Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Μιλησα με Ηρων και μου πρότειναν το Solar Generous, δεν το εχει παρει το ματι μου να το συζηταμε ,Εχει καποιος εμπειρια απο αυτο ?

 

Επεξ/σία από meli1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, meli1 είπε

Καλησπέρα 

Μιλησα με Ηρων και μου πρότειναν το Solar Generous, δεν το εχει παρει το ματι μου να το συζηταμε ,Εχει καποιος εμπειρια απο αυτο ?

 

Κατ'αρχάς έχει 15% έκπτωση αντί για 20% που έχει το Generous.

Για επιπλέον έκπτωση πρέπει να επενδύσεις στο ΕΝ.Α https://www.heron.gr/ena/ για να κάνεις μελλοντική απόσβεση. Σε δένουν δηλαδή για πελάτη τα επόμενα χρόνια αλλιώς θα πάρεις τα @@ σου... είναι πολλές οι λεπτομέρειες που δε μπορώ να εξηγήσω, ίσως έχει γράψει κάποιος αναλυτικά σε παλιά posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

ίσως έχει γράψει κάποιος αναλυτικά σε παλιά posts.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/791027-ηρων-ενα/

Το οποίο κακώς κλειδώθηκε μιας και δεν είναι πρόγραμμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/12/2022 στις 11:45 ΠΜ, walex είπε

Χθες έστειλα υπογεγραμμένο το συμβόλαιο στην ελιν, σήμερα με πήραν από Protergia για να μείνω προσφέροντας μου -€30 στον επόμενο λογαριασμό και να με πάνε λέει στο MVP δίνοντάς άλλα €60 νομίζω για να καλύψουν λέει την διαφορά που έχουνε τον 8 cent με την ελιν. Της είπα δεν καλύπτεται αυτή η διαφορά, για χαρανταν, μπορεί να τα πούμε από Γενάρη εάν είστε ανταγωνιστική.😀

Μόλις με πήραν κι εμένα και μου λένε σου δίνουμε 60€ και άλλα 100 σε δόσεις κλπ κλπ 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μόλις με πήραν κι εμένα και μου λένε σου δίνουμε 60€ και άλλα 100 σε δόσεις κλπ κλπ 

Πληροφοριακά δεν είναι δώρα αυτά για να σε κρατήσουν. Είναι το οικιακό MVP plus με 60€ black Friday promo. Τα 60€ θα επιμεριστούν σε 20€/μήνα για 3 μήνες και άλλα 100€ συνέπειας που θα επιμεριστούν στους εκκαθαριστικούς. Τυράκι δλδ για να μείνεις σ 'αυτούς ή να ξαναπας. Την πάτησα κι εγώ πριν μέρες κι ενώ υπέγραψα μετά τους έστειλα υπαναχώρηση κι έμεινα στον ήρωνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Πληροφοριακά δεν είναι δώρα αυτά για να σε κρατήσουν. Είναι το οικιακό MVP plus με 60€ black Friday promo. Τα 60€ θα επιμεριστούν σε 20€/μήνα για 3 μήνες και άλλα 100€ συνέπειας που θα επιμεριστούν στους εκκαθαριστικούς. Τυράκι δλδ για να μείνεις σ 'αυτούς ή να ξαναπας. Την πάτησα κι εγώ πριν μέρες κι ενώ υπέγραψα μετά τους έστειλα υπαναχώρηση κι έμεινα στον ήρωνα.

Αυτή μου είπε στον επόμενο λογαριασμό θα έχετε - 80 και μετά τα άλλα. 

Της λέω αφού τώρα έχω υπογράψει στην ελιν. Μου λέει έχετε δικαίωμα 14 μέρες υπαναχωριση

Της είπα θα το σκεφτώ και θα σου πω τη Δευτέρα 

Μήπως να της πω να τα στείλει γραπτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, olgathalia είπε

βοήθεια για μία υπέρογκη χρεώση από την Elpedison

...σου έδωσε ένα λινκ ήδη ο Κοράκιος να διαβάσεις για να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται και "τί μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις", αλλά επειδή λογικά αυτό που σ' ενδιαφέρει είναι τα 6 κατοστάρικα που σου ζητάνε να πλερώ, ορίστε τα εξής:

α) θα τα πλερώ θες δεν θες. Δυστυχώς.

