Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Αν μπορείς στειλε και ειδικούς όρους προσφοράς της επιστροφής 100€…μερσί!

https://www.protergia.gr/sites/default/files/aitisi_gos-Protergia-OIKIAKO-MVP-PLUS.pdf

Ειδικοί όροι, Άρθρο 6

Για τα 60 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό του MVP D4U έστειλα στην protergia και απάντησαν πως δεν επιστρέφονται σε περίπτωση αποχώρησης. Αν τα 100 ευρώ του MVP Plus επιστρέφονται, θα πάω στο Plus. Το ίδιο κόστος βγαίνει για την κατανάλωσή μου.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Crus είπε

επειδη αναφερονται τα προβληματα της elpedison στο ρευμα και ειδα και στον πινακα του @korakios "προσοχη στην συγκεκριμενη εταιρεια" μπορεις να μου πεις επιγραμματικα τι εννοεις? Η εστω ενα link να διαβασω τι εχει συμβει.

Ξεπερνάμε το γεγονός που κάνανε όλοι οι πάροχοι με τη μη παρουσίαση της ρήτρα στις διαφημιζόμενες τιμές και ρήτρα αποχώρησης σε κυμαινόμενα και υποσημειώσεις σαν ατομική ειδοποίηση στο παρελθόν και πάμε συγκεκριμένα για την elpedison

- Επιστροφή εκπτώσεων συνέπειας (αν είναι δυνατόν) , σε πρόωρη αποχώρηση

- Αυτόματες ανανεώσεις συμβολαίων (με δέσμευση)

- Εκτός φυσικά του οτι ήταν πανάκριβη η ρήτρα αναπροσαρμογής στη συγκεκριμένη εταιρία , είχε τύπο υπολογισμού που δεν ήταν σύμφωνος με οδηγία της ΡΑΕ και λάμβανε υπόψιν παραμέτρους απο ΑΔΜΗΕ (αποκλίσεις και λογαριασμούς προσαυξήσεων) , με αποτέλεσμα να χρεώνει ρήτρα αναδρομικά . (όταν έκανε εκκαθάριση ο ΑΔΜΗΕ)

Δηλαδή σε μια περίοδο συνεχούς αύξησης της χοντρικής , στο λογαριασμό ερχόταν νορμάλ ρήτρα (προσαύξηση) σε σχέση με άλλους πάροχους , αλλά αυτή αφορούσε προηγούμενη (φθηνότερη) περίοδο και δεν καταλάβαινε κάποιος το οτι τα προγράμματά της δε συμφέρανε (χάσανε και μέρος του powerpass)

Φάνηκε ξεκάθαρα όταν απο 1/8/22 που ενσωματώθηκε η ρήτρα στη βασική τιμή , βάλανε σε λογαριασμούς "αναδρομική χρέωση ρήτρας αναπροσαρμογής "

- Επίσης απο 1/8/22 η εταιρία ανακοίνωνε έκπτωση που θα έβγαινε τον επόμενο μήνα (loyal pass). Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό , είχε τον όρο θα πιστώνεται προκαταβολικά και ουσιαστικά πήγανε να φάνε την έκπτωση του Αυγούστου (το κατάλαβε μόνο ο @ekrepali) και μετά απο παρέμβαση της ΡΑΕ κόψανε τα κολπάκια

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω 😁

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Ας τα κρατήσουν τα δώρα τους. 

Αν ρίξουν τιμές κανονικά χωρίς όρους και παγίδες ξανά γυρνάμε. 

...μα τα "δώρα" δεν ούτε από καλοκαρδίαση, ούτε καν για ανταγωνιστι,,,κίαση: είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τυράκι για φάκα (να μένεις και να μην φεύγεις λόγω "όρων και προϋποθέσεων"), γι' αυτό και δεν "ρίχνουν τιμές κανονικά"... Θα μου πεις "ωραία λογική, γι' αυτό κι εγώ δεν πάω, ας κυνηγάνε πελάτες με ντουφέκι", και ποιος ξέρει αν είναι που τους βγαίνουν αυτές οι τακτικές ή απλά είναι,,,,ηλίθιοι (και το 'χουν στο αίμα τους και το κοροϊδιλίκι...).

