιστώσω αύριο. Αν μου πούνε δε γίνεται, θα επιμείνω... δε πρόκειται να το αφήσω τελευταία στιγμή και να ψάχνομαι μέσα στις γιορτές.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άμα δει ο κοράκιος ότι έγραψες πάλι τις απαγορευμένες λέξεις... 😁

spacer.png

 

Spoiler
Αναφορά σε κείμενο

Τώρα που μπήκαμε ήδη στο Δεκέμβρη, το μόνο που θα πρότεινα για οικιακό είναι ΗΡΩΝ με econtract (για να πάρεις το δώρο των 50 ευρώ). Το λέω αυτό διότι στις 20/12 θα ανακοινωθούν νέα τιμολόγια κι ένας θεός ξέρει τι τιμές θα βάλουν Ελίν και WE για το Γενάρη.

Υπόψιν αν πας ΗΡΩΝ ο 1ος λογαριασμός θα βγει τον Φλεβάρη (με τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ το Γενάρη). Αν θες να φύγεις μέχρι τότε μπορείς να κατεβάσεις βεβαίωση εκπροσώπησης απ'το MyHERON... κι αν βγαίνουν κενά τα στοιχεία, τη ζητάς με email.

Οι υπόλοιποι πάροχοι δε ξέρω αν βγάζουν βεβαίωση εκπροσώπησης...

...κι επειδή ο άνθρωπος δεν δείχνει ν' ασχολείται ιδιαίτερα, πες του καλύτερα - όπως εγώ - να μείνει *** να τελειώνει...:-D

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Απαλλάσσονται από τα ποσά υπέρ ΕΡΤ: οι λογαριασμοί ρεύματος των πελατών, που η αξία ηλεκτρικής ενέργειας δεν υπερβαίνει το ποσό των 10€ μηνιαίως. Με άλλα λόγια το τέλος υπέρ ΕΡΤ δεν χρεώνεται στους λογαριασμούς ρεύματος όπου η κατανάλωση είναι πολύ μικρή ή μηδενική.

Μάλλον δε το πήρανε χαμπάρι οι γραφιάδες της κυβέρνησης ότι οι μηδενικές χρεώσεις Σεπτεμβρίου θα έφερναν μηδενικές χρεώσεις ΕΡΤ.

Παντως τωρα που κοιταω και αλλους λογαριασμους της volterra πιο παλια δεν εχω χρεωθει ΕΡΤ τα τελευταια 2 χρονια..Απο τοτε που μπηκα κοινωνικο τιμολογιο σταματησε να με χρεωνει ΕΡΤ.

Επεξ/σία από vaggelisp17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vaggelisp17 είπε

Παντως τωρα που κοιταω και αλλους λογαριασμους της volterra πιο παλια δεν εχω χρεωθει ΕΡΤ τα τελευταια 2 χρονια..Απο τοτε που μπηκα κοινωνικο τιμολογιο σταματησε να με χρεωνει ΕΡΤ.

Έχε κατά νου να μην είναι λάθος τους και στα ζητήσουν αναδρομικά (το δικαίωμα το έχουν, σε βάθος 24 μηνών πίσω). Βολτέρα που ήμουν με ΚΟΤ, μια χαρά κανονικά με χρέωναν ΕΡΤ (όπως και τώρα στη ΔΕΗ).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μας ελειπε τωρα..Τι να πω δεν θα μπω στην διαδικασια να τους ρωτησω.Ετσι και αλλιως εχω αλλαξει παροχο τωρα και εχω πληρωσει τον τελικο της volterra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Φίλου μου επαγγελματικό, ΗΡΩΝ, τώρα που πήγε σε άλλη εταιρία του στείλανε εξοφλητικό 1650 ευρώ, για Ιούνιο-Οκτώβριο. Επειδή κάθε μήνα άλλαζαν οι τιμές και η επιδότηση, αν ζητήσουμε αναλυτικό υπολογισμό ανά μήνα, παίζει η ΗΡΩΝ να απαντήσει ή άδικος κόπος; Γιατί είδα στον λογαριασμό του έχουν υπολογίσει επιδότηση 0,34 και 0,23 η οποία όμως δεν είναι πολύ χαμηλή για Σεπτέμβρη και Οκτώβρη; Είδα στο excel ότι αυτή είναι για >35kva ενώ στον λογαριασμό λέει 8kva. Να το κυνηγήσω ή λέω τρίχες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thouthou είπε

Επειδή κάθε μήνα άλλαζαν οι τιμές και η επιδότηση, αν ζητήσουμε αναλυτικό υπολογισμό ανά μήνα, παίζει η ΗΡΩΝ να απαντήσει ή άδικος κόπος;

email και μετά ΡΑΕ , θα στείλει αναλυτικό

2 λεπτά πριν, thouthou είπε

ιατί είδα στον λογαριασμό του έχουν υπολογίσει επιδότηση 0,34 και 0,23 η οποία όμως δεν είναι πολύ χαμηλή για Σεπτέμβρη και Οκτώβρη; Είδα στο excel ότι αυτή είναι για >35kva ενώ στον λογαριασμό λέει 8kva.