β) αφορούν "νόμιμες αξιώσεις τους" (όσο κι αν το πώς παρουσιάζανε, αν κατάλαβες από το λινκ του Κοράκιου, τους λογαριασμούς που λάμβανες, ως "χαμηλότιμους", αλλά η τακτική τους ήταν,,,άτιμη, καθώς πρωτ' απ' όλα ΚΑΝΕΙΣ δεν σε ενημέρωσε ότι "στο μέλλον" θα σου ερχόταν "αναδρομικό καζίκι". Συμπέρασμα ΠΡΑΚΤΙΚΟ; Πιασ' τ' αυγό και κούρευ' το, θα πρέπει ν' αλλάξει το σύμπαν του διεφθαρμένου/ανίκανου/τερατωδώς γραφειοκρατικού  μας - ΕΙΔΙΚΑ στον τομέα "ενέργεια" - συστήματος, για να δεις κάποια δικαίωση....ΑΝ σε παίρνει, ακολούθα τις οδηγίες του Κοράκιου για "καταγγελίες", γιατί αυτό ΙΣΩΣ και να έχει κάποια επίπτωση στο σύστημα,,,,σε βάθος χρόνου. Επίσης αν σε παίρνει, απευθύνεσαι σε "δικό σου" δικηγόρο, που ΞΕΡΕΙ από συγκεκριμένες υποθέσεις, πχ ενασχόληση με αγωγές εναντίων παρόχων ενέργειας, ΟΧΙ στον "κάθε τυχόντα", που ενδέχεται να σου τάξει λαγοπετραχήλια, "για να βγάλει μεροκάμματο", ΚΑΙ να μην ξέρει και την τύφλα του, σχετικά...ΑΝ έχεις κάποιον "στην ευρύτερη οικογένεια" (ρώτα φίλους/συγγενείς αν έχουν κάποιον "δικό τους") και μπορείς να τον εμπιστευτείς, συζήτα το μαζί του. Κατά τ' άλλα αν δεν πληρώσεις την ΕΛΠΕ, ΘΑ σε πάει "δικαστικά", και στο τέλος είτε θα σου τραβήξει λεφτά από λόγαριασμό ΣΥΝ τα "δικαστικά έξοδα", είτε διακινδυνεύεις και περιουσιακά στοιχεία=αμάξι, σπίτι κτλ...Η "μόνη εναλλακτική" σου, αν ζορίζεσαι να τους τα σκάσεις, είναι να προσπαθήσεις να επιτύχεις διακανονισμό αποπληρωμής του ποσού....(πιθανώς το πολύ σε 2-3 δόσεις, ΑΝ τον αποδεχτούν...).

Γι' αυτό και προσοχή από 'δω και πέρα με τους "εναλλακτικούς" παρόχους (και φυσικά δια πάντός "Χ" στην ΕΛΠΕγδυσον, καθώς έχει κι ΑΛΛΑ "ωραία" στο πρόσφατο ιστορικό της), καθώς είναι γενικά πιο "ανάλγητοι" από την ΔΕΗ. Και από εδώ και πέρα παρακολούθηση του "τί γίνεται στον τομέα", έστω μόνο από εδώ μέσα και τα σχετικά threads, γιατί έχουμε μπει στον,,,Υδροχόο της ενέργειας "και θ' ανάψουνε φωτιές" που τραγούδαγε κι ο σχωρεμένος ο Παπάζογλου...Και μάθε να "διαβάζεις" όσο καλύτερα μπορείς τους λογαριασμούς....(μέσω συνεχούς ενασχόλησης με το ζήτημα στα σχετικά thread...).

Αυτά και,,,καλή τύχη. 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, olgathalia είπε

Από την στιγμή που μέχρι και 19/04/2022 έχει γίνει εκκαθάριση πως ζητάνε αναπροσαρμογή χρέωσης από 01/02/2022?