2 ώρες πριν, korakios είπε

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το προσθέσω 😁

...βάλε και τον άλλο που τέτοιες μέρες (λίγο πριν τα Χριστούγεννα!) του κόψανε παρονόμως το ρεύμα με εντολή στον ΔΕΔΔΗΕ για οφειλή 50-κάτι Ευρώ η οποία ήταν σε αμφισβήτηση λόγω παράνομα βαλμένης ποινής πρόωρης αποχώρησης, ότι γενικά βγάζουν "με τη μία" διαταγές πληρωμής για χρέη "μικροποσών", ότι όταν ήταν διατέλεσε "καθολικός πάροχος" είχε τιμές,,,,λιποθυμικές.

Και αν δεν κάνω λάθος ούτε αυτοί απέδιδαν "συνέπεια εξόφλησης" σε τελικό λογαριασμό με την δικαιολογία "δεν θα βγει επόμενος"...(και αν έκανες και αίτημα ΡΑΕ, έπαιρνες παπάκια, ούτε καν δηλαδή σαν τον Ήρωνα που έστω κι έτσι την απέδιδε τελικά).

Κι ολ' αυτά προφανώς δεν είναι "συγκεκριμένα χειροπιαστά θέματα για να τα βάλεις σε κατάλογο με το τί έκαναν σε ΟΛΟΥΣ", αλλά είναι, έστω έμμεσα, μέρος της εξήγησης του "γιατί προσοχή με τους συγκεκριμένους". Καθώς ο λύκος συνήθως μόνο μαλλί αλλάζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας , μου ηρθε ο τελικος λογαριασμος της elpedison τωρα που πηγα στην nrg ( πρωτα βγηκε ο πρωτος λογαριασμος της nrg και μετα της βγηκε ο τελικος λογαριασμος της elpedison! ) . 

Γραφει οτι ευχαριστουμε θερμα για την εμπιστοσυνη σας! και μου εκανε δωρο 100 ευρω /mwh για την καταναλωση οκτωμβριου . 

Λεω πηρε τοσα πολλα χρηματα και μου εδωσε πισω μονο 100 ευρω!, τι να πω παλι καλα απο το τιποτα!! .

Spoiler

579.png

 

Spoiler

580.png

 

Επομενη φαση να φυγω και απο το οικακο ρολοι απο την elpedison σε αλλο παροχο μαλλον σκεφτομαι για nrg παλι . Για τον μηνα Δεκεμβριο ποιος ιδιωτικος παροχος ειναι πιο οικονομικος; Σκεφτομαι και για ηρων ή για elin ή για we energy .  
Η ραε μου ειπε απα πα μακρυα απο ηρων. Και οτι η elin και η we energy δεν ξερουμε τι μπορει να συμβει διοτι ειναι μικροι παροχοι. 

Παντως μου κοιταω στο site της ελιν εχει χρεωση 0,089 ευρω την κιλοβατωρα στο powe home και ο ηρων βγαινει πιο χαμηλα στα 0,083 ευρω.  Να παω στον ηρων; ή οχι; . 

 

Επισης δεν ξερω αμα εχει αναφερθει αλλα εχει βγαλει ο μασουτης προσφορα με την nrg για κληρωση εως 1500 ευρω τον χρονο!

Spoiler

581.png

 

 

δειτε εδω https://www.masoutis.gr/torevmathsxronias 

Μεγάλος διαγωνισμός

Θέλεις να κερδίσεις το ρεύμα της χρονιάς;
Θέλεις μασούτη!

Μάζεψε συμμετοχές και διεκδίκησε το μεγάλο δώρο!

100 τυχεροί κερδίζουν το ρεύμα του σπιτιού τους για έναν ολόκληρο χρόνο!


 

Κάνε τις αγορές σου από 1/12 έως και 31/12 με τη mas card και μάζεψε συμμετοχές.
Για κάθε 3€ αξίας αγορών, παίρνεις και μια συμμετοχή. Όσες περισσότερες συμμετοχές συγκεντρώσεις από Πέμπτη 1/12 έως Σάββατο 31/12 τόσες περισσότερες πιθανότητες θα έχεις να είσαι ένας από τους 100 ΥΠΕΡΤΥΧΕΡΟΥΣ που θα κερδίσουν το ΡΕΥΜΑ ΜΙΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!

Οι τυχεροί θα προκύψουν κατόπιν ηλεκτρονικής κλήρωσης που θα πραγματοποιηθεί αρχές Ιανουαρίου στα κεντρικά γραφεία της εταιρίας.
Η ενημέρωση των τυχερών θα γίνει τηλεφωνικά από το τμήμα marketing της Μασούτης στο τηλέφωνο επικοινωνίας που έχετε δηλώσει κατά την αίτηση χορήγησης της mas card.