( >=35kva) και ίση δλδ

αν έβλεπες στο excel στα σχόλια ,γράφει "προσοχή , πρόβλημα με την μη πίστωση έξτρα ΤΕΜ,...."

4 λεπτά πριν, thouthou είπε

Να το κυνηγήσω ή λέω τρίχες; 

αυτονόητο να το κυνηγήσεις (αν κάνεις το βήμα 6 ή έχεις πληροφορία γιατί η ΡΑΕ τα ξύνει ενημέρωσε εκεί )

Τις έξτρα ΤΕΜ πάντως δε θα τις χάσεις , απλά βρήκαν ευκαιρία που για σχεδόν ένα έτος είναι στο μηλιτό η φάση και δεν έχει βγει ΚΥΑ/ΦΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Τελικά η WE δεν μου επέστρεψε την εγγύηση παρ'ότι άλλαξα πάροχο.

δεν καταλαβαίνω γιατί να σου την επέστρεφαν απο τη στιγμή που η μηχανογράφηση  δεν βλέπει το λάθος ,

τα είπαμε τι έπρεπε να κάνεις πριν βγει τελικός , αναγκαστικά πας μέσω ΡΑΕ

ή σπαμάρεις σελίδες εδώ για το οτι έγινε οργανωμένη προσπάθεια απο καρτέλ εναλλακτικών με εκπρόσωπο τη WE να σου φάνε την εγγύηση ..... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λάθος Κοράκιε, είναι ξεκάθαρη και συνειδητή απατεωνιά.Είναι σίγουρο ότι τέτοιες αλχημείες έχουν γίνει και σε άλλους.

Ως προς την ΡΑΕ θα γίνει αυτό που λες.

Άντε να δούμε τι θα κάνει και αυτή 🤧

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Δεν είναι λάθος Κοράκιε, είναι ξεκάθαρη και συνειδητή απατεωνιά.Είναι σίγουρο ότι τέτοιες αλχημείες έχουν γίνει και σε άλλους.

Ως προς την ΡΑΕ θα γίνει αυτό που λες.

Άντε να δούμε τι θα κάνει και αυτή 🤧

ακομα να κανεις αιτημα σε ραε; εγω εχω κανει για σχεδον οτιδηποτε θελω γραπτη υπευθυνη απαντηση
εσενα σου τρωνε εγγυησεις σε χρεωνουν οτι θελουν και εισαι ακομα στο "θα γινει" ?

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thouthou Επισυνάπτω τιμοκαταλόγους Οκτωβρίου και Νοεμβρίου. Στον τιμοκατάλο του Νοεμβρίου έβαλαν υποσημείωση στη τελευταία σελίδα ότι η έξτρα επιδότηση θα πιστωθεί μετά τη ψήφιση της αντίστοιχης ΚΥΑ. Εσύ στο αίτημα που θα κάνεις στη ΡΑΕ θα ζητήσεις να πάρεις όλη την έκπτωση ΤΕΜ όπως ακριβώς είχε αποτυπωθεί στον τιμοκατάλογο Οκτωβρίου (που αφορά και τους προηγούμενους μήνες). Θα πάρεις απάντηση κομπόστα απ'τον ΗΡΩΝ, θα πατήσεις μη αποδοχή και θα ζητήσεις παρέμβαση της ΡΑΕ (η οποία δε πρόκειται να παρέμβει ποτέ). Ίσως μετά με κάνα τηλέφωνο στη ΡΑΕ να βγάλεις άκρη, ίσως όχι.

Επίσης προσοχή μεγάλη... αν ο τελικός λογαριασμός δε πληρωθεί εμπρόθεσμα, δε θα μπορέσει μετά να ζητήσει έκτακτο λογαριασμό για τη πίστωση της συνέπειας. Θα μου πεις πού να βρεθούν 1600 για να πληρωθούν εμπρόθεσμα... τα έχουμε αναφέρει το πρόβλημα εδώ και μήνες.

generous_gr_νοε.pdf generous_gr_07102022.pdf

1 λεπτό πριν, revmatopliktos είπε

Σε προηγούμενα post έχει αναφερθεί ότι πρέπει να περιμένουμε 10 ημέρες από την ανταλλαγή e-mail με τις εταιρείες και μετά καταγγελία.

Πριν κάνεις καταγγελία στη ΡΑΕ, γιατί δε τους παίρνεις ένα τηλέφωνο μήπως και καταλάβουν τη μαλακία που έχει γίνει; Δε θέλουν να σε κλέψουν, απλά δε μπορούν να καταλάβουν ένα οφθαλμοφανέστατο συστεμικό λάθος. Αν δε μπορείς να τους το εξηγήσεις τηλεφωνικώς, θα τους κάνεις να το καταλάβουν γραπτώς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...