Και εγώ φίλε είμαι "παθώς και μαθώς" . Αμφισβήτησα την χρεωση για 275 ευρώ φέσι σαν το δικό σου. Δεν μου απάντησαν ποτέ στο μαιλ μου για αμφισβήτηση χρέωσης και η προσφυγή που έκανα στην ΡΑΕ, απαντήθηκε από την ίδια την ΕΛΠΕΓΔΥΣΟΝ, μεσα από το σαιτ της ΡΑΕ. Η αποθέωση ήταν οτι μετά από 3 μήνες με πήραν τηλεφωνο από δικηγορικό γραφείο και μου έδωσαν την "δυνατότητα" να πληρώσω τα μισά μέσα σε 4 ώρες (ήταν 30 του μηνός) και τα υπόλοιπα σε 1 μήνα, αλλιώς θα προχωρούσαν σε νομικές ενέργειες (διαταγή πληρωμής σε πρώτη δόση) και θα επιβαρυνόμουνα με νομικά έξοδα. Προτίμησα να τα πληρώσω και να μην το τρενάρω, καθώς δεν έχω χρόνο και λεφτα για πέταγμα (μάλιστα εξεπλάγησαν από το γραφείο για το πως θα το έκανα αυτό μέσα σε 4 ώρες λες και δεν ξέρουν το e-banking, οπότε βάλε να δεις τι έχουν δει και αυτών τα μάτια τους). Βέβαια, τους έχω σκίσει στην αρνητική διαφήμιση και τους στολίζω με κάθε ευκαιρία σε φίλους και γνωστούς. Θα μου πείς σιγά την δυσφήμηση. Αισθάνομαι όμως ηθική ικανοποίηση έστω και έτσι! Αν γλυτώσει έστω και ένα θύμα από αυτούς τους αλήτες, θεωρώ οτι είναι κέρδος για αυτόν και μια μικρή έστω ικανοποίηση για μένα.

 

Επεξ/σία από sigipp1972
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Μόλις με πήραν κι εμένα και μου λένε σου δίνουμε 60€ και άλλα 100 σε δόσεις κλπ κλπ 

ρώτα τους αν θα φαίνεται το πιστωτικό στο λογαριασμό ή θα είναι μια ενιαία τιμή για απλούστευση 😂

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Αυτή μου είπε στον επόμενο λογαριασμό θα έχετε - 80 και μετά τα άλλα. 

απο 60 γίνανε 80 ?😁

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Μήπως να της πω να τα στείλει γραπτά 

εννοείται αυτό

Βασικά αν δεν έχεις θέμα με το οτι δε φαίνεται στο λογαριασμό τι χρεώνεσαι , επιλογή του καθενός  ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Protergia MVP D4U πήρε άλλον ένα μήνα παράταση άρα μάλλον προς τα εκεί θα παω την παροχή με τη μικρή κατανάλωση και μόλις πάρω πρώτο λογαριασμό θα το αλλάξω σε Plus ή MVP Plus αν δίνει ακόμα τα 100 ευρώ τμηματικά ώστε να είναι πιο φτηνή η χρέωση κιλοβατώρας και να μη βγαίνει πιο ακριβό το πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Αυτή μου είπε στον επόμενο λογαριασμό θα έχετε - 80 και μετά τα άλλα. 

Της λέω αφού τώρα έχω υπογράψει στην ελιν. Μου λέει έχετε δικαίωμα 14 μέρες υπαναχωριση

Της είπα θα το σκεφτώ και θα σου πω τη Δευτέρα 

Μήπως να της πω να τα στείλει γραπτά 

Υπαναχώρηση γίνεται μόνο εαν δεν έχει ολοκληρώσει ο ΔΕΔΔΗΕ την αλλαγή... διαφορετικά πρέπει να υπογράψεις ξανά σύμβαση με το προηγούμενο πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2022 στις 3:36 ΜΜ, Gilles27 είπε

Αναφορικά με τα της ελπεντισον. Έκανα τα πρώτα βήματα, με αίτηση στο my.rae πριν 2 μέρες. Ακόμη ωστόσο φαίνεται στο πρώτο στάδιο "λήψη και έλεγχος του αιτήματος". Πόσο κάνει πια να περάσει στο στάδιο να το δουν;