Όροι διαγωνισμού.

Όσο περισσότερο ψωνίζεις, τόσες περισσότερες συμμετοχές κερδίζεις!

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα σας

καλησπέρα , αν μπορείς βάλε τις φωτό σε spoiler ,όπως και την προσφορά

32 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Λεω πηρε τοσα πολλα χρηματα και μου εδωσε πισω μονο 100 ευρω!, τι να πω παλι καλα απο το τιποτα!! .

για να πήρες 100€ σημαίνει οτι έκαψες 1000kw  , που δε νομίζω (έκπτωση 0,10€/kw είναι)

(edit , έκαψες 979 βρε θηρίο?)

(edit2 , μάλλον θα στα πάρει πίσω αν δεν έκαψες τόσα μόνο για Οκτώβρη 😛)

32 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Η ραε μου ειπε απα πα μακρυα απο ηρων.

Η Ρέα ίσως αν κάηκε απο Ηρών στο παρελθόν , η ΡΑΕ δε νομίζω ....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η ΡΑΕ ας ασχοληθεί καλύτερα με τα χιλιάδες εκκρεμή αιτήματα...

ελα ντε ακομα αναπαντητο ειναι το αιτημα μου απο τις αρχες νοεμβριου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Μόλις τώρα, johnmegarythmos είπε

ελα ντε ακομα αναπαντητο ειναι το αιτημα μου απο τις αρχες νοεμβριου. 

μάλλον με το καφενείο σε συνέδεσαν ή την γραμματεία στην είσοδο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

καλησπέρα , αν μπορείς βάλε τις φωτό σε spoiler ,όπως και την προσφορά

για να πήρες 100€ σημαίνει οτι έκαψες 1000kw  , που δε νομίζω (έκπτωση 0,10€/kw είναι)

Η Ρέα ίσως αν κάηκε απο Ηρών στο παρελθόν , η ΡΑΕ δε νομίζω ....

τις εβαλα σε spoiler πρωτη φορα το χρησιμοποιω να πω την αληθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

τις εβαλα σε spoiler πρωτη φορα το χρησιμοποιω να πω την αληθεια. 

δε σε πρόλαβα , (έκανα edit πριν) , όντως έκαψες 979 κιλοβατώρες μόνο τον Οκτώβρη ? Ή ήταν απο μεγαλύτερη περίοδο κατανάλωσης ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

της ελιν εχει χρεωση

Η Ελίν είναι η φθηνότερη. ΓΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ.

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

Να παω στον ηρων; ή οχι; . 

Αν πας,,,,,ένας θεός ξέρει πότε θα γυρίσεις όμως :P 

(θ' αργήσει ΠΟΛΥ να σου βγάλει τον ΠΡΩΤΟ λογαριασμό)

(κατά τ' άλλα είναι, από Αύγουστο, ο πιο "σταθερός", "φθηνοπάροχος". Που σημαίνει αν πας και μείνεις μέχρι τον Ιούλιο, πιθανώς να σου βγει ο πιο φθηνός που θα μπορούσες να είχες πάει. Στο χειροκρότημα θα φανεί.)

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

καταναλωση οκτωμβριου

sshot-2.jpg.b306a49bc3eded45792557cc6c6756ab.jpg

 

(....ΟΥΤΕ "ΟκτώΜβριος" είναι....:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, vaggelisp17 είπε

https://i.imgur.com/PBTIdf3.jpg

Καλημερα.Σε λογαριασμο volterra δεν χρεωνεται η ερτ.Ειναι σωστο η εχουν κανει λαθος τιμολογηση?Ειμαι κοινωνικο Α.

Απαλλάσσονται από τα ποσά υπέρ ΕΡΤ: οι λογαριασμοί ρεύματος των πελατών, που η αξία ηλεκτρικής ενέργειας δεν υπερβαίνει το ποσό των 10€ μηνιαίως. Με άλλα λόγια το τέλος υπέρ ΕΡΤ δεν χρεώνεται στους λογαριασμούς ρεύματος όπου η κατανάλωση είναι πολύ μικρή ή μηδενική.

Μάλλον δε το πήρανε χαμπάρι οι γραφιάδες της κυβέρνησης ότι οι μηδενικές χρεώσεις Σεπτεμβρίου θα έφερναν μηδενικές χρεώσεις ΕΡΤ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...