Ευχαριστώ

Επανέρχομαι για τα της Elpedison. Δύο και πλέον μήνες μετά(!) απο το αρχικό μου αίτημα για την αναδρομική επιπρόσθετη χρέωση τιμής αναπροσαρμογής μου απαντήσανε με τα γνωστά για λογαριασμούς προσαυξήσεων και λοιπά εύθυμα (κολλάζ ρυθμίσεων και νομοθετικών πλαισίων). Εγώ που διαβάζω πότε πότε εδώ μέσα,  αν δεν αναζητήσω κάθε όρο, δε βγάζω άκρη. Τι περιμένουν να κάνει ο κάθε πολίτης που δεν έχει τέτοια δυνατότητα; Οι άνθρωποι είναι υπεράνω χαρακτηρισμών.
Μόνο και μόνο επειδή το χρέος δεν είναι μεγάλο (λίγο >100€) θα τους εξαντλήσω στα μέσα αντίθεσής μου στα λεγόμενά τους. Το παρακάτω είναι το κείμενο που παρέθεσα ως μη αποδοχή στα γραφόμενά τους

Αναφορά σε κείμενο

Η απάντησή σας δε με ικανοποιεί καθώς είναι ένα συνονθύλευμα απο ετερόκλητες διατυπώσεις νόμων και ρυθμίσεων, και δεν απαντά πουθενά στην ουσία του ερωτήματός μου. Ως γνωστόν η τιμή αναπροσαρμογής αφορά συντριπτικά ως επι το πλείστον την τιμή εκκαθάρισης αγοράς (ΤΕΑ) που είναι γνωστή καθημερινά και όχι τους λογαριασμούς προσαυξήσεων. Οπότε το επιχείρημα είναι έωλο. Σε κάθε περίπτωση, με την υιοθέτηση εκ μέρους σας της ανωτέρω αυθαίρετης πρακτικής, έχω ζημιωθεί απο τη μη έγκαιρη ενσωμάτωση απο μέρους της εταιρείας σας της ορθής χρέωσης αναπροσαρμογής, σε σχέση με το Power pass , γι' αυτό και εμμένω στο αίτημά μου να μην καταστεί ληξιπρόθεση η οφειλή και αναμένω ενέργειες απο την εταιρεία σας προς κοινά αποδεκτή λύση. Με τιμή

 

Επεξ/σία από Gilles27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, adi32 είπε

Αυτή μου είπε στον επόμενο λογαριασμό θα έχετε - 80 και μετά τα άλλα. 

Της λέω αφού τώρα έχω υπογράψει στην ελιν. Μου λέει έχετε δικαίωμα 14 μέρες υπαναχωριση

Της είπα θα το σκεφτώ και θα σου πω τη Δευτέρα 

Μήπως να της πω να τα στείλει γραπτά 

Προσοχή με τα δώρα…αν θες να αποχωρήσεις πριν από κάποιο διάστημα  θα πρεπει να επιστρέψεις την αξία τους (όλη ή τμηματικά)

17 ώρες πριν, dasnowy είπε

Το Protergia MVP D4U πήρε άλλον ένα μήνα παράταση άρα μάλλον προς τα εκεί θα παω την παροχή με τη μικρή κατανάλωση και μόλις πάρω πρώτο λογαριασμό θα το αλλάξω σε Plus ή MVP Plus αν δίνει ακόμα τα 100 ευρώ τμηματικά ώστε να είναι πιο φτηνή η χρέωση κιλοβατώρας και να μη βγαίνει πιο ακριβό το πάγιο.

Αν μπορείς στειλε και ειδικούς όρους προσφοράς της επιστροφής 100€…μερσί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Προσοχή με τα δώρα…αν θες να αποχωρήσεις πριν από κάποιο διάστημα  θα πρεπει να επιστρέψεις την αξία τους (όλη ή τμηματικά)

Αν μπορείς στειλε και ειδικούς όρους προσφοράς της επιστροφής 100€…μερσί!

Φοβου τους Δαναούς. 

Ας τα κρατήσουν τα δώρα τους. 

Αν ρίξουν τιμές κανονικά χωρίς όρους και παγίδες ξανά γυρνάμε. 

Αφού αλλάζουν κάθε μήνα τιμές θα αλλάζουμε κι εμείς. 

Τραγικό σύστημα. Τουλάχιστον εξάμηνο έπρεπε να είναι σταθερές οι τